Ταξίδι στο εξωτερικό μόνος.

Billouk

Member
Μηνύματα
497
Likes
1.628
Σχετικά με τα δεδομένα του καρτοκινητού που γράψατε προηγουμένως, να σας ενημερώσω πως υπάρχουν όροι με μικρά γράμματα σε πολλά συνδυαστικά πακέτα που περιορίζουν τη χρήση τους στο εξωτερικό, ακόμα και στην Ε.Ε.
Πρόσφατα ταξιδέψαμε στην Πορτογαλία και φίλοι μου στην Τσεχία και ενώ είχαμε δεδομένα, ξαφνικά μειώθηκε το υπόλοιπο μας αρκετά! Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα δεδομένα εφόσον έχεις ελέγξει ότι τα δεδομένα μπορούν να χρησιμοποιηθούν και στην Ε.Ε.
What's up καρτοκινητά έχουμε και οι δύο (τα mb του pare_dwse πχ δεν ισχύουν για πλοήγηση στο εξωτερικό).

Στο θέμα μας τώρα, θα πρότεινα και εγώ Ρώμη ή Βιέννη για τα οικονομικά τους εισιτήρια με την Βιέννη να κοστίζει περισσότερο σε φαγητό, ποτά κτλ.
 
D

Delmem38110

Guest
Σχετικά με τα δεδομένα του καρτοκινητού που γράψατε προηγουμένως, να σας ενημερώσω πως υπάρχουν όροι με μικρά γράμματα σε πολλά συνδυαστικά πακέτα που περιορίζουν τη χρήση τους στο εξωτερικό, ακόμα και στην Ε.Ε.
Πρόσφατα ταξιδέψαμε στην Πορτογαλία και φίλοι μου στην Τσεχία και ενώ είχαμε δεδομένα, ξαφνικά μειώθηκε το υπόλοιπο μας αρκετά! Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα δεδομένα εφόσον έχεις ελέγξει ότι τα δεδομένα μπορούν να χρησιμοποιηθούν και στην Ε.Ε.
What's up καρτοκινητά έχουμε και οι δύο (τα mb του pare_dwse πχ δεν ισχύουν για πλοήγηση στο εξωτερικό).
όλα τα αγορασμένα πακέτα ισχύουν και στην ΕΕ. Δεν ισχύουν τα διάφορα μπόνους τα προμο και γενικά ότι δεν αγοράζεις. κάθε φορά που φορτώνεις πακέτα από εφαρμογές γράφει αναλυτικά αν μπορείς η όχι. μπορείς επίσης να επικοινωνήσεις με το τμήμα εξυπηρέτησης για περαιτέρω εξήγηση αν και έχουν μαύρα μεσάνυχτα.
τα δεδομένα και η ομιλία είναι αναπόσπαστο τμήμα ενός ταξιδιού και προσωπικής ασφάλειας και σύνδεσμος με ότι αφήνουμε πίσω να μας προσέχει από μακριά. εγώ ως σόλο τουρίστας αφήνω πάντα μια δεύτερη συσκευή μου που επιτρέπει να βλέπει τρίτος το στίγμα μου ανά πασα στιγμή για να ξέρουν ακριβώς που είμαι σε περίπτωση που γίνει κάτι.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
643
Likes
1.927
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Η Βιέννη είναι πιστεύω στα μέτρα που θέλει ο GeoRa7. Εκεί ήταν και το πρώτο ταξίδι που έκανα μόνος μαζί με τον αδερφό μου (χωρίς πρακτορείο / γονείς).

1) Με μικρή προετοιμασία και εύκολη ιεράρχηση του τι θέλεις να δεις, τα κυριότερα αξιοθέατά της χωράνε σε 4 μέρες. Δεν θα χαθείς στην πληθώρα επιλογών στα αξιοθέατα που σου δίνουν π.χ. το Παρίσι ή η Ρώμη.
2) Δεν χρειάζεται να μπλέξεις με τα ΜΜΜ. Σχεδόν όλα τα αξιοθέατα βρίσκονται μαζεμένα γύρω από τον Άγιο Στέφανο. Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι με εξαίρεση το Σένμπρουν, σε όλα τα υπόλοιπα πας με τα πόδια. Με μια βασική αίσθηση προσανατολισμού και χάρτη ή και με το Google Maps θα είσαι ΟΚ.
3) Παρότι γερμανόφωνη χώρα, συνεννοείσαι παντού με τα Αγγλικά. Κι εμείς όταν πήγαμε δεν ξέραμε πάνω από 5-10 λέξεις στα Γερμανικά.
4) Με τρένο μπορείς να πεταχτείς απευθείας σε 2,5 ώρες στο Σάλτσμπουργκ, που επίσης είναι γραφική πόλη, βλέποντας και λίγο την Αυστριακή ύπαιθρο (γίνεται όλο και πιο όμορφη όσο πλησιάζεις στο Σάλτσμπουργκ).

Αν και δεν έχω πάει στη Γένοβα, η πρόσβαση στην πόλη αυτή μη σε φοβίζει. Η πόλη είναι κεντρική και πας εύκολα με τρένο από Βόρεια Ιταλία (συμπεριλαμβανομένου και του Bergamo όπου μπορεί να βρεις και πολύ φθηνά αεροπορικά) ή από Νότια Γαλλία.

Όσον αφορά το Google Maps, μπορείς να κατεβάσεις τους χάρτες από Ελλάδα και εκεί απλά να έχεις ενεργοποιημένο το GPS. Αν και όπως λέει και ο ToTheMoonAndBack, πλέον έχεις δωρεάν περιαγωγή στην ΕΕ.
Θα συμφωνήσω απόλυτα, ήταν το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό μόνη και είχε όλα τα στοιχεία για να με κάνει να μην έχω θέμα να ταξιδεύω μόνη. Βατή, φιλική πόλη, τη γυρίζεις εύκολα, απολύτως συνηθισμένα παντού τα τραπέζια "για ένα άτομο".
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.049
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Αν δεν εχεις παει ξανα ποτε εξωτερικο ουτε με φιλους ουτε με πρακτορειο ουτε με οικογενεια και δεν εχεις καθολου εικονες απο εξωτερικο καλυτερα πηγαινε με πρακτορειο για πρωτη φορα. Δεν ξερω βεβαια τον χαρακτηρα σου ουτε ποσο ευκολα χανεις την ψυχραιμια σου σε καινουριες καταστασεις. Αλλα το να πληρωσεις μερικα παραπανω ευρω και το πολυ πολυ να το μετανιωσεις ή να ξενερωσεις με αυτον το τροπο διακοπων ειναι μικροτερο ρισκο απο το να νιωσεις ανασφαλεια η οποια μπορει να σε απομακρυνει απο κατι που μπορει να σου αρεσει. Μπορεις δοκιμαστικα να μην ακολουθησεις μια μερα το προγραμμα του πρακτορειου και να δεις αν το εχεις ή αν δεν το εχεις να ταξιδευεις σολο.

Να χαθεις δεν νομιζω να παιζει σαν σεναριο και ακομα και αν χαθεις θα ξαναβρεθεις. Εχω πετυχει στο νησι μου δυο φορες σολο ταξιδιωτες με αρκετα σοβαρη νοητικη υστερηση και εναν με ψυχολογικα προβληματα που τον καθιστουσαν οριακα λειτουργικο. Γιατι να μην τα καταφερεις εσυ? Το να μην αγχωθεις ειναι το μονο θεμα.

Αν τελικα αποφασισεις να πας χωρις πρακτορειο εχε στον νου σου οτι οι Γερμανοι μιλανε σε καλυτερο ποσοστο αγγλικα απ' οτι οι Ιταλοι. Επισης το αποστειρωμενο κατ' εμε Μοναχο ειναι πιο ευκολο να σε κανει να νοιωσεις οικεια απο το πιο ενδιαφερον Βερολινο. Οχι οτι στο Βερολινο κινδυνευεις ή πως δεν ειναι ασφαλες απλα για πρωτο ταξιδι ισως ειναι λιγο πιο δυσκολο.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
643
Likes
1.927
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αν δεν εχεις παει ξανα ποτε εξωτερικο ουτε με φιλους ουτε με πρακτορειο ουτε με οικογενεια και δεν εχεις καθολου εικονες απο εξωτερικο καλυτερα πηγαινε με πρακτορειο για πρωτη φορα. Δεν ξερω βεβαια τον χαρακτηρα σου ουτε ποσο ευκολα χανεις την ψυχραιμια σου σε καινουριες καταστασεις. Αλλα το να πληρωσεις μερικα παραπανω ευρω και το πολυ πολυ να το μετανιωσεις ή να ξενερωσεις με αυτον το τροπο διακοπων ειναι μικροτερο ρισκο απο το να νιωσεις ανασφαλεια η οποια μπορει να σε απομακρυνει απο κατι που μπορει να σου αρεσει. Μπορεις δοκιμαστικα να μην ακολουθησεις μια μερα το προγραμμα του πρακτορειου και να δεις αν το εχεις ή αν δεν το εχεις να ταξιδευεις σολο.

Να χαθεις δεν νομιζω να παιζει σαν σεναριο και ακομα και αν χαθεις θα ξαναβρεθεις. Εχω πετυχει στο νησι μου δυο φορες σολο ταξιδιωτες με αρκετα σοβαρη νοητικη υστερηση και εναν με ψυχολογικα προβληματα που τον καθιστουσαν οριακα λειτουργικο. Γιατι να μην τα καταφερεις εσυ? Το να μην αγχωθεις ειναι το μονο θεμα.

Αν τελικα αποφασισεις να πας χωρις πρακτορειο εχε στον νου σου οτι οι Γερμανοι μιλανε σε καλυτερο ποσοστο αγγλικα απ' οτι οι Ιταλοι. Επισης το αποστειρωμενο κατ' εμε Μοναχο ειναι πιο ευκολο να σε κανει να νοιωσεις οικεια απο το πιο ενδιαφερον Βερολινο. Οχι οτι στο Βερολινο κινδυνευεις ή πως δεν ειναι ασφαλες απλα για πρωτο ταξιδι ισως ειναι λιγο πιο δυσκολο.
Θα συμφωνήσω και πάλι όσον αφορά στο υπέροχο Βερολίνο- πόλη ευρωπαϊκή μητρόπολη. Εξαρτάται από το τι θέλει ο καθένας, εγώ θα έλεγα για πρώτο ταξίδι -αν είναι πρώτο- και ειδικά μόνος/μόνη, μία μικρότερη πόλη από το Βερολίνο.
 

Robert

Member
Μηνύματα
117
Likes
257
Καλησπέρα και πάλι παιδιά!αρχικά έχω εντυπωσιαστεί από την ευγένεια σας και με τη ποιότητα των απαντήσεων που δίνετε!δύσκολα βρίσκεις σε φόρουμ τέτοια συμπεριφορά. Κοιτάξτε αρχικά σαν άνθρωπος είμαι λίγο κλειστός και θέλω τις ανέσεις μου,δηλαδή οκ καλά τα χόστελ αλλά δεν είμαι σε αυτό το μούντ. Χρήματα για 3-4 μέρες και 500 ευρώ καλά είναι. Το θέμα των χρημάτων δεν είναι 1ης σημασίας απαραίτητα. Θα θέλα λοιπόν κάτι που μπορώ να το δώ σε 2-3-4 μέρες χωρίς να έχω προσανατολισμό για μέσα μεταφοράς άλλες πόλεις κλπ. Δεν το έχω μόνος και φοβάμαι ότι θα χαθώ. Για βαρκελώνη είδα ένα οργανωμένο του κοσμοράμα 4 μέρες στα 500 ευρώ σύνολο χωρίς τα έξοδα. Γενικά όλες οι πόλεις που αναφέρατε μου αρέσουν σαν οπτική. Για τη Γένοβα από ότι κατάλαβα θέλει μια α εμπειρία ταξιδιού,οπότε την αφήνω. Για γερμανία από την άλλη μόναχο ή βερολίνο μου φαίνεται βατό.
Εαν ταξιδεύεις σε μέρη που πετάνε οι low cost,τα 500 είναι υπερβολικό ποσό.Αν κλείσεις εισιτήρια στα 20-30 ευρώ,φθηνό ξενοδοχείο ή διαμέρισμα (στη Βουδαπέστη ή τη Βαρσοβία έχει και με 30 ευρώ τη βραδιά),ούτε 150 ευρώ δεν βγαίνει σύνολο.Θα μου πεις,αν κάποιον δεν τον βολεύει να ταξιδέψει σε περίοδο που έχει τα πολύ φθηνά εισιτήρια,τότε όντως θα ανέβει το μπάτζετ.

Σε 2-3 μέρες πιστεύω μπορείς να γυρίσεις τις περισσότερες ευρωπαικές πόλεις,τουλάχιστον το κέντρο και τα αξιοθέατα.Εξαίρεση εννοείται οι μεγαλουπόλεις όπως Λονδίνο,Παρίσι.Τώρα σχετικά με το περπάτημα και τα μμμ,σίγουρα παντού θα χρειαστείς μμμ για να πας σε κάποιο αξιοθέατο.Στη Βουδαπέστη για να πας στην πλατεία των Ηρώων θες το μετρό.Στο Βερολίνο για το East Side Gallery θες τον προαστιακό.Αν μάθεις τα δρομολόγια,δεν είναι και βουνό πάντως.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.200
Likes
20.628
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Η Γένοβα είναι όμορφη αλλά λίγο περίπλοκο να φτάσεις.
Τι το περίπλοκο έχει η πρόσβαση στη Γένοβα;....Έχει και γούστο ο άνθρωπος!

@GeoRa7 απο αεροδρόμιο Μπέργκαμο παίρνεις λεωφορείο για Γένοβα και θα δεις μία απο τις πιο ενδιαφέρουσες πόλεις της Ιταλίας!!! Οτι πρέπει για 2-3 μέρες...
 
D

Delmem38110

Guest
Τι το περίπλοκο έχει η πρόσβαση στη Γένοβα;....Έχει και γούστο ο άνθρωπος!

@GeoRa7 απο αεροδρόμιο Μπέργκαμο παίρνεις λεωφορείο για Γένοβα και θα δεις μία απο τις πιο ενδιαφέρουσες πόλεις της Ιταλίας!!! Οτι πρέπει για 2-3 μέρες...
πρώτο ταξίδι, ξέρω 'γώ...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.200
Likes
20.628
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός

paefstra

Member
Μηνύματα
13.109
Likes
41.363
Θα τον βοηθήσουμε εμείς! Θα αλλάξει μία φορά λεωφορείο στο Μιλάνο και μάλιστα χωρίς να αλλάξει σταθμό Via Aeroporto to Italy - 6 ways to travel via train, plane, bus, and shuttle
View attachment 375893
Θα του τα πει η @paefstra χαρτί και καλαμάρι :cool:
Και να μην τα πω εγω θα τα πουν οι Ιταλοι. Με νοηματικη. Παντοτε βασιζομουν στην καλοσυνη των Ιταλων.
Ναι, στειλτε τον Ουγγαρια στους μουντρουχους, ωραια θα περασει πρωτο ταξιδι.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.200
Likes
20.628
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ναι, στειλτε τον Ουγγαρια στους μουντρουχους, ωραια θα περασει πρωτο ταξιδι.
Μια χαρά είναι και η Βουδαπέστη, αλλά αφού βρήκε ενδιαφέρον στη Γένοβα απο αναγνώσματα εγώ ψηφίζω να ακολουθήσει το ένστικτό του! Και ιστορία έχει η πόλη και αρκετά σημεία ενδιαφέροντος για να γεμίσει 2 μέρες έχει και βραδινή ζωή για να κάνει και τις νυχτερινές του βόλτες!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.534
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom