Τα αρχαία μνημεία που αξίζει να επισκεφθείτε στη ζωή σας

Samion

Member
Μηνύματα
10.411
Likes
9.341
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μπορεί να ακούγομαι λίγο σαν το @Samion , αλλά μήπως η Πομπηία είναι πιο εντυπωσιακή από αρκετά από αυτά;
Φυσικα και πολυ ανωτερη, εντυπωσιακοτερη απο το ματσου πιτσου που μοιαζει στανη μπροστα της. Αλλα το θεμα δεν ειναι αυτο. Ας σεβαστουμε τον τοπικ σταρτερ κι ας απαντουμε σε αυτο που ρωτησε, οχι να απαντουμε με αναφορα μνημειων ανα τον κοσμο που εχπυμε παει η ατερμονες συζητησεις επι παντος επιστητου.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.758
Likes
50.993
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μπορεί να ακούγομαι λίγο σαν το @Samion , αλλά μήπως η Πομπηία είναι πιο εντυπωσιακή από αρκετά από αυτά;
Προσωπικά τη θεωρώ από τις μεγάλες απογοητεύσεις. Στην κατηγορία "εντυπωσιακότητα" παίρνει πολύ κάτω από τη βάση. Φυσικ'α το πόσο "εντυπωσιάζεται" κανείς από κάτι είναι τελείως υποκειμενικό. Άλλος π.χ. μπορεί να βρίσκει το Κολοσαίο πιο εντυπωσιακό από τις Βάσσες, εγώ σε καμία απολύτως περίπτωση. Είναι το τι κριτήρια χρησιμοποιεί ο καθένας. Αυτή θα ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρουσα συζήτηση.
Π.χ. το νησί του Πάσχα μπορεί να είναι εντυπωσιακό αλλά μάλλον μπαίνει κυρίως λόγω της απομακρυσμένης θέσης του.
Ή επειδή είναι εντυπωσιακό όπως είπες μόνη σου;

Θεωρούνται αρχαία με την κυριολεκτική σημασία του όρου τα αγάλματα εκεί;
Νομίζω πως ναι. Δε νομίζω να έχω δει να αναφέρονται κάπου ως κάτι αλλο πλην "αρχαιολογικός" χώρος.

Τότε μπορώ να βάλω και τα ερείπια του San Ignacio Mini στην Αργεντινή στα Μισιόνες στην ίδια λίστα κι ας είναι του 1600 κάτι φτιαγμένα;
Καλή η ερώτηση. Ο πολιτισμός που τα έφτιαξε βρισκόταν ας πούμε στη λίθινη εποχή; Στο Μυστρά δουλέυουν αρχαιολογικές υπηρεσίες και αρχαιολόγοι ή αρχιτέκτονες που κάνουν αναπαλαίωση;
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.560
Likes
4.026
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Προσωπικά τη θεωρώ από τις μεγάλες απογοητεύσεις. Στην κατηγορία "εντυπωσιακότητα" παίρνει πολύ κάτω από τη βάση. Φυσικ'α το πόσο "εντυπωσιάζεται" κανείς από κάτι είναι τελείως υποκειμενικό. Άλλος π.χ. μπορεί να βρίσκει το Κολοσαίο πιο εντυπωσιακό από τις Βάσσες, εγώ σε καμία απολύτως περίπτωση. Είναι το τι κριτήρια χρησιμοποιεί ο καθένας. Αυτή θα ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρουσα συζήτηση.

Ή επειδή είναι εντυπωσιακό όπως είπες μόνη σου;


Νομίζω πως ναι. Δε νομίζω να έχω δει να αναφέρονται κάπου ως κάτι αλλο πλην "αρχαιολογικός" χώρος.


Καλή η ερώτηση. Ο πολιτισμός που τα έφτιαξε βρισκόταν ας πούμε στη λίθινη εποχή; Στο Μυστρά δουλέυουν αρχαιολογικές υπηρεσίες και αρχαιολόγοι ή αρχιτέκτονες που κάνουν αναπαλαίωση;
Yorgos χωρίς καμία διάθεση ειρωνίας -ρωτάω απολύτως ειλικρινά- το Στόουνχεντζ αξίζει; Είναι όντως εντυπωσιακό; Δεν έχω πάει -αν και είχα την ευκαιρία, θεωρωντας το υπερεκτιμημένο - αλλά θεωρώ υπερβόλη να είναι σε μία τέτοια λίστα!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.758
Likes
50.993
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Yorgos χωρίς καμία διάθεση ειρωνίας -ρωτάω απολύτως ειλικρινά- το Στόουνχεντζ αξίζει; Είναι όντως εντυπωσιακό; Δεν έχω πάει -αν και είχα την ευκαιρία, θεωρωντας το υπερεκτιμημένο - αλλά θεωρώ υπερβόλη να είναι σε μία τέτοια λίστα!
To βρήκα φανταστικό και δάκρυσα. Δε σημαίνει αυτό ότι "αξίζει" για όλους, άλλος μπορεί να πάει και να χασμουριέται.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.560
Likes
4.026
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
To βρήκα φανταστικό και δάκρυσα. Δε σημαίνει αυτό ότι "αξίζει" για όλους, άλλος μπορεί να πάει και να χασμουριέται.
Οκ καταλαβαίνω τι λες... Η απλοϊκότητα του καθώς και ο ντόρος γι' αυτό λειτουργήσαν αποτρεπτικά-αντιδραστικά στο να το επισκεφτώ αλλά ίσως να βγάζει κατι απόκοσμο, τι να πω...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.759
Likes
15.280
Ή επειδή είναι εντυπωσιακό όπως είπες μόνη σου;

Και άλλα είναι εντυπωσιακά αλλά δεν τα έβαλε στη λίστα, είπαν τα παιδιά μερικά σε Αίγυπτο,Ελλάδα κλπ. Άρα μήπως πράγματι προσπαθεί να βάλει όσα φαίνονται πιο απομακρυσμένα ή με δυσκολότερη πρόσβαση κλπ;
Τέλοσπαντων ξεφύγαμε από το θέμα πάλι και από αυτό που ρώτησε ο τοπικ στάρτερ.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.759
Likes
15.280
Πιο κάτω έχει κι άλλες λίστες όπως αυτή

http://www.fortunegreece.com/photo-gallery/gnoriste-ta-25-thavmata-tou-kosmou/#26

Είμαι σίγουρη πως και εκεί θα υπήρχαν διαφωνίες π.χ.πως είναι στην ίδια λίστα η Αλάμπρα της Ισπανίας, με τον ουρανοξύστη στο Ντουμπάι. Προφανώς και εκεί τι εννοεί ο καθένας "θαύμα" διαφέρει.


Και μια λίστα από την οποία έχω πάει σε μόνο δύο στα δέκα(Σαντορίνη και Μαδέιρα) αλλά ευχαρίστως θα πήγαινα και στα υπόλοιπα...
http://www.fortunegreece.com/photo-gallery/i-epigii-paradisi-tis-chronias/#11
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.560
Likes
4.026
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Πιο κάτω έχει κι άλλες λίστες όπως αυτή

http://www.fortunegreece.com/photo-gallery/gnoriste-ta-25-thavmata-tou-kosmou/#26

Είμαι σίγουρη πως και εκεί θα υπήρχαν διαφωνίες π.χ.πως είναι στην ίδια λίστα η Αλάμπρα της Ισπανίας, με τον ουρανοξύστη στο Ντουμπάι. Προφανώς και εκεί τι εννοεί ο καθένας "θαύμα" διαφέρει.
Καλα αυτή και αν είναι άκυρη... Το μνημείο Λινκολν; Γιατί; Και βρε παιδιά όχι επειδη είμαστε ελληνες αλλα επιτρεπεται να λείπει η Ακρόπολη απο τέτοιες λίστες; Να είναι μέσα η διώριγα του Παναμά, ουρανοξύστες και ένα σώρο χάζα και να λείπει η Ακρόπολη; Ο,τι θέλει γραφει ο καθένας...
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.411
Likes
9.341
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
:haha:
Κάνει και για ατάκα σε travel war χωρών Ιταλία VS Περού.
Οπως λεμε Βενετια vs Καρδιτσα?...ηθελα να δειξω την υποκειμενικοτητα του "εντυπωσιακου". Προφανως αν το ματσου ηταν στο θεσσαλικο καμπο θα μαζευε μονο προβατα..
Οφ τοπικ τελος απο μενα κ σορυ στον τοπικ σταρτερ.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.702
Καλή η ερώτηση. Ο πολιτισμός που τα έφτιαξε βρισκόταν ας πούμε στη λίθινη εποχή; Στο Μυστρά δουλέυουν αρχαιολογικές υπηρεσίες και αρχαιολόγοι ή αρχιτέκτονες που κάνουν αναπαλαίωση;
Σε μια ετεροχρονισμένη λίθινη εποχή προϊόν απομόνωσης.
Ναι στο Μυστρά δουλεύουν αρχαιολόγοι και αρχιτέκτονες ειδικευμένοι στη βυζαντινή περίοδο, ο όρος βυζαντινές αρχαιότητες είναι συμβατικός και σίγουρα λανθασμένος.
Νομίζω πως ναι. Δε νομίζω να έχω δει να αναφέρονται κάπου ως κάτι αλλο πλην "αρχαιολογικός" χώρος.
Συμβατικά, σε κανένα Μουσείο της Ευρώπης δεν αναφέρονται αυτοί οι πολιτισμοί σαν αρχαίοι αλλά μόνο σαν προκολομβιανοί (αν και οι περισσότεροι επιβίωσαν πολύ μετά τον Κολόμβο). Φυσικά και υπάρχουν αρχαίοι πολιτισμοί στην αμερικανική ήπειρο αλλά πιθανότατα δεν έχουν τη λάμψη των νεότερων και μάλλον για αυτό παραβλέπονται.
 

kosdan

Member
Μηνύματα
149
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Ελλαδα!!
Ταξίδι-Όνειρο
Διαστημα
Πιο κάτω έχει κι άλλες λίστες όπως αυτή

http://www.fortunegreece.com/photo-gallery/gnoriste-ta-25-thavmata-tou-kosmou/#26

Είμαι σίγουρη πως και εκεί θα υπήρχαν διαφωνίες π.χ.πως είναι στην ίδια λίστα η Αλάμπρα της Ισπανίας, με τον ουρανοξύστη στο Ντουμπάι. Προφανώς και εκεί τι εννοεί ο καθένας "θαύμα" διαφέρει.
Θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου στο "τι εννοεί ο καθένας "θαύμα" διαφέρει."
Για μενα για παραδειγμα ενα κτηριο/εργο για να θεωρητε θαυμα εκτος οτι πρεπει να αντιπρωσοπευει κατι ισχυρο παιζει ρολο το πως επισκευαστηκε τα μεσα που ειχαν εκεινη την εποχη οταν το δημιουργησαν κλπ
Σε αυτο το θεμα για παραδειγμα θα εβγαζα την Αλαμπρα, το μνημειο του Λινκον, το μνημειο της 11ης και το Αλκατραζ.
Οσο για την Σαγραδα Φαμιλια δεν ειμαι σιγουρος αν θα την εβαζα μιας και ποτε δεν τελιωσε το εργο και σε λιγα χρονια που θα το τελειωσουν δεν μου λεει τιποτα γιατι αλλες τεχνικες και αλλα μεσα χρησιμοποιουσαν οταν ξεκινησε να φτιαχνεται και αλλα τωρα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.673
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom