Ταξίδι στο εξωτερικό μόνος.

GeoRa7

New Member
Μηνύματα
4
Likes
8
Καλησπέρα και πάλι παιδιά!αρχικά έχω εντυπωσιαστεί από την ευγένεια σας και με τη ποιότητα των απαντήσεων που δίνετε!δύσκολα βρίσκεις σε φόρουμ τέτοια συμπεριφορά. Κοιτάξτε αρχικά σαν άνθρωπος είμαι λίγο κλειστός και θέλω τις ανέσεις μου,δηλαδή οκ καλά τα χόστελ αλλά δεν είμαι σε αυτό το μούντ. Χρήματα για 3-4 μέρες και 500 ευρώ καλά είναι. Το θέμα των χρημάτων δεν είναι 1ης σημασίας απαραίτητα. Θα θέλα λοιπόν κάτι που μπορώ να το δώ σε 2-3-4 μέρες χωρίς να έχω προσανατολισμό για μέσα μεταφοράς άλλες πόλεις κλπ. Δεν το έχω μόνος και φοβάμαι ότι θα χαθώ. Για βαρκελώνη είδα ένα οργανωμένο του κοσμοράμα 4 μέρες στα 500 ευρώ σύνολο χωρίς τα έξοδα. Γενικά όλες οι πόλεις που αναφέρατε μου αρέσουν σαν οπτική. Για τη Γένοβα από ότι κατάλαβα θέλει μια α εμπειρία ταξιδιού,οπότε την αφήνω. Για γερμανία από την άλλη μόναχο ή βερολίνο μου φαίνεται βατό.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.355
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
θέλω τις ανέσεις μου,δηλαδή οκ καλά τα χόστελ αλλά δεν είμαι σε αυτό το μούντ.
Μπορείς να κλείσεις μονόκλινο δωμάτιο σε χοστελ, ποιο οικονομικό θα σου βγει. Αυτό βέβαια για τους ακριβούς προορισμούς, για τους υπόλοιπους μπορείς και ξενοδοχείο.
Για γερμανία από την άλλη μόναχο ή βερολίνο μου φαίνεται βατό.
Δε ξέρω για Μόναχο, πάντως το Βερολίνο μπορείς να το γυρίσεις με τα μέσα βασιζόμενος πάντα στο google maps. Θέλει μόνο λίγη εξοικείωση. Και η Βιέννη στην ίδια λογική είναι, αλλά και η Βαρσοβία (έχοντας πρόσφατο παράδειγμα). Επίσης χωράει και πολύ περπάτημα σε όλες.

Τώρα για το μπάτζετ σου δε μπορώ να έχω άποψη πως θα το διαθέσεις, για τα δικά μου δεδομένα πάντως το θεωρώ υψηλό. Με πρακτορείο δε θα έκανα τέτοιο ταξίδι σε καμία περίπτωση, είναι κρίμα, εκτός αν θέλεις την απεριόριστη άνεση σου και το μηδενικό προβληματισμό. Έτσι όμως δεν είναι το ίδιο, δεν είναι solo.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.156
Likes
41.511
Μπορείς να κλείσεις μονόκλινο δωμάτιο σε χοστελ, ποιο οικονομικό θα σου βγει. Αυτό βέβαια για τους ακριβούς προορισμούς, για τους υπόλοιπους μπορείς και ξενοδοχείο.

Δε ξέρω για Μόναχο, πάντως το Βερολίνο μπορείς να το γυρίσεις με τα μέσα βασιζόμενος πάντα στο google maps. Θέλει μόνο λίγη εξοικείωση. Και η Βιέννη στην ίδια λογική είναι, αλλά και η Βαρσοβία (έχοντας πρόσφατο παράδειγμα). Επίσης χωράει και πολύ περπάτημα σε όλες.

Τώρα για το μπάτζετ σου δε μπορώ να έχω άποψη πως θα το διαθέσεις, για τα δικά μου δεδομένα πάντως το θεωρώ υψηλό. Με πρακτορείο δε θα έκανα τέτοιο ταξίδι σε καμία περίπτωση, είναι κρίμα, εκτός αν θέλεις την απεριόριστη άνεση σου και το μηδενικό προβληματισμό. Έτσι όμως δεν είναι το ίδιο, δεν είναι solo.
Επειδη πηγα με εκδρομη σχολης απο το παν/μιο Βαρκελωνη με ιδιο πακετο, βαλε και 100-120 "φορους" αεροδρομιου και φυσικα παραπλευρα εξοδα τις επιλογες του πρακτορειου για φαγητο που δεν ειναι παντα αυτο που επιλεγει ο ταξιδιωτης αλλα το πρακτορειο για να διευκολυνει.
Το πιο ακριβο μου ταξιδι.
 

GeoRa7

New Member
Μηνύματα
4
Likes
8
Μπορείς να κλείσεις μονόκλινο δωμάτιο σε χοστελ, ποιο οικονομικό θα σου βγει. Αυτό βέβαια για τους ακριβούς προορισμούς, για τους υπόλοιπους μπορείς και ξενοδοχείο.

Δε ξέρω για Μόναχο, πάντως το Βερολίνο μπορείς να το γυρίσεις με τα μέσα βασιζόμενος πάντα στο google maps. Θέλει μόνο λίγη εξοικείωση. Και η Βιέννη στην ίδια λογική είναι, αλλά και η Βαρσοβία (έχοντας πρόσφατο παράδειγμα). Επίσης χωράει και πολύ περπάτημα σε όλες.

Τώρα για το μπάτζετ σου δε μπορώ να έχω άποψη πως θα το διαθέσεις, για τα δικά μου δεδομένα πάντως το θεωρώ υψηλό. Με πρακτορείο δε θα έκανα τέτοιο ταξίδι σε καμία περίπτωση, είναι κρίμα, εκτός αν θέλεις την απεριόριστη άνεση σου και το μηδενικό προβληματισμό. Έτσι όμως δεν είναι το ίδιο, δεν είναι solo.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση!και το 500 που είπα το ανέφερα γιατί πάνω κάτω δεν ξέρω πώς πάνε τα πράγματα. Ενδιαφέρον και το βερολίνο και η βιέννη. Για το βερολίνο που ανέφερες χωρίς μέσα μπορώ να το γυρίσω?
 
D

Delmem38110

Guest
Επειδη πηγα με εκδρομη σχολης απο το παν/μιο με ιδιο πακετο, βαλε και 100-120 "φορους" αεροδρομιου και φυσικα παραπλευρα εξοδα τις επιλογες του πρακτορειου για φαγητο που δεν ειναι παντα αυτο που επιλεγει ο ταξιδιωτης αλλα το πρακτορειο για να διευκολυνει.
Το πιο ακριβο μου ταξιδι.
συν έξτρα χρέωση στο δίκλινο, γιατί η τιμή είναι μεν για ένα άτομο αλλά σε δίκλινο. δεν θα σ αφήσουν έτσι με ένα 500ρικο μόνο σου στο δωμάτιο. θα πληρώσεις την έξτρα χρέωση.
 
Μηνύματα
961
Likes
5.297
Βουδαπέστη με 500€ για 3-4 μέρες είναι πολύ καλά,μπορείς και με λιγότερα πιστεύω αξιοπρεπεστατα.Αν έχεις smartphone για να κάνεις χρήση google maps,δεν θα χαθείς όσο και αν το θέλεις....Πόσο μάλλον που τα σημεία ενδιαφέροντος που είναι εύκολο να τα δεις on foot
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.156
Likes
41.511
Για τη Γένοβα από ότι κατάλαβα θέλει μια α εμπειρία ταξιδιού,οπότε την αφήνω. Για γερμανία από την άλλη μόναχο ή βερολίνο μου φαίνεται βατό.
Google maps για να δεις ποιο λεωφορειο σε παει σταθμο Μιλανου, google maps για να δεις ποιο τρενο αναχωρει για Γενοβα, google maps για να πας στο ξενοδοχειο. Αν θες ξενοδοχειο 5λ απο τον δευτερο σταθμο της πολης που ειναι και ασφαλεστατη η περιοχη, εχω. Παντου με τα ποδια.
Καλα να περασεις
 
D

Delmem38110

Guest
Βουδαπέστη με 500€ για 3-4 μέρες είναι πολύ καλά,μπορείς και με λιγότερα πιστεύω αξιοπρεπεστατα.Αν έχεις smartphone για να κάνεις χρήση google maps,δεν θα χαθείς όσο και αν το θέλεις....Πόσο μάλλον που τα σημεία ενδιαφέροντος που είναι εύκολο να τα δεις on foot
και κάνει και τα σπα του.. νομίζω είναι ο τέλειος προορισμός για αρχάριους και το αεροδρόμιο πολύ κοντά στην πόλη. λεωφορείο μέχρι το σταθμό μετρό και μετά καρφί στο κέντρο. η βανακι με κάνα 20ρικο μπροστά στο ξενοδοχείο. πολλές επιλογές και σχετικά λογικές τιμές. και όλα ποδαράτα.
 

GeoRa7

New Member
Μηνύματα
4
Likes
8
και κάνει και τα σπα του.. νομίζω είναι ο τέλειος προορισμός για αρχάριους και το αεροδρόμιο πολύ κοντά στην πόλη. λεωφορείο μέχρι το σταθμό μετρό και μετά καρφί στο κέντρο. η βανακι με κάνα 20ρικο μπροστά στο ξενοδοχείο. πολλές επιλογές και σχετικά λογικές τιμές. και όλα ποδαράτα.
σε ευχαριστώ για την απάντηση. Την κρατάω σαν επιλογή και θα ψαχτώ!για το Maps που λέτε πολλοί λειτουργεί και χωρίς ίντερνετ?ή πρέπει να πάρω κάρτα sim?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.355
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Για το βερολίνο που ανέφερες χωρίς μέσα μπορώ να το γυρίσω?
Εντελώς χωρίς όχι, όσο κι αν αγαπάς το ποδαρόδρομο.
Κι εγώ έχω γράψει αρκετά χιλιόμετρα περπατώντας τη πόλη, ωστόσο πολλές φορές είναι αναπόφευγκτο, αλλά πίστεψε με δεν αποτελεί πρόβλημα. Εδώ τα κατάφερα εγώ...

Είναι πολύ καλές προτάσεις όσες προαναφέρθηκαν, με βρίσκουν σύμφωνο.
Εκτός αν θέλεις κάτι πιο συμμαζεμένο για πρώτη φορά.

για το Maps που λέτε πολλοί λειτουργεί και χωρίς ίντερνετ?ή πρέπει να πάρω κάρτα sim?
Τα δεδομένα λειτουργούν σα να είσαι στη χώρα σου, σε όλες αυτές τις περιπτώσεις που συζητάμε.
 
D

Delmem38110

Guest
σε ευχαριστώ για την απάντηση. Την κρατάω σαν επιλογή και θα ψαχτώ!για το Maps που λέτε πολλοί λειτουργεί και χωρίς ίντερνετ?ή πρέπει να πάρω κάρτα sim?
η σύνδεση σου στην Ελλάδα η το καρτοκινητό σου λειτουργεί άψογα σε όλα τα κράτη μελή τησ ΕΕ. Και δέχεσαι και κάνεις κλήσεις εντελώς δωρεάν, απλά πρέπει να έχεις δεδομένα και λεπτά ομιλίας για να μπορείς να σερφάρεις και να κάνεις κλήσεις όπως και στην Ελλάδα. αυτό είναι το εύκολο.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
933
Likes
4.176
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Η Βιέννη είναι πιστεύω στα μέτρα που θέλει ο GeoRa7. Εκεί ήταν και το πρώτο ταξίδι που έκανα μόνος μαζί με τον αδερφό μου (χωρίς πρακτορείο / γονείς).

1) Με μικρή προετοιμασία και εύκολη ιεράρχηση του τι θέλεις να δεις, τα κυριότερα αξιοθέατά της χωράνε σε 4 μέρες. Δεν θα χαθείς στην πληθώρα επιλογών στα αξιοθέατα που σου δίνουν π.χ. το Παρίσι ή η Ρώμη.
2) Δεν χρειάζεται να μπλέξεις με τα ΜΜΜ. Σχεδόν όλα τα αξιοθέατα βρίσκονται μαζεμένα γύρω από τον Άγιο Στέφανο. Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι με εξαίρεση το Σένμπρουν, σε όλα τα υπόλοιπα πας με τα πόδια. Με μια βασική αίσθηση προσανατολισμού και χάρτη ή και με το Google Maps θα είσαι ΟΚ.
3) Παρότι γερμανόφωνη χώρα, συνεννοείσαι παντού με τα Αγγλικά. Κι εμείς όταν πήγαμε δεν ξέραμε πάνω από 5-10 λέξεις στα Γερμανικά.
4) Με τρένο μπορείς να πεταχτείς απευθείας σε 2,5 ώρες στο Σάλτσμπουργκ, που επίσης είναι γραφική πόλη, βλέποντας και λίγο την Αυστριακή ύπαιθρο (γίνεται όλο και πιο όμορφη όσο πλησιάζεις στο Σάλτσμπουργκ).

Αν και δεν έχω πάει στη Γένοβα, η πρόσβαση στην πόλη αυτή μη σε φοβίζει. Η πόλη είναι κεντρική και πας εύκολα με τρένο από Βόρεια Ιταλία (συμπεριλαμβανομένου και του Bergamo όπου μπορεί να βρεις και πολύ φθηνά αεροπορικά) ή από Νότια Γαλλία.

Όσον αφορά το Google Maps, μπορείς να κατεβάσεις τους χάρτες από Ελλάδα και εκεί απλά να έχεις ενεργοποιημένο το GPS. Αν και όπως λέει και ο ToTheMoonAndBack, πλέον έχεις δωρεάν περιαγωγή στην ΕΕ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.292
Μηνύματα
886.925
Μέλη
38.962
Νεότερο μέλος
blue_vayeros

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom