Ταξιδιωτικά έγγραφα για Αλβανό υπήκοο...

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Καλησπέρα, νέος στο forum
Βρήκα το thread μέσω google και θα θελα να ακούσω τις συμβουλές σας.
Καλως ηρθες....για ολα αυτα που μας ρωτας,εχεις ποτε ρωτησει καποιον αρμοδιο η καποιο δικηγορο;σιγουρα καποια λυση υπαρχει...δεν γινεται να μην μπορεις να βγεις απο την Ελλαδα.
Με ταυτοτητα ομογενους μπορεις να ταξιδεψεις σε χωρες της ΕΕ;
 

Str42

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Με ταυτοτητα ομογενους μπορεις να ταξιδεψεις σε χωρες της ΕΕ;
Οχι, έχω αλβανική ιθαγένεια. Χρειάζομαι διαβατήριο.

Κοίτα η επόμενη κίνηση θα είναι να συμβουλευτώ δικηγόρο μιας και ο συνήγορος του πολίτη μπορεί να με βοηθήσει μόνο αν κινηθώ νομικά εναντίον κάποιας υπηρεσίας. Δεν πιστεύω οτι χρειάζεται να φτάσει εκεί φυσικά.

Οι υπόλοιπες υπηρεσίες αρνήθηκαν πεισματικά να με βοηθήσουν ζητώντας μου πράγματα που εκ των πραγμάτων δεν μπορώ να έχω.

πχ όταν σου λέει ο άλλος δώσμου την άδεια παραμονής ενώ του χεις δώσει πιστοποιητικό γέννησης στην Ελλάδα ή όταν σου ζητάει δαβατήριο ενώ του έχεις εξηγήσει ότι δεν σου το εκδίδει καμία υπηρεσία για τον Α Β λόγο -ε τότε καταλαβαίνεις οτι δεν θέλει να μπλέξει, απλά θέλει να ολοκληρώσει την διαδικασία by the book και ψιλοχέστηκε για το πρόβλημά σου.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Δεν κατάλαβα πως δεν έχεις ελληνική ιθαγένια αφού η μαμά σου είναι Ελληνίδα + γεννημένος εδώ. Μάλλον καλό είναι να το ξανακοιτάξεις.
 

Str42

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Δεν κατάλαβα πως δεν έχεις ελληνική ιθαγένια αφού η μαμά σου είναι Ελληνίδα + γεννημένος εδώ. Μάλλον καλό είναι να το ξανακοιτάξεις.
Γεννήθηκα το 1984, ο νόμος τότε έλεγε οτι παίρνεις την ιθαγένεια του πατέρα... δεν υπάρχει κάτι που δεν έχω κοιτάξει.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Με τα λίγα που γνωρίζω πάντως δικαιούσαι αδιαμφισβήτητα το αλβανικό διαβατήριο και στη συνέχεια οφείλει το ελληνικό κράτος να σου παρέχει έγγραφο που αποδεικνύει τη μόνιμη διαμονή σου στην Ελλάδα. Με αυτό το έγγραφο θα μπορείς να ταξιδεύεις εντός ζώνης Σένγκεν.
 

prigi

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Οι χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης απαιτούν από τους Αλβανούς πολίτες διαβατήριο + Visa σε Ισχύ.
Για τις χώρες Σέγκεν, όπως είναι η Ιταλία, καλύπτεται από την ελληνική visa και δε χρειάζεται και άλλη. Αν θελήσει όμως να ταξιδέψει σε τρίτες χώρες εκτός Σέγκεν (π.χ. Ηνωμένο Βασίλειο, Κύπρος) χρειάζεται και βίζα από εκείνη τη χώρα.

Συγγνωμη παιδια αλλα εγω που πηγαινοερχομαι κυπρο δεν ειχα κανενα προβλημα και δεν μου ζητησαν ποτε βιζα μονο το διαβατηριο μου !!!!
 

geni

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Ειμαι απο την αλβανια και θελω να παω αιγυπτο.
Χρειαζομαι βιζα που μπορω να μαθω τι χρειαζεται?
 
Last edited by a moderator:

Rigel m.

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση... επειδή είμαι από την Αλβανία και μόλις πήρα τα χαρτιά μου μπορώ να ταξιδέψω στην νέα Υόρκη για 8 μέρες?? Αν ναι πώς??
 

bts21travel

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Προσοχή:
Εμεις την πατήσαμε.
Απο τον απριλιο του 21 έχουμε κάνει αίτηση για ανανέωση της άδεια διαμονής της συζύγου μου που κατάγεται από την Αλβανία .Απο τότε αντί για την οριστική άδεια ,δίνουν ηλεκτρονικά μία παράταση μέχρι το Δεκέμβριο και από το Δεκέμβριο άλλη μια παράταση μέχρι τον Μάρτιο του 22,καθυστερούν λόγω covid κλπ μας εξήγησαν .Αλλά αυτές οι παρατάσεις ήταν μόνο ηλεκτρονικά εγγραφα που δεν έχουν ισχυ για ταξίδι στην Ιταλία παρόλο και την διαβεβαίωση της δικηγόρου ότι μπορείς να ταξιδέψεις με αυτά ,δυστυχώς δεν ταξιδέψαμε .Η πτήση ήταν της Ryanair προς Μπολόνια. Και ακόμα ψάχνω για εξηγήσεις γιατί τις εξηγήσεις στην πύλη δεν τις κατάλαβα. Αλλά μάλλον το φταίξιμο είναι δικό μας και της δικηγόρου. Αναρωτιέμαι αν θέλει να ταξίδεψει κάποιος με αντίστοιχες συνθήκες, πρέπει να περιμένει την άδεια διαμονής?
 

bts21travel

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Προσοχή:
Εμεις την πατήσαμε.
Απο τον απριλιο του 21 έχουμε κάνει αίτηση για ανανέωση της άδεια διαμονής της συζύγου μου που κατάγεται από την Αλβανία .Απο τότε αντί για την οριστική άδεια ,δίνουν ηλεκτρονικά μία παράταση μέχρι το Δεκέμβριο και από το Δεκέμβριο άλλη μια παράταση μέχρι τον Μάρτιο του 22,καθυστερούν λόγω covid κλπ μας εξήγησαν .Αλλά αυτές οι παρατάσεις ήταν μόνο ηλεκτρονικά εγγραφα που δεν έχουν ισχυ για ταξίδι στην Ιταλία παρόλο και την διαβεβαίωση της δικηγόρου ότι μπορείς να ταξιδέψεις με αυτά ,δυστυχώς δεν ταξιδέψαμε .Η πτήση ήταν της Ryanair προς Μπολόνια. Και ακόμα ψάχνω για εξηγήσεις γιατί τις εξηγήσεις στην πύλη δεν τις κατάλαβα. Αλλά μάλλον το φταίξιμο είναι δικό μας και της δικηγόρου. Αναρωτιέμαι αν θέλει να ταξίδεψει κάποιος με αντίστοιχες συνθήκες, πρέπει να περιμένει την άδεια διαμονής?
Μετά από επικοινωνία με Α.Τ αεροδρομίου μου είπαν να πάρω την Πρεσβεία Ιταλίας.Εκει μου είπαν οτι τους καλύπτουν τα προσωρινά χαρτιά και μόνο το διαβατήριο φτάνει. Φεύγω για αεροδρόμιο στην Ryanair και στην SkyServ. για εξηγήσεις. Έχω σκάσει...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.017
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom