Ταξιδιωτική Έρευνα Travelstories 2013 - Αποτελέσματα!

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.429
Εγώ κατάλαβα ότι κάτω απο 20.000 Ευρώ είναι το 41+28=69%, που σημαίνει τα 2/3 σχεδόν των Ελλήνων (αν το πάρουμε αντιπροσωπευτικά) θα δυσκολευτεί να κάνει ταξίδι ...εξάλλου φαίνεται σε ένα βαθμό και απο το 50% (1-2 ταξίδια) + 6%(κανένα ταξίδι) = 56%.....
Αυτό το 2/3 των Ελλήνων είναι λίγο αυθαίρετο που λέω εντάξει......προσωπικά πιστεύω ότι είναι ακόμα μεγαλύτερο...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μα εδώ δεν μιλάμε για αντιπροσωπευτικό δείγμα των Ελλήνων γενικώς,αλλά για τους χρήστες ενός ταξιδιωτικού φόρουμ.Εννοείται ότι οι Έλληνες που ταξιδεύουν στο εξωτερικό είναι λιγότεροι και μάλιστα ασχέτως κρίσης.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Μα εδώ δεν μιλάμε για αντιπροσωπευτικό δείγμα των Ελλήνων γενικώς,αλλά για τους χρήστες ενός ταξιδιωτικού φόρουμ.Εννοείτε ότι οι Έλληνες που ταξιδεύουν στο εξωτερικό είναι λιγότεροι και μάλιστα ασχέτως κρίσης.
Πάρα πολύ σωστά.
Φαντάζομαι πως οι περισσότεροι έλληνες δεν έχουν καν στα σχέδια τους ή στο μυαλό τους κάποιο ταξίδι ούτε εντός Ελλάδας.
Σε ένα ταξιδιώτικό φόρουμ και μάλιστα στο μεγαλύτερο που το συντριπτικό ποσοστό που πήρε μέρος στην ψηφοφορία είναι τα μέλη του τα στοιχεία που προκύπτουν είναι συγκεκριμένα για την κοινότητα του travelstories.Που είναι πολύ πάνω από το μέσο όρο.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.429
Είναι ένα αντιπροσωπευτικό δείγμα ανθρώπων που αγαπούν τα ταξίδια....πόσο;; δεν ξέρω....και κατα πόσο κάποιος το λαμβάνει σοβαρά υπόψη του;;; ..πάλι δεν ξέρω ....900 άτομα πάντως δεν είναι και λίγα ....η κοινή γνώμη καμιά φορά παρασύρεται με γκάλλοπ μικρότερου πληθυσμού.....
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Εγω,πιστευω,οτι σε αυτην την ερωτηση,αρκετοι δεν εγραψαν το σωστο εισοδημα...ειναι λιγο ταμπου το"ποσα βγαζεις?"...εστω και ανωνυμως...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Εγω,πιστευω,οτι σε αυτην την ερωτηση,αρκετοι δεν εγραψαν το σωστο εισοδημα...ειναι λιγο ταμπου το"ποσα βγαζεις?"...εστω και ανωνυμως...

να το πάω και λίγο παρακάτω
για πιο λόγο σε ενα γκάλοπ ταξιδιωτικού περιεχομένου θα πρέπει να υπάρχει ερώτηση που αφορά το ατομικό εισόδημα ??
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.728
Likes
14.931
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
τελικά είμαστε πολλοί,αλλά......σκόρπιοι.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
XRISTOS71 said:
να το πάω και λίγο παρακάτω
για πιο λόγο σε ενα γκάλοπ ταξιδιωτικού περιεχομένου θα πρέπει να υπάρχει ερώτηση που αφορά το ατομικό εισόδημα ??
Για τον ιδιο λογο που υπαρχουν ερωτησεις σχετικες με το φυλο κ την ηλικια. Γιατι ετσι εχουμε μια πιο πληρης εικονα για το προφιλ των ερωτηθεντων κ για τις ταξιδιωτικες τους "ικανοτητες" που συχνα εχουν να κανουν με την ηλικια, την οικονομικη δυνατοτητα κλπ.
Εγω πιστευω καλως υπηρχε η σχετικη ερωτηση κ καλως δημοσιευτηκαν κ τα αποτελεσματα αυτης (σε αντιθεση με περσυ). Γιατι κατ' εμε ετσι τα συμπερασματα της ερευνας ερμηνευονται πιο σωστα. Ο συσχετισμος με την οικονομικη δυνατοτητα ειναι απαραιτητος θεωρω, καθως προκειται για εναν απο τους βασικοτερους παραγοντες που καθοριζουν ενα ταξιδι.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Για τον ιδιο λογο που υπαρχουν ερωτησεις σχετικες με το φυλο κ την ηλικια. Γιατι ετσι εχουμε μια πιο πληρης εικονα για το προφιλ των ερωτηθεντων κ για τις ταξιδιωτικες τους "ικανοτητες" που συχνα εχουν να κανουν με την ηλικια, την οικονομικη δυνατοτητα κλπ.
Εγω πιστευω καλως υπηρχε η σχετικη ερωτηση κ καλως δημοσιευτηκαν κ τα αποτελεσματα αυτης (σε αντιθεση με περσυ). Γιατι κατ' εμε ετσι τα συμπερασματα της ερευνας ερμηνευονται πιο σωστα. Ο συσχετισμος με την οικονομικη δυνατοτητα ειναι απαραιτητος θεωρω, καθως προκειται για εναν απο τους βασικοτερους παραγοντες που καθοριζουν ενα ταξιδι.
θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω ως προς αυτό ..

Το ετήσιο είσοδημα κάποιου δεν είναι απαραίτητο κριτήριο με το πόσα ταξίδια κάνει .
5 χρόνια σαν μελος του travelstories γνωρίζω άτομα που κάνουν πολλάπλάσια ταξίδια απο άλλους που βγάζουν 2 και 3 φορές περισσότερα χρήματα απο εκείνους.
Μην ξεχνάμε οτι τα ταξίδια δεν είναι πρώτη προτεραιότητα για όλους ,παρόλο που μιλάμε για ενα ταξιδιωτικό forum .

Αλλο πράγμα είναι πόσα χρήματα βγάζω και άλλο πόσα θέλω να χαλάσω σε ταξίδια .

:)
 

Panos_65

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.170
θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω ως προς αυτό ..

Το ετήσιο είσοδημα κάποιου δεν είναι απαραίτητο κριτήριο με το πόσα ταξίδια κάνει .
5 χρόνια σαν μελος του travelstories γνωρίζω άτομα που κάνουν πολλάπλάσια ταξίδια απο άλλους που βγάζουν 2 και 3 φορές περισσότερα χρήματα απο εκείνους.
Μην ξεχνάμε οτι τα ταξίδια δεν είναι πρώτη προτεραιότητα για όλους ,παρόλο που μιλάμε για ενα ταξιδιωτικό forum .

Αλλο πράγμα είναι πόσα χρήματα βγάζω και άλλο πόσα θέλω να χαλάσω σε ταξίδια .

:)
Συμφωνώ με αυτό αλλά υπάρχει και η άλλη όψη του νομίσματος (μιας και μιλάμε για την οικονομική δυνατότητα του ταξιδιώτη).
Αλλο είναι πόσα ταξίδια θέλω να κάνω και άλλο πόσα μπορώ να κάνω.:roll:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Κι εμένα λοιπόν εκεί έπεσε το μάτι.Βέβαια όχι γιατί τους βρήκα λίγους,όπως ο tripakias,αλλά γιατί με εντυπωσίασε ο αριθμός.Για να μην πούμε και για το 1% άνω των 100.000
Εσυ δηλαδη πιστευεις πως το ποσοστο των Ελληνων με εισοδηματα ανω των 50Κ ειναι μικροτερο απο αυτο του φορουμ; Αν μιλαμε βεβαια για τα ποσα που γραφουν τα εκκαθαριστικα μαλλον θα συμφωνησω.

Εγώ κατάλαβα ότι κάτω απο 20.000 Ευρώ είναι το 41+28=69%, που σημαίνει τα 2/3 σχεδόν των Ελλήνων (αν το πάρουμε αντιπροσωπευτικά) θα δυσκολευτεί να κάνει ταξίδι ...εξάλλου φαίνεται σε ένα βαθμό και απο το 50% (1-2 ταξίδια) + 6%(κανένα ταξίδι) = 56%.....
Αυτό το 2/3 των Ελλήνων είναι λίγο αυθαίρετο που λέω εντάξει......προσωπικά πιστεύω ότι είναι ακόμα μεγαλύτερο...
Συγκρινομενα τα 2 αυτα ποσοστα μας δινουν ενα πολυ εντυπωσιακο συμπερασμα. Υπαρχει ενα τουλαχιστον 13% του φορουμ που ενω το εισοδημα του ειναι μικροτροτερο απο 20Κ θα ταξιδεψει 3 ή περισσοτερες φορες στο εξωτερικο μεσα στο 2013. Αυτο για να γινει απαιτει συχνα να βαλεις τα ταξιδια στην πρωτη γραμμη των προτιμησεων και να θυσιασεις για χαρη τους αλλα σημαντικα πραγματα. Απο αυτο και μονο το στοχειο ενας τριτος που δεν γνωριζει που απευθυνοταν η ερευνα θα επρεπε να καταλαβει πως αυτοι που απαντησαν ηταν ανθρωποι που αγαπουν να ταξιδευουν.

Τωρα σχετικα με το αν πρεπει να τιθεται ερωτηση για το εισοδημα. Δεν σας κρυβω πως οταν ειδα την ερωτηση λεω "τι ασχετο" η επομενη ερωτηση θα μας ζητα το ΑΦΜ. Με μια δευτερη φιλοσοφημενη σκεψη ομως αρχισα να τεινω προς την αποψη του Μικροκοσμου.

Η σταθεροτητα του χαρακτηρα μου ομως με κανει να αναθεωρησω για αλλη μια φορα την αποψη μου και να πιστευω πως ειναι ενα στοιχειο απο το οποιο μπορει κανεις να βγαλει τελειως υποκειμενικα και αυθαιρετα συμπερασματα.

Στις μελλοντικες ερευνες θα μου αρεζε να δω ερωτηση του τυπου: "Φετος προκειται να κανετε περισσοτερα ή λιγοτερα ταξιδια σε σχεση με περυσι και ποιοι οι λογοι;". Ενας απο τους λογους φυσικα θα ειναι η αυξηση ή η μειωση του εισοδηματος.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.077
Τωρα σχετικα με το αν πρεπει να τιθεται ερωτηση για το εισοδημα. Δεν σας κρυβω πως οταν ειδα την ερωτηση λεω "τι ασχετο" η επομενη ερωτηση θα μας ζητα το ΑΦΜ. Με μια δευτερη φιλοσοφημενη σκεψη ομως αρχισα να τεινω προς την αποψη του Μικροκοσμου.

Η σταθεροτητα του χαρακτηρα μου ομως με κανει να αναθεωρησω για αλλη μια φορα την αποψη μου και να πιστευω πως ειναι ενα στοιχειο απο το οποιο μπορει κανεις να βγαλει τελειως υποκειμενικα και αυθαιρετα συμπερασματα.
Κι όμως, η piccolo mondo έχει απόλυτο δίκιο: μπορείς να κάνεις άνετα συσχετισμούς μεταξύ εισοδήματος και αριθμού ταξιδιών, αν έχεις τα συμπληρωμένα ερωτηματολόγια και με πολύ απλή ανάλυση. Και τότε δεν βγάζεις καθόλου αυθαίρετα και υποκειμενικά συμπεράσματα, όπως κάνουμε εμείς τώρα που δεν έχουμε τα στοιχεία και μιλάμε με υποθέσεις ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom