Ιταλία Ταξιδι στην Ιταλια

gnene

Member
Μηνύματα
74
Likes
355
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Παιδιά καλησπέρα ειμαι καινούριο μέλος..έχω ταξιδέψει μόνο στην ιταλία (Ρώμη,Μιλάνο,φλωρεντία)και σε 2 βδομάδες φεύγω για cinqueterre!!Θα φτασω στο riomaggiore βραδυ δευτερας,πεμπτη μεσημερι θα φυγω για πιζα και παρσακευη πρωι επιστροφη!!!Θα ηθελα να ρωτησω αν αυτες οι 3 μερες επαρκουν για τα cinqueterre???Ζητω συγγνωμη για την απουσια τονων...
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
!Θα ηθελα να ρωτησω αν αυτες οι 3 μερες επαρκουν για τα cinqueterre???
Καλως ηρθες στη παρεα μας:)...απο απλη,καθαρη περιεργεια....αν σου πουν οι φιλοι οτι οι μερες ειναι λιγες,για την περιοχη,τι θα κανεις;μπορεις να παρατεινεις τη διαμονη;
 

gnene

Member
Μηνύματα
74
Likes
355
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Καλως σας βρηκα!!Δυστυχώς όχι έχω κλέισει τα αεροπόρικα μήνες πριν!o_Oo_O..θα μπορέσω τουλάχιστον να δω αρκετά πράγματα αυτές τις μέρες???:(:(
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Μιας κ ήρθαν τα πάνω κάτω (!) θα ήθελα σας παρακαλώ να μάθω τι λέει ένα ταξίδι αυγουστιάτικο στη cinque terre.
Από ζέστη... τρομερή; Ξέρω δεν είστε θεός αλλά αν το έκανε κανείς κ δεινοπάθησε ε το πάθημα του θα μου γίνει μάθημα αν κ μικρό το δείγμα.
Έχει παραλίες;Μια μέρα αρκεί;Δεν με ενδιαφέρουν τα μονοπάτια γιατί δεν είναι περίοδος που θα ήθελα-πάντα την περιοχή την ονειρευόμουν για άνοιξη/φθινόπωρο!

Μιας κ έχω δει τη Τοσκάνη σκέφτομαι να κατέβω Νάπολη κ Αμάλφη. Ποια μέρη είναι sos?Που μπορώ να κάνω μπάνιο;
Υπάρχει κανένα κοντινο αεροδρόμιο στη Νάπολη μπας κ αποφύγω το τρένο;
Δυστυχώς υπερεπείγει εξου και το κατεβατό ελπίζω κανας θαραλλέος να μπει στον κόπο να μου απαντήσει!
Ημέρες;Μια εβδομάδα. Δεν υπάρχει δυνατότητα για αμάξι θα κινηθω με μμμ.
στυλ ταξιδιού;Σε μια μέρα βία μιαμιση πρέπει να ξεζουμιστεί η πόλη και πάμε στην επόμενη.χμ μηπως να δω ολη την ισπανια μέσα σε μια εβδομάδα;:bleh:
ευχαριστω΄:innocent:
 

teoper

Member
Μηνύματα
88
Likes
135
Σκοπευω να κανω ενα ταξιδι το καλοκαιρι του 2016 στην Ιταλια. Συγκεκριμενα σκεφτομαι να ξεκινησω απο Μιλανο με μια ή δυο διανυκτερευσεις στη συνεχεια 3 νυχτες Βενετια 4 ή 5 νυχτες Φλωρεντια και τελος δυο νυχτες Ρωμη.Θα ηθελα τις εξης βοηθειες
1. Ολες οι μεταφορες θα γινουν με τρενο εντος Ιταλιας. Μπορω να κανω κατα την ανοιξη αγορα εισητιριων και αν ναι με τις ειδους καρτα χρεωστικη ή πιστωτικη?
2. Στη Φλωρεντια σκεφτομαι να κανω δυο εκδρομες μια Σιενα και μια Πιζα να δω τον Πυργο.Προτεινεται κατι αλλο και ποσες ωρες θα πρεπει να καθισω σε καθε πολη.?
3.Η Πιζα βγαινει και σε ενα απογευμα?
4.Μιλανο υπαρχει μονο το duomo η θεα απο τον καθεθρικο και ο πινακας του Da vinci σε καποια αλλη εκκλησια και το χαζεμα των βιτρινων ή εχουμε και κατι αλλο?
5 Απο μεταφορες εντος των πολεων τι να χρησιμοποιησω σε καθε μια?
6 Καθε επιπλεον ιδεα ευπροσδεκτη
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
6 Καθε επιπλεον ιδεα ευπροσδεκτη
6.κοψε κοψε κοψε. Μα ειναι δυνατον για αλλη μια φορα να βλεπω σχεδια 10 ημερων που να περιλαμβανουν 4 μεγαλες πολεις (2 εξ αυτων μεγαλουπολεις πολλων εκατ. κατοικων) και να σχεδιαζεις να προσθεσεις αλλες δυο και συμβουλες πιθανον και για αλλες? Ενα ακομα πασάλειμμα για να λες ότι γυρισες την Ιταλια?
10 μερες θελει μονο η Ρωμη.
Και η συμβουλη: μοιρασε 10 μερες Ρωμη-Φλωρεντια με μια γευση Πιζα-Λουκα-Σιενα
η 10 μερες Μιλανο-Βενετια. Ολα μαζι και Πελοποννησος και Ροδος και Χαλκιδικη δεν γινεται.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.077
4 ή 5 νυχτες Φλωρεντια
2. Στη Φλωρεντια σκεφτομαι να κανω δυο εκδρομες μια Σιενα και μια Πιζα να δω τον Πυργο.Προτεινεται κατι αλλο και ποσες ωρες θα πρεπει να καθισω σε καθε πολη.?
3.Η Πιζα βγαινει και σε ενα απογευμα?
Με 3 διανυκτερεύσεις στη Φλωρεντία αποκλειστικά είδα μόνο τα μισά από όσα ήθελα, εν μέρει και λόγω της καλοκαιρινής ζέστης.
Αν σε 4 διανυκτερευσεις έχεις σκοπό να "κάψεις" και 2 μέρες για ημερήσιες δεν προλαβαίνεις να δεις και πολλά, εκτός και αν σκοπεύεις να κάνεις κυρίως βόλτες στην πόλη.
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
1. Ολες οι μεταφορες θα γινουν με τρενο εντος Ιταλιας. Μπορω να κανω κατα την ανοιξη αγορα εισητιριων και αν ναι με τις ειδους καρτα χρεωστικη ή πιστωτικη?
Χονδρικά (γιατί υπάρχουν διαφορές ανάλογα με το δρομολόγιο)
4 μήνες πριν ακριβώς τίθενται προς πώληση τα εισιτήρια της trenitalia, μπορείς να αγοράσεις με πιστωτική ή χρεωστική αλλά και με paypal, αν και εφόσον βέβαια ανοίξουν μέχρι τότε οι αγορές μέσω internet για εξωτερικό. Δεν ξέρω αν τα εισιτήρια τρένου περιλαμβάνονται στην εξαίρεση που ισχύει στους περιορισμούς αυτή τη στιγμή.
Τα εισιτήρια τα βγάζουν σε προσφορά, 9 ευρώ η διαδρομή, αν είσαι σίγουρος για συγκεκριμένα δρομολόγια, μπορείς να πάρεις αυτά (δεν αλλάζουν, δεν ακυρώνονται). Αλλιώς, το αφήνεις και για τελευταία στιγμή και παίρνεις εισιτήριο και από το σταθμό στην κανονική του τιμή.
Τα παραπάνω αφορούν τις διαδρομές Μιλάνο-Βενετία, Φλωρεντία-Ρώμη κτλ, αν θες εντός του ίδιου νόμου υπάρχει και η επιλογή του regionale τρένου ή και του λεωφορείου. Θα πρέπει να καταλήξεις στις λεπτομέρειες για να τα βρούμε και αυτά.
Υπάρχει και το italotreno αλλά δεν έχω ιδέα.
Κατά τα άλλα θα σε συμβούλευα να βγάλεις τελείως τη Ρώμη αφού έχεις ξαναπάει και να το κάνεις Μιλάνο-Βενετία και ίσως και Βερόνα.
Ή Φλωρεντία και κάτι άλλο στην Τοσκάνη. Σε αυτή την περίπτωση βάλε και τη Ρώμη αν την έχεις ερωτευτεί από την προηγούμενη φορά και θες να φας μια μερίδα spaghetti all' amatriciana της προκοπής για παράδειγμα
 

teoper

Member
Μηνύματα
88
Likes
135
Κατά τα άλλα θα σε συμβούλευα να βγάλεις τελείως τη Ρώμη αφού έχεις ξαναπάει και να το κάνεις Μιλάνο-Βενετία και ίσως και Βερόνα.
Ή Φλωρεντία και κάτι άλλο στη Τοσκανη

O λογος που εχω βαλει Μιλανο και Ρωμη ειναι πως εκει ειναι τα αεροδρομια αφιξης και αναχωρησης.Βαζω μονο 2 μερες γιατι Ρωμη εχω ξαναπαει και Μιλανο δεν εχει κατι περισσοτερο να δω εκτος απο αυτα που εγραψα εκτος και αν κανω λαθος
 

Niki M

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα !!
Εμείς μείναμε σε αυτό..
http://www.hotelclarin.it/inglese/camere.htm
Πολύ καθαρά δωμάτια και ευρύχωρα, οικονομικό και καλό πρωινό. Εμείς με τα πόδια μετακινούμασταν (ας πούμε η Φοντάνα ήταν 10 λεπτά περπάτημα) και ήταν πολύ κοντά στο μετρό οπότε δεν είχαμε θέμα. Αφού φτάσεις στο τέρμινι θέλεις λεωφορειάκι για το αεροδρόμιο το οποίο δεν κάνει ούτε ώρα με χρέωση 4 ε ! Αν μπεις στην σελίδα του ξενοδοχείου και επιλέξεις το location σου τα λέει όλα αναλυτικά και για να είσαι όπως θέλεις κυρία σε όποιο ξενοδοχείο και να μείνεις θα σε εξυπηρετήσουν για τις ακριβής ώρες που σε βολεύει να πάρεις !


Καλησπερα!ψαχνοντας ειδα αυτο και μπηκα αμεσως στη σελιδα του ξενοδοχειου ομως δεν ειδα καπου διευκρινιστικο θα μπορουσες να μου πεις αν ξερεις πρεπει να πληρωσεις εκεινη την ωρα την κρατησης ή μπορεις να κανεις κρατηση με δωρεαν ακυρωση;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.979
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom