Τι γίνεται με το κάπνισμα, στο εξωτερικό...

andbabal

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΥΛΑΝΔΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Καλησπέρα παιδιά από ακόμη έναν μερακλή και θεριακλή καπνιστή. Σε λίγες μέρες πετάω για Μπανγκόκ και Πουκέτ και μετά από αναζήτηση στις 18 σελίδες του forum δεν κατάφερα να εντοπίσω εάν επιτρέπεται το κάπνισμα εκεί.... εκτός εάν ζαλίστηκα και δεν το πρόσεξα!!!! Γνωρίζει κανένας να μου πει??
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
εάν επιτρέπεται το κάπνισμα εκεί....
Αν εννοείς στο αεροδρόμιο, υπάρχουν ένα-δυό δωμάτια για καπνιστές.

Στη χώρα, τα πράγματα είναι αρκετά χαλαρά. Ακόμη κι αν δεν έχει σταχτοδοχείο π.χ. στο εστιατόριο που θα καθίσεις, ζητάς και σου φέρνουν χωρίς πρόβλημα. Τώρα, αν είναι κλειστός χώρος πολυτελείας, δεν ξέρω, δεν πήγα σε τέτοια.
 

andbabal

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΥΛΑΝΔΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Στο αεροδρόμιο της Μπανγκόκ ευτυχώς ξέρω που υπάρχουν τα καπνιστήρια από προσωπική εμπειρία όταν είχα πάει Μαλαισία και Σιγκαπούρη. Για τις πόλεις ρωτάω και κυρίως για τα εστιατόρια και τα μπαράκια. Έχει τρομάξει το μάτι μου σε γενικά όσον αφορά το κάπνισμα και θέλω να είμαι ψυχολογικά προετοιμασμένος!!!
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.224
Likes
5.772
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Σε πάρα πολλούς δημόσιους χώρους απαγορεύεται το κάπνισμα στην Ταϊλάνδη. Παράδειγμα: απαγορεύεται στις πλατφόρμες των σταθμών του τρένου αν και είναι υπαίθριες. Περισσότερες λεπτομέρεις δεν θυμάμαι αλλά μου είχε κάνει εντύπωση σε πόσα σημεία είχε σήματα για την απαγόρευση του καπνίσματος. Λόγω καιρού όμως και μόνο δεν θα έχετε πρόβλημα, αφού συνήθως κάθεσαι έξω για φαγητό, ποτό κλπ.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Στο αεροδρόμιο της Μπανγκόκ ευτυχώς ξέρω που υπάρχουν τα καπνιστήρια από προσωπική εμπειρία όταν είχα πάει Μαλαισία και Σιγκαπούρη. Για τις πόλεις ρωτάω και κυρίως για τα εστιατόρια και τα μπαράκια. Έχει τρομάξει το μάτι μου σε γενικά όσον αφορά το κάπνισμα και θέλω να είμαι ψυχολογικά προετοιμασμένος!!!
Δεν θαχεις κανενα προβλημα.Γενικα καπνιζεις παντου.
 

andbabal

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΥΛΑΝΔΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Να είστε καλά... μόλις μου έφυγε ένα τεράστιο άγχος!!! Σας ευχαριστώ!!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.545
Likes
1.960
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
Εξω απο το αεροδρόμιο της BKK περιμένοντας το ταξί σου μπορείς να καπνίσεις αλλα σε ορισμένα σημεία που έχουν το σήμα.έχει και κουβάδες για τα τσιγάρα.δεν επιτρέπεται όμως πέρα απο την γραμμή!!
οι κιτρινομούρηδες έχουν εκπολιτιστεί!!
 

andbabal

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΥΛΑΝΔΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Μωρέ αν είναι μόνο για το αεροδρόμιο δεν υπάρχει πρόβλημα. 10 ώρες πτήση θα κάνουμε... στο μισάωρο μέχρι το ξενοδοχείο θα κολλήσουμε??? το θέμα είναι να μην είναι γενικά όπως τη Σιγκαπούρη, όπου μπορούσες να καπνίσεις (εννοείται μόνο σε εξωτερικό χώρο) σε ακτίνα άνω των 5 μέτρων από την είσοδο-έξοδο των καταστημάτων, των στάσεων των λεωφορείων κι εννοείται πως απαγορευόταν κάτω από υπόστεγα!!! το πρόστιμο το 2008 που πήγα, ήταν 200 SKD... περίπου 100 ευρώ δηλαδή!!!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Μην ανησυχείς, η Σινγκαπούρη είναι η εξαίρεση σε όλες τις χώρες της περιοχής.
 

coconut

Member
Μηνύματα
167
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
Θυμαμαι οτι απαγορευοταν το καπνισμα σε παρκο στο κεντρο της Μπανκογκ.Επισης καποιοι φιλοι επρεπε να πληρωσουν προστιμο, πριν μερικα χρονια ,γιατι ειχαν πεταξει γοπα στο δρομο.:roll:
 

andbabal

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΥΛΑΝΔΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Ε καλά... για την γόπα στον δρόμο καλά κάνουν!! αν και καπνιστής μου αρέσει να βλέπω ότι υπάρχει μέριμνα με τσιμεντένια τασάκια ή ειδικά δοχεία για τις γόπες. είναι κρίμα και γαϊδουριά να πετάμε κάτω τις γόπες μας ΕΦΟΣΟΝ υπάρχουν δοχεία. άντε μπας και το κάνουν και στην Ελλάδα αυτό. δε μας αφήνουν που δε μας αφήνουν να καπνίσουμε στα μαγαζιά (λέμε τώρα) ας μεριμνήσουν να βάλουν ειδικούς κάδους για τις γόπες μας!!!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.542
Likes
7.950
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
...Σε φυλάκιση πέντε ετών καταδικάστηκε 24χρονος βουδιστής μοναχός για παραβίαση του αντικαπνιστικού νόμου στο Μπουτάν.
Το μικρό βασίλειο των Ιμαλαΐων πρόσφατα υιοθέτησε αυστηρή νομοθεσία κατά του καπνίσματος, το οποίο απαγορεύεται σε όλους τους δημόσιους χώρους.
Παράλληλα απαγορεύτηκε και η πώληση τσιγάρων. Κάθε καπνιστής μπορεί να καπνίσει 200 τσιγάρα – ή να χρησιμοποιήσει 150 γραμμάρια καπνού – το μήνα, τα οποία μπορεί να αγοράσει στο εξωτερικό και για τα οποία πρέπει να κρατά απόδειξη.
Καθώς το Μπουτάν θέλει να γίνει η πρώτη χώρα στον κόσμο που θα είναι πλήρως απαλλαγμένη από τον καπνό και τα προϊόντα του, ο νόμος που ετέθη σε ισχύ αυτόν το μήνα δεν αφήνει περιθώρια ατιμωρησίας, μεταδίδει το BBC.
Ο μοναχός καταδικάστηκε για κατανάλωση και λαθρεμπόριο καπνού, καθώς στην κατοχή του βρέθηκαν 72 πακέτα μασώμενου καπνού, τα οποία αγόρασε από την γειτονική Ινδία.



 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.300
Μηνύματα
887.398
Μέλη
38.973
Νεότερο μέλος
vkaravasili@d-mar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom