Ταξιδιωτικοί οδηγοί και λοιπά βοηθήματα ταξιδιών

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Καλο ταξιδι λοιπον σε μια απο τις πιο υπεροχες πολεις!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Γειά χαρά σε όλους.
Έχω κανονίσει ταξιδάκι τέλη Φεβρουαρίου στην Κωνσταντινούπολη και ψάχνοντας για οδηγό σκέφτηκα οτι θα επιθυμούσα για το συγκεκριμένο προορισμό να έχω κάποιον οδηγό που να είναι γραμμένος από Έλληνα ή έστω ελληνικές εκδόσεις, όχι μόνο για το θεωρητικό λόγο οτι ίσως να δίνει μεγαλύτερη βαρύτητα και προσοχή σε σημεία, μνημεία, κλπ που για εμάς έχουν σημασία, αλλά για το ευρύ διεθνές κοινό όχι και τόση, αλλά και για τον πρακτικό λόγο οτι να αναφέρονται τουλάχιστον οι περισσότερες περιοχές και μνημεία και στα ελληνικά ή με την παλαιότερη ελληνική τους ονομασία.

Έχει κανείς να μου προτείνει ένα τέτοιο οδηγό?

Ευχαριστώ
δεν προκειται για κλασικο τυπικο οδηγο τυπου Lonely Planet, αλλα για ενα βιβλιο το οποιο αναφερεται σε ολη την τοπιογραφια της Κωνσταντινουπολης απο τα ρωμαικα χρονια. Ειναι εξαιρετικα καλογραμμενος, διαβαζεται πολυ ευχαριστα και σχεδον απολυτως εγγυρος. (φιλος βυζαντινολογος, εκανε κατι ψιλοδιορθωσεις του τυπου "οι κολωνες του αρχαιου ναου που χρησιμοποιηθηκαν στην ταδε βυζαντινη εκκλησια, δεν ηρθαν απο τη Λαοδικεια, αλλα απο τα Παταρα", αλλα κατα τα αλλα τον βρηκε πληρεστατο). Με ειχε βοηθησει πολυ στο πρωτο μου ταξιδι στην Πολη. Ο συγγραφεας του ειναι αμερικανος ο οποιος διδαξε επι χρονια στη ροβερτειο σχολη της Κωνσταντινουπολης, οποτε νιωθει την Πολη.
Τελειωνοντας την αναγνωση εχεις κατατοπιστει πληρως για το καθε μνημειο και την ιστορια του. Μεχρι τα τελη φεβρουαριου εχεις καιρο να τον διαβασεις: Βιβλίο : Κωνσταντινούπολη ( Από τον χριστιανισμό στο ισλάμ )
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
πολυ καλος ο οδηγος των ''ΝΕΩΝ'' για φλωρεντια-τοσκανη
εκδοση 2009 336 σελιδων.
προσοχη
η εφημεριδα εχει ενα κουπονι που το ξυνεις και..κερδιζεις

εγω χτυπησα 4ημερο ταξιδακι δυο ατομων,open για ενα ετος (σαντορινη,παρο,καρπενησι,πηλιο):clap:

για αρχιστε να ξυνετε...:haha:
Καλημέρα ηθελα να ρωτήσω χρησιμοποίησε κανένας αυτη τη προσφορά;; Εαν ναι εχετε κάποιο σχόλιο;
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.120
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Το νέο τεύχος του voyager κυκλοφορεί με δικιάς του έκδοσης οδηγό για το Λονδινο.
Αν το πήρε κανείς ας μας πει αν αξίζει.
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Το πήρα εγώ,μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον και καλογραμμένο. Χωρίζει το Λονδίνο σε 10 περιοχές και γράφει στοιχεία για την καθεμία και προτείνει διάφορα πράγματα.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
εγω πριν μια εβδομαδα πηρα το τευχος ιανουαριου-φεβρουαριου με
οδηγο για το μοναχο..κυκλοφορησε νεο τευχος?ο οδηγος για το
λονδινο ποιας χρονιας ειναι??
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Oι οδηγοί είναι του Voyager τεύχος 70 του ΜΑρτίου, το Λονδινο είναι ο πρώτος προορισμός που βάζει, οπότε ο οδηγός που πήρες εσυ πρέπει να είναι άλλου περιοδικού.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Oι οδηγοί είναι του Voyager τεύχος 70 του ΜΑρτίου, το Λονδινο είναι ο πρώτος προορισμός που βάζει, οπότε ο οδηγός που πήρες εσυ πρέπει να είναι άλλου περιοδικού.
οπως εγραψα και πιο πανω, ο οδηγος που πηρα ειναι απο το voyager, ιανουαριου-φεβρουαριου (τευχος 69) και ειναι top ten..
για να ειναι ο πρωτος προορισμος που βγαζει υποθετω οτι ειναι εκδοσης 2010 (?) (αυτο με ενδιαφερει)..
thanks παντως!:p
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Μέσα το περιοδικό γράφει πως εγκαινιάζει νέους δικούς του οδηγούς. Ο οδηγός λέγεται smart travelling by Voyager. Αρά πρέπει να είναι καινούριοι.;)
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
η εφημεριδα ''ΚΕΦΑΛΑΙΟ'' εχει ως προσφορα ταξιδιωτικους οδηγους της σειρας time out.
πρωτος οδηγος '''ΛΟΝΔΙΝΟ''

ααα!!ωραια!!thanks για την ενημερωση!!
ποτε ξεκιναει η προσφορα???
η εφημεριδα ειναι εβδομαδιαια,ε???
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.331
Μηνύματα
888.488
Μέλη
38.996
Νεότερο μέλος
Fajan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom