Ντουμπάι Ταξιδι στο DUBAI!!!

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Λοιπον,γιατι,απ'οτι εχω διαβασει για το Ντουμπαι,τιποτα δεν μπορει να το ανεβασει,απο τον πατο της λιστας με τα ταξιδια που θελω να κανω?Τι μπορει να με συγκινησει για να παω?...τα υπερπολυτελη ξενοδοχεια,τα mall,το χιονοδρομικο?........τι να ειναι αυτο?τι λετε?....να παω στο γιατρο να κοιταχτω?....η αυτο συμβαινει και σε καποιον απο σας?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Εγώ πάλι όσο διαβάζω για το Ντουμπάι, τόσο πείθομαι ότι πρέπει να είναι μια πολύ ξεχωριστή πόλη που αξίζει να την επισκεφτείς έστω για να δεις πώς η τεχνολογία μπορεί να δημιουργήσει μια μητρόπολη πάνω στην έρημο. Τόσα εκατομμύρια τουρίστες που το επισκέπτονται είναι άσχετοι και εμείς έξυπνοι (αυτό ισχύει σαν επιχείρημα και για άλλους προορισμούς που σνομπάρουμε στο φόρουμ);
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Εγώ πάλι όσο διαβάζω για το Ντουμπάι, τόσο πείθομαι ότι πρέπει να είναι μια πολύ ξεχωριστή πόλη που αξίζει να την επισκεφτείς έστω για να δεις πώς η τεχνολογία μπορεί να δημιουργήσει μια μητρόπολη πάνω στην έρημο. Τόσα εκατομμύρια τουρίστες που το επισκέπτονται είναι άσχετοι και εμείς έξυπνοι (αυτό ισχύει σαν επιχείρημα και για άλλους προορισμούς που σνομπάρουμε στο φόρουμ);
Δεν υπάρχουν έξυπνοι και χαζοί τουρίστες, καλέ! :) Όλα είναι θέμα γούστου..Τι ψάχνει κανείς σε ένα προορισμό, τι ελκύει τον καθένα..(Δεν λέω, και εγώ μπήκα να διαβάσω την ιστορία αυτή γιατί μου έκαναν εντύπωση τα θαυμαστικά δίπλα στη λέξη Ντουμπάι..αναρωτιόμουν πώς μπορεί καποιος να ενθουσιαστεί με το Ντουμπάι!Αυτό όμως είναι δική μου σκέψη...Σεβαστό αν σε κάποιον αρέσει το κάθε Ντουμπάι!Μπορεί να μην το καταλαβαίνω ( :D ) αλλά το σέβομαι!!Επίσης, κακώς σνομπάρετε προορισμούς στο φόρουμ, δεν το ήξερα αυτό όταν γράφτηκα!! ;)
 

nikiforos111

Member
Μηνύματα
54
Likes
13
Ειναι υπεροχο το Ντουμπαι.Γενικα τα ταξιδια εκτος Ευρωπης ειναι πανω απ'ολα εμπειρια,γιατι γνωριζεις ενα διαφορετικο τροπο ζωης.
Παντως οσον αφορα το ντυσιμο των γυναικων απο την δυση,κανονικα τις ειδα ντυμενες οπως επισης και εκαναν μπανιο με μαγιο στις υπεροχες παραλιες του Ντουμπαι.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δεν υπάρχουν έξυπνοι και χαζοί τουρίστες, καλέ! :) Όλα είναι θέμα γούστου..Τι ψάχνει κανείς σε ένα προορισμό, τι ελκύει τον καθένα..(Δεν λέω, και εγώ μπήκα να διαβάσω την ιστορία αυτή γιατί μου έκαναν εντύπωση τα θαυμαστικά δίπλα στη λέξη Ντουμπάι..αναρωτιόμουν πώς μπορεί καποιος να ενθουσιαστεί με το Ντουμπάι!Αυτό όμως είναι δική μου σκέψη...Σεβαστό αν σε κάποιον αρέσει το κάθε Ντουμπάι!Μπορεί να μην το καταλαβαίνω ( :D ) αλλά το σέβομαι!!Επίσης, κακώς σνομπάρετε προορισμούς στο φόρουμ, δεν το ήξερα αυτό όταν γράφτηκα!! ;)
Δεν έχει πέσει στην αντίληψη μου να σνομπάρονται προορισμοί στο forum. Όπως πολύ σωστά έγραψες όλα είναι θέμα γούστου και αρεσκείας. Κανείς δεν έχει αποκλείσει κανένα μέρος...Που και που λέγονται αστεϊσμοί εν είδη χιούμορ και διασκεδάζονται εντυπώσεις :p Για να μην είμαστε και εκτός θέματος, η καλύτερη μου φίλη μετακόμισε πρόσφατα στο Dubai και με έχει χρυσώσει να πάω. Δεν πετάω και τη σκούφια μου κυρίως και λόγο των τιμών των αεροπορικών εισιτηρίων.
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Πήγα σχετικά πρόσφατα Ντουμπάι να επισκεφτώ την αδερφή μου που δουλεύει εκεί.Καλά ήταν.Φυσικά και τα όσα παραληρηματικά αναφέρονται στο πρώτο ποστ δεν ισχύουν στο ελάχιστο, κατ εμέ πάντα.Ωστόσο ήταν κάτι πολύ διαφορετικό, το Burz Khalifa και το πάρτι δίπλα στα συντριβάνια με εξέπληξε ευχάριστα και υπάρχουν αρκετά να δεις και να κάνεις στο συγκεκριμένο σημείο(DUBAI MALL).Ταξί πάμφτηνα, επιλογές για ψώνια πολλές και τρελή πολυτέλεια σε σχετικά προσιτές τιμές.Οι φώτος που αναρτήθηκαν εδώ δεν είναι βέβαια αντιπροσωπευτικές εκτός και αν ταξιδέψεις με παρωπίδες ότι ο προορισμός δεν αξίζει.
Πέρα από mall, shopping και ποτά σε ακριβά ξενοδοχεία δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές. ωστόσο.Ο κόσμος κυκλοφορεί όπως θέλει λες και είναι Ευρώπη, η ζέστη αρκετή και κατά περιόδους απαγορευτική να κυκλοφορήσεις, αλλά χορταίνει το μάτι θέαμα.Ουρανοξύστες παντού, πελώριοι δρόμοι, ό,τι βρίσκεις το θες.Μερικά στενά πιο κάτω στις συνοικίες των Πακιστανών η φτώχια θερίζει.Αντιθέσεις παντού.Μια λέξη μου ρθε όταν πήγα στην πόλη.Ματαιοδοξία.
Όπως και να χει παρουσιάζει ενδιαφέρον.Αν έχετε τα λεφτά για τα πανάκριβα αεροπορικά-αλήθεια γιατί οι τιμές στο Θεο?- αξίζει να κάνετε μια βόλτα.Έχωντας όμως επίγνωση τι πάτε να δείτε.
 

nikiforos111

Member
Μηνύματα
54
Likes
13
Δεν ξερω γιατι εγω σνομπαρω την Ευρωπη γενικοτερα.Και την ομορφια της και την προκοπη της.
Code:
Οι φώτος που αναρτήθηκαν εδώ δεν είναι βέβαια αντιπροσωπευτικές εκτός και αν ταξιδέψεις με παρωπίδες ότι ο προορισμός δεν αξίζει.
Δεν το καταλαβα αυτο.Εγω ξετρελαθηκα με το Ντουμπαι.Οι φωτογραφιες ειναι απο βολτα στην πολη.Αντιπροσωπευτικες υπαρχουν συνηθως στο ιντερνετ οπου τονιζουν τα διαφορα τοπια.
 

MELAS86-CY

Member
Μηνύματα
76
Likes
214
είχα πάει στο Ντουμπάι πριν 2 χρόνια. ακόμα διερωτάμε αν μου άρεσε ή όχι. ωραία τα εμπορικα κέντρα ,ωραιοι οι ουρανοξύστες, ωραία τα 7στερα ξενοδοχεία αλλά πιστευω ότι το Ντουμπάι δεν έχει ταυτότητα. πήγα στην παλιά πόλη κ νόμισα πως άλλαξα χώρα και βρισκόμουν στην Ινδία. Αλλά αυτή ειναι ι γνώμη μου. Κάποια παιδιά που είχαν παει μου είπαν πως ήταν το καλύτερο μέρος που επισκεφτηκαν στην ζωή τους και ποση μεγάλη εντύπωση τους έκανε. Αν ξαναπήγαινα? Σίγουρα σε 5-6 χρόνια όταν τελειώσουν και τα υπόλοιπα κατασκευαστικά έργα για να έχω μια πιο ολοκληρωμένη αποψη. και σίγουρα με περισσότερα λεφτά στην τσέπη. Για το Ντουμπάι αλλωστε μιλαμε. την πόλη του πλούτου και της υπερβολής!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.418
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom