Ταξιδάκι σε Τοσκάνη-Λομβαρδία

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
1ο βράδυ στο καράβι προς Ανκόνα. 2ο βράδυ στην Σιένα, 3ο και 4ο στην Φλωρεντία.Φυσικά αυτές τις 3 μέρες έχουμε σκοπό να γυρίσουμε όσο πιο πολλά χωριά μπορούμε στην πανέμορφη Τοσκάνη. Μετά κατευθυνόμαστε λίγο βορειότερα στην Πάρμα για ένα βράδυ και στην συνέχεια για καφέ,βόλτες και (ίσως) ψώνια στο Μιλάνο. Έπειτα μένουμε για 2 βράδια στο εκπληκτικό Μπέργκαμο και στη συνέχεια αφού περάσουμε οπωσδήποτε από Βερόνα κατευθυνόμαστε στο Τρεβίζο (2 βράδια) το οποίο θα αποτελέσει και το ορμητήριο μας για τη Βενετία! Τέλος θεώρησα καλό να "σπάσουμε" λίγο τον δρόμο της επιστροφής προς το λιμάνι της Ανκόνα με μία διανυκτέρευση στη Ραβένα η οποία απ' όσο έχω μάθει είναι κουκλίστικη!

Ακούω τα σχόλια σας για το πρόγραμμα μας...
Kαι ποιός θα κερδίσει στο ράλι? Γιατί αυτό δεν είναι ταξίδι, είναι ράλι... το πρόγραμμα που έχεις φτιάξει απλά δεν βγαίνει... θα κάνεις απλά πασαλήματα και δεν θα ευχαριστηθείς τίποτε... αποφάσισε ή Τοσκάνη ή βόρεια Ιταλία...

1. Δεν υπάρχει περίπτωση να δεις όχι όσα περισότερα αλλά ούτε τα βασικά χωριά με αυτά που σκέπτεσαι να κάνεις... 2+ 1 βράδια στην Φλωρεντία , Σιέννα είναι ελάχιστα αλλά έστω να το δεχτώ... από εκεί και μετά θες τουλάχιστον άλλα 2 με βάση κάποιο χωριό για να πάρεις μια ιδέα τι σημαίνει Τοσκάνη...

2. Το Μιλάνο τι διάολο το θες δεν κολλάει πουθενά... την Πάρμα? Που τα βρίσκετε...

3. Αυτό με το Τρεβίζο πρέπει μάλλον να το πάρω σαν ανέκδοτο... είμαι περίεργος ποιός σας βάζει αυτές τις ιδέες...

Με λίγα λόγια... αν έρχεσαι από Ανκόνα η πρώτη σου στάση θα είναι το Γκούμπιο με μια στάση στο Ουρμπίνο... δεύτερη βραδιά στη Σιέννα... με στάση στην Περούτζια... θα κάτσεις 2 βράδια στη Σιέννα... δεν βγαίνει το πρόγραμμα με ένα... μετά άλλα δύο βράδια σε κάποιο χωριό στην Τοσκάνη σαν βάση για να δεις τα χωριά... κάτσε τα ρέστα στη Φλωρεντία και μετά πάρε το καραβάκι και γύρνα σπίτι σου...

Αυτά είχα να πω... αν θέλεις άκουσε με αλλιώς κάνε του κεφαλιού σου...
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
o traveller έχει απόλυτο δίκιο ακουσέ τον ξέρει...
Εγώ έμεινα 8 νύχτες στην Τοσκάνη πέρσυ και πάλι νοιώθω πως αφησα πολλά ..μην κάνεις το λάθος να τρέχεις σαν τρελός να προλάβεις δες τα σε ταινία αμα θες αυτή την αίσθηση θα χεις αν το πας ετσι γρήγορα δεν θα γευτείς δεν θα μυρίσεις δεν θα απολαύσεις ...Πιστεψέ μας Βέβαια η αποφαση είναι δική σου Καλά να περάσεις πάντως όπως και να χει!!!
 

Gulliver

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη - Βόρεια Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Miranta ευχαριστώ πολύ και πάλι! Traveller είσαι πολύ ειρωνικός και νομίζω χωρίς λόγο! Treviso και Parma έχουν πάει φίλοι μου και ξέρω ότι είναι πολύ όμορφα! Ή μήπως να πάω Ανκόνα, να κάτσω εκεί όλες τις μέρες και να γυρίσω ώστε να μην κουραστώ?? :) Άλλοι ταξιδευτές πάνε από την Αθήνα στη Γαλλική Ριβιέρα ή ακόμα φθάνουν στη Βαρκελώνη μέσα σε 15 μέρες! Δεν έχουμε όλοι τις ίδιες αντοχές ή την ίδια όρεξη! Τέλοσπαντων...σαφώς και ο καθένας λέει τη γνώμη του...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.129
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Miranta ευχαριστώ πολύ και πάλι! Traveller είσαι πολύ ειρωνικός και νομίζω χωρίς λόγο! Treviso και Parma έχουν πάει φίλοι μου και ξέρω ότι είναι πολύ όμορφα! Ή μήπως να πάω Ανκόνα, να κάτσω εκεί όλες τις μέρες και να γυρίσω ώστε να μην κουραστώ?? :) Άλλοι ταξιδευτές πάνε από την Αθήνα στη Γαλλική Ριβιέρα ή ακόμα φθάνουν στη Βαρκελώνη μέσα σε 15 μέρες! Δεν έχουμε όλοι τις ίδιες αντοχές ή την ίδια όρεξη! Τέλοσπαντων...σαφώς και ο καθένας λέει τη γνώμη του...
Δεν είναι θέμα αντοχών ή όρεξης. Είναι ότι αναγκάζεσαι να προσπεράσεις ή να ξεπετάξεις χωρίς ουσιαστικά να τα δεις κάποια υπέροχα μέρη, για να φτάσεις σε κάποιο μακρινό σημείο. Καλύτερα να επιλέξεις κάποια μέρη και να τα δεις, παρά να δεις μόνο τους αυτοκινητόδρομους - που, πίστεψε με, δεν έχουν το παραμικρό ενδιαφέρον.
Για το Treviso, ξανασκέψου το. Όπως και κάθε άλλη ταξιδιωτική συμβουλή που σου έδωσαν οι συγκεκριμένοι φίλοι.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να φάει κράξιμο ο Χ που ζητάει συμβουλές επειδή δεν επιλέγει να τις ακολουθήσει κιόλας.Και τέλοσπάντων πιο κόσμιος τρόπος απάντησης δεν υπάρχει;

Αν αρχίσουν όλοι εδώ μέσα να λένε στον άλλον ότι λέει αηδίες και σαχλαμάρες δεν καταλαβαίνω πως θα βοηθηθεί.Αντιλαμβάνομαι ότι μερικοί εδώ είστε Marco Polo.Ε,τι να κάνουμε οι υπόλοιποι είμαστε απλοί και ταπεινοί "τουρίστες" (που θεωρείται εως και βρισιά από κάποιους στο φόρουμ).

Πιθανότατα όταν πάω Τοσκάνη θα ακολουθήσω κάτι παρόμοιο με αυτό που λέει ο Traveller αλλά δεν κατανοώ γιατί πρέπει να επιβληθεί με αυτό τον τρόπο και τη φρασεολογία.
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Θεωρείς ότι είναι καλύτερα να μείνω σε μικρότερα μέρη (και αν ναι πρότεινε μου) παρά σε πόλεις?
εγω εκλεισα εισητηρια για τοσκανη για σεπτεμβριο, αν ενδιαφερεσε.. με easyjet μεχρι ρωμη για 3 ατομα 226€ με επιστροφη + μια βαλιτσα, και απο φιουμιτσινο θα νοικιασω αυτοκινητο απο autoeurope για 7 μερες 180€ ενω με το πλοιο + το δικο μας αμαξι + καμπινες μου εβγαινε 700€ το λιγοτερο.

επειδη το ψαξα πολυ παντως να σου πω οτι παντου διαβαζα οτι η καλυτερη εποχη να πας ειναι ανοιξη και φθινωπορο, και οτι τον αυγουστο ειδικα τα περισσοτερα μαγαζια τους εκει ειναι κλειστα και οτι εχει παρα παρα πολυ ζεστη. ψαξτο και στο tripadvisor και θα δεις.

οσο για τα μερη που επελεξα να μεινουμε ειναι 4 νυχτεσ στο monteriggioni στο alberto casalta 260€ + πρωινο( ειναι πολυ κοντα σε σιενα, σαν τζιμινιανο, castellina di cianti, volterra, τα οποια σκεφτομαστε να επισκεφθουμε) και 3 νυχτες στο montecatini terme στο hotel la pia 157€+πρωινο+21€ παρκινγκ για 3 μερες 9που ειναι κοντα σε φλωρεντια, πιζα, λουκα και cinque terre).
επελεξα να μη μεινω μες τισ μεγαλες πολεις
  1. γιατι μες σε φλωρεντια, σιενα και πιζα υπαρχει δακτυλιος αρα και προστιμα..
  2. γιατι πιστευω η επαρχια ειναι πιο ομορφη
ελπιζω να σε βοηθησα λιγακι αλλα αν μπεις στο tripadvisor και ψαξεις για ξενοδοχεια(θελει πολυ ψαξιμο) θα βρεις οτι θελεις, μπες και στο tuscany forum στο tripadvisor θα βρεις πολλες πολλες πληροφοριες.

καλο ταξιδι:cool::cool:
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Εγώ θα πρότεινα κάτι, με κίνδυνο να με βρίσει κάποιος :bleh:.

Στη μέση της διαδρομής από Ραβένα προς Ανκόνα είναι το Σαν Μαρίνο, μπορείτε να κάνετε μια στάση για καφέ ή φαγητό, κατά τη γνώμη μου αξίζει.

(γίνεται και ράλι εκεί νομίζω, οπότε ταιριάζει με κάτι που ειπώθηκε!)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.129
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Στη μέση της διαδρομής από Ραβένα προς Ανκόνα είναι το Σαν Μαρίνο, μπορείτε να κάνετε μια στάση για καφέ ή φαγητό, κατά τη γνώμη μου αξίζει.
Αξίζει ο καφές ή το φαγητό? :):)

Χωρίς πλάκα, όμορφο είναι, αλλά υπερβολικά τουριστικοποιημένο/κιτς. Αν δε σε ενοχλεί ιδιέταιρα αυτό, έχει ένα κάστρο με όμορφη θέα.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Χωρίς πλάκα, όμορφο είναι, αλλά υπερβολικά τουριστικοποιημένο/κιτς. Αν δε σε ενοχλεί ιδιέταιρα αυτό, έχει ένα κάστρο με όμορφη θέα.
Ναι, ωραία βόλτα (εκτός από τα μαγαζιά που όπως λες είναι κάπως κιτς), ωραία θέα και μπορείς να καμαρώνεις ότι πήγες σε ένα κράτος ακόμα!
Αλήθεια, να κάνω μια χαζή ερώτηση; Υπάρχουν ευρώ του Σαν Μαρίνο; Είναι διαφορετικά από τα ιταλικά; Όταν είχα πάει εγώ είχαν ακόμη λιρέτες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.129
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ναι, ωραία βόλτα (εκτός από τα μαγαζιά που όπως λες είναι κάπως κιτς), ωραία θέα και μπορείς να καμαρώνεις ότι πήγες σε ένα κράτος ακόμα!
Αλήθεια, να κάνω μια χαζή ερώτηση; Υπάρχουν ευρώ του Σαν Μαρίνο; Είναι διαφορετικά από τα ιταλικά; Όταν είχα πάει εγώ είχαν ακόμη λιρέτες.
Υπάρχουν. Και τα σουβενιράδικα στο San Marino τα πουλάνε με τιμές σα να ήταν από χρυσάφι... (Εκδίδονται σε περιορισμένα κομμάτια, και παρότι θεωρητικά κυκλοφορούν κανονικά, στην πράξη πωλούνται μόνο σε σακουλάκια για συλλέκτες).
 

harisma23

Member
Μηνύματα
19
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία (μάλλον)
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Πάντως, όπως πολύ σωστά είπε και η giota1, σίγουρα δε συμφέρει οικονομικά το να πάει κανείς ακτοπλοϊκώς και οδικώς στην Τοσκάνη. Αν συνυπολογίσουμε βενζίνες και διόδια από Αθήνα (διάολε, οι μισοί Έλληνες εδώ είμαστε μαζεμένοι) ως Πάτρα και από Ανκόνα ως Τοσκάνη, συν τα ακτοπλοϊκά εισιτήρια για 2 άτομα + αυτοκίνητο, συν φαγητά και καφέδες για τις 2 μέρες που θα φάτε στο δρόμο, θα δείτε ότι είναι πολύ περισσότερα από 2 αεροπορικά εισιτήρια για Ρώμη ή Μιλάνο και ενοικίαση αυτοκινήτου από το αεροδρόμιο! Και μπορείτε να κερδίσετε και δυο μέρες!

Εγώ έχω κάνει δυο φορές το οδικό ταξίδι: Μιλάνο - Τζένοα - Πορτοφίνο - Cinque Terre - Πίζα - Λούκα - Σαν Τσιμινιάνο - Σιένα - Φλωρεντία - Μπολόνια - Μιλάνο. Αυτοί βεβαίως είναι απλώς οι κύριοι προορισμοί, σε ένα ταξίδι 1500 Km, που όμως δεν θα σας κουράσει καθόλου, καθώς μπορεί να γίνει τμηματικά, με όχι παραπάνω από 2 ώρες στο δρόμο την ημέρα. Ένα ταξίδι γεμάτο άρωμα Ιταλίας! Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες, ευχαρίστως να βοηθήσω...

Υ.Γ.: Η Τοσκάνη είναι ΠΟΛΥΥΥ ζεστή το καλοκαίρι! Όχι τόσο λόγω υψηλών θερμοκρασιών, αλλά λόγω υψηλότατης υγρασίας. Με 32-33 βαθμούς αισθάνεσαι σαν σε καύσωνα 40 βαθμών στην Ελλάδα. Άτιμη υγρασία, αλλά έτσι εξηγείται γιατί είναι όλα καταπράσινα...
 
Last edited by a moderator:

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Συμφωνώ απόλυτα ότι χρηματικά και χρονικά συμφέρει να πας αεροπορικώς Ρώμη και να νοικιάσεις αυτοκίνητο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.242
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
newrevie

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom