Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

paefstra

Member
Μηνύματα
13.219
Likes
41.708
Πάντως βάσει λογικής, όταν κάθεσαι μισό μέτρο απ' την ανάσα κάποιου και αν υποθέσουμε ότι η μετάλλαξη δέλτα μεταδίδεται τόσο ακαριαία όσο λένε δηλ. ένας στους εννιά, οι εννιά στους ογδόντα ένα κ.ο.κ., μια χειρουργική μάσκα δεν ξέρω πόση πραγματική προστασία μπορεί να προσφέρει στο χώρο της καμπίνας.
Στο αεροπλανο ειναι ολοι ειτε εμβολιασμενοι ειτε τεσταρισμενοι. Ενας στους 9 αστοχια στο τεστ και νοσων?
Ελεος.
Δεν ειναι μπατε σκυλοι αλεστε σαν το πλοιο απο Ιο σημερα.
 
Μηνύματα
2.497
Likes
3.209
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Στο αεροπλανο ειναι ολοι ειτε εμβολιασμενοι ειτε τεσταρισμενοι. Ενας στους 9 αστοχια στο τεστ και νοσων?
Ελεος.
Δεν ειναι μπατε σκυλοι αλεστε σαν το πλοιο απο Ιο σημερα.
στα αεροπλάνα,πτήσεις εσωτερικού (πλην νησιών)ακόμα δεν άλλαξε κατι,
οπότε δέχονται είτε εμβολιασμό ...μπλα μπλα είτε SELFTEST (άρα ολιγον μπάτε σκύλοι αλέστε...)
εκτός αν κάνω λαθος διορθώστε με
έτσι που αλλαζουν συνέχεια τα μέτρα...χανόμαστε
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.219
Likes
41.708
στα αεροπλάνα,πτήσεις εσωτερικού (πλην νησιών)ακόμα δεν άλλαξε κατι,
οπότε δέχονται είτε εμβολιασμό ...μπλα μπλα είτε SELFTEST (άρα ολιγον μπάτε σκύλοι αλέστε...)
εκτός αν κάνω λαθος διορθώστε με
έτσι που αλλαζουν συνέχεια τα μέτρα...χανόμαστε
Αν ειναι ετσι, καλυτερα εξωτερικο. Πολλες ειναι 14 μερες καραντινα καλοκαιριατικα μετα το ταξιδι με τις υγειονομικες βομβες (Ιος).
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.084
Likes
2.499
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Στο αεροπλανο ειναι ολοι ειτε εμβολιασμενοι ειτε τεσταρισμενοι. Ενας στους 9 αστοχια στο τεστ και νοσων?
Ελεος.
Δεν ειναι μπατε σκυλοι αλεστε σαν το πλοιο απο Ιο σημερα.
Κάτω τα χέρια από την Ίο μουυυυυυ αααχ :eek: κακούργοι πάει η σεζόν στο ωραίο νησάκι μου (ελπίζω όχι)
 

Hayate

Member
Μηνύματα
879
Likes
5.316
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Είναι λαθος τα στοιχεια του AMKA οντως. Θα παω σε ΚΕΠ να τα αλλαξω. Ελπίζω να γίνει γρήγορα η αλλαγή στο συστημα και να εκδώσω πιστοποιητικο με σωστή ημερομηνία γιατι την αλλη Παρασκευή πετάω και δε θελω να εχω εκκρεμότητες. Ευχαριστώ πολυ!!
Ενημερωτικα σε περιπτωση που καποιος αλλος ενδιαφερθεί στο μελλον. Όντως η αλλαγη /τροποποίηση στοιχειων σε AMKA οπως και η έκδοση πιστοποιητικου εμβολιασμου σε ΚΕΠ με σωστά στοιχεία αυτή τη φορα εγινε σε 5 λεπτα μόλις.Φοβομουν αλήθεια μήπως χρειαζονται μερες για να υπαρξει αλληλοενημερωση των υπηρεσιών οποτε θα αρχιζα να αγχωνομαι.
Το ορκίζομαι θα σταματησω να κραζω την ελληνική γραφειοκρατία, βασικα δε θα σταματησω αλλα παντοτε ελεγα και θα λεω μεγάλη εφεύρεση αυτα τα ΚΕΠ😎
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.714
Likes
12.595
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
στα αεροπλάνα,πτήσεις εσωτερικού (πλην νησιών)ακόμα δεν άλλαξε κατι,
οπότε δέχονται είτε εμβολιασμό ...μπλα μπλα είτε SELFTEST (άρα ολιγον μπάτε σκύλοι αλέστε...)
εκτός αν κάνω λαθος διορθώστε με
έτσι που αλλαζουν συνέχεια τα μέτρα...χανόμαστε
Για να πας νησιά και ανάμεσα στα νησιά, όχι δεν δέχονται το self test, ούτε στα αεροπλάνα, ούτε στα πλοία . Για επιστροφή ναι. Έχουμε ολόκληρο θέμα που τα συζητάμε. Μην επαναλαμβανομαστε.
 
Μηνύματα
2.497
Likes
3.209
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Για να πας νησιά και ανάμεσα στα νησιά, όχι δεν δέχονται το self test, ούτε στα αεροπλάνα, ούτε στα πλοία . Για επιστροφή ναι. Έχουμε ολόκληρο θέμα που τα συζητάμε. Μην επαναλαμβανομαστε.
E;ίπα πτήσεις εσωτερικου πλην νησιών
για να πας απο θεσνίκη αθήνα .θεσνίκη καλαμάτα κοκ

αρκει το selftest

εκτός κι αν ισχύει κι εκεί κάτι διαφορετικό με τα νέα μέτρα?
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.714
Likes
12.595
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
E;ίπα πτήσεις εσωτερικου πλην νησιών
για να πας απο θεσνίκη αθήνα .θεσνίκη καλαμάτα κοκ

αρκει το selftest

εκτός κι αν ισχύει κι εκεί κάτι διαφορετικό με τα νέα μέτρα?
Το διάβασα γρήγορα μάλλον. Ναι ισχύει αυτό που γράφεις.
 
Last edited:

vikara

Member
Μηνύματα
477
Likes
4.099
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Θα σας κάνω μια μίνι ανταπόκριση από το λιμάνι του Βόλου:πριν μπούμε μια λιμενικός ζητούσε βεβαίωση εμβολιασμου η τέστ. Εγώ της έδειξα τη βεβαίωση νόσησης και μου λέει"τι είναι αυτό?","βεβαίωση νόσησης ότι το έχω περάσει και ισχύει μέχρι 14/7","που το λέει αυτό δεσποινίς?"("κυρία είμαι,μην κοιτάς που μικροδειχνω"),"να εδώ κάπου(θυμόμουν κάπου κάτω κάτω αλλά στο κινητό άντε να το βρεις-το βρήκα τελικά)

Εν τω μεταξύ έχω και τη βεβαίωση εμβολιασμου,όμως δεν έχουν περάσει 14 μέρες. Το αστείο είναι ότι κλείνω 14 μέρες στις 16/7.Δηλαδη 14/7 λήγει η βεβαίωση νόσησης,16/7 ισχύει η βεβαίωση εμβολιασμου οπότε 15/7 δεν πάω πουθενά!

Ο υπάλληλος του πλοίου με το που μπαίνω μου ζητάει την υπεύθυνη δήλωση υγείας.Τη δίνω και με ρωτάει "έχετε κάνει το εμβόλιο?" "Ναι και τις 2 δόσεις"λέω."το έχετε μαζί σας?"(το χαρτι εννοεί φανταζομαι)"ναι,στην τσάντα" του λέω."οκ περάστε"και δεν έλεγξε κάτι άλλο.Στον τρίτο που με σταμάτησε έδωσα μόνο το εισητηριο.

Πάντως,η μπροστινη μου είχε κάνει εκτύπωση σε σμίκρυνση τη βεβαίωση εμβολιασμου,την είχε πλαστικοποιημένη και περασμένη σε κάτι σαν μπρελόκ και την έδειχνε σε όποιον τη σταματούσε...Πολύ πρακτικό μου φάνηκε,θα το κάνω και εγώ γιατί με το κινητό καθυστερείς(από την εμπειρία μου) και τα εκτυπωμένα πρέπει η να τα κρατάς στο χέρι συνέχεια η να βάζεις να βγάζεις στη τσάντα,που δεν βολεύει!Σκονακι και πάλι,μια στα νιάτα και μια στα γεράματα!!!
 

agmi

Member
Μηνύματα
509
Likes
2.455
Να ρωτήσω κάτι πρακτικό η άσχετη γιατί έχω να ταξιδέψω δυο χρόνια (κλαψ) με αεροπλάνο? Επιτρέπονται οι υφασμάτινες μάσκες μέσα στο αεροπλάνο ή σου κάνουν παρατήρηση και θέλει πχ χειρουργική?
Eγω εφυγα απο το νησι με Ryan, και υφασματινη μαυρη μασκα (αναποδα τηνε φορουσα, γιατι ηταν διαφημιστικη, και δεν ηθελα να κανω διαφημηση στην εταιρεια πετρελοειδων) και δεν μου ειπαν τπτ. Το μονο μου εκαναν παρατηρηση στην Wizz γιατι ειχα ξεχαστει και ειχα κατεβασει την μασκα μου, μετα τον καφε. Μιλαω για την ιδια ταξιδιαρικη μασκα:cool:.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.330
Μηνύματα
888.472
Μέλη
38.995
Νεότερο μέλος
ntinio

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom