Ταϊλάνδη Ταϋλάνδη: πλανεύτρα εσύ και μάγισσα...

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
xene μάλλον σε κλέψαν!! :p 200μπατ είναι 4 ευρώ! Δεν νοείται να πληρώνεις στην Ταϊλάνδη από τύπο στο δρόμο (αγορά, το ίδιο κάνει) το shake και την φρουτοσαλάτα πάνω από 40-50μπατ το καθένα!! Σε πιάσαν κότσο φιλε "farang", την άλλη φορά που θα πας να τους κάνεις φασαρία! :lol:
Eχεις δικηο εκανα λαθος τα 200 μπατ ειναι 4 ευρω.
Αλλα και παλι το θεωρω τσαμπα.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Eχεις δικηο εκανα λαθος τα 200 μπατ ειναι 4 ευρω.
Αλλα και παλι το θεωρω τσαμπα.
Μα φυσικά και είναι, με τα δεδομένα της Ευρώπης δηλαδή. Αστειευόμουν! Τα πλήρωσες ελαφρώς πιο ακριβά αλλά μιλάμε για αστεία ποσά για αυτό που παίρνεις έτσι κι αλλιώς!! :clap:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.810
Likes
18.756
Κριμα GTS που σας χαλασε ο καιρος την εκδρομη.
Τελικα τι λεει το Κο Ταο αξιζει?
Ειχα νοιωσει πολυ ασχημα οταν εφτασε το καταμαραν στο Κο Παγκαν κατεβηκα εγω και καμμια 20 ατομα ακομα,ενω ολος ο υπολοιπος κοσμος στο πλοιο συνεχιζε για Κο Ταο,και ελεγα απο μεσα μου μπας και χανω τα καλυτερα.
Τελικα το Παγκαν μου αρεσε τοσο πολυ και βαλθηκα να το εξερευνω με αποτελεσμσ το Κο Ταο να μεινει απ`εξω.
Σχετικα με τις τιμες.
Τις πρωτες μερες στο Παγκαν προσπαθουσα να ξοδεψω χρηματα και δεν μπορουσα.
Στην thongsala απο υπαιθρια αγορα παιρνω ενα χυμο αναμικτο με ολα τα φρουτα που ειχε ο χαμογελαστος στον παγκο του,και μετα του λεω και μου φτιαχνει μια πιατελα φρουτοσαλατα παλι απ`ολα τα φρουτα.
Σκαω απο το φαι.
Τον ρωταω τι χρωσταω και μου λεει 200 μπατ που ισοδυναμουν με 2 ευρω.
Πληρωνω και αισθανομαι σαν να κλεβω εκκλησια,και του υπενθυμιζω οτι πηρα και χυμο,μπας και ξεχασε να τον χρεωση.
Η απαντηση ηταν ιδια.200 μπατ.

Μια αλλη μερα παλι στην Thongsala τρωγω πιτσα,και αφηνω φιλοδωριμα 40μπατ.
Ο τυπος νομισε οτι ειδε τον Βουδα μπροστα του.
Μεχρι και το αφεντικο ηρθε και με χαιρετησε.
Αισθανθηκα πολυ large.

Σε μια αλλη προσπαθεια να ξοδεψω χρηματα ψαχνω για σουβενιρ.
Βρισκω μαγαζακι που πουλαγε αιωρες,ηταν και κατασκευαστης, η πιο ακριβη εκανε 10 ευρω.Πηρα 4 κι εφυγα.Εκανα και παζαρι για να μην χαλαω την πιατσα.

ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΝΑ ΞΟΔΕΨΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΟΤΑΝΕ.

Τι χωρα Θεε μου!!!!!!!!!!!!

Παντως τα μασαζ που εκανες φιλε τα βρισκω πανακριβα.
Ο βασιλιας σας τα κανε :haha:
anyway.
Ξανα τι χωρα Θεε μου.!!!!
Φίλε, το Κο Τάο όσο το είδα, ήταν και αυτό φανταστικό...πνιγμένο στο πράσινο, με ωραίες παραλίες, ανάπτυξη σχετικά μικρή....δεν το είδαμε λοιπόν καλά, αλλά τι ανησυχούμε, αφού θα ξαναπάμε:bleh: Ούτως ή άλλως, 2 ημέρες ήταν πολύ πολύ λίγες εξαρχής!

Πάμε λίγο τώρα στις τιμές....πράγματι 200Β είναι 4 ευρώ και ήταν πολλά για αυτά που πήρες! Τα δύο "ακριβά" σπα που κάναμε βεβαίως δεν έχουν σχέση με αυτά που βρίσκεις στις παραλίες (τα οποία έχουν 300Β και όχι 200Β πλέον), αλλά:

1) Η εμπειρία και η ποιότητα ΔΕΝ έχει σχέση με αυτά της παραλίας....πήγαινε στο Eranda Spa στο Samui και έλα μετά να μου πεις:bleh:...η μέρα με τη νύχτα! Φυσικά και κάναμε μασάζ στη παραλία άλλες ημέρες, απλά 2 ημέρες τις αφιερώσαμε στη πολυτέλεια!
2) Δυτικές τιμές τα 30 ευρώ για 2 ώρες πρόγραμμα? ΟΥΤΕ για αστείο!!! Στην Ελλάδα, 1 ώρα ξερό μασάζ στη ξεφτίλα έχει 50-60 ευρώ! Χωρίς τη περιποίηση, τις σάουνες και τη χλίδα & το περιβάλλον της Ταϋλάνδης...και φυσικά χωρίς τις κοπέλες της με τα θεϊκά χέρια! Το πρόγραμμα στο Eranda Spa για παράδειγμα που μας στοίχισε 50 ευρώ (2.5 ώρες), στην Ελλάδα εγγυημένα δε το κάνεις κάτω από 150-200 ευρώ....και από ποιότητα άσε, άντε γεια! Έχω κάνει σπα στη Μεγάλη Βρετάνια με όλα τα κομφόρ και ξέρω τι λέω...

Άλλο λοιπόν το μασάζ στη παραλία με τα 6 ευρώ και άλλο σε πιο πολυτελές σπα....απλά δεν συγκρίνονται
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.810
Likes
18.756
xene μάλλον σε κλέψαν!! :p 200μπατ είναι 4 ευρώ! Δεν νοείται να πληρώνεις στην Ταϊλάνδη από τύπο στο δρόμο (αγορά, το ίδιο κάνει) το shake και την φρουτοσαλάτα πάνω από 40-50μπατ το καθένα!! Σε πιάσαν κότσο φιλε "farang", την άλλη φορά που θα πας να τους κάνεις φασαρία! :lol:

Η ψιλο-στάνταρ τιμή για μασάζ είναι 200baht η ώρα. Αλλά ο GTS δήλωσε πως πήγε σε spa (δυτικών προτύπων) γι'αυτό και πλήρωσε μια περιουσία! :lol:

Μιας και το'φερε η κουβέντα. Έξοδα στην Ταϊλάνδη:
Διαμονή (εξαρτάται και από το μέρος, την εποχή, την κατάσταση και το μέγεθος του δωματίου, αν το δωμάτιο θα έχει δικό του μπάνιο κτλ):
Κρεβάτι σε κοιτώνα 80-120 baht
Δωμάτιο σε guesthouse με ανεμιστήρα 100-500 baht
Δωμάτιο με A/C 500-1500 baht
Πολυτελές δωμάτιο 1500b και πάνω


Φαγητό (οι τιμές εκτινάζονται στα δυτικά πιάτα):
Ρύζι ή noodles στο δρόμο 20-40b
Γεύμα σε τοπικό εστιατόριο 40-100b
Γεύμα σε εστιατόριο για τουρίστες 100-400b
Κυριλέ εστιατόριο 400b και πάνω


Μπουκαλάκι νερό 10b
Μεγάλο μπουκάλι μπύρα 40-150b
Ταϊλανδέζικο μασάζ 200b οι 1 ώρα
Αναμνηστικό t-shirt 100-250b
Ημερήσια εκδρομή για snorkelling από 400b

(χοντρικά 1ευρώ = 50baht)
Επιβεβαιώνω φίλτατε τις τιμές αυτές (στο περίπου), εκτός του μασάζ (βλέπε παραπάνω απάντηση στον xenos)

Και άλλη μία παρατήρηση: οι ημερήσιες εκδρομές είχαν κάτι παραπάνω (500-700Β) και είχαν σχεδόν τη διπλή τιμή από αυτές της Μαλαισίας....αλλά γι'αυτό, λίγο υπομονή!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.810
Likes
18.756
Η τρίτη και τελευταία μέρα μας στο Κο Τάο αλλά και στη χώρα ξημέρωσε πάλι με συννεφιά...μετά το υπέροχο πρωϊνό, βουρ στη παραλία για τις τελευταίες βουτιές, παρέα με τα υπέροχα ψάρια της ακτής μας...μέχρι τις 11 βουτιές και μετά στο δωμάτιο για μάζεμα πραγμάτων και τον αποχαιρετισμό στα όπλα...

Μεσημεριανό στην ίδια φοβερή οικογενειακή ταβερνούλα της Mae Haad, καφέ & γλυκό στο Γαλλικό λίγο πιο κάτω και εν μέσω βροχής στη προκυμαία για το καράβι....

Στο καράβι εν μέσω καταιγίδας, δραμαμίνη απαραίτητη, δώσαμε και σε μια κοπέλα που υπέφερε παραδίπλα, βόλτα στο κατάστρωμα και ύστερα από 3 ώρες φτάσαμε (ζωντανοί) στην ακτή της Chumphon...βουρ για το σταθμό για παραλαβή εισιτηρίων κλεισμένων από καιρό στη Thai Railways. Αρχική ψυχρολουσία μέχρι να καταλάβει η υπάλληλος ότι τα είχα κλείσει μέσω Ίντερνετ και μετά αναμονή 5 ωρών στο σταθμό....αραχτοί στο απέναντι μαγαζί με φρέσκα θαλασσινά, υπέροχο καβούρι που διάλεξα ακόμα ζωντανό για δείπνο, ζωντανή Ταϋλανδέζικη μουσική, αυτές οι 5 ώρες δε περνάνε με τίποτα....

Μεσάνυχτα φτάνει η αμαξοστοιχία, κατευθείαν στη μικρή μας κουκέτα, 12ωρο ταξίδι μέχρι τα σύνορα με Μαλαισία...το πρωϊ παρακολουθώ τα τοπία του άγριου νότου, ζούγκλες παντού, παράγκες και παραπήγματα σε κάποια χωριά, οπλισμένοι φαντάροι στους σταθμούς, επιτέλους φτάσαμε....οι μόνοι Δυτικοί μαζί με άλλη μία οικογένεια...ταξί για το συνοριακό σταθμό, έλεγχος διαβατηρίων, σφράγισμα και.....Welcome to Malaysia....
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Αποφασισμένος να δω επιτέλους καρχαρίες, βούτηξα με λαχτάρα στα υπέροχα νερά ανοικτά της Ao Leuk, μίας απομονωμένης και εκπληκτικής παραλίας.
Αυτό ξέχασα να το σχολιάσω. Η Ao Leuk είναι η καύτερη παραλία που πήγα στην Ταϊλάνδη και ίσως η καλύτερη που έχω πάει στη ζωή μου!! Τρομερά νερά (τελείως διαυγή, έβλεπα πράσινα ψάρια να κολυμπάνε δίπλα μου!!), λευκή άμμος, μικρός κολπίσκος (η τεράστιες παραλίες δεν μου αρέσουν), μεγάλες πέτρες διάσπαρτες στην παραλία, από πάνω φοίνικες και μόνο 2-3 guesthouses και άλλα τόσα εστιατόρια (θα προτιμούσα κανένα). Απίθανη παραλία... Χαλάλι το περπάτημα από το την Sai Ri!!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.810
Likes
18.756
Αυτό ξέχασα να το σχολιάσω. Η Ao Leuk είναι η καύτερη παραλία που πήγα στην Ταϊλάνδη και ίσως η καλύτερη που έχω πάει στη ζωή μου!! Τρομερά νερά (τελείως διαυγή, έβλεπα πράσινα ψάρια να κολυμπάνε δίπλα μου!!), λευκή άμμος, μικρός κολπίσκος (η τεράστιες παραλίες δεν μου αρέσουν), μεγάλες πέτρες διάσπαρτες στην παραλία, από πάνω φοίνικες και μόνο 2-3 guesthouses και άλλα τόσα εστιατόρια (θα προτιμούσα κανένα). Απίθανη παραλία... Χαλάλι το περπάτημα από το την Sai Ri!!
Κι εγώ φαντάσου την είδα συννεφιασμένη και βρεγμένη...είχα δει φωτό όμως πριν πάω και ήταν απίστευτη! Μέσα στο πράσινο, απομονωμένη, μικρός παράδεισος...

Περπάτημα από Sairee?? Μεγαλούτσικη διαδρομή, αν και σίγουρα αξίζει τον κόπο! Τα μονοπάτια και οι διαδρομές στο Κο Τάο είναι παρθένα..

Αλλά η καλύτερη παραλία φίλε βρίσκεται αλλού....υπομονή για ρεπορτάζ από Perhentian!! :bleh:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.810
Likes
18.756
Επίλογος

Τι να πρωτοπεί κανείς για αυτή τη χώρα....προσπάθησα να δείξω μέρος του ενθουσιασμού μου στην ιστορία του ταξιδιού αυτού, καθώς και σε άλλα μηνύματά μου. Όμως τα πραγματικά συναισθήματα δε περιγράφονται....

Φιλικότατοι και φανταστικοί άνθρωποι, απίθανη φύση, χαμηλότατες τιμές, εκπληκτικές υπηρεσίες και οργάνωση, ποικιλία για όλα τα γούστα και όλες τις διαθέσεις, φανταστική κουζίνα, καθαριότητα, μασάζ:D, όλα είναι τόσο ιδανικά που πραγματικά σκέφτεσαι πού θα πας αλλού να τα βρεις....

Αλλά υπάρχουν και οι άγραφοι νόμοι στη ζωή όπως είπε ο xenos: στη Ταϋλάνδη, απλά θα ξαναπάς....

Χμμμ, Απρίλιος (αυτός ο Απρίλιος) είναι καλή εποχή για Πουκέτ, Κράμπι, Σίμιλαν και Σία? :cool:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πολυ ωραιο αρθρο Gts με παραλιο-ρεπορταζ , μασες και μασαζ μου εφερες ομορφες αναμνησεις..Κατι ο xenos κατι εσυ , μου θυμισατε οτι πρεπει να ξαναπαω Ταυλανδη καποια στιγμη. Αυτο το επομενο ταξιδι μου δε λεει να σταθεροποιηθει σε καποια πλευρα του πλανητη επιτελους!:lol:

Τωρα ανυπομονω να βρεθουμε Μαλαισια μετα απο τοσα υπονοουμενα!!!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.810
Likes
18.756
Πολυ ωραιο αρθρο Gts με παραλιο-ρεπορταζ , μασες και μασαζ μου εφερες ομορφες αναμνησεις..Κατι ο xenos κατι εσυ , μου θυμισατε οτι πρεπει να ξαναπαω Ταυλανδη καποια στιγμη. Αυτο το επομενο ταξιδι μου δε λεει να σταθεροποιηθει σε καποια πλευρα του πλανητη επιτελους!:lol:

Τωρα ανυπομονω να βρεθουμε Μαλαισια μετα απο τοσα υπονοουμενα!!!
Ταϋλάνδη πρέπει να πας οπωσδήποτε Ζωή, πιο οργανωμένη και πιο σοφή αυτή τη φορά (ήταν το πρώτο σου ταξίδι τότε!)....και πρέπει να αφιερώσεις το χρόνο σου στη μία πλευρά μόνο (ανατολικά ή δυτικά) λόγω χρόνου & καιρού, αν και ΔΕΝ είναι και αυτό απόλυτο...π.χ. άνοιξη νομίζω μπορείς να πας και στις δύο πλευρές άνετα....απλά θες πάνω από 10 ημέρες σε κάθε μεριά για να ευχαριστηθείς (όχι να χορτάσεις, γιατί δε χορταίνεις ποτέ)

Έχω ήδη ανεβάσει τις πρώτες φωτό από Μαλαισία....πρόγευση καλή από τα απίθανα Perhentian:clap:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.810
Likes
18.756
Ας γίνει και ένας μίνι οικονομικός απολογισμός του ταξιδιού μας εκεί.....Χοντρά χοντρά, 11 νύχτες στη Ταϋλάνδη, με τα δωμάτια που περιέγραψα (απλά bungalows σε Samui & Phangan, βίλα στο Tao), φαγητό πρωϊ-μεσημέρι-βράδυ, εκδρομές, μασάζ σε παραλίες και πολυτελή σπα, ψώνια και μετακινήσεις, πήγε 400 ευρώ / άτομο (δε περιλαμβάνω τα αεροπορικά της μετάβασης τα οποία ήταν 680 Gulf Air + 80 για Σαμούι)....αστείο ποσό για τη ζωή που κάναμε..
 

efi

Member
Μηνύματα
66
Likes
4
gts σκεπτομαι να παω ταυλανδη τον νοεμβριο (σαμουι και μπανγκοκ) την εποχη που μπορω εγω κανεις αλλος δεν μπορει να ερθει, κατα την κριση σου υπαρχει καποιος λογος για να μην κανω το ταξιδι μονη μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.290
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom