Ναμίμπια Ταξίδι στη χώρα που δεν υπάρχει

LULLU

Member
Μηνύματα
3.526
Likes
7.787
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
ταξιδι στη χωρα που δεν υπαρχει

συνεχεια.....
Ταξιδι στη χωρα που δεν υπαρχει...
..μπροστα στο γκισε της αεροπορικης εταιρειας διαπιστωνω με εκλπηξη οτι δεν ειμαι η μονη επιβατης που δεν παρελαβε τη βαλιτσα..καμμια 15ενταρια ατομα σιωπηλα και ηρεμα εκαναν αιτηση απωλειας, δηλωναν τη διευθυνση παραμονης τους και εφευγαν ησυχοι..., ετσι μου κοπηκε η φορα για τσαμπουκα και βρισιμο, φορεσα τη μασκα ηρεμιας πραγμα απιστευτο για μενα κρατησα επιπεδο και δεν ντροπιασα το ονομα του ελληνα ταξιδιωτη. ,ασε να σιγοβραζω μεσα μου.....οι αλλες με κοιταγαν περιμεναν τη εκριξη και ξεσπαγαν σε γελια...ας ειναι το προσπερνω....
Υπεθεσα που θα βρισκομαι σε 6 μερες , δηλωνω το camp και φευγω...Ειναι νυχτα τα μαγαζια κλειστα και εγω χωρις ρουχα ...
Μια η ζεστη μια τα κουνουπια ανοιξα τα ματια στις 3 το πρωι.Ευτυχως υπηρχε καφες στη χειροαποσκευη, κανω ενα στα γρηγορα , και με τις μηχανες αγκαλια σκαω μυτη στη αυλιτσα να περιμενω τη ανατολη ..,καποια στιγμη αρχισα να κανω λιγη φασαρια για να ξυπνησουν και οι αλλες να δανειστω ρουχα και βρακια...
Η ζεστη στο κεντρο του windhok ηταν κολαση περιμενοντας να ανοιξουν τα μαγαζια..ανοιγαν στις 10 το πρωι οι αθεοβοβοι...ψωνησα απο ανδρικο καταστημα μια και ουτε herero μπορουσα να ντυθω με αυτα τα φαρδια μακρυα φουστανια και τα πελωρια καπελα, ουτε και hiba ,που τα προσοντα????!!!!!!!
Πηγα να βρω τις αλλες που εκαναν περιηγηση στη πολη.Μια πολη χτισμενη πανω σε λοφους απο τους γερμανους αποικιοκρατες.Πολυχρωμα σπιτια, ωραιες αυλες, μεγαλοι δρομοι, δεντρα συνθετουν το πλουσιο κομματι της πολης, με τα μεγαλα κυβερνητικα κτηρια που τα μοστραρουν με καμαρι, χαρουμενοι για το κρατος τους, ενα νεο κρατος που ανεξαρτητοποιηθηκε το 1990. Η πολη εχει 240.000 κατοικους, το 15% της χωρας..ναι της χωρας ,που εχει 1800000 συνολικο πληθυσμο...
Λιγο πιο κατω .., ανοιγεται στο ματι η αλλη οψη της πολης, η οψη της παραγκουπολης, των στενων χωματινων δρομων, των ξεσκεπαστων αγωγων λυματων, της πολης χωρις ηλεκτρισμο...οοι δρομοι γεματοι κοσμο να λυκνιζονται στους ρυθμους μουσικης που ερχεται απο τα τεραστια φορητα με μπαταριες στερεοφωνικα σαν ααυτα που εσκαγαν μυτη στις παραλιες μας τη δεκαετια του 60 η 70......
Το βανακι μας μια χαρα ανετο ηταν αλλα με τσακισε το φιμε τζαμακι που ηταν τελειως απαγορευτικο για φωτογραφιση. Η θεση του συνοδηγου ηταν αφιερωμενη και δικαιως στο μονο αρσενικο της παρεας, σαν τη πιο ευγνωμοσυνη που ανεχεται 7 γυναικες φωνακλουδες δυσκολες ταξιδιωτησες..
Προορισμος μας το fish kenyon στο νοτιοτερο τμημα της χωρας αλλα που θα πρεπει να διανυχτερευσουμε στο keetmassoud ., ενας μακρυς ευθυς ερημος δρομος 467 χιλιομετρων με αγριο τοπιο, ξηροκαι με ελαχιστη μικρη βλαστηση... Το μονο πλασμα που συναντησαμε σε αυτη τη διαδρομη ηταν ενας πρασινος χαμαιλεοντας που γλυτωσε στο τσακ απο το βανακι μας...
Το Baster ειναι το χωριο που οι χριστιανοι στο θρησκευμα κατοικοι του ειναι ειδικοι στο να χτιζουν καλα και γερα σπιτια αλλα και να εκτιμουν το κοκκινο κρασι. Ειναι μαι φυλη που προηλθε απο τη μιξη Ολλανδων και ντοπιων...
Το camp που θα κατασκηνωσουμε ειναι το quiver tree., πηρε το ονομα του δεντρου που δεσποζει στη περιοχη. Ενα ψηλο λυγερο δενδρο με φουντωτη κορυφη σε εμας γνωστο σαν αλόι αλλα σε μινιον εκδοση...Ο γερμανος ιδιοχτητης μας ειδε ταλαιπορες και κατασκονισμενες και μας εδωσε το μονο κτηριο με σοβα και τουβλα στο κεντρο της κατασκηνωσης..ευτυχως τη γλιτωσαμε τη σκηνη και το χαμω....Κοντεψα να παθω εμφραγμα, καθως μπαινοντας στη κουζινα .βλεπω ακουμπισμενη στο παραθυρο ενα τσιτα......ουτε η φωνη δεν βγηκε απο το λαιμο μου., και προσπαθουσα να θυμηθω εαν εχω δει κανενα ντοκυματερ του national geografic που να αναφερεται σε τετοιες πιθανες διασωσεις αλλα που.....Ευτυχως ο γερμανος φανηκε πισω εδωσε μια εντολη και το τσιτα απομακρυνθηκε σε ενα συρματινο χωρο..Α ααααααα λεω ζωολογικο κηπο θα εχει...και ησυχασα..ηταν και 5 το απογευμα και εκεινος ανοιξε μια πορτα και τα ταισε 6 τσιτα το αριθμο
Τολμωντας να κανω μονη βολτα με τη μηχανη ευτυχης και ησυχη διαπιστωνω οτι δεν ειναι τα τσιτα σε κλουβι αλλα εμεις!!!!!!!!!!!!!! Η περιφραξη ειναι για το καμπ, τη κατασκηνωση, τα τσιτα ειναι ελευθερα να περιφερονται και εχρονται καθε απογευμα να φανε ετοιμοφρεσκο κρεατακι 2,5 κιλα εκαστο για να μην επιτιθονται στα κοπαδια των χωρικων πραγμα δυσκολο αφου λεει το τσιτα δεν κυνηγα μονο οταν πεινα οπως τα αλλα ζωα ,αλλα για χομπι, για παιχνιδι υπεροχης., Ειναι το πιο γρηγορα ζωο αλλα κουραζεται ευκολα....εγω πρροτιμω να μην το συναντησω γιατι δεν εχω αντοχες της Μαριον Τζονσον..
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Wow! Εισαι εξαιρετικη αφηγητρια! Περιμενω τη συνεχεια με ανυπομονησια!
Ε δεν ειναι και λιγo πραγμα να εχεις συναντησει τσιτα in vivo!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.526
Likes
7.787
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
α giants ειναι μια μικρη κοιλαδα λιγο πιο μακρυα σπαρμενη με ψηλουε ογκομορφους πετρινους ογκους αποτελεσμα μια υφαιστειακης ενεργειας...Η εναλαγη χρωματων και σχηματισμων μας παρεσυρε ολο και πιο βαθια στο πετρινο αυτο λιβαδι και μετα απο ωρα διαπιστωσαμε οτι καναμε συνεχω κυκλους -κυκλους.. κοινως ειχαμε χαθει...ουτε η πυξιδα που ειχα κρεμασμενη στο χερουλι του σακου με βοηθησε., χαλασμενη ειναι αποφανθηκε η Αφρουλα...σιγα..δεν λες πως δεν μπορω να εντοπισω το σημειο που πρεπει να παμε μεσα σε αυτη τη πετρινη λεκανη μονο λεμε υωρα οτι ειναοι χαλασμενη...λιγο η ψυχραιμια ολων μας , εχουμε ζησει και πιο δυσκολα, λιγο η κωλοφαρδια μας, καταφεραμε να βρουμε διεξοδο πριν μας βρει κανενα τσιτα και θελησει να παιξει μαζι μας......
Αφησα το κλιματιστικο αναμενο και για τη ζεστη αλλα και να στεγνωσουν τα ρουχα μου που αναγκαζομαι να μπουγαδιαζω καθε βραδυ αφου δεν εχω και πολλα ...η βαλιτσα ψαχνει να με βρει σε αυτη τη αρχαια ερημο..ακομη και αυτα τα κουνουπια με λυπηθηκαν και οι εφοδοι τους ειχαν στοχο τις αλλες παρολο που βρωμαγαν απο τα αντικουνουπικα σπρευ και κρεμες...τι να φοβηθουν καλε αυτα τα κουνουπια που ειναι πιο μεγαλα και απο τα περιστερια?
Προμηθεια νερου και τροφιμων στη πολη του Keetmassoud... εχουμε αλλα 260 χιλιομετρα ως το fish kenyon..
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.526
Likes
7.787
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Mια ζέστη ,και ο ηλιος να με ξερανει εντελως....τι την ηθελα τη θεση του συνοδηγου σημερα?αφησα το μερακι της φωτογραφιας να με παρασυρει και να δεχτω τη προταση του Νωντα να κατσω μπροστα...δεν το ξανακανω...
Μεσα σε αυτη τη ερημια , τη απεραντοσυνη, τη ξηρασια , τη σκονη ,δεξια καιι αριστερα του δρομου δεν βλεπεις τιποτα αλλο απο περιφραξη...συρματα και παραπηγματα οριοθετουν τις φαρμες, ιδιοχτησιες των λευκων.. εραστιες εκτασεις, χιλιαδες εκταρια αποτελουν μια φαρμα και οτι περικλυεται μεσα σε αυτη τη εκταση, νερο, πηγη, ζωα...η κυβερνηση κρατα το δικαιωμα χρησης της γης και εκτελεσης κοινοφελων εργων, οπως αυτη η σιδηροδρομικη γραμμη που πανω της σερνεται το τραινο αρχαιας τεχνολογιας , με το φουγαρο να βγαζει το μααυρο καπνο....
Φτασαμε στο AIS στη HOBBAS στη εισοδο του φαραγγιου. Το fish river kenyon ειναι το 2ο μεγαλυτερο φαραγγι του κόσμου και εχει μηκος 180 χιλιομετρα και βαθος 550 μετρα.
Αφησαμε το βαν στη ακρη του γκρεμου κα με τα ποδια σιγα σιγα φτασαμε σε ενα απλωμα απο οπου μπορεις να δεις με καλυτερη ορατοτητα το φιδισιο σχημα και ολο το βαθος του φαραγγιου...
Ο ηλιος μας χτυπα αλυπητα, και μονο θαμνοι που δεν εχουν τα προσοντα να μας παρουν κατω απο τη δροσερη σκεπη τους...
Στο βαθος υπαρχει νερο, σε ενα καταπληχτικο λουλακι χρωμα που μονο στο Μαυροβουνιο εχω δει ,.., υπαρχουν και ψαρια μας λεει η Σαμουρα, και οσοι τολμουν να διασχισουν το κενυον , τουλαχιστον βρισκουν να φανε.
Στο ακουσμα της πεζοποριας, η Μαρια ενθουσιαζεται και θελει να κατκτησει και αυτη τη γωνια...
Ακου τι λεει η Σαμουρα κοπελα μου...Οι πιο γρηγοροι χρειαζονται 8 μερες για να διασχισουν το fish κουβαλωντας σκηνες, τηγανια νερα τσικαλια ..εδω δεν υπαρχουν εδω οι βασταζοι και τα μουλαρια που ειχαμε στο Μπουταν, εδω θελει ψυχη και κωλο.....και οχι ασπρο γαντι για να προφυλαξεις τα χερακια απο τις κηλιδες του ηλιου ενταξει?
-Αν δεν πεις το αγαθο σου λογο θα σκασεις εσυ..απαντα εκεινη..
Ναι δεν θελω να παω στο παραδεισο ... η κολαση και πολυ μου....γελω εγω..και αποθανατιζω τα γαντοφορεμενα χερια της ετσι για στοιχεια...που ξερεις?
Τα πετρωματα του φαραγγιου ειναι σε 4-5επιπεδα και οι γεολογοι λενε οτι στη πραγματικοτητα ειναι 2 φαραγγια το ενα μεσα στο αλλο..οι χρωματισμοι του καφε, του πρασινου , του μπρουτζινου αντανακλουν , γυαλιζουν αναλογα με το τροπο και την ωρα που οι αχτινες του ηλιου πεφτουν πανω στα πετρωματα....
..Για δροσια και φαι ...να μην ξεχνιομαστε κιολλας βρισκουμε στο πουθενα, το roadhouse., ενα lodge φτιαγμενο απο οτι παλιο σιδερικο σκεφτεις, προφυλαχτηρες αυτοκινητων, παλια πλυντηρια miele, φαναρια, λαμαρινες, πινακιδες......
ευτυχως εκτος απο νοστιμοτατο σαντουιτς και φρεσκο φρουτοχυμο , ανακαλυψα στο μαγαζακι ενα σορτσακι για σαφαρι που το αγορασα , ετσι να εχω να αλαξω....γιατι η βαλιτσα μου ακομη βολτες κανει....
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
LULLU ο προορισμος σου με εχει καθηλωσει και η αφηγηση ακομα περισσοτερο.
Μην την "τρεξεις" την ιστορια πλιζ,βαλε λεπτομεριες.
Περιμενω τη συνεχεια......
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ωραιοτατη η ιστορια .... σε ευχαριστουμε
και περιμενουμε συνεχεια ...
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.764
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Όσο πάει γίνεται και καλύτερο!
Δώσε μας κι άλλο!
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
LULLU οτι ειπε ο ξενος +100!:clap:σιγα σιγα την αφηγηση, οκ? βαλε και φωτο απο τα τσιτάχ αν εχεις... please!

p.s. ευτυχως που πηρες βαλιτσα μαζι σου...:haha::haha::haha:
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Μπράβο σου, Lullu, αφήγηση με...μαγκιά, όπως μας έταξες απ' την αρχή! Κράτα το έτσι!!!:D
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.972
Likes
9.397
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τολμωντας να κανω μονη βολτα με τη μηχανη ευτυχης και ησυχη διαπιστωνω οτι δεν ειναι τα τσιτα σε κλουβι αλλα εμεις!!!!!!!!!!!!!!
Πολυ ευχαριστο το συγκεκριμενο γεγονος και γενικα πολυ ομορφη ιστορια! Περιμενουμε τη συνεχεια :)
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.526
Likes
7.787
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
προσπαθω να ανεβασω φωτογραφιες και ελπιζω να τα καταφερω για να δουμε?
 

Attachments

LULLU

Member
Μηνύματα
3.526
Likes
7.787
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
....το τσιτα εξασκει τα σαγωνια του...
 

Attachments

  • Like
Reactions: Pel

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.240
Μηνύματα
884.595
Μέλη
38.927
Νεότερο μέλος
Vagkouk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom