Ταξιδιωτικός Οδηγός για Βιέννη!

perlepes

Member
Μηνύματα
24
Likes
1
Καλησπέρα και απο εμένα.
¨Εχω κλεισει για 22-28 Δεκεμβρίου για Βιέννη,αεροπορικά και ξενοδοχείο (Hotel Beethoven Vien).
Επειδή είμαι αρκετά οργανωτικός και θέλω σιγα σιγά να φτιάξω το πρόγραμμα, που θα πάω, τι θα κάνω κτλ πέραν της βοηθειά σας απο τις ιστορίες και συμβουλές, θέλω να πάρω και έναν ταξιδιωτικό οδηγό για Βιέννη.
Το θέμα είναι οτι εχω βρει 3-4 και δεν ξέρω ποιόν να πάρω...
Ένας ειναι ο τοπ10 έκδοσης 2006! TOP 10 - - E-SHOP.GR
Ένας από citypack έκδοση 2009! - - E-SHOP.GR
και ένας απο explorer έκδοση 2004! Travel Bookstore
Ο ενας φτανει μεχρι και 288 σελίδες αλλα ειναι απο το 2004, ενω οι αλλοι εχουν αρκετα λιγότερες αλλα ειναι έκδοση 2006 και 2009.
Ποια η γνώμη σας?
Πάντως απο τοπ10 εχω καπου 14 και ειναι αρκετά καλοί, όπως και απο citypack που πήρα πέρυσι για παρίσι που πήγα και ειδικά ο αδιάβροχος χάρτης ήταν πολυ καλός!

Σας ευχαριστώ πολύ για την βοηθειά σας
Άκης!
 

perlepes

Member
Μηνύματα
24
Likes
1
Καλησπέρα και πάλι.
Αν δεν γνωρίζει κανείς ποιός οδηγός είναι καλύτερος συγκεκριμένα για βιέννη, μπορεί τουλάχιστον να μου πεί ποιούς θεωρεί καλύτερους γενικά?ποιούς χρησιμοποιεί δηλαδή!

Ευχαριστώ πολύ!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Καλησπέρα και πάλι.
Αν δεν γνωρίζει κανείς ποιός οδηγός είναι καλύτερος συγκεκριμένα για βιέννη, μπορεί τουλάχιστον να μου πεί ποιούς θεωρεί καλύτερους γενικά?ποιούς χρησιμοποιεί δηλαδή!

Ευχαριστώ πολύ!
Πριν εβαλα λαθος λινκ.

Το σωστο ειναι αυτο.Χωρις εξοδα αποστολης.

http://www.bookdepository.co.uk/DK-...vel-Guide-Vienna-Michael-Leidig/9781405360838
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Παρόλο που χρησιμοποιώ συνήθως τα κλασσικά...DK, Lonely Planet, όταν είχα πάει Βιέννη μου είχαν χαρίσει τον Citypack top 25 και μια χαρά με βόλεψε. Επίσης μια καλή σειρά αλλά έχει περιορισμένο αριθμό πόλεων και δυνατό της σημείο είναι οι χάρτες και όχι πληροφορίες είναι οι Χαρτοπόλεις από τις εκδόσεις Ταξιδευτής. Ενδείκνυνται για 2ήμερα που έτσι κι αλλιώς δεν έχεις πολύ χρόνο να κάνεις πολλά ή για πόλεις που έχεις ξαναπάει, χωρίζει πολύ εύχρηστα τις γειτονιές και δίνει επιγραμματικά και κάποιες χρήσιμες πληροφορίες.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
Κι εγώ συνήθως DK τους πλήρεις οδηγούς,το τοπ-10 μόνο όταν πάω για τριήμερο.Για παραπάνω μέρες παίρνω τους πλήρεις οδηγούς.
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Σχεδόν σε όλα μου τα ταξίδια χρησιμοποιώ τους Rough Guides. Είναι οι αγαπημένοι μου γιατί δεν έχουν πολλές φωτογραφίες αλλά πολλές πληροφορίες. Εκτός από τις τρέχουσες για μουσεία, μαγαζιά, ιστορία συμπεριλαμβάνουν tips για το πως θα κινηθείς εκεί (πχ εισιτήρια, budget λύσεις, από που να μπεις για να αποφύγεις ουρές κλπ) μέχρι και πιπεράτες ή αστείες ιστορίες από αυτές που διηγούνται οι ξεναγοί.
Και στη Βιέννη αυτό τον οδηγό χρησιμοποίησα και μ' εβγαλε ασπροπρόσωπη. Βέβαια οι οδηγοί αυτοι δεν είναι μετεφρασμένοι στη γλώσσα μας και κυκλοφορούν στα αγγλικά. Αν τα αγγλικά σου είναι καλά και δεν κάνεις αμάν για φωτογραφικό υλικό μην τους φοβηθείς.
 

PenelopeApos

Member
Μηνύματα
73
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία, Περσία
ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ... ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟΝ EXPORER ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ... ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ!
 

hypatia

Member
Μηνύματα
74
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Southern Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Σεράγεβο, Λίβανος, Περού
αν και έχω χρησιμοποιήσει και τοπ10 και δε με απογοήτευσαν, οι καλύτεροι νομίζω είναι οι explorer. enjoy!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ... ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟΝ EXPORER ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ... ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ!

Απαγορεύονται τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ, στον τίτλο του μηνύματος αλλά και στο περιεχόμενό του. Όταν θέλετε να τονίσετε κάτι χρησιμοποιήστε bold χαρακτήρες. Eκτός του ότι είναι κουραστικό για αυτόν που διαβάζει το post με τους κεφαλαίους χαρακτήρες, γενικότερα ο συγκεκριμένος τρόπος γραφής στον χώρο του Internet σημαίνει ότι "φωνάζετε", οπότε η άσκοπη και συνεχή χρήση τους είναι δυνατόν να προκαλέσει παρεξηγήσεις.
http://www.travelstories.gr/rules.php
 

perlepes

Member
Μηνύματα
24
Likes
1
Σας ευχαριστώ πολύ για την βοηθειά σας!
Να πώ την αλήθεια εγω για τον explorer κοιτούσα πιο πολύ που είπαν κάποια παιδιά, απλά με προβλημάτιζε λίγο το 2004 που εκδόθηκε. Δλδ ότι γράφει μέσα ειναι απο το 2004, ενώ πχ του citypack είναι απο το 2009. Λέτε να έχει τόσο διαφορά?
Ευχαριστώ και πάλι!
 

perlepes

Member
Μηνύματα
24
Likes
1
Συγνώμη αν κουράζω αλλά ποιά η γνώμη σας πάνω σε αυτό που έγραψα πιο πάνω?Θα έχει διαφορα οδηγός που έχει βγει το 2004 με οδηγό του 2009?
Ο explorer ενώ είναι και 288 σελίδες ειναι του 2004 ενώ του citypack είναι 100 σελίδες λιγότερες αλλά του 2009.Τι λέτε?

Ευχαριστώ πολύ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom