Ταξιδιωτικοί οδηγοί και λοιπά βοηθήματα ταξιδιών

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.887
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Νομίζω οτι πολύ χρήσιμα μπορεί να γίνουν τα άρθρα που δημοσιεύονται στα διάφορα ταξιδιωτικά περιοδικά κυρίως γιατί γράφουν προσωπικές εμπειρίες. Τουλάχιστον εμένα με βοήθησαν πολύ αρκετές φορές για Ελλάδα αλλά και εξωτερικό. Σε καμιά περίπτωση δεν αποτελούν ταξιδιωτικούς οδηγούς αλλά δίνουν ιδέες για τόπους που πολλές φορές ούτε καν τους βάζει ο νους σου. Εγώ έχω στη διάθεση μου τα τεύχη από μια σειρά περιοδικών, ορισμένα από τα οποία έχουν σταματήσει να εκδίδονται. Έτσι έχω όλα τα τεύχη των: ΓΕΩΤΡΟΠΙΟ της Ελευθεροτυπίας & PASSPORT και των περιοδικών που δεν εκδίδονται πια ΟΞΥΓΟΝΟ/OXYGENE, Oxygene Trekking,Status Traveller, Traveller National Geographic, Ταξιδεύω, Ταξιδιώτες, Νεο Ταξιδεύοντας και πολλά τεύχη των COSMOS TRAVEL, TOURING, Traveller's ICONS, ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ καθώς και εποχιακών εκδόσεων εφημερίδων και περιοδικών σχετικά με ταξίδια και εκδρομές. Το μεγαλύτερο μέρος όλων αυτών είναι αρχειοθετημένο. Ακόμα πολλές εκπομπές σε DVD & VideoCD με ταξιδιωτικό περιεχόμενο. Τέλος μεγάλο αριθμό ταξιδιωτικών οδηγών από διάφορες εκδόσεις.
Είμαι λοιπόν στη διάθεση όποιου χρειάζεται κάτι για να βοηθήσω.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δήμο κι'εγώ έχω λίγα απ'όλα αυτά, αλλά εσύ έχεις πολύ πράμα!!!
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Εχω κι εγω αρκετα απο αυτα,οποιος χρειαστει κατι ειμαι στη διαθεση του.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Έχω καιρό να ψωνίσω από αμαζον. Τα μεταφορικά υπάρχουν ως κόστη μέσα στο σάιτ ρε συ, ψάχτο λίγο. Με τα τελωνεία αν το ποσό είναι κάτω από 100 ευρώ (αν θυμάμαι καλά) δεν έχεις πρόβλημα.
 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Το θέμα είναι μην σου κάτσει στραβή. Η καλή μου είχε παραγγείλει μια θήκη φωτογραφικής για υποβρύχιες λήψεις που είχε γύρω στα 150 ευρώ. Οταν έφτασε στην Ελλάδα, την πήραν τηλέφωνο από το τελωνείο στο Βενιζέλος και της ζήταγαν 190 ευρώ για να το περάσουν. Τρελλάθηκε!!!!Πήγε από εκεί και της είπαν ότι είχε σταλεί μέσω fedex που ζήταγαν τα μαλλιοκέφαλα τους...Τελικά μέσω γνωστού, κατάφερε να το περάσει κάπως μέσω άλλης έταιρείας και έδωσε 90 ευρώ. Πάλι πολλά ήταν!!! Φυσικά δεν ξέρω εάν έτυχε στην περίπτωση ή έτσι είναι το σύστημα μιας και δεν ψωνίζω από internet.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.766
Έχω καιρό να ψωνίσω από αμαζον. Τα μεταφορικά υπάρχουν ως κόστη μέσα στο σάιτ ρε συ, ψάχτο λίγο. Με τα τελωνεία αν το ποσό είναι κάτω από 100 ευρώ (αν θυμάμαι καλά) δεν έχεις πρόβλημα.
Ρώτησα κυρίως για το τελωνείο, αφού αυτό δε μπορώ να το "ψάξω"....
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Επίσης μπορείς να τους πεις να μη γράψουν επάνω στο πακέτο το ποσό, αλλά την ένδειξη "gift" (δώρο δηλαδή), ώστε να περάσει από το τελωνείο ακόμα και αν το ποσό είναι μεγαλύτερο. :)
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.887
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Είδατε το Globus στο ΒΗΜΑ σήμερα; Ειδικά για σένα def. ΗΠΑ Καναδάς:clap:
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Συνήθως στα ταξίδια μου πέρνω μαζί μου μόνο τις «ΧΑΡΤΟΠΟΛΕΙΣ» γιατί είναι μικροί οδηγοί και χωράνε στο τσαντάκι μου. Επίσης, τους mini οδηγούς που είχε βγάλει στον πρώτο χρόνο έκδοσής του το Passport (Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σταμάτησε να μας τους χαρίζει. Ήταν σπουδαία δουλειά).
Φυσικά, πριν ταξιδέψω διαβάζω όλα όσα υπάρχουν στα περιοδικά Cosmos, Voyager, Passport, ICONS και Athinorama travel και ξεσκονίζω τους οδηγούς Top 10, Explorer και National Geographic.
Επίσης, χρησιμοποιώ πολύ τους ιντερνετικούς τουριστικούς οδηγούς κάθε πόλης και ότι άλλο βρώ στο internet και έχει σχέση με το μέρος που θέλω να επισκεπτώ.
Στο περσινό μου ταξίδι στο Λονδίνο ανακάλυψα και τους τουριστικούς οδηγούς Spiral Guide. Μου άρεσε πάρα πολύ και από τότε τους ψάχνω παντού. Δυστυχώς, όμως, στα ελληνικά καλύπτει ελάχιστες πόλεις και σε αυτές τις πόλεις έχω ήδη πάει!
Θέλω να σημειώσω πάντως ότι ευτυχώς που κάποιες ελληνικές εφημερίδες έβγαλαν κάποιες εκδόσεις οδηγών στα ελληνικά γιατί διαφορετικά θα ήταν πολύ θολό το τοπίο σ' αυτόν τον τομέα.
Ειδικά στα βιβλιοπωλεία των μικρών πόλεων, όπως η Κόρινθος που διαμένω, η κατάσταση είναι απογοητευτική! Υπάρχουν μερικοί οδηγοί Top 10, μερικοί οδηγοί Explorer (αυτοί της Καθημερινής) και οι Χαρτόπολεις! Όχι βέβαια ότι η κατάσταση στα μεγάλα βιβλιοπωλεία της Αθήνας είναι καλύτερη! Μόνο ο Ελευθερουδάκης στη Πανεπιστημίου ξεχωρίζει λίγο! Ελπίζω πάντως η κατάσταση να αλλάξει προς το καλύτερο στο μέλλον τώρα που αρχίζει να γνωρίζει και η πλειοψηφία τις low cost αεροπορικές εταιρείες.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.887
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πολύ καλή και ευχρηστη λόγω μεγέθους σειρά βιβλίων είναι αυτή που έδωσε πριν μερικά χρόνια το ΕΘΝΟΣ (φαντάζομαι οτι μπορεί να τους βρει κανείς στα γραφεία της εφημερίδας). Είναι μεταφρασμένα αποσπάσματα από τους οδηγούς της Lonely Planet απότις εκδόσεις ΟΞΥ. Π.χ. δεν έχω δει άλλους οδηγούς για Αλβανία, Βοσνία ή Μαυροβούνιο. Μιλάω πάντα για οδηγούς στα Ελληνικά. Έχει πάρα πολλούς τίτλους για όλα τα μέρη του πλανήτη. Αξίζει να τους αναζητήσετε. Δεν είναι τόσο εντυπωσιακοί όσο της Dk αλλά εγώ όπου τους χρησιμοποίησα ήταν εξαιρετικά κατατοπιστικοί και χρήσιμοι.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Δημο τους εχω ολους και ειναι πολυ καλοι(οξυ)αλλα και οι DK ειναι τελειοι(κι αυτους τους εχω σχεδον ολους στα ελληνικα).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.483
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom