Τουρκία Τα 2 Μ στη Τουρκια με Μ.Μ.Μ

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Α ρε ψαρι!!!
Αξια ξαδελφη της dimkyr ....μανουλα στις ΚΤΕΛοαναλυσεις !!
Μπραβο κοριτσι μου.
Σε παρακολουθω με αγωνια.....
 

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Κι εγώ παρακολουθώ με ενδιαφέρον την ιστορία σου, ψαράκι μας! Πολύ ωραία μας τα περιγράφεις! :)
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
καππαδοκια-ημέρα 2

Την ημέρα αυτή ακολουθήσαμε μια οργανωμένη εκδρομή ώστε να πάμε σύντομα και φτηνά σε 2-3 πιο απομακρυσμένα μέρη τα οποία θέλαμε οπωσδήποτε να δούμε. Ο κύριος λόγος που δε πήγαμε μόνοι μας ειναι οτι το συστημα με τα dolmus δε πολυλειτουργει στη καππαδοκία έτσι θυσιάσαμε για μαι μέρα την ανεξαρτησία μας....

Υπάρχουν διάφορες ημερήσιες εκδρομές με 2 επικρατέστερες και πολλοί τουρίστες που ταξιδεύουν μόνοι ή είναι μεγαλύτερης ηλικίας τα προτιμούν. Γνωρίσαμε άτομα απο διάφορες χώρες που έρχονταν για 2 βράδια μόνο, έκαναν 2 εκδρομές και έφευγαν. με τις 2 αυτες οργανωμενες εκδρομές έχεις δει αρκετά απο τα βασικά στη καπαπδοκία.....

Υπάρχουν βέβαια και εκδρομές με αερόστατο . Ο Μ ψηνόταν αλλα εγω θελω τα ποδαράκια μου να πατούν στο έδαφος και επίσης η τιμούλα ηταν λίγο απαγορευτική για το μπατζετ μου....γυρω στα 140 ευρω αν θυμαμαι καλα. Εμείς δε μπορούσαμε να διαθέσουμε τόσα χρήματα.

Στο χάρτη είναι η οργανωμένη διαδρομή και τα μέρη που πήγαμε. Στοίχισε 50 λίρες δηλαδή περίπου 25- 28 ευρώ και στη τιμή περιελαμβανόταν μετακίνηση με minibus των 20 ατόμων , είσοδοι στα μέρη που επισκεφτήκαμε και φαγητό σε εστιατόριο δίπλα σε ένα ποταμάκι....
a2.bp.blogspot.com__D5rj_YAjoVM_SgGf5R5dOeI_AAAAAAAAAJU_MCM5QwAO7QY_s1600_goreme_2Bmap_2B1.jpg


ξεκινήσαμε με ενα τρελοπαρεάκι αποτελούμενο απο κινέζους, νεοζηλανδούς, γάλλους και δε θυμαμαι τι αλλες εθνικότητες.

Αρχικά σταματήσαμε σε ένα παλιό σταθμό για καραβάνια . Η καππαδοκία ήταν μια καλή στάση για τα καραβάνια που ξεκινούσαν απο τα βάθη με κατευθυνση τα παράλια του Αιγαίου και την Ευρώπη.
a2.bp.blogspot.com__D5rj_YAjoVM_SgDDABwrg1I_AAAAAAAAAHU_6GF4nkf_G_g_s200_P5271019.JPG
a2.bp.blogspot.com__D5rj_YAjoVM_SgDDAau_lMI_AAAAAAAAAHc__9TOrz9UlKk_s200_P5271023.JPG

Στη συνέχεια σταματήσαμε στο σημείο αυτό για να δούμε τη τοποθεσία που και καλα γυρίστηκαν σκηνές απο τη ταινία ο πόλεμος των άστρων. Πέρα απο τους γιαπωνέζους φίλους που δείξαν κατενθουσιασμένοι απο το γεγονός οι υπόλοιποι αρκεστήκαμε σε μια δυο φωτογραφίες και στη συνέχεια καταλήξαμε στο μινι μάρκετ για πατατάκια Αλα τουρκ( να φάτε οπωσδήποτε, είναι φανταστικά) και αναψυκτικά.
a1.bp.blogspot.com__D5rj_YAjoVM_SgDDlA7qdoI_AAAAAAAAAHs_MORBeAfD5t4_s1600_P5281053.JPG


στη συνέχεια πήγαμε για μια μικρή πεζοπορία (3 χλμ) μέσα απο μια πράσινη κοιλάδα, την ihlara valley.
a3.bp.blogspot.com__D5rj_YAjoVM_SgDCDpl6tLI_AAAAAAAAAHE_G8XnUTjNc44_s1600_P5281055.JPG

Στην αρχη της κοιλάδας επισκεφτήκαμε κάποιες υπόσκαφες εκκλησίες και στη συνέχεια περπατήσαμε...Υπάρχουν μονοπάτια αρκετά και μεγαλύτερων αποστάσεων στη κοιλάδα, αλλα το γκρούπ καλύπτει μια μικρή απόσταση....Οι γιαπωνέζες φίλες μας περπατούσαν με τα ομπρελίνια στα χέρια και με είχαν κόψει τα γέλια...Πολυ θα θέλαμε να περπατούσαμε ως το τέλος αλλα θα έπρεπε να βρούμε τρόπο να γυρίσουμε μετά στις ερημιές....Στο τέλος της κοιλάδας φάγαμε σε μια συμπαθητική ταβέρνα δίπλα στο νερό.
a3.bp.blogspot.com__D5rj_YAjoVM_SgDCDd_fXWI_AAAAAAAAAG8_2fagM9uh_jk_s200_P5281085.JPG
a4.bp.blogspot.com__D5rj_YAjoVM_SgDCDIvFWeI_AAAAAAAAAG0_GQQANMI4xIQ_s200_P5281098.JPG


Το καλύτερο κομμάτι της εκδρομής και ο ουσιατικός λόγος που ακολουθήσαμε όμως ηταν η υπόγεια πόλη, γύρω στα 40 χιλιόμετρα απο το Goreme. Η είσοδος της συγκεκριμένης βρίσκεται στο χωριό Derinkuyu αλλα υπάρχουν και άλλες υπόγειες πόλης στη καππαδοκία. Το μέγεθος αυτών των πόλεων είναι πραγματικά πολύ μεγαλύτερο απο οτι φαντάζεσαι. Αυτή που επισκεφτήκαμε είχε 28 ορόφους κάτω απο τη γη και μπορούσε να φιλοξενήσει 10.000 άτομα.
a3.bp.blogspot.com__D5rj_YAjoVM_SgDBLSjvz6I_AAAAAAAAAGs_20WWSAXNzwk_s200_P5281124.JPG
Διέθετε σύστημα εξαερισμού καθώς και άυτονομία νερού . Μέσα υπήρχε οτι,δήποτε υπάρχει σε μια πόλη, σχολείο, εκκλησία, μαγαζιά κ.α. Οι κάτοικοι δεν έμεναν μόνιμα εκεί, κατοικούσαν στη περιοχή γύρω, σε περίπτωση όμως βαρβαρικής εισβολής διέφευγαν εκεί όπου ήταν δυνατόν να κρυφτούν μέχρι 2-3 μήνες, οσότου ο κίνδυνος να περάσει.
a4.bp.blogspot.com__D5rj_YAjoVM_SgDBLAkFzPI_AAAAAAAAAGk_DYfZJUl0DuU_s200_P5281120.JPG
a1.bp.blogspot.com__D5rj_YAjoVM_SgGokzm6R4I_AAAAAAAAAKs_DuTi0kYwDLo_s200_P5281119.JPG


Οι χώροι ήταν στενοί βέβαια και στις σκάλες χρειάζεται να είσαι διπλωμένος στα 2 κυριολεκτικά. Για το κοινό είναι ανοικτοί μόνο οι 8 πρώτοι όροφοι.

Το απόγευμα πήγαμε ένα περίπατο στο ψηλότερο σημείο του χωριού για να δούμε ηλιοβασίλεμα στη καππαδοκία. Πραγματικά στο σημείο αυτό είχες θέα όλης της γύρω περιοχής. Ομολογώ οτι οι φωτογραφίες μου απέτυχαν να δείξουν την ομορφιά του τοπίου....

a2.bp.blogspot.com__D5rj_YAjoVM_SgDBK9nEjiI_AAAAAAAAAGc_9RlQWbB0_Iw_s1600_P5281145.JPG
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Στη συνεχεια της ιστοριας ευελπιστω να εχουμε τη παρεμβαση και του δευτερου Μ......πληροφοριες λενε οτι μολις γραφτηκε μελος
 

kouroupet

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνομαι...
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος ΡΕ!
Λοιπόν... Είμαι ο Μ ο Β'... και είμαι αναγκασμένος να συμβάλω(όχι να παρέμβω) στην εξιστορηση αυτού του ταξιδιού. Είμαι καινούργιος όμως και δεν ξέρω από που να πρωτοξεκινήσω.
Χμ...
Το βρήκα!
Ετσι για αρχή θα κάνω μια μικρή διόρθωση. Τα πολύ ωραία πατατάκια δεν λέγονται Ala Turk, αλλά Ala Turka :D. Έχω περισσότερους λόγους να τα θυμάμαι καλύτερα!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
A υπέροχα! Ειδικά η υπόγεια πόλη πραγματικά εντυπωσιακή! Καλά, επρεπε να κάνετε και μια βόλτα με αερόστατο...εκεί δεν είναι που λένε ότι αξίζει να κάνει κανείς;

Λοιπόν... Είμαι ο Μ ο Β'... και είμαι αναγκασμένος να συμβάλω(όχι να παρέμβω) στην εξιστορηση αυτού του ταξιδιού. Είμαι καινούργιος όμως και δεν ξέρω από που να πρωτοξεκινήσω.
Χμ...
Το βρήκα!
Ετσι για αρχή θα κάνω μια μικρή διόρθωση. Τα πολύ ωραία πατατάκια δεν λέγονται Ala Turk, αλλά Ala Turka :D. Έχω περισσότερους λόγους να τα θυμάμαι καλύτερα!
Καλώς ήρθες Μ!!
Εύκολο είναι...σαν το Μαρς α λα Τούρκα του Μότσαρτ... :lol:
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Λοιπόν... Είμαι ο Μ ο Β'... και είμαι αναγκασμένος να συμβάλω(όχι να παρέμβω) στην εξιστορηση αυτού του ταξιδιού. Είμαι καινούργιος όμως και δεν ξέρω από που να πρωτοξεκινήσω.
Χμ...
Το βρήκα!
Ετσι για αρχή θα κάνω μια μικρή διόρθωση. Τα πολύ ωραία πατατάκια δεν λέγονται Ala Turk, αλλά Ala Turka :D. Έχω περισσότερους λόγους να τα θυμάμαι καλύτερα!
:clap::clap::clap:
Καλώς το αγόρι μας κι ας άργησε...Σου έχω κάνει ήδη κατά καιρούς διαφήμιση στο forum και ελπίζω να με δικαιώσεις...:haha:
Τώρα όσον αφορά τις διορθώσεις ελπίζω όντως να είναι μικρές αν και δεν το βλέπω...ψαράκι μου την πάτησες...:D
(Και για να μην ξεχνιόμαστε .... Λεσότο...πρωτεύουσα...;;;:haha::bleh:)
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
πολύ ωραίο οδοιπορικό και ωραία ιστορία !!
περιμενω τη συνέχεια τωρα που έχεις πάρει φόρα ....
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ταξίδι-Όνειρο
Υποσαχάρια Αφρική
Ψαράκι,
συνέχισε έτσι. Η ιστορία σου και οι πληροφορίες σου είναι πολύτιμες στη δεδομένη χρονική στιγμή! :clap:

Λοιπόν... Είμαι ο Μ ο Β'... και είμαι αναγκασμένος να συμβάλω(όχι να παρέμβω) στην εξιστορηση αυτού του ταξιδιού. Είμαι καινούργιος όμως και δεν ξέρω από που να πρωτοξεκινήσω.
Χμ...
Το βρήκα!
Ετσι για αρχή θα κάνω μια μικρή διόρθωση. Τα πολύ ωραία πατατάκια δεν λέγονται Ala Turk, αλλά Ala Turka :D. Έχω περισσότερους λόγους να τα θυμάμαι καλύτερα!
Καλώς όρισες! Αναμένουμε καίριες παρεμβάσεις!
Ελπίζω να δικαιώσεις τη διαφήμιση που σου έχει κάνει η Nedelja! :p

: (Και για να μην ξεχνιόμαστε .... Λεσότο...πρωτεύουσα...;;;:haha::bleh:)


Κυρία κυρία... να το πω;;;; :D (Το σπασικλάκι της τάξης σας!)
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Τι ωραία ιστορία! Είσαι παραγωγικότατη λοιπόν mfish και απορώ με τις κακές γλώσσες που σε κοροιδεύουν παραπάνω.


Όσο για τις μανούλες μας, μόνο αυτό έχω να παραθέσω:
afarm8.static.flickr.com_7003_6544753081_b639b4a0ba_b.jpg
 
Last edited by a moderator:

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Τι ωραία ιστορία! Είσαι παραγωγικότατη λοιπόν mfish και απορώ με τις κακές γλώσσες που σε κοροιδεύουν παραπάνω.


Όσο για τις μανούλες μας, μόνο αυτό έχω να παραθέσω:
afarm8.static.flickr.com_7003_6544753081_b639b4a0ba_b.jpg
Να'σαι καλά! Πολύ ωραίο! :haha:
 
Last edited by a moderator:

underwater

Member
Μηνύματα
2.716
Likes
11.325
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
mfish καθημερινά τσεκάρω για τη συνέχεια της ιστορίας σου και τίποτα!:(

Όπως καταλαβαίνεις με έχει συνεπάρει!:D Περιμένω εναγωνίως!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.073
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom