Ταξιδιωτική Υγεία και Εμβόλια

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Και γω μια φορα μονο χαπι για οσο καιρο ημουν στις περιοχες της αφρικης,ας το πουμε.Το λαριαμ.

Υπαρχει εμβολιο?
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Βέβαια...το ανακάλυψε ο ασασσίνος για να ξεπαστρέψει κόσμο.Τέτοιο δώσανε και στον Τζιμ Ιλ Γιουνγκ και είδατε που κατέληξε...
Πολύ σωστα! Εξαλλου το λεει και το ονομα του assasino=δολοφονος!!

υγ. Φίλε assasino πλακα κανω μη με παρεξηγήσεις...
 

Assassino

Member
Μηνύματα
31
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Γουατεμάλα
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Πολύ σωστα! Εξαλλου το λεει και το ονομα του assasino=δολοφονος!!

υγ. Φίλε assasino πλακα κανω μη με παρεξηγήσεις...
Είστε συκοφάντες απλά...

Αλλος ένας που έκανε το εμβόλιο ελονοσίας ...
Παρενέργειες από εμβόλιο της ελονοσίας

Πέρα από την πλάκα ...εγώ πρίν πάω Αμαζόνιο έκανα κάποιο εμβόλιο στο Υγειονομικό ...Μήπως ξέρει κανείς τι ήταν???

Τώρα που το σκέφτομαι γιατί όλα μου φαίνονται τόσο όμορφα από τότε?

επίσης διευκρινίζω στους συκοφάντες μου ότι το nickname προέρχεται από αυτό ....

Assassins - Wikipedia, the free encyclopedia
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
...την ίδια ενημέρωση είχε και ο δημοσιογράφος του άρθρου. Για εμβόλιο κίτρινου πυρετού ήταν όλο το θέμα. Για την ελονοσια δεν υπάρχει εμβόλιο ακόμη..
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Βοήθεια απο τους γιατρούς και φαρμακοποιούς του φόρουμ:
Διάβασα ότι για το επικείμενο ταξίδι μου (δε θυμάμαι για ποιάν χώρα ακριβώς το έγραφε-ίσως Γουατεμάλα), προτείνουν το εμβόλιο rabies, που είναι για τη λύσσα (μη γελάτε).
Λέω αφού κάποια στιγμή θα το κάνω που θα το κάνω, δεν πάω τώρα;
Πάω στο φαρμακείο, λέει θα κάνει 2 εβδομάδες γιατί δεν υπάρχει στην αποθήκη. Λέω οκ. Σήμερα πήραν τηλέφωνο και μου λένε ήρθε, αλλά δεν είναι εμβόλιο, αλλά χάπια. Τι να τα κάνω εγώ τα χάπια; Θα κρατήσουν για μια ζωή; Εγώ εμβόλιο θέλω να ξεμπερδεύω και απ'όσο είδα στο ιντερνετ, υπάρχει εμβόλιο.
Τελικά υπάρχει όντως, δεν υπάρχει και ποια η διαφορά απ'τα χάπια; Με τα χάπια κάνεις μια ''αγωγή'' και διαρκεί για μια ζωή;
Ευχαριστώ.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μέχρι να σου απαντήσει κάποιος γιατρός/φαρμακοποιός:
Έχω κάνει αντιλυσσικό εμβόλιο, όχι προληπτικά αλλά μετά από δάγκωμα αδέσποτου σκύλου, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Επειδή ο χρόνος εκδήλωσης των συμπτωμάτων είναι μεγάλος το εμβόλιο μπορεί να χρησιμεύσει και ως θεραπεία. Το εμβόλιο έγινε σε 3 ή 4 δόσεις, δεν θυμάμαι καλά, νομίζω μια κάθε εβδομάδα. Επίσης να ξέρεις ότι η ανοσία που σου παρέχει δεν είναι για πάντα. Για χάπια δεν ξέρω.

Δες εδώ
http://www.keelpno.gr/Portals/0/%CE%91%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%B1/%CE%A4%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%20%CE%99%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE/%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC%20%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%B7%CF%80%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC%20%CE%9C%CE%AD%CF%84%CF%81%CE%B1/PROLIPTIKA%20METRA%20digmata.pdf

και εδώ

Rabies - Chapter 3 - 2012 Yellow Book - Travelers' Health - CDC
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
..δεν υπαρχει θεραπεια με χαπια..μονο εμβόλιο.. .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.467
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom