Τα αρχαία μνημεία που αξίζει να επισκεφθείτε στη ζωή σας

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.752
Likes
50.953
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Φυσικα και πολυ ανωτερη, εντυπωσιακοτερη απο το ματσου πιτσου που μοιαζει στανη μπροστα της.
Ε με τόσους ιταλόπληκτους πρόβατα (μπεε) που έρχονται να βοσκήσουν τελευταία στα μνημεία μας, λογικό να μοιάζουν με στάνες...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.759
Likes
15.276
που έρχονται να βοσκήσουν τελευταία στα μνημεία μας, ...

Μου αρέσει που χρησιμοποίεις πρώτο πληθυντικό για τα μνημεία της Λατινικής Αμερικής.Μα μνημεία μας;Αισθάνεσαι λατίνος πια δεν εξηγείται.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.752
Likes
50.953
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μου αρέσει που χρησιμοποίεις πρώτο πληθυντικό για τα μνημεία της Λατινικής Αμερικής.Μα μνημεία μας;Αισθάνεσαι λατίνος πια δεν εξηγείται.
Δεν αισθανομαι, νομικό είναι το θέμα. Έχω λατινοαμερικάνικη υπηκοότητα εδώ και αρκετά χρόνια πια.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.759
Likes
15.276
Δεν αισθανομαι, νομικό είναι το θέμα. Έχω λατινοαμερικάνικη υπηκοότητα εδώ και αρκετά χρόνια πια.
Αυτό το ξέρω.Κουβανική. Αλλά και για το Περού "μας"χρησιμοποίεις. Μήπως να το σκεφτείς να μετακομίσεις εκεί να πας και για την περουβιανή υπηκοότητα;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.516
Likes
29.304
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν αισθανομαι, νομικό είναι το θέμα. Έχω λατινοαμερικάνικη υπηκοότητα εδώ και αρκετά χρόνια πια.
Σαν κάτοχος και της Ελληνικής υπηκοότητας, όμως, αισθάνεσαι ταύτιση κι ότι σου ανήκουν τα μνημεία κάποιων αρχαίων που έζησαν στον ίδιο τόπο μερικές χιλιετίες πριν;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.752
Likes
50.953
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σαν κάτοχος και της Ελληνικής υπηκοότητας, όμως, αισθάνεσαι ταύτιση κι ότι σου ανήκουν τα μνημεία κάποιων αρχαίων που έζησαν στον ίδιο τόπο μερικές χιλιετίες πριν;
Ξεφυγαμε απο το θεμα. Δε νομιζω οτι μου ανήκει κανένα κομμάτι κανενός μνημείου ανεξάρτητα από το πού βρίσκεται. Ως κατοικος και πολίτης μιας χωρας αναφέρομαι με το "μας" για να διαφοροποιησω τους κατοίκους από τους επισκέπτες μιας χώρας εξ ου και το "οι τουριστες μας" ,"τααεροδρομια μας" κλπ. Το οτι οι περισσότεροι λατινοαμερικανοι θεωρούν το μεγαλύτερο μερος της λατινικής Αμερικής ως la patria grande είναι γεγονός. Για την περουβιανικη υπηκοότητα μου ελειπαν άλλα 3,5 χρόνια εκεί, επιλεξα να μη μείνω..... Επιλογές.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.322
Μηνύματα
887.966
Μέλη
38.987
Νεότερο μέλος
Georg777

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom