Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

agmi

Member
Μηνύματα
505
Likes
2.451
Ας ξανακανω την ερωτηση: ειναι υποχρεωτικο να βγαλω το Ευρωπαικο Πιστοποιητικο για το ανηλικο? Μου φαινεται λιγο περιπλοκο με τους δικους μου κωδικους. Αν παρω τις βεβαιωσεις των εργαστηριων στο χερι στα αγγλικα, θα μου πουν οτι δεν ειναι σωστο το εγγραφο?
Σε μια προβα που εκανα, μου βγαζει λαθος στο ΑΜΚΑ του ανηλικου, δεν προχωραει η φορμα, ηδη σκεφτομαι να παω σε ΚΕΠ, μεγαλος μπελας.
Κοιταξες στο re-open EU τι θελουν; Εαν ο προορισμος ειναι ΕΕ. Ο ανηλικος στην χειροτερη περιπτωση Rapid ή PCR αλλα εχει να κανει κ'με την χωρα. Στην Ελλαδα, που μεχρι προτινος ηθελαν αλλα, τωρα κ'καμμια 10 μερες για τους >12 θελει τεστ, εμεις για καλο κακο καναμε ενα της ανηλικης <11, rapid 12 ωρες πριν, με €20, το οποιο το εργαστηριο εβγαλε ενα στα Αγγλικα (για γελια) & Ελληνικα με τον αριθμο του διαβατηριου της. Στην χωρα αφιξης δεν το ζητησαν καθολου, παρ'ολου που τα'χα ανεβασει στο site της αεροπορικης, ουτε την γεννοσημη plf του WHO. Το μονο που τους ενδιεφερε το πιστοποιητικο εμβολιασμου μας. Ενω υπολογιζα εξτρα για rapid του ανηλικου στην επιστροφη μας, η Ελλαδα θελει τεστ απο >12 ετων. Βεβαια καθε χωρα εχει τα δικα της, εμεις πεταξαμε το 20ρι για να χουμε τη κεφαλη μας ησυχη.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.186
Likes
20.566
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Το διαγνωστικο αποκλειεται αφου θελει προσβαση με κωδικους taxis, ειναι προσωπικο εγγραφο. Το ζητημα ειναι να μην χρειαζεται και να φτανει η βεβαιωση του τεστ. Μου φαινεται βουνο το να προσπαθω σε ξενη χωρα να προσπαθω να βγαλω πιστοποιητικο οτι εγινε τεστ για να επιστρεψουμε.
Αν εχει ταξιδεψει κανεις με ανηλικο η ενηλικας με τεστ μονο, ας βοηθησει.
Γιατί δεν παίρνεις την αεροπορική;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.099
Likes
41.346
Κοιταξες στο re-open EU τι θελουν; Εαν ο προορισμος ειναι ΕΕ. Ο ανηλικος στην χειροτερη περιπτωση Rapid ή PCR αλλα εχει να κανει κ'με την χωρα. Στην Ελλαδα, που μεχρι προτινος ηθελαν αλλα, τωρα κ'καμμια 10 μερες για τους >12 θελει τεστ, εμεις για καλο κακο καναμε ενα της ανηλικης <11, rapid 12 ωρες πριν, με €20, το οποιο το εργαστηριο εβγαλε ενα στα Αγγλικα (για γελια) & Ελληνικα με τον αριθμο του διαβατηριου της. Στην χωρα αφιξης δεν το ζητησαν καθολου, παρ'ολου που τα'χα ανεβασει στο site της αεροπορικης, ουτε την γεννοσημη plf του WHO. Το μονο που τους ενδιεφερε το πιστοποιητικο εμβολιασμου μας. Ενω υπολογιζα εξτρα για rapid του ανηλικου στην επιστροφη μας, η Ελλαδα θελει τεστ απο >12 ετων. Βεβαια καθε χωρα εχει τα δικα της, εμεις πεταξαμε το 20ρι για να χουμε τη κεφαλη μας ησυχη.
Δεν ρωτησα αυτο, ρωτησα αν αναγκαιο να βγει το Ευρωπαικο Πιστοποιητικο που περιεχει το τεστ η αρκει το τεστ μονο.
 

agmi

Member
Μηνύματα
505
Likes
2.451
Γιατί δεν παίρνεις την αεροπορική;
Εγω θα κοιταζα την επισημη σελιδα του ΕΟΔΥ της χωρας ή θα επικοιν. τηλ . με το προξενειο για να μου δωσουν το επισημο site για να βγαλω ακρη. Βεβαια αυτα αλλαζουν καυημερινως! Ειχαμε κατι παρομοιο με τα κουνιαδια μου προ 20 ημερων, αφιξη σε χωρα ΕΕ και μετα στο ΙΧ τους για αλλη χωρα ΕΕ. Σωνει και καλα η αεροπορικη (ο ενας ειχε νοσησει με COVID και ο αλλος ειχε κανει την πρωτη δοση) να τους ζηταει μοριακο τεστ, εγω βρηκα στο site της χωρας οτι δεν χρειαζοταν τιποτα, εφ'οσον ειναι αμεσο τρανσιτ, με δικο τους μεσο μεταφορας. Ειχαν και ενα τηλ. με πληροφοριες στα Αγγλικα, οι Γερμανοι WoWo_O . Πηρα τηλεφωνο, μηνυμα στα Αγγλικα οτι η κοπελια 'η μαλλον η Αγγλοφωνη εξυπηρετηση αρχιζε στις 12. Ε! Για να χουνε οι ανθρωποι τη κεφαλη τους ησυχη τους εστειλα και κανανε ενα rapid και εκτυπωσα την οδηγια της Γερμανιας και ετσι ταζιδεψαν. Βεβαια την οδηγια δεν την ηξεραν και στο αεροδρομιο την ψαξανε!
 

agmi

Member
Μηνύματα
505
Likes
2.451
Δεν ρωτησα αυτο, ρωτησα αν αναγκαιο να βγει το Ευρωπαικο Πιστοποιητικο που περιεχει το τεστ η αρκει το τεστ μονο.
Στους ανηλικους ΔΕΝ ΕΚΔΙΔΕΤΑΙ ΤΟ ΕΥΡ. ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ, το χαρτι του τεστ θελεις στα Αγγλικα, η σε οποια αλλη γλωσα το δεχεται η χωρα προορισμου σας. Βαζουνε, το εργαστηριο που γινεται η εξεταση ολα τα στοιχεια οπως ειναι στο διαβατηριο του/της. Το χρειαζεται ο ανηλικος; Εαν πηγαινει σε χωρα της ΕΕ η καθε χωρα εχει τα δικα της. Πχ το Βελγιο παιδια κατω των 12 εχουν απαλλαγη, στην Ολλανδια κατω απο 13! Καλα ταξιδια με τα 1700 θετικα δειγματα σημερα βλεπω να μας τα κοβουνε
:cry:.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.099
Likes
41.346
Στους ανηλικους ΔΕΝ ΕΚΔΙΔΕΤΑΙ ΤΟ ΕΥΡ. ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ, το χαρτι του τεστ θελεις στα Αγγλικα, η σε οποια αλλη γλωσα το δεχεται η χωρα προορισμου σας. Βαζουνε, το εργαστηριο που γινεται η εξεταση ολα τα στοιχεια οπως ειναι στο διαβατηριο του/της. Το χρειαζεται ο ανηλικος; Εαν πηγαινει σε χωρα της ΕΕ η καθε χωρα εχει τα δικα της. Πχ το Βελγιο παιδια κατω των 12 εχουν απαλλαγη, στην Ολλανδια κατω απο 13! Καλα ταξιδια με τα 1700 θετικα δειγματα σημερα βλεπω να μας τα κοβουνε
:cry:.
Τελεια!
 

Kostass

Member
Μηνύματα
213
Likes
362
με τα 1700 θετικα δειγματα σημερα βλεπω να μας τα κοβουνε
Το θέμα δεν είναι μόνο τα σημερινά 1700 δικά μας κρούσματα τα οποία σύντομα θα γίνουν 2000+.Η χώρα οι χώρες που θέλουμε να πάμε δεν θα έχουν και αυτές τα δικά τους κρούσματα; Δυστυχώς μόνο όρεξη για να δεχτούν τουρίστες δεν θα έχουν. Νομίζω πάντως πως αν η χώρα αναχωρησης & προορισμού παραμένουν στο πορτοκάλι τότε σώζεται η κατάσταση τουλάχιστον για όποιον είναι εμβολιασμένος. Αν όμως κοκκινίσουν οι χώρες τότε πιστεύω ότι σταματάει κάθε σκέψη αφού θα υπάρχουν καραντίνες ακόμα και για τους εμβολιασμένους.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.328
Likes
1.803
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Το διαγνωστικο αποκλειεται αφου θελει προσβαση με κωδικους taxis, ειναι προσωπικο εγγραφο. Το ζητημα ειναι να μην χρειαζεται και να φτανει η βεβαιωση του τεστ. Μου φαινεται βουνο το να προσπαθω σε ξενη χωρα να προσπαθω να βγαλω πιστοποιητικο οτι εγινε τεστ για να επιστρεψουμε.
Αν εχει ταξιδεψει κανεις με ανηλικο η ενηλικας με τεστ μονο, ας βοηθησει.
Το εγραψα παραπανω. Εγω απο Παρισι γυρισα μόνο με το τεστ, το οποιο δεν εγραφε πανω ουτε καν τον αριθμο ταυτοτητας μου οπως λεει στο plf, μονο ονομα κ ημερομηνια γεννησης. Δεν δεχοταν να το γραψει η γαλλιδα γιατρος. Κ δεν ειχα κανενα θεμα ουτε εδω ουτε εκει. Το πρασινο πιστοποιητικο καταλαβαινω οτι ειναι για εξασφαλιση της γνησιοτητας αλλα σε κανεναν ελεγχο δεν μας σκαναραν τον κωδικο στο πιστοποιητικο που ειχε ο συζυγος.
 

christosk_7

Member
Μηνύματα
106
Likes
162
Το θέμα δεν είναι μόνο τα σημερινά 1700 δικά μας κρούσματα τα οποία σύντομα θα γίνουν 2000+.Η χώρα οι χώρες που θέλουμε να πάμε δεν θα έχουν και αυτές τα δικά τους κρούσματα; Δυστυχώς μόνο όρεξη για να δεχτούν τουρίστες δεν θα έχουν. Νομίζω πάντως πως αν η χώρα αναχωρησης & προορισμού παραμένουν στο πορτοκάλι τότε σώζεται η κατάσταση τουλάχιστον για όποιον είναι εμβολιασμένος. Αν όμως κοκκινίσουν οι χώρες τότε πιστεύω ότι σταματάει κάθε σκέψη αφού θα υπάρχουν καραντίνες ακόμα και για τους εμβολιασμένους.
Παιδια πάντα τα κρούσματα ειναι πολλά .... αν κανεις πολλά τεστ βγαινουν ! Μεχρι προχθες τα τεστ που γινοντουσαν ήταν πολύ λιγότερα απο τα τεστ που έγιναν σημερα....Απλα δεν υπάρχει λόγος για πανικός ... νουμερα ειναι και μαλιστα ευκολα μαγειρεύονται !
 

North66

Member
Μηνύματα
4.306
Likes
5.054
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Καλα ταξιδια με τα 1700 θετικα δειγματα σημερα βλεπω να μας τα κοβουνε.
Eίχαμε 1700 θετικά δείγματα γιατί μιας και το κράτος υποχρεώνει την πλειοψηφία των πολιτών να κάνει τεστ για να πάει διακοπές, έγιναν χτες υπερδιπλάσια τεστ από τις προηγούμενες μέρες. Όταν έχεις υπερδιπλάσια τεστ, θα έχεις υπερδιπλάσια κρούσματα βάσει στατιστικής, αλλά η κοινή λογική στις μέρες του ιού είναι είδος προς εξαφάνιση.
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Τα στοιχεία στο taxis ειναι σωστα!! Επανεκδοση παλι βγαζει στάνταρ ημερομηνία γέννησης λανθασμενη!! Δεν είναι κατι που μπορώ να διορθώσω!! Θα προσπαθήσω ΚΕΠ να δω αν μπορώ να τα διορθωσω!!
Δε ξερω βέβαια αν βγαζουν ηδη πιστοποιητικα στα ΚΕΠ γιατι ειχα ακουσει θα γινοταν καποια στιγμη αργότερα!!
Στα ΚΕΠ βγάζουν σίγουρα πιστοποιητικά. Έβγαλε συνάδελφος πριν δύο μέρες.

Επίσης, τσέκαρε τον ΑΜΚΑ σου αν έχει σωστά στοιχεία. Μπορείς και διαδικτυακά να το ελέγξεις εδώ AMKA - Έχω ΑΜΚΑ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.248
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
newrevie

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom