Τι γίνεται με το κάπνισμα, στο εξωτερικό...

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μη μου θυμιζετε τωρα που δεν ειχα παρει κουτα απο δω και εκανε το πακετο 10-12 δολλαρια.
Και σε αλλες πολιτειες λεγανε οτι κοστιζε 20-30 δολ.
 

andbabal

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΥΛΑΝΔΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Παιδιά μόλις γύρισα από Ταϋλάνδη και φέρνω μπερδεμένα νέα για το κάπνισμα!!! Στη Μπανγκόκ απαγορεύεται το κάπνισμα σε όλους τους κλειστούς χώρους και σε όλα τα πάρκα και τις υπαίθριες αγορές!!! Αυτό βέβαια ισχύει για το πρωί μόνο γιατί το βράδυ καπνίζαμε σε όλα τα μπαράκια και σε όλες τις υπαίθριες αγορές (Night Bazaar). Όσο για την τιμή των τσιγάρων, τα πιο ακριβά είναι τα Marlboro που στοιχίζουν 78 Thai Baht, δηλαδή 1,9 Ευρώ το πακέτο. Στο Πούκετ βέβαια τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά. Σε όλους τους κλειστούς χώρους απαγορεύεται το κάπνισμα... αλλά σχεδόν παντού καπνίζουν κι έχουν τασάκια. Μόνο στα καφέ των εμπορικών κέντρων δεν μπορούσαμε να καπνίσουμε.
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Απαγόρευση καπνίσματος και στην ύπαιθρο σε δήμο της Αυστραλίας

Ένα βήμα πιο κοντά στην γενικευμένη απαγόρευση καπνίσματος έρχεται η Αυστραλία μετά την απαγόρευση του καπνίσματος σε υπαίθριους χώρους στο δήμο Monash της Μελβούρνης.

Ο εν λόγω δήμος απαγόρευσε το κάπνισμα σ' όλες τις πισίνες, τα γήπεδα αθλοπαιδιών, τα πάρκα, αλλά και τα υπαίθρια εμπορικά κέντρα.
Η απαγόρευση θα τεθεί σε ισχύ από τον ερχόμενο Οκτώβριο, σύμφωνα με τον δήμαρχο, ο οποίος έκανε μάλιστα και έκκληση στον πρωθυπουργό της Βικτώρια, Τεντ Μπέϊλιου, να απαγορευτεί το κάπνισμα και στα εστιατόρια εξωτερικών χώρων. με νόμο.

Η είδηση έρχεται από την πλευρά των εστιάτορων, όπου τονίζουν πως η απαγόρευση του καπνίσματος αρχικά και για μικρό χρονικό διάστημα, μείωσε τον τζίρο τους αλλά στη συνέχεια η πελατεία τους αυξήθηκε.

πηγή : Απαγόρευση καπνίσματος και στην ύπαιθρο σε δήμο της Αυστραλίας | Διεθνή | Ελευθεροτυπία
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Αμάν πια! μ όλες αυτές τις απαγορεύσεις.
Κι εσύ ρε Pando είναι ανάγκη να μας ενημερώνεις για όλα ?
Ούτε ένα πούρο δεν μπορούμε ν απολαύσουμε με την ησυχία μας..
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αμάν πια! μ όλες αυτές τις απαγορεύσεις.
Κι εσύ ρε Pando είναι ανάγκη να μας ενημερώνεις για όλα ?
Ούτε ένα πούρο δεν μπορούμε ν απολαύσουμε με την ησυχία μας..
Ναι βρε, για να αποκλείουμε προορισμούς...:D
Αυστραλία σβου...τέλος :rolleyes:
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Παιδιά, για Λονδίνο καλά κατάλαβα ότι δε θα βρούμε ξενοδοχείο για καπνιστές; Μιλάω για 4 αστέρων στο τετράγωνο Hyde park, Regents park, madame Tussauds...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Στην Ισπανια εχουν πολυ αλλαξει τα πραγματα και μιλαμε για χωρα
καπνιστων , χειροτεροι και απο Ελληνες .
Δεν μπορεις να καπνισεις πουθενα , ουτε σε εστιατορειο ουτε σε καφέ
μόνο στο πεζοδρομιο .
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Στην Ισπανια εχουν πολυ αλλαξει τα πραγματα και μιλαμε για χωρα
καπνιστων , χειροτεροι και απο Ελληνες .
Δεν μπορεις να καπνισεις πουθενα , ουτε σε εστιατορειο ουτε σε καφέ
μόνο στο πεζοδρομιο .
Τουλάχιστον είχαν παντού αναπαυτικα παγκάκια πλάτη με πλάτη και ομορφα πεντακάθαρα μεγαλα τασάκια!!
το κάπνισμα δεν μου έλειψε καθόλου εκεί να μη σου πω οτι το απολάμβανα κιόλας,γιατί πως να το κάνομε έστω και έτσι σεβόντουσαν την επιθυμία του καπνιστή!!
 

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Σήμερα το πρωί, κατέβηκα στο κέντρο της Αθήνας για μια δουλειά..η ζέστη αφόρητη και κάπου χωμένα σε μια γωνιά, δύο νέα παιδιά να καπνίζουν στα γρήγορα, για να γυρίσουν προφανώς στα γραφεία τους.. τους κούνησα το κεφάλι όλο κατανόηση γιατί κι εγώ, αυτό που ήθελα εκείνη τη στιγμή, ήταν ένας παγωμένος καφές, σ΄ένα δροσερό ( λέμε τώρα..) μέρος κι ένα τσιγάρο..
Το μυαλό μου ταξίδεψε 2 μήνες πριν, στην περιοχή Bethesda έξω απο την Ουάσινγκτον..Μετά απο 4 και βάλε ώρες με το λεωφορείο απο Νέα Υόρκη και 2 ώρες αναμονή για κάποιες δουλειές στο κέντρο, επιτέλους ήρθε η στιγμή του φαγητού..καθίσαμε σ΄ένα πολύ ωραίο μαγαζί, έξω στα τραπεζάκια του πεζοδρομίου, αφού ο καιρός ήταν ανοιξιάτικος, σχεδόν καλοκαιρινός.. και αφού απολαύσαμε το υπέροχο φαγητό, ήρθε η ώρα του τσιγάρου.. ζήτησα ευγενικά ένα τασάκι, αλλά μου απαγόρευσαν να καπνίσω !!! κι όταν τους ρώτησα πάλι πολύ ευγενικά και με χαμόγελο που μπορώ να καπνίσω, μου έδειξαν το σημείο των καπνιστών, λίγα μέτρα πιο μακρυά, κοντά σε κάποιους κάδους ανακύκλωσης..θύμωσα απο μέσα μου, δεν έδειξα τίποτα, και πάντα χαμογελαστή, πηγαίνοντας προς τα εκεί μαζί με τη φίλη μου, είχα ήδη ανάψει τσιγάρο..τι κι αν μας έβλεπαν με μισό μάτι?δεν έδειξα ότι ενοχλήθηκα..μέσα μου όμως έβραζα απο θυμό..φαντάζεστε γιατί βέβαια..
Στη Νέα Υόρκη δεν αντιμετωπίσαμε τόσο μεγάλο πρόβλημα..για εξωτερικούς χώρους μιλάμε πάντα..καπνίζαμε παντού, στο δρόμο, στα περισσότερα πάρκα, στο ξενοδοχείο,στα τραπεζάκια, στα καφέ έξω..δεν πετάξαμε ούτε ένα αποτσίγαρο κάτω γιατί είχαμε πάντα μαζί μας μικρά μπουκαλάκια με νερό που πίναμε και γιατί δεν θέλαμε να δώσουμε σε κανέναν το δικαίωμα για παρατήρηση και διάφορα κακοήθη σχόλια..
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
ok, λίγο άσχετο με το θέμα, αλλά θέλω να το πω γιατί μερικοί καπνιστές μπορεί να μην το ξέρουν.
Joanna επειδή βλέπω πως γράφεις "δεν πετάξαμε ούτε ένα αποτσίγαρο κάτω γιατί είχαμε πάντα μαζί μας μικρά μπουκαλάκια με νερό που πίναμε" και επειδή όντως το θέμα "που πετάω την στάχτη και την γόπα μου;" είναι ζήτημα για έναν καπνιστή που επιθυμεί να σεβαστεί τους γύρω του και το περιβάλλον που βρίσκεται, να σου πω ότι κυκλοφορούν κάτι super-cute φορητά ατομικά τασάκια που μπορείς να αγοράσεις και να έχεις πάντα μαζί σου στην τσάντα. Τα βρίσκεις συνήθως σε μαγαζιά με είδη δώρων. Είναι μικρά μεταλλικά κουτάκια, σαν αυτά για τα χάπια, που όταν ανοίγουν "πετάγεται" και ένα μικρό ελασματάκι-θέση τσιγάρου για να το ακουμπάς. Τινάζεις τις στάχτες μέσα στο κουτάκι και στο τέλος σβήνεις εκεί και την γόπα και το κλείνεις. Κλείνει πολύ καλά και έτσι δεν ξεφεύγουν οι στάχτες, οπότε μπορείς να το ρίξεις πάλι στην τσάντα σου και το αδειάζεις όταν βρεις κάδο απορριμάτων. Είναι must για την παραλία κατά την γνώμη μου, για να μην κάνετε εσείς οι βρωμεροί καπνιστές την άμμο όλο γόπες :bleh:

δες εδώ εικόνες από διάφορα που κυκλοφορούν.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ούτε ένα πούρο δεν μπορούμε ν απολαύσουμε με την ησυχία μας..
Πες τα,πες τα.Νομίζουν οι τσιγαράκηδες ότι έχουν πρόβλημα.Τι να πούμε κι εμείς που θέλουμε 45' μίνιμουμ για να ανάψουμε κάτι της προκοπής.

Γι'αυτό κι εγώ πάω σε μια χώρα με χρόνια καπνιστική κουλτούρα.Εύχομαι να μην πρόλαβε να χαλάσει κι αυτή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.274
Μηνύματα
885.888
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom