Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

touRocker

Member
Μηνύματα
70
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Planet Earth
Ταξίδι-Όνειρο
Dark Side Of The Moon
Δηλαδή πόσες μέρες πριν την άφιξη σου το έχεις κάνει; Εμένα άλλη είναι η ημερομηνία αναχώρησης και άλλη η ημερομηνία άφιξης και εκεί κολλούσε η απορία μου.
Εγώ το έκανα 4 μέρες πριν την πτήση. Δεν είδα να υπάρχει πρόβλημα. Επίσης σε ρωτάει ποια μέρα φεύγεις και ποια μέρα φτάνεις στον προορισμό σου, με αριθμό πτήσης κλπ κλπ ... και εάν έχει και άλλα άτομα μαζί σου τα δηλώνεις εσύ ... δεν χρειάζεται να κάνουν διαφορετικό dPLF.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Καλημέρα!
Mόλις γύρισα από Παρίσι και σκέφτηκα να γράψω εδώ το σύντομο feedback μου για όποιον τυχόν ενδιαφέρει (ελπίζω να είναι το σωστό νήμα :) )
Στο ταξίδι μας προς Παρίσι, εγώ είχα πιστοποιητικό το οποίο βγήκε σε λίγες ώρες μετά την διενέργεια rapid, o σύζυγος πιστοποιητικό ως εμβολιασμένος και το παιδί (7 ετών) δεν χρειάστηκε τπτ. Συμπληρώσαμε μια χειρογραφη δήλωση ότι δεν έχουμε συμπτώματα. Όλα τα παραπάνω τα τσέκαρε εδώ η αεροπορική στο check in και μετά δεν υπήρξε καποιος έλεγχος στο Παρίσι.
Από εκεί, χρειάστηκε να έχουμε το Plf συμπληρωμένο (το είχα συμπληρώσει πολλές μέρες νωρίτερα για να μην έχω καποιο άγχος και μας ήρθε ο qr code στις 12.00 την μέρα της αναχωρησης), ο σύζυγος είχε το ίδιο πράσινο πιστοποιητικό, εγώ έκανα εκεί rapid (25E) και έδειξα το rapid, το παιδί δεν χρειάστηκε πάλι κατι. Mας τα τσέκαραν και εκεί και κατά την άφιξη μας στην Ελλάδα περάσαμε έλεγχο όπου σκαναραν το plf.
Δεδομένου ότι όλοι πήγαμε κ γυρίσαμε υγιείς θεωρώ ότι τελικά ήταν μια καλή περίοδος να επισκεφτείς την πόλη, οι τουρίστες ήταν ελάχιστοι και δεν υπήρχαν συνθήκες συνωστισμου (με εξαίρεση την disneyland). Mάσκες απαιτούνταν μόνο σε εσωτερικούς χώρους και mall.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.457
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εγώ το έκανα 4 μέρες πριν την πτήση. Δεν είδα να υπάρχει πρόβλημα.
Ευχαριστώ για τη απάντηση

Συμπλήρωσα το PLF ενώ ήμουν ακόμα στην Ελλάδα, δηλαδή πριν ταξιδέψω εξωτερικό και 6 μέρες πριν την επιστροφή μου στη χώρα. Δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα.
Αν καταλαβαίνω σωστά μιλάς για το ελληνικό plf. Αν έπρεπε να επιστρέψεις 3 βδομάδες μετά την υποβολή του θα το έκανες;......
Ευχαριστώ
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.457
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Γεια σας και πάλι! Ξέρει κανεις τι παίζει με τις ταξιδιωτικές ασφάλειες ; Έχω κλείσει για Βαρκελώνη την επόμενη εβδομάδα ( όπως είπα και πιο πάνω 😛) και επειδή θα είμαστε ανεμβολιαστοι σκέφτομαι μήπως κλείσουμε κάποια ταξιδιωτική ασφάλεια που να καλύπτει ιατροφαρμακευτικά έξοδα και τυχόν έξοδα καραντίνας. Έχει κάποιος κάποια εμπειρία με αυτές τις ασφάλειες ; Ή έχει να μου προτείνει κάποιο πρόγραμμα ; Το έχω ψάξει στο Ίντερνετ κι μόνη μου αλλά δεν έχω βγάλει άκρη. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!
Το είχα ψάξει και πολύ λίγες κάλυπταν covid. Είχα δει την Mondial να το αναφέρει στο site της, αλλά ζήτησα πληροφορίες και δεν ήξερα, ακόμα να με πάρουν τηλ οι σύμβουλοί της!
 

papaki77

Member
Μηνύματα
33
Likes
86
Να ρωτησω ρε παιδια γι αυτο το ρημαδι το plf: δεν πρεπει να το συμπληρωνουμε πλεον για την ΕΞΟΔΟ απ την Ελλαδα προς το εξωτερικο, σωστα? Καταργηθηκε αυτη η υποχρεωση ετσι? Μονο για την εισοδο στην Ελλαδα χρειαζεται..?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
δεν πρεπει να το συμπληρωνουμε πλεον για την ΕΞΟΔΟ απ την Ελλαδα προς το εξωτερικο, σωστα?
Μα πάντα για την είσοδο στην Ελλάδα ίσχυε, όχι κάτι άλλο.
Από κει και πέρα είναι τι σου ζητάει η χώρα προορισμού σου.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
7.981
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Μα πάντα για την είσοδο στην Ελλάδα ίσχυε, όχι κάτι άλλο.
Από κει και πέρα είναι τι σου ζητάει η χώρα προορισμού σου.
Λάθος,στην εποχή του σκληρού lockdown έπρεπε να τό συμπληρώσεις και για την έξοδο.....
 
Last edited:

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
210
Ξέρει κάποιος αν συμπληρώνουμε plf και για να μπουμε στην Ελλάδα οδικώς;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.457
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ξέρει κάποιος αν συμπληρώνουμε plf και για να μπουμε στην Ελλάδα οδικώς;
Ναι, όλοι όσοι εισέρχονται πρέπει να συμπληρώσουν το plf, ανεξαρτήτως τρόπου (αεροπλάνο, πλοίο, αυτοκίνητο, τρένο)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.785
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom