Ταξιδιωτική ασφάλεια

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.653
Likes
12.501
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Διάβασε από το site της airtickets
- Ταξιδιωτική ασφάλιση
Διάβασε τα πάντα εκεί μέσα και αν έχεις απορίες πάρε τηλέφωνο την ασφαλιστική για διευκρινήσεις.
 

MariaPico

Member
Μηνύματα
102
Likes
1
ταξιδιωτικη ασφαλιση

https://www.pamediakopes.gr/dreamflight/p3/PurchaseTickets.aspx?sid=n_RJmvo

Εδώ έβαλα στην τύχη ότι να'ναι για να δω πόσο μου βγαινει και κατω αμα δειτε εκει που λεει ταξιδιωτικη ασφαλιση 16 ευρω το ατομο λεει ορους και προυποθεσεις.μπορειτε σας παρακαλω να μου πειτε αν αυτη η ασφαλιση καλυπτει τα παντα?εννοω φθορα και χασιμο βαλιτσων και ακυρωση πτησης.Γιατι στα αλλα site ειχε διαφορες επιλογες ασφαλισης δηλαδή
για παραδειγμα λεει στο airtickets


  • Ταξιδιωτική Ασφάλεια & Ασφάλεια Ακύρωσης
  • ? 32.00 Ταξιδιωτική Ασφάλεια
  • ? 26.00 Ασφάλεια Ακύρωσης
  • ? 0.00 Χωρίς Ασφάλεια
Εχει δηλαδη 3 ασφαλειες ουσιαστικα 3 διαφορετικες. Ενω στο παμε διακοπες που εχει μια εννοειται οτι τα καλυπτει ολα?:shock:
 

MariaPico

Member
Μηνύματα
102
Likes
1
ααααα ενταξει καταλαβα παιδια αν δεν κανω κρατηση με πιστωτικη δεν μου δινουν ασφαλιση....μπορω να κλεισω χωρις ασφαλιση και να αγορασω ξεχωριστα?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.411
Likes
14.385
Μήπως ειναι υπερβολή να ανοιγουμε θέματα με τα ίδιο περιεχόμενο???

Ταξιδιωτική ασφάλιση το ένα,ταξιδιωτική ασφάλεια το άλλο και πάει λέγοντας....
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Μήπως ειναι υπερβολή να ανοιγουμε θέματα με τα ίδιο περιεχόμενο???

Ταξιδιωτική ασφάλιση το ένα,ταξιδιωτική ασφάλεια το άλλο και πάει λέγοντας....
Ναι, είναι. Και υπάρχουν ήδη 2-3 θέματα εκτός του παρόντος...

ααααα ενταξει καταλαβα παιδια αν δεν κανω κρατηση με πιστωτικη δεν μου δινουν ασφαλιση....μπορω να κλεισω χωρις ασφαλιση και να αγορασω ξεχωριστα?
Ναι μπορείς. Σε ασφαλιστικές που πουλάνε ταξιδιωτική και χωρίς πιστωτικές (όπως η αγροτική που είχα πει). Ε ψάξε το και λίγο...
 

Vanidio

New Member
Μηνύματα
1
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Γεια σε όλους!

Είμαι νέο μέλος σε αυτό το forum και διάβασα με ενδιαφέρον τα παραπάνω μηνύματα.

Η ερώτησή μου είναι σχετική με τα παραπάνω, αλλά κάπως εξειδικευμένη γιατί αφορά τη μακροπρόθεσμη ταξιδιωτική ασφάλιση. Σκοπεύω να ταξιδέψω 9 μήνες σε χώρες της Λατινικής Αμερικής (και ίσως ΗΠΑ). Με ενδιαφέρει κυρίως η ιατροφαρμακευτική / νοσοκομειακή περίθαλψη καθώς και κάλυψη εξόδων επαναπατρισμού σε περίπτωση που χρειαστεί... Αν κάποιος (ειδικά ο φίλος Travelsafe!) γνωρίζει κάτι αξιόπιστο (παραπάνω διάβασα ότι η Mondial δεν ήταν αξιόπιστη για τη Λατινική Αμερική...) θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

Δεδομένου ότι έχω και διεύθυνση στη Βρετανία μπορώ να κάνω και από εκεί ασφάλιση - και ίσως τελικά καταλήξω στη λύση αυτή - μόνο που αν κάτι πάει εντελώς στραβά δε βολεύει ιδιαίτερα ο επαναπατρισμός εκεί πέρα... :)

Ευχαριστώ!
 

Travelsafe

Member
Μηνύματα
111
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
The eternal city - Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Όσο+μακριά, τόσο+καλά
Ταξίδια μεγάλης διάρκειας

Καλημέρα αγαπητή Vanidio.
Υπάρχουν λύσεις που καλύπτουν την ανάγκη σου. Bupa - Ihi η μία λύση η οποία προσφέρει πολλές παροχές και με πολύ μεγάλα κεφάλαια. Όμως το κόστος των ασφαλίστρων είναι "βαρύ"
Δες εδώ τις παροχές TravelSafe - Ταξιδιωτική Ασφάλιση ihi-Bupa απλού ταξιδιού
εδώ τα κόστη TravelSafe - BUPA - IHI: Ασφάλιστρα απλού ατομικού ταξιδιού

Άλλη λύση είναι με την CHARTIS (οικονομικότερη)
Δες εδώ τις παροχές http://www.travelsafe.gr/CHARTIS BENEFITS.pdf
εδώ τα κόστη http://www.travelsafe.gr/CHARTIS PREMIUMS.pdf
Εδώ σημαντικές λεπτομέρειες http://www.travelsafe.gr/CHARTIS Clarifications Travelguard.pdf

Υπάρχουν και άλλοι παράμετροι που απαιτούνται, αλλά αυτές δεν θα τις κουβέντιαζα δημόσια. Στείλε Π.Μ. email.

Σχετικά με την εταιρία που κάποιον απογοήτευσε και την κατακρίνει. Αν αυτό που μπορεί να μας συμβεί "ασφαλιστικά" δεν είναι από τους καλυπτόμενους κινδύνους δεν σημαίνει οτι η εταιρία είναι "λίγη" σε κάποια περιοχή του κόσμου.
 

winshell

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Σε ταξίδι μου πέρυσι στην Λ. Αμερική χρησιμοποιήσαμε τη Mondial και όταν τη χρειαστήκαμε απλά...ήταν απούσα. Ευτυχώς, που δεν ήμασταν σε ανάγκη. Προσωπικά με απογοήτευσε πλήρως η αντιμετώπισή τους και δεν πρόκειται να τη ξαναχρησιμοποιήσω.
Επειδή σκοπέυω να ταξιδέψω στο Πεκίνο και αγόρασα ταξιδιωτική ασφάλιση Globy Classic με την Mondial Assistance μέσω του Travelplanet 24, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μου εδινες περισσότερες λεπτομέρειες με pm για το συμβάν, ώστε να την ακυρώσω- έχω ακόμα περιθώριο. Ευχαριστώ πολύ!
 

Travelsafe

Member
Μηνύματα
111
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
The eternal city - Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Όσο+μακριά, τόσο+καλά
Ινδίες ταξίδι σου

Επειδή σκοπέυω να ταξιδέψω στο Πεκίνο και αγόρασα ταξιδιωτική ασφάλιση Globy Classic με την Mondial Assistance μέσω του Travelplanet 24, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μου εδινες περισσότερες λεπτομέρειες με pm για το συμβάν, ώστε να την ακυρώσω- έχω ακόμα περιθώριο. Ευχαριστώ πολύ!
Αφού αγόρασες την ασφάλιση, σημαίνει οτι σου έχουν δώσει το πίνακα με τους καλυπτόμενους κίνδυνους, τα κεφάλαια με τα οποία τους καλύπτει και τους όρους που διέπουν τη σύμβση. Αν δεν τουε έχεις, τότε δες εδώ τους όρους του CLASSIC TravelSafe
& εδώ το πίνακα καλύψεων TravelSafe - Ταξιδιωτική ασφάλιση με την Mondial Assistance: Παροχές
Αν λοιπόν συμβεί στα ταξίδι σου κάτι από αυτά που δεν αναγράφεται στο συμβόλαιο, η εταιρία δεν θα το καλύψει και φυσικά θα κρίνεις οτι είναι "απούσα".
Συνήθως το περιστατικό που συμβαίνει αρκετά συχνά και δεν καλύπτεται από τις περισσότερες εταιρίες και προγράμματα είναι οι συνέπειες από ακύρωση ή μεγάλη καθυστέρηση σε μία ενδιάμεση πτήση.
 

Maria K

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλικη Πολυνησια
Σκεφτομαι να ταξιδεψω με Gap - Adventures στην Αφρικη για σαφαρι, Τανζανια - Κένυα. Απαραίτητη προυπόθεση είναι ταξιδιωτική ασφάλεια που να καλύπτει repatriation και emergency rescue...
Στις ελληνικές ασφάλειες δε βρηκα τιποτε για emergency rescue
Ξερει μηπως κανείς τιποτε, καμιά πρόταση για καποια ασφαλιστική εταιρεία??
Ευχαριστώ!
 

Travelsafe

Member
Μηνύματα
111
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
The eternal city - Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Όσο+μακριά, τόσο+καλά
SAFARI στη Τανζανία & επαναπατρισμοί

Αγαπητή Maria K, καλησπέρα.
Υπάρχουν θυγατρικές και εκπρόσωποι πολυεθνικών που καλύπτουν αυτά που σου ζητούν.
Repatriation είναι ο επαναπατρισμός αν στο ταξίδι συμβεί "κάτι" στην υγεία σου από ατύχημα ή ασθένεια που επιβάλει τη διακοπή του ταξιδιού, ή και τη παράταση του, που καθιστά άκυρο το εισιτήριο που έχεις, και πρέπει να βγεί νέο με επιβάρυνση εξόδων. Μάλιστα καλύπτεται από κάποιες εταιρίες και το ενδεχόμενο - αν συμβεί κάτι σοβαρό στην υγεία συγγενικού προσώπου στο τόπο της μόνιμης κατοικίας σου - και πρέπει εσύ να γυρίσεις πίσω.
Το emergency rescue (Διάσωση) είναι η ευρεία ένοια ενός έκτακτου περιστατικού. Κάποια από αυτές καλύπτει την "έκτακτη εκκένωση" από το τόπο των διακοπών και στη περίπτωση εμπόλεμων συρράξεων/πολιτικών ταραχών όπως και τη περίπτωση εκτεταμένων φυσικών φαινομένων ( πχ τσουνάμι).
Κάποιες εταιρίες για ταξίδια στη Κεντρική ("μαύρη") Αφρική, καλύπτουν με τη προϋπόθεση οτι πας με οργανωμένο ταξίδι και συνοδούς και όχι μόνη και ασυνόδευτη.
Θα πρέπει να έχεις την υπομονή να μελετήσεις τους όρους της όποιας εταιρίας σου προταθεί για να ξέρεις τι αγοράζεις.

Εδώ TravelSafe θα βρεις τους όρους κάποιων από αυτές που λειτουργούν στη χώρα μας.

Καλή μελέτη
 

Stathis37

Member
Μηνύματα
137
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Austria Stubaital για ski
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλιανές άνδεις για σκι!
Τον περασμένο Αύγουστο πήγα για 5 ημέρες στην Βουδαπέστη.Την πρώτη ημέρα είχα μια αιφνίδια ασθένεια (έχασα τις αισθήσεις μου σε ένα super market) και μεταφέρθηκα με ασθενοφόρο σε δημόσιο νοσοκομείο της Ουγγρικής πρωτεύουσας.Ευτυχώς είχα κάνει ασφάλιση με 16? στην Mondial Asistance μέσω της MALEV τη στιγμή που έκλεινα το εισιτήριο,διότι μου ήρθε στην Αθήνα το τιμολόγιο 390?,τα οποία τα πλήρωσε όλα η ασφαλιστική κι εγώ το μόνο που έκανα είναι να στείλω τα λεφτά στο νοσοκομείο μέσω τραπέζης όπου πλήρωσα την επιβάρυνση 28? για μεταφορά κεφαλαίου.Όπου έχω ταξιδέψει έκανα ασφάλεια,και δε μου είχε χρειαστεί πουθενά,μέχρι που...χρειάστηκε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.274
Μηνύματα
885.888
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom