Ταξιδάκι σε Τοσκάνη-Λομβαρδία

Gulliver

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη - Βόρεια Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Καλησπέρα σε όλους!Εδώ και λίγο καιρό διαβάζω τις ιστορίες σας οπότε ζήλεψα και είπα και εγώ να κάνω ένα road-trip με την κοπέλα μου το καλοκαίρι, τον Αύγουστο, στην Τοσκάνη και στην Λομβαρδία.
Πιο αναλυτικά, λέμε να ξεκινήσουμε από Ancona, να συνεχίσουμε σε όλη την Toscana να ανέβουμε προς το Milano και μετά λίγο πιο βόρεια προς Como και Belaggio. Επίσης αν μας φθάσουν οι μέρες λέμε να πάμε Venezia.
Διάρκεια ταξιδιού: 9 διανυκτερεύσεις (+ 2 νύχτες στο πλοίο από Πάτρα).
Θέλω την γνώμη σας λοιπόν, να μου προτείνετε σε ποιες περιοχές θα μπορούσα να μείνω(+αν έχετε υπόψιν σας κάποιο low-budget ξενοδοχείο)και τι δεν πρέπει με τίποτα να χάσω!Θα είμαι με το δικό μου αυτοκίνητο οπότε θα έχω άνεση κινήσεων!!!!!!

Grazie a tutti! :lol::clap::haha:
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Καλησπέρα σε όλους!Εδώ και λίγο καιρό διαβάζω τις ιστορίες σας οπότε ζήλεψα και είπα και εγώ να κάνω ένα road-trip με την κοπέλα μου το καλοκαίρι, τον Αύγουστο, στην Τοσκάνη και στην Λομβαρδία.
Πιο αναλυτικά, λέμε να ξεκινήσουμε από Ancona, να συνεχίσουμε σε όλη την Toscana να ανέβουμε προς το Milano και μετά λίγο πιο βόρεια προς Como και Belaggio. Επίσης αν μας φθάσουν οι μέρες λέμε να πάμε Venezia.
Διάρκεια ταξιδιού: 9 διανυκτερεύσεις (+ 2 νύχτες στο πλοίο από Πάτρα).
Θέλω την γνώμη σας λοιπόν, να μου προτείνετε σε ποιες περιοχές θα μπορούσα να μείνω(+αν έχετε υπόψιν σας κάποιο low-budget ξενοδοχείο)και τι δεν πρέπει με τίποτα να χάσω!Θα είμαι με το δικό μου αυτοκίνητο οπότε θα έχω άνεση κινήσεων!!!!!!

Grazie a tutti! :lol::clap::haha:
Εχουν γραφτεί ήδη τόσα πολλά για Τοσκάνη με λίγο ψάξιμο θα βρεις οτι θέλεις πάντως Νομίζω πως είναι καλύτερα να περιορίσεις τους προορισμούς σου η Τοσκάνη -Φλωρεντία θέλει τουλάχιστον 7 νύχτες για να τις απολαυσεις ....
 

Gulliver

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη - Βόρεια Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Θεωρείς ότι είναι καλύτερα να μείνω σε μικρότερα μέρη (και αν ναι πρότεινε μου) παρά σε πόλεις?
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Θεωρείς ότι είναι καλύτερα να μείνω σε μικρότερα μέρη (και αν ναι πρότεινε μου) παρά σε πόλεις?
Εγώ θα σου πρότεινα να μην πας Μιλάνο Δεν λεει και τίποτα μπορεις πάντως να το κάνεις σε άλλο ταξιδι μαζι με τις λιμνες και με λίγο απο Ελβετία Εγώ έκανα το εξής Απο την Ancona εμεινα για ενα βράδυ Perugia είναι μόλις 2 ώρες Πέρασα όμως πριν (σχεδόν ειναι στο δρόμο με μια μικρή παράκαμψη)απο την πανέμορφη Assisi Αξιζει να επισκεφτείς την παλια πόλη της Ασίζης με το ιστορικό μοναστήρι.Στην Perugia εμεινα στο Park λίγο εξω απο την πόλη γιατι ειχε free parking καλο ξεδνοδοχείο Σε 1ο λεπτα με το αυτοκίνητο πας στην εισοδο της πόλης που εχει Parking λογικες τιμες αφήνεις το αυτ ανεβαινεις τα σκαλια και τριγυρνάς στη πόλη που είναι πολύ ομορφη ΕΚΕΙ βέβαια αγοράσεις φρεσκότατα σοκολατάκια τα Baci με τις ευχες εδώ φτιάχνονται !Την άλλη μέρα περνώντας απο την λίμνη Trasimeno αλλά και απο το Montepulciano κατέληξα στο Figline Valdarno 20 λεπτά απο τη Φλωρεντία Εμεινα εδώ Farm Holiday in Chianti, Tuscany - Vacation Rentals Il Gavillaccio
7 νύχτες απο κει γυρισα ενα μεγάλο κομματι της κεντρικής Τοσκάνης Το καλυτερο είναι η Κιαντιτζάνα (ο δρόμος του Κιάντι) ειναι ο δρόμος S222 που ενώνει τη Φλωρεντία με τη Σιένα και περνά μέσα απο τους αμπελώνες του Κιάντι Υπέροχες πόλεις και χωρια τριγύρω Η Radda και Castellina πανέμορφες Η Σιενα το Σαν Τζιμινιάνο με τους πύργους του και πιο π΄νω Η Πιζα με τον κεκλιμμένο πύργο της αλλά και η ονειρεμένη Lucca Εκει αξίζει να μεινεις και κανα βράδυ θα με θυμηθείς!!!Καλα είναι να πάρεις ενα οδηγο για Τοσκάνη-Φλωρεντία (Ενα βιβλίο )και να χαθεις μεσα στους δρόμους της Τοσκάνης !!να πιεις τα κρασιά της και να φας στις τρατορίες της !!!
Α το διαμέρισμα στη Τοσκάνη ήταν πολυ καλό αλλά επειδή ήταν μέσα στη φύση είχε ζωυφια Σκότωσα σκορπιο μέσα στο δωμάτιο !Βέβαια δεν είναι φοβερό και στα Γιάννενα στο μπαλκόνι μου συχνα πυκνά σκοτώνω απο κανέναν! Προσοχή θέλει ετσι είναι η φύση !Νομίζω όμως πως για 2 άτομα δεν συμφέρει γιατί είναι διαμέρισμα μπορείτε να βρείτε φτηνότερα δωμάτια ψαξτε στην σελίδα με τα αγροτουριστικά καταλύματα
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Στη θεση σου εαν πηγαινα καλοκαιρι και ηθελα να επεκταθω και εκτοςΤοσκανης (περα από τα χωρια του chianti, η Λουκα και το San Gimigniano ειναι υπεροχα) αντι για Λομβαρδια θα επελγα να επισκεφτω τη Λυγυρια και τα εκπληκτικα χωρια cinque terre επιλεγοντας για διαμονη την ατμοσφαρικη Vernazza ή το αγαπημενο Camogli και οπωσδηποτε εκδρομη στην ιταλικη ριβιερα Portofino, Santa Magherita, Rapallo κλπ
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Δώσε το tip...,:)
την ιστοσελίδα δηλ....;)

Agriturismo.com
Italy Farm Holidays
Bed & Breakfast in Italy ? | B&B Italia/Italy

Ορεξη να χεις να ψαξεις βέβαια ο αγροτουρισμός και τα bed &br εχουν τις εκπληξεις τους ευχαριστες ή δυσάρεστες :roll:Παντως ειναι περιπέτεια και ισως δινουν και το κάτι άλλο στις διακοπές μας !
 
Last edited by a moderator:

Gulliver

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη - Βόρεια Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Καλησπέρα σε όλους! Ευχαριστώ πολύ για τα μηνύματά σας! Το πρώτο βήμα έγινε...οργανώσαμε λίγο το πρόγραμμά μας και βρήκαμε τα μέρη στα οποία θα διανυκτερεύσουμε...έχουμε και λέμε λοιπόν...1ο βράδυ στο καράβι προς Ανκόνα. 2ο βράδυ στην Σιένα, 3ο και 4ο στην Φλωρεντία.Φυσικά αυτές τις 3 μέρες έχουμε σκοπό να γυρίσουμε όσο πιο πολλά χωριά μπορούμε στην πανέμορφη Τοσκάνη. Μετά κατευθυνόμαστε λίγο βορειότερα στην Πάρμα για ένα βράδυ και στην συνέχεια για καφέ,βόλτες και (ίσως) ψώνια στο Μιλάνο. Έπειτα μένουμε για 2 βράδια στο εκπληκτικό Μπέργκαμο και στη συνέχεια αφού περάσουμε οπωσδήποτε από Βερόνα κατευθυνόμαστε στο Τρεβίζο (2 βράδια) το οποίο θα αποτελέσει και το ορμητήριο μας για τη Βενετία! Τέλος θεώρησα καλό να "σπάσουμε" λίγο τον δρόμο της επιστροφής προς το λιμάνι της Ανκόνα με μία διανυκτέρευση στη Ραβένα η οποία απ' όσο έχω μάθει είναι κουκλίστικη!

Ακούω τα σχόλια σας για το πρόγραμμα μας...

Υ.Γ. Όποιος ταξιδευτής γνωρίζει θέλω να με ενημερώσει υπεύθυνα για το αν πρέπει να αλλάξω το δίπλωμα οδήγησης (το κλασσικό ροζ με την ένδειξη GR) καταβάλλοντας 30 ? ώστε να εξασφαλίσω το νέο που μοιάζει με πιστωτική κάρτα. Μην με παραπέμψετε στο αντίστοιχο topic διότι γίνεται ένας χαμός και ο καθένας εκεί λέει το δικό του!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
κατευθυνόμαστε στο Τρεβίζο (2 βράδια) το οποίο θα αποτελέσει και το ορμητήριο μας για τη Βενετία!
Γιατί? Πιο μακρυά δε βρήκατε? Αν θέλετε Βενετία, αυτό που είναι το καλύτερο είναι να την απολαύσετε το βράδυ, όταν θα έχουν φύγει οι ορδές των πουλμανάτων τουριστών, και για να το κάνετε αυτό πρέπει να μείνετε μέσα.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.887
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Σκέφτηκες το ενδεχόμενο να πας Πάτρα-Ανκόνα και να γυρίσεις Βενετία-Πάτρα; Οι εταιρείες που πάνε και στα δύο λιμάνια το κάνουν αυτό με μικρή οικονομική διαφορά. Μία νύχτα και στις δύο περιπτώσεις.
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
. 2ο βράδυ στην Σιένα, 3ο και 4ο στην Φλωρεντία.Φυσικά αυτές τις 3 μέρες έχουμε σκοπό να γυρίσουμε όσο πιο πολλά χωριά μπορούμε στην πανέμορφη Τοσκάνη.
ΩΡΑΙΑ μην ξεχάσεις επιμένω!!! Απο Σιένα για Φλωρεντία να πας απο τον S222 ΚΑΙ οχι απο τον κεντρικό Ετσι θα απολαύσεις την ύπαιθρο αλλά και πολλά απο τα υπέροχα χωριά της Τοσκάνης...Ραβέννα θα πάω και γώ 3 νύχτες τον Ιούλιο ...Ειναι γνωστή για τα ψηφιδωτά της
Συμφωνώ οτι δεν αξίζει να μείνεις treviso αν δεν έχεις ξαναπάει Βενετία
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Υ.Γ. Όποιος ταξιδευτής γνωρίζει θέλω να με ενημερώσει υπεύθυνα για το αν πρέπει να αλλάξω το δίπλωμα οδήγησης (το κλασσικό ροζ με την ένδειξη GR) καταβάλλοντας 30 ? ώστε να εξασφαλίσω το νέο που μοιάζει με πιστωτική κάρτα. Μην με παραπέμψετε στο αντίστοιχο topic διότι γίνεται ένας χαμός και ο καθένας εκεί λέει το δικό του!
Ήμουν Ιταλία-Ελβετία πριν από ακριβώς 5 μήνες.Οδήγησα με το παλιό μου δίπλωμα -το ροζ με το GR- και ελέγχτηκα δύο φορές,στα σύνορα με την Ελβετία και από Ελβετούς τροχαίους χωρίς να αντιμετωπίσω το παραμικρό πρόβλημα.Παραθέτω απλώς την εμπειρία μου,τώρα αν πέσεις σε κανένα στραβόξυλο...τι να σου πω.

Πάντως αφού έχεις μπροστά σου καιρό κι αφού κάποια στιγμή θα γίνει υποχρεωτικό γιατί να μην το κάνεις.Νομίζω το βγάζουν και τα ΚΕΠ οπότε δεν είναι και μεγάλη ταλαιπωρία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.246
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
newrevie

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom