Ταξιδια last minute στην Ελλάδα υπάρχουν;

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Παιδια καλα αυτα τα last minute αλλα δυστυχως δεν απευθυνονται σε ολους απο μας.
Προυποθετουν να υπαρχει σχετικη και αναλογη ευελιξια σε οικογενειακες ,προσωπικες και επαγγελματικες υποχρεωσεις.
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Πολλές φορές έχω αποφασίσει να ταξιδέψω τελευταία στιγμή, τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό. Και πράγματι, συχνά βρίσκεις πολύ καλές τιμές.
Οπότε, και για την Ελλάδα και εκτός, είτε κλείνω τελευταία στιγμή από τα "συμβατικά" sites (από όπου θα έκλεινα ανεξαρτήτως)/τηλεφωνικώς είτε, όσον αφορά το ξενοδοχείο, δεν κλείνω καθόλου και πηγαίνω επί τόπου. Οι τιμές που βρίσκω είναι συχνά πολύ καλύτερες απ' ότι αν έκλεινα λίγο καιρό νωρίτερα. Φαντάζομαι βέβαια ότι αν κλείσεις πολύ νωρίτερα επίσης μπορείς να βρεις καλές τιμές.

Πριν από μερικά χρόνια πήγα στην Ισπανία για ένα σεμινάριο στο οποίο ήταν κι άλλοι Έλληνες, οπότε όλοι είχαμε πάρει εισιτήρια για Αθήνα-Μαδρίτη την ίδια ημέρα με την ίδια εταιρεία (Vueling, τότε πετούσε και Μαδρίτη), αλλά διέφεραν σημαντικά οι ημ/νίες αγοράς. Όσοι είχαμε κλείσει πολύ νωρίς και τελευταία στιγμή είχαμε βρει εξαιρετικά καλές τιμές. Όσοι έκλεισαν ενδιάμεσα (1-2 μήνες πριν) πλήρωσαν τα διπλάσια περίπου.

Πολλές φορές σε ξενοδοχεία έχω ζητήσει επί τόπου δωμάτιο για απόψε + x ημέρες κι η τιμή ήταν στα 2/3 από αυτήν που έδινε το ξενοδοχείο λίγο καιρό νωρίτερα ή έχω πετύχει προσφορά κι έμεινα σε ακριβό ξενοδοχείο με έκπτωση.
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Βασικό φυσικά είναι να μην είστε πολύ αγχώδεις (αν και μια ιδέα είναι όλα έτσι κι αλλιώς, μπορεί να συνηθίσετε :cool:), να μη σας πειράζει αν το πρόγραμμά σας αλλάξει / να μην έχετε πολύ συγκεκριμένο πρόγραμμα, να έχετε δικλείδες ασφαλείας και να είστε καλά ενημερωμένοι για τοπικές γιορτές/αργίες/γεγονότα. Δε θέλετε π.χ. να πάτε στη Σεγόβια χαλαρά χωρίς να έχετε κλείσει και να ανακαλύψετε ότι εκείνο το ΣΚ έχει ποδηλατικό αγώνα κι όλα τα καταλύματα είναι κλεισμένα. :D Αλλά ακόμη κι έτσι, πήραμε το αυτοκίνητο (δικλείδα ασφαλείας) και πήγαμε λίγο πιο έξω, no prob
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Παιδια καλα αυτα τα last minute αλλα δυστυχως δεν απευθυνονται σε ολους απο μας.
Προυποθετουν να υπαρχει σχετικη και αναλογη ευελιξια σε οικογενειακες ,προσωπικες και επαγγελματικες υποχρεωσεις.
Έχω το αντίθετο πρόβλημα: αν κλείσω ένα εισιτήριο για μετά από 3-5-7 μήνες, πώς θα ξέρω αν θα μπορώ να πάω; Ας πούμε αυτή τη στιγμή, αν βρω καλή τιμή θέλω να κλείσω για Πάσχα Κολομβία και κολλάω... αν δε μπορώ να πάω (υπάρχουν πιθανοί λόγοι για να συμβεί αυτό); Όμως αν το αφήσω για πολύ αργότερα, δε θα βρίσκω με τίποτα λογικό εισιτήριο.
Μού 'χει κάτσει κι αυτό το Μόναχο που αναγκάστηκα να ακυρώσω πέρυσι, μου έχει συμβεί κι άλλες φορές να μην κλείσω νωρίς και τελικά αν είχα κλείσει θα το'χα ακυρώσει... :(
Ακόμη δυσκολότερο πρέπει να είναι για τους γονείς...
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Δεν είχα υπόψιν μου το θέμα .Στην Ελλάδα lastminute είχε η Θεσσαλονίκη στην Ερμού με Αριστοτέλους (πάνω στην Ερμού απο τα δεξιά μόλις περνάς την Αριστοτέλους με κατεύθυνση Βαρδάρη στο πρώτο τετράγωνο στον πρώτο όροφο-συγνώμη που δεν θυμάμαι το όνομα του).Αυτό που σας λέω ισχύει για πρίν απο 7 χρόνια που πήγα τελευταία φορά ,μετά κανόνιζα τις διακοπές μου απο πιο πρίν οπότε δεν το χρειάστηκα γιαυτό δεν έχω πρόσφατη ενημέρωση για την ύπαρξη του και την πορεία του.Τότε όμως συνεργαζόταν με με ένα Ολανδικό πρακτορείο και είχε καλές τιμές (750 ευρό/ατομο Κοστα ρίκα για 10 μέρες ξενοδοχείο + πτήσεις +αυτοκίνητο).Αλλά έκτοτε δεν έχω νέα του.
Αντιθέτως μπορεί να βρεί κάποιος προσφορές τελευταίας και όχι μόνο στιγμής απο τα www.lastminute.de (Γερμανικό με καλές προσφορές αλλά χρειάζεται να ξέρεις την Γερμανική )και αντίστοιχα τα lastminute των χωρών Ηνωμ.Βασίλειο , Ην.πολιτείες ,Γαλλία,Νορβηγία , Ιταλία,Ισπανία και μερικων ακόμη χωρών.
Να προσέξει μονο όποιος ενδιαφέρεται αν οι προσφορές ισχύουν μόνο για πολίτες των συγκεκριμένων χωρών.Το Ολλανδικό που κάποια στιγμή είχα ενδιαφερθεί για μια προσφορά του με απέκλειε γιατί δεν ήμουν Ολλανδός πολίτης-τώρα μπορεί να έχει αλλάξει.
Από την άλλη όμως υπάρχουν και τα διάφορα γραφεία σε πολλές πόλεις (Φρανκφούρτη,Βερολίνο κλπ) που μπορεί να βρεί κάποιος πολύ καλές προσφορές (πχ είχα βρεί πριν απο 8 χρόνια απο Λουξεμβούργο 15 μέρες Κούβα 820 ευρό ξενοδοχείο και αεροπορικά).
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.091
Likes
1.680
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Πρέπει όμως και να υπολογίσεις και τα έξοδα αγοράς αεροπορικού εισητηρίου μέχρι τις πόλεις της Ευρώπης.. που αν το κλέισεις τελευταία στιγμή το κόστος θα είναι πολύ υψηλο!!
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Πρέπει όμως και να υπολογίσεις και τα έξοδα αγοράς αεροπορικού εισητηρίου μέχρι τις πόλεις της Ευρώπης.. που αν το κλέισεις τελευταία στιγμή το κόστος θα είναι πολύ υψηλο!!
Έτσι είναι .Προσωπικά επιλέγω απο πολύ καιρο πριν για το που θα κάνω ένα ταξίδι (εκτος αν πρόκειται για εντος Ευρώπης που μπορεί να κάνω και ένα city break).Αν όμως κάποιος του αρέσει το να μην ξέρει που θα ξημερώσει την επόμενη μέρα και γνωρίζει πότε μπορεί να πραγματοποιήσει ταξίδι μπορεί να κλείσει αεροπορικό για μια μεγαλούπολη της Γερμανίας,Ολλανδίας ,Αγγλίας και πηγαίνοντας εκεί να βρεί κάποια προσφορά και να ταξιδέψει οικονομικά.Όλο και κατι που θα τον καλύπτει θα βρεθεί.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.091
Likes
1.680
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Αν έχεις ήδη το αεροπορικό εισητήριο τότε τα .. πράγματα αλλάζουν. Και βέβαια σε συμφέρει να ψάξεις για last minute εκεί που θα πας.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Ένας φίλος στο Λονδίνο μου έλεγε ότι αν θέλει να κάνει μια απόδραση το ΣΚ πάει στο αεροδρόμιο και, με κάποιο τρόπο που δεν κατάλαβα, βρίσκει εκεί φτηνά εισητήρια από ακυρώσεις ή διαθέσιμες θέσεις τελευταίας στιγμής, οπότε κατά κάποιο τρόπο βγαίνει και από την διαδικασία να προβληματιστεί για το που να πάει. Έχετε ακούσει κάτι τέτοιο? Μπορεί να γίνει στο Ελ. Βενιζέλος?
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Ναι, γίνεται, αρκεί να έχεις άνεση χρόνου και φυσικά να μη θέλεις ένα συγκεκριμένο προορισμό. Ένας γνωστός μου το έκανε παλιότερα τακτικά στο Ελ-Βεν.

Τουμπιώτη ευχαριστούμε για τις πληροφορίες! Από άλλες χώρες όντως υπάρχουν πολύ καλές προσφορές, π.χ. και από Παρίσι για χώρες που προτιμώνται από τους Γάλλους καθώς και για DOM-TOM (Reunion, κλπ).

Εγώ δεν είναι ότι μου αρέσει να μην ξέρω πού θα ξημερώσω, είναι ότι δεν ξέρω πάντα αρκετό καιρό πριν το πότε θα μπορώ να ταξιδέψω.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.612
Likes
9.907
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Έχω το αντίθετο πρόβλημα: αν κλείσω ένα εισιτήριο για μετά από 3-5-7 μήνες, πώς θα ξέρω αν θα μπορώ να πάω; Ας πούμε αυτή τη στιγμή, αν βρω καλή τιμή θέλω να κλείσω για Πάσχα Κολομβία και κολλάω... αν δε μπορώ να πάω (υπάρχουν πιθανοί λόγοι για να συμβεί αυτό); Όμως αν το αφήσω για πολύ αργότερα, δε θα βρίσκω με τίποτα λογικό εισιτήριο.
Μού 'χει κάτσει κι αυτό το Μόναχο που αναγκάστηκα να ακυρώσω πέρυσι, μου έχει συμβεί κι άλλες φορές να μην κλείσω νωρίς και τελικά αν είχα κλείσει θα το'χα ακυρώσει... :(
Ακόμη δυσκολότερο πρέπει να είναι για τους γονείς...
Συμφωνω σε αυτο που λες .. οσες φορες μου εχει τυχει να παρω εισιτηριο πολυ νωριτερα,παντα κατι γινεται και το χανω ..
και οποτε λεω να κλεισω ενα εισιτηριο,δεν το κλεινω γιατι φοβαμαι τις προηγουμενες φορες και εν τελει,θα μπορουσα να παω ..
Δεν μας καθεται ......
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom