Ταϊλάνδη Ταϋλάνδη: πλανεύτρα εσύ και μάγισσα...

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.423
Thong Takian !

Η τελευταία μέρα μας στο Σαμούι ήταν και αυτή όπου είδαμε και τα πιο όμορφα τοπία στο εξωτικό αυτό νησί....προσπερνώντας λοιπόν τη Chaweng και πηγαίνοντας προς Lamai, το τοπίο αλλάζει δραματικά: το πράσινο με τους χιλιάδες φοίνικες και άλλα τροπικά δέντρα και φυτά κυριαρχεί πλήρως, δημιουργώντας έντονη εξωτική και τροπική αίσθηση. Η ομορφιά του μέρους αυτού είναι κάτι που ομολογουμένως δε βλέπεις σε όλη τη διαδρομή από τα βόρεια του νησιού έως και τη Chaweng.

Η τεράστια παραλία της Chaweng αντικαθίσταται σε αυτό το κομμάτι από μικρές παραλίες και πανέμορφα κολπάκια, πνιγμένα στο πράσινο και με μία φοβερή αίσθηση ηρεμίας. Τελικά, αποφασίσαμε να κατέβουμε στη τύχη στη Thong Takian beach και τι ωραία παραλία ήταν αυτή! Η φωτό μου την αδικεί πολύ, αφού είχε συννεφιά τη μέρα εκείνη αλλά δείτε και αυτή από άλλο site για να καταλάβετε:
awww.kohsamui.org_thong_takian.jpg


Νομίζω τα λόγια περιττεύουν.....πίσω από την υπέροχη παραλία με τα ρηχά νερά, υπάρχουν κατάφυτοι λόφοι και πλαγιές, με μεγάλους γρανιτένιους βράχους να συμπληρώνουν το σκηνικό και να δημιουργούν φοβερό τοπίο, πολύ όμοιο με αυτό των Σεϋχελλών!

Τα highlights της ημέρας εκείνης: φοβερό φαγητό πάνω στη παραλία (κλασσικά δηλ.) και απολαυστικότατο μασάζ με ονειρικούς ήχους: από τη μία άκουγα το ελαφρύ κυματάκι και τις μάινες να κελαϊδούν (το πουλί που βλέπεις συχνότερα στη Ταϋλάνδη) και από την άλλη τις τραγουδιστές φωνούλες από τις κοπελίτσες του μασάζ...ό-νει-ρο!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.423
Επίλογος από Σαμούι

Την επόμενη φορά στη Ταϋλάνδη, το Σαμούι θα αποτελέσει και πάλι σταθμό, αλλά αυτή τη φορά πιο βραχύβιο.....θα πάω για το εκπληκτικό φαγητό στο Ninja, το ανεπανάληπτο Eranda spa και για να εξερευνήσω τις άλλες παραλίες νοτίως της Chaweng....2 μερούλες δηλ. είναι ό,τι πρέπει!

Κακά τα ψέμματα, ο αληθινός παράδεισος βρίσκεται στο επόμενο νησί, το ανεπανάληπτο Ko Phangan!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.423
Καλά, είμαι απερίγραπτος! Ξέχασα να αναφερθώ στην ολοήμερη εκδρομή μας στο θαλάσσιο πάρκο Ang Thong!! Ίσως κι όλας, διότι ήταν το λιγότερο μέτρια εμπειρία....ας πούμε λοιπόν δυο λόγια:

Πρώτον είναι ακριβή εκδρομή, η πιο ακριβή που κάναμε σε όλο το ταξίδι...πήγε (με κάποια έκπτωση που πετύχαμε) ~32 ευρώ / άτομο....το μέρος όπου βρίσκεται το HQ του πάρκου, είναι απλά φανταστικό, με γρασίδι, πνιγμένο στη τροπική βλάστηση και τα λουλούδια, με απίστευτους ήχους από τη ζούγκλα να οργιάζουν, συν πιθηκάκια στα δέντρα πηδώντας αμέριμνα από δέντρο σε δέντρο. Αυτό που θα έκανα ήταν να μείνω μία νύκτα στο πάρκο, αξίζει πολύ, ιδίως αφού αποχωρήσουν τα γκρουπ των εκδρομέων όπως το δικό μας...


Ωραία δραστηριότητα ήταν το καγιάκ που κάναμε (το οποίο ήταν στη τιμή της εκδρομής), αλλά τα υπόλοιπα δεν ήταν κάτι το σπουδαίο...κολύμπι δεν ευχαριστηθήκαμε (δεν υπήρχε χρόνος και πολλές βάρκες στη παραλία!), snorkelling απλά δε γίνεται και το όλον της υπόθεσης ήταν πολύ τουριστικό για τα γούστα μου...όμορφα ήταν και στη "λίμνη" σε άλλο νησάκι του πάρκου αλλά γενικά δε με εντυπωσίασε κάτι....θα προτιμούσα να είχα περάσει την ημέρα μου σε μία άλλη παραλία του Σαμούι, με εκλεκτό φαγητό, μασάζ, μακριά από πλήθη και άλλους τουρίστες (ή να έμενα μία ολόκληρη μέρα στο πάρκο)....συν το ότι με τα λεφτά της εκδρομής θα κάναμε παπάδες!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ωστε γινεται ο πανικος και στο Ang Thong τωρα πια..
Παμε στο Πανγκαν λοιπον :clap::clap:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Καλως ηρθες GTS
Με χαρα διαβαζω την ωραια ιστορια σου,και περιμενω με λεπτομεριες να γραψεις για το Κο Πανγκαν,Κο Ταο και φυσικα Περχεντιαν.

Θα συμφωνησω μαζι σου σχετικα με τους ταξιτζηδες στο Σαμουι.
Μια φορα χρειαστηκα ολη κι`ολη ταξι και για μια αποσταση 1,5 χλμ μου ζηταγε 500 μπατ,και μετα ηθελε να παρει και απο την ρεσεψιονιστ κι`αλλα χρηματα,σαν προμηθεια για τον λογο οτι και καλα με πηγε αυτος στο συγκεκριμενο ξενοδοχειο,
ενω του το ειχα προτεινει εγω εξ`αρχης.
Απο τα λιγα μελανα σημεια παντως.
Αν θελεις και γινεται κανε και ενα,
Σευχελλες vs Ταιλανδη.
Καλη προσαρμογη.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.423
Καλως ηρθες GTS
Με χαρα διαβαζω την ωραια ιστορια σου,και περιμενω με λεπτομεριες να γραψεις για το Κο Πανγκαν,Κο Ταο και φυσικα Περχεντιαν.

Θα συμφωνησω μαζι σου σχετικα με τους ταξιτζηδες στο Σαμουι.
Μια φορα χρειαστηκα ολη κι`ολη ταξι και για μια αποσταση 1,5 χλμ μου ζηταγε 500 μπατ,και μετα ηθελε να παρει και απο την ρεσεψιονιστ κι`αλλα χρηματα,σαν προμηθεια για τον λογο οτι και καλα με πηγε αυτος στο συγκεκριμενο ξενοδοχειο,
ενω του το ειχα προτεινει εγω εξ`αρχης.
Απο τα λιγα μελανα σημεια παντως.
Αν θελεις και γινεται κανε και ενα,
Σευχελλες vs Ταιλανδη.
Καλη προσαρμογη.
Τι καλή προσαρμογή, εδώ κοιτάω για εισιτήρια για Πάσχα!! Φευγάααττοοοοςςς
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.423
Ως ορεκτικό, μπορείτε να δείτε φωτό από Πανγκάν....δε ξέρω αν μπορείτε με αυτές να αντιληφθείτε για τι νησί μιλάμε....α-πί-στευ-το !
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Ως ορεκτικό, μπορείτε να δείτε φωτό από Πανγκάν....δε ξέρω αν μπορείτε με αυτές να αντιληφθείτε για τι νησί μιλάμε....α-πί-στευ-το !
Αααχ ρε GTS τι μου θυμιζεις..........
Τις εικονες που εχω στο μυαλο μου απο το Κο Πανγκαν δεν θα τις ξεχασω ποτε μου.
Σε καταλαβαινω απολυτα,που δεν σε βαζει ο τοπος,εγω μετρησα 332 μερες για να ξαναγυρισω εσυ ποσες?
Το μικροβιο της Ταυλανδης δεν χαριζει καστανα οσο υποψιασμενος και να σαι.
Τωρα που ημουνα διακοπες-φαινεται τοχει η μοιρα μου-γνωρισα ενα σωρο κοσμο Ταυλανδοπληκτο.
Γνωρισα Ελληνα που εχει σπιτι στο chiang mai και μενει 4 μηνες καθε χρονο εκει.
Το αποκορυφομα ομως ηταν καποιος παλαιμαχος της Ταιλανδης που πριν καμποσα χρονια χορευε στην αποκοσμη πανσεληνο του παγκαν παρεα με τον Mick Jagger και την παρεα του.
Παρολιγο να με κανουν να ξαναφυγω για τριτη συνεχομενη φορα για Ταιλανδη,πραγμα που ειναι σιγουρο,αλλα οχι προς το παρων.
Ολοι ελεγαν τα καλυτερα γι`αυτο τον τοπο.

Βλεπω στις φωτογραφιες σου οτι και τωρα που ησουν εκει αυτες οι καταπληκτικες παραλιες δεν εχουν κοσμο,οπως ακριβως ειχε τυχει και σε μενα.
Περιμενω την συνεχεια της ιστοριας σου....δωσε πραμα στον λαο φιλε.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ουαου! Ακομα και απο κοντα που το εχω δει , αυτες οι φωτο ειναι αλατι στην πληγη!
Εχω να δηλωσω οτι το να εισαι εκει ειναι αλλο πραγμα πραγματικα , οι φωτο δεν αποτυπωνουν την ατμοσφαιρα , τον ηλιο , τις μυρωδιες , την αισθηση της αμμου και της θαλασσας.

Βλεπω οτι εχουν χτιστει αρκετα μπανγκαλοουζ , αλλα το Πανγκαν βασταει γερα ακομα. Λιγος κοσμος οντως..ειχε γινει το full moon party μαλλον.:lol:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.423
Το πάρτυ είχε γίνει πριν 2 νύχτες! Αλλά και μετά να γινόταν, εκεί που ήμασταν εμείς (μακριά δηλ. από τη Haad Rin) δεν θα είχε πολύ κόσμο....άλλωστε, βλέπαμε με έκπληξη πολλές οικογένειες με μικρά-μικρά παιδιά...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.423
Για το Koh Phangan ό,τι και να πει κανείς είναι λίγο....αποτελεί έγκλημα να μην το απολαύσεις σε όλο του μεγαλείο, ένα νησί ακόμα ανέγγιχτο, με απάτητες ζούγκλες και δασώδεις λόφους που κόβουν την ανάσα...

Ήδη με τη προσέγγισή μας στο μαγικό αυτό νησί έβλεπε κανείς για τι πράγμα πρόκειται.....οργιώδης βλάστηση και μεγάλοι γρανιτένιοι βράχοι να συμπληρώνουν το σκηνικό. Στη πορεία μας έως τα ΒΑ του νησιού απίθανες μικρές παραλίες, με ελάχιστα bungalows απολύτως ενσωματωμένα στο περιβάλλον, ξεπρόβαλλαν από κόλπο σε κόλπο....

Η Thong Nai Pan (TNP εν συντομία) αποτελείται από δύο φανταστικές παραλίες, τη μικρή (Noi) και τη μεγάλη (Yai). Ουσιαστικά είναι δίδυμες παραλίες και εμείς είχαμε αποφασίσει να μείνουμε στη μεγάλη....πήγα κατευθείαν να βρω δωμάτια στο πρώτο κατάλυμα που είχα στις σημειώσεις μου και βρήκα δωμάτιο στο φανταστικό Dreamland resort.

Σε έναν υπέροχο κήπο, εξακάθαρο, βρισκόντουσαν μικρά, καινούργια και καλοφτιαγμένα bungalows. Μετά από 10 μ. βρισκόταν μία όμορφη πισίνα (θα μου πείτε τι την θες πισίνα?) και

αμέσως μετά η φανταστική, κάτασπρη παραλία....

Το Dreamland είχε επίσης πολύ ωραίο εστιατόριο με τη κλασσικά απίθανη Ταϋλανδέζικη κουζίνα, πάνω στη παραλία φυσικά, με απίστευτη θέα...
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
GTS βάζεις ιδέες... Χεχεχε!:bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom