Σερβία Ταξίδι στο Βελιγράδι.

cosafiv

Member
Μηνύματα
224
Likes
475
Καλημέρα και χρόνια πολλά κι από μένα.
Είναι απαραίτητο να κάνουμε αρκετά δινάρια όταν πάμε Βελιγράδι?
Υπάρχει διαδεδομένη χρήση καρτών στα διάφορα μαγαζιά, ταξί, λεωφορεία κτλ?
Εχω διαβάσει ότι είναι σχετικά ακριβό να κάνουμε αναλήψεις από εκεί αν έχουμε λογαριασμούς σε ελληνικές τράπεζες
Επίσης πόσο περίπου να κοστίζει μια μεταφορά από το αεροδρόμιο προς το κέντρο της πόλης?
καλο ειναι να εχεις μερικα δηναρια , κανε γυρω στα 20-30 ευρ... παντου πληρωνεις με καρτες, αν κανεις αναληψη εκει απο Ελληνικη τραπεζα, εχω ακουσει οτι δεν συμφερει...αλλα εχει παντου στο κεντρο ανταλλακτηρια και στο αεροδρομιο ΑΤΜ οποτε κανεις ευκολα δηναρια
το λεωφορειο Α1 που παει απο το αεροδρομιο στο (πλατεια Σλαβια) κανει 400 δηναρια το ατομο (1 ευρ=118 δηναρια) και η διαδρομη ειναι στα 50 λεπτα
για ταξι δεν ξερω, αλλα οι ταξιτζηδες ειναι κλεφτες και θελει πολυ προσοχη... (συμφωνημενη τιμη απο πριν...)οποτε καλο θα ειναι να βρεις καμια εφαρμογη ταξι Βελιγραδιου, αν θελεις πες μου να ρωτησω φιλους Σερβους , ποια εφαρμογη χρησιμοποιουν...
 

gusboc

Member
Μηνύματα
21
Likes
25
καλο ειναι να εχεις μερικα δηναρια , κανε γυρω στα 20-30 ευρ... παντου πληρωνεις με καρτες, αν κανεις αναληψη εκει απο Ελληνικη τραπεζα, εχω ακουσει οτι δεν συμφερει...αλλα εχει παντου στο κεντρο ανταλλακτηρια και στο αεροδρομιο ΑΤΜ οποτε κανεις ευκολα δηναρια
το λεωφορειο Α1 που παει απο το αεροδρομιο στο (πλατεια Σλαβια) κανει 400 δηναρια το ατομο (1 ευρ=118 δηναρια) και η διαδρομη ειναι στα 50 λεπτα
για ταξι δεν ξερω, αλλα οι ταξιτζηδες ειναι κλεφτες και θελει πολυ προσοχη... (συμφωνημενη τιμη απο πριν...)οποτε καλο θα ειναι να βρεις καμια εφαρμογη ταξι Βελιγραδιου, αν θελεις πες μου να ρωτησω φιλους Σερβους , ποια εφαρμογη χρησιμοποιουν...
Ναι αν μπορείς ρώτα, αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε κάποια τέτοια εφαρμογή, ώστε και να μην μας κλέψει κάποιος ταρίφας αλλά και να φτάσουμε γρήγορα στο δωμάτιο για να κάνουμε και κάποιες πρώτες βόλτες (φτάνουμε 5 και στο Βελιγράδι)
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σου
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
224
Likes
475
Ναι αν μπορείς ρώτα, αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε κάποια τέτοια εφαρμογή, ώστε και να μην μας κλέψει κάποιος ταρίφας αλλά και να φτάσουμε γρήγορα στο δωμάτιο για να κάνουμε και κάποιες πρώτες βόλτες (φτάνουμε 5 και στο Βελιγράδι)
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σου
μου απαντησε ενας φιλος


CAR:GO - Go Anywhere - Apps on Google Play

pay by a card... no cash.... and havr info when csr will come and model of the car..


good app
 

gusboc

Member
Μηνύματα
21
Likes
25
Φυσικά θα σας πω. Αν και διαπραγματεύομαι με τον ιδιοκτητη του δωματίου μέσω της εφαρμογής του Booking μήπως έρθει αυτός ή στείλει κάποιον άλλο να μας πάρει από το αεροδρόμιο. Μου είπε για 25€ αν μας στείλει taxi κι από ότι έχω ψάξει, είναι φυσιολογική τιμή για ταξί για μεταφορά από το αεροδρόμιο στο κέντρο. Θα δούμε...
 

gusboc

Member
Μηνύματα
21
Likes
25
Λοιπόν τελικά χρησιμοποίησα 3 φορές το Pink Taxi App στο Βελιγράδι.
2 φορές σε μικρές διαδρομές 3-4 χλμ (γύρω στα 5€) και στην επιστροφή προς αεροδρόμιο (μου πήραν 17-18€ (2.000 δηνάρια, super τιμή).
Όταν έφτασα στο αεροδρόμιο το βραδάκι στις 01/01 και ήθελα να πάω κέντρο, πήρα ένα ταξί από την πιάτσα του αεροδρομίου και του έδειξα ένα χαρτί που μου είχαν δώσει από μέσα που έλεγε για max 3.000 δηνάρια (25-26€) και φυσικά συμφώνησε, μετά κατάλαβα γιατί. Την Τετάρτη το βραδάκι που ψιλόβρεχε που πήραμε ένα ταξί στην τύχη, πετύχαμε ένα απατεώνα ταξιτζή που το ταξίμετρο του έτρεχε σαν τρελό. Διαμαρτυθήκαμε αλλά έκανε ότι δεν καταλάβαινε αυτά που του λέγαμε. Του είπαμε να κατέβουμε λίγο πριν φτάσουμε και δεν μας άνοιγε/ξεκλείδωνε τις πόρτες αν δεν τον πληρώναμε. Προτιμήσαμε να χάσουμε ένα δεκάευρω που μας πήρε παραπάνω περίπου, παρά να μπλέξουμε περισσότερο με τον μαφιόζο ταρίφα
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
224
Likes
475
Λοιπόν τελικά χρησιμοποίησα 3 φορές το Pink Taxi App στο Βελιγράδι.
2 φορές σε μικρές διαδρομές 3-4 χλμ (γύρω στα 5€) και στην επιστροφή προς αεροδρόμιο (μου πήραν 17-18€ (2.000 δηνάρια, super τιμή).
Όταν έφτασα στο αεροδρόμιο το βραδάκι στις 01/01 και ήθελα να πάω κέντρο, πήρα ένα ταξί από την πιάτσα του αεροδρομίου και του έδειξα ένα χαρτί που μου είχαν δώσει από μέσα που έλεγε για max 3.000 δηνάρια (25-26€) και φυσικά συμφώνησε, μετά κατάλαβα γιατί. Την Τετάρτη το βραδάκι που ψιλόβρεχε που πήραμε ένα ταξί στην τύχη, πετύχαμε ένα απατεώνα ταξιτζή που το ταξίμετρο του έτρεχε σαν τρελό. Διαμαρτυθήκαμε αλλά έκανε ότι δεν καταλάβαινε αυτά που του λέγαμε. Του είπαμε να κατέβουμε λίγο πριν φτάσουμε και δεν μας άνοιγε/ξεκλείδωνε τις πόρτες αν δεν τον πληρώναμε. Προτιμήσαμε να χάσουμε ένα δεκάευρω που μας πήρε παραπάνω περίπου, παρά να μπλέξουμε περισσότερο με τον μαφιόζο ταρίφα
εχω ακουσει ιστοριες παρομοιες, απο Ελληνες και μαλιστα απο φιλο που ξερει Σερβικα και τον εβριζε στη γλωσσα του... εκεινος οταν σταματησε εξω απο το ξενοδοχειο. ηταν τυχερος επειδη απεναντι ηταν ενα σαντουιτσαδικο και σταματησε περιπολικο για να φανε, οποτε , εβαλε μπρος ο ταξιτζης και εφυγε χωρις να πληρωθει... βεβαια εκεινος ειχε βγει απο το ταξι...
σοφα φερθηκες, παντως...
σας αρεσε τελικα το Βελιγραδι?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.228
Μηνύματα
884.347
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom