Ταξιδιωτικοί οδηγοί και λοιπά βοηθήματα ταξιδιών

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Τελικα αυτοι οι τρισδιαστατοι χαρτες πολεων,οπως στους οδηγους dk, ειναι πολυ δυσκολο
να βρεθουν στην Ελλαδα...Εχω βρει μονο 4,σε αντιστοιχες πρωτευουσες.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Ερωτηση για οποιον ξερει.
Μολις αγορασα τον οδηγο της Ισπανιας (DK, εκδοσεις explorer στην Ελλαδα).
Αν τον εχει κανεις,ας μου πει ποσα χρηματα εδωσε και γενικοτερα,ποσα εχει δωσει ,μεσο ορο, σε οδηγο αυτης της σειρας (και απο που τους προμηθευεται).
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Γενικώς εγώ τους οδηγούς τους ψωνίζω από δυο βιβλιοπωλεία, την Πρωτοπορία (Γραβιάς 3-5) στην Αθήνα κοντά στην Κάνιγγος και στην Πολιτεία (Ασκληπιού 1-3) Αθήνα.
Πολύ καλύτερες τιμές και απο Ελευθερουδάκη Public, ακόμη και απο βιβλιοπωλεία εξειδικευμένα στο ταξίδι.
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Εγώ τους αγοράζω από την έδρα της εταιρείας (Λ. Ποσειδώνος 5, Μοσχάτο),με έκπτωση 10%.Ενδεικτικά αγόρασα τις προάλλες ΠΡΑΓΑ (19,80 ? από 22,00 ?) & ΛΟΝΔΙΝΟ (22,50 ? από 25,00 ?).
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Εγώ τους αγοράζω από την έδρα της εταιρείας (Λ. Ποσειδώνος 5, Μοσχάτο),με έκπτωση 10%.Ενδεικτικά αγόρασα τις προάλλες ΠΡΑΓΑ (19,80  από 22,00 ) & ΛΟΝΔΙΝΟ (22,50  από 25,00 ).

Ακριβώς στην ίδια τιμή τους πουλάει η Πρωτοπορία και είναι στο κέντρο της Αθήνας.
Δες εδώ Πρωτοπορία - Βιβλία , περιοδικά , κόμικς
και εδώ Πρωτοπορία - Βιβλία , περιοδικά , κόμικς
 

CellarDoor

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κρήτη;
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κορνουάλη
Ερωτηση για οποιον ξερει.
Μολις αγορασα τον οδηγο της Ισπανιας (DK, εκδοσεις explorer στην Ελλαδα).
Αν τον εχει κανεις,ας μου πει ποσα χρηματα εδωσε και γενικοτερα,ποσα εχει δωσει ,μεσο ορο, σε οδηγο αυτης της σειρας (και απο που τους προμηθευεται).
Σε τι γλώσσα τους θες, ελληνικά ή αγγλικά? Στα αγγλικά συμφέρει πολύ μέσω internet. Πρόσφατα πήρα έναν οδηγό DK για Σικάγο από την amazon (Amazon.com: Online Shopping for Electronics, Apparel, Computers, Books, DVDs & more) και μου κόστισε λιγότερο από 10 ευρώ. Κοίταξα πριν λίγο τον DK της Ισπανίας και έχει 20$. Αυτό που συμφέρει γενικά για αγορές μέσω amazon είναι να μαζεύεις 2-3 βιβλία και να τα αγοράζεις όλα μαζί για να πληρώνεις λιγότερο shipping. Χρειάζεται βέβαια να βάλεις πιστωτική... Είναι ασφαλέστατο site πάντως.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Ευχαριστω για τις απαντησεις.Τις τιμες αυτες τις εχω πληρωσει κι εγω.Μεχρι χθες.Ξερω οτι αν τα αγορασεις απο την εδρα της εταιρειας,σου κανουν εκπτωση.
Το παρα πολυ περιεργο ειναι οτι περασα σημερα το πρωι απο ενα ψιλικατζιδικο να παρω εφημεριδα και ειδα τυχαια τους οδηγους τους Ισπανιας και της Μαγιορκα-Ιμπιζα,που μολις ειχαν ερθει.
Δεν ηξερα οτι καμια φορα εχει και τετοιους οδηγους.Ρωταω την τιμη του οδηγου της Ισπανιας και μου λεει... 10 ευρω και 30 λεπτα!!Οδηγος 700 σελιδων!Του ειπα, αποκλειεται να ειναι τοσο λιγο,καποιο λαθος εκανε,αφου παντα τους επαιρνα απο 18 ευρω ,ας πουμε, και πανω.Μου εδειξε το τιμολογιο και οντως ηταν τοσο!Τοσο,του το χρεωσε ο διανομεας.
Το ιδιο εκανε και η Μαγιορκα-Ιμπιζα κι ας ηταν γυρω στις 200 σελιδες.
Πιασαμε κουβεντα και μου λεει καθε μηνα φερνει 1-2 τιτλους και ειναι τοσο το κοστος.Αυτοι μπορουν να εχουν κερδος 5% ενω τα βιβλιοπωλεια επιτρεπεται να εχουν ως 40%!Δεν μπορει να παραγγειλει,μονο οτι του φερει ο διανομεας.Στο τελος,του ειπα οτι θα περναω που και που,μηπως πετυχω τιτλους που δεν εχω (μου αρεσει να τους μαζευω).Με τετοια τιμη,δεν το συζητω.
Ειναι δυνατον να υπαρχει τετοια αποκλιση?Ακομα και τωρα που γραφω το παρον,δυσκολευομαι να πιστεψω οτι εδωσα μονο 10.30.Πριν κανα μηνα,ειχα δει τον οδηγο της Ιταλιας σε ταξιδιωτικο βιβλιοπωλειο,28 ευρω.
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Αντιγράφω από ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ


Τον Σεπτέμβριο με 10 κουπόνια από την ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ σε συνεργασία με τις εκδόσεις EXPLORER

Για να αποκτήσετε τον ταξιδιωτικό οδηγό ΙΣΠΑΝΙΑ αρκεί να συγκεντρώσετε τον Σεπτέμβριο 10 κουπόνια, που δημοσιεύονται καθημερινά και την Κυριακή στην ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ. Από 12/10/09 μπορείτε να δίνετε τα κουπόνια στα σημεία διανομής* και να παραλαμβάνετε τον οδηγό καταβάλλοντας 10,30 ευρώ. Τα κουπόνια ισχύουν για τέσσερις μήνες.
*Tα σημεία διανομής αναφέρονται στην σχετική καταχώριση στην εφημερίδα...

Περισσότερες πληροφορίες στο 210 4808290



Δηλαδή, ο ψιλικατζής, δεν ήξερε πως πρέπει να σου ζητήσει και τα κουπόνια (ή το ήξερε, αλλά δεν του τα ζητανε, οπότε δεν ασχολήθηκε)



:)
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Αντιγράφω από ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ


Τον Σεπτέμβριο με 10 κουπόνια από την ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ σε συνεργασία με τις εκδόσεις EXPLORER

Για να αποκτήσετε τον ταξιδιωτικό οδηγό ΙΣΠΑΝΙΑ αρκεί να συγκεντρώσετε τον Σεπτέμβριο 10 κουπόνια, που δημοσιεύονται καθημερινά και την Κυριακή στην ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ. Από 12/10/09 μπορείτε να δίνετε τα κουπόνια στα σημεία διανομής* και να παραλαμβάνετε τον οδηγό καταβάλλοντας 10,30 ευρώ. Τα κουπόνια ισχύουν για τέσσερις μήνες.
*Tα σημεία διανομής αναφέρονται στην σχετική καταχώριση στην εφημερίδα...

Περισσότερες πληροφορίες στο 210 4808290



Δηλαδή, ο ψιλικατζής, δεν ήξερε πως πρέπει να σου ζητήσει και τα κουπόνια (ή το ήξερε, αλλά δεν του τα ζητανε, οπότε δεν ασχολήθηκε)



:)


Ειπα κι εγω...Ηταν πρωτοφανες,παντως.Μαλλον πρεπει να ξαναπερασω απο κει,τυχαινει και γνωστος της γυναικας μου.Ευχαριστω για την αποσαφηνιση.
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Ειπα κι εγω...Ηταν πρωτοφανες,παντως.Μαλλον πρεπει να ξαναπερασω απο κει,τυχαινει και γνωστος της γυναικας μου.Ευχαριστω για την αποσαφηνιση.

Τελικα,δεν ειχε γινει κανενα λαθος,ο οδηγος οντως εκανε 10.30!Ειναι κατι μεταξυ των πρακτορειων διανομης και των ψιλικατζιδικων.Κριμα που τοσο καιρο δεν το ηξερα!Θα εχω το νου μου απο δω και περα.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Ταξιδιωτικοί οδηγοί national geographic από τα Νέα

Από αύριο και κάθε Σάββατο τα Νέα ξεκινούν να δίνουν τη νέα σειρά οδηγών national geographic.
Ξεκινά αύριο με Φλωρεντία-Τοσκάνη και έπονται
Βαρκελώνη
Νέα Υόρκη και
Κούβα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.237
Μηνύματα
884.561
Μέλη
38.926
Νεότερο μέλος
marianna98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom