Τι γίνεται με το κάπνισμα, στο εξωτερικό...

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
ok, λίγο άσχετο με το θέμα, αλλά θέλω να το πω γιατί μερικοί καπνιστές μπορεί να μην το ξέρουν.
Joanna επειδή βλέπω πως γράφεις "δεν πετάξαμε ούτε ένα αποτσίγαρο κάτω γιατί είχαμε πάντα μαζί μας μικρά μπουκαλάκια με νερό που πίναμε" και επειδή όντως το θέμα "που πετάω την στάχτη και την γόπα μου;" είναι ζήτημα για έναν καπνιστή που επιθυμεί να σεβαστεί τους γύρω του και το περιβάλλον που βρίσκεται, να σου πω ότι κυκλοφορούν κάτι super-cute φορητά ατομικά τασάκια που μπορείς να αγοράσεις και να έχεις πάντα μαζί σου στην τσάντα. Τα βρίσκεις συνήθως σε μαγαζιά με είδη δώρων. Είναι μικρά μεταλλικά κουτάκια, σαν αυτά για τα χάπια, που όταν ανοίγουν "πετάγεται" και ένα μικρό ελασματάκι-θέση τσιγάρου για να το ακουμπάς. Τινάζεις τις στάχτες μέσα στο κουτάκι και στο τέλος σβήνεις εκεί και την γόπα και το κλείνεις. Κλείνει πολύ καλά και έτσι δεν ξεφεύγουν οι στάχτες, οπότε μπορείς να το ρίξεις πάλι στην τσάντα σου και το αδειάζεις όταν βρεις κάδο απορριμάτων. Είναι must για την παραλία κατά την γνώμη μου, για να μην κάνετε εσείς οι βρωμεροί καπνιστές την άμμο όλο γόπες :bleh:

δες εδώ εικόνες από διάφορα που κυκλοφορούν.

Ναι, τα ξέρω αυτά τα τασάκια..έχω κι εγώ ένα τέτοιο..αλλά στη Νέα Υόρκη δεν το κουβάλαγα μαζί μου..τι να πρωτοχωρέσει η έρμη η χιαστή τσάντα?..φωτογραφική μηχανή, πορτοφόλι, κινητό, χαρτομάντηλα, τσιγάρα, χάρτη..και απο τη πρώτη στιγμή είδαμε ότι υποδομή υπάρχει, οπότε αφήσαμε τα τασάκια και πιάσαμε τα μπουκαλάκια..:bleh::bleh::bleh:
Νομίζω ότι στις περισσότερες οργανωμένες παραλίες, υπάρχει μέριμνα για τους καπνιστές, ξέρεις, αυτά τα μεγάλα πήλινα τασάκια με άμμο μέσα, για εμάς τους βρωμερούς καπνιστές..:bleh:Τώρα για τις απομονωμένες παραλίες, ο καθένας που σέβεται τον εαυτό του και μετά τους άλλους ας φροντίσει, φεύγοντας, να μαζέψει και τα σκουπίδια του..και δεν μιλάω φυσικά μόνο για τα αποτσίγαρα αλλά και για όλα τα υπόλοιπα που βρίσκουμε πολύ συχνά σε ελληνικές παραλίες!!!
 

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Πες τα,πες τα.Νομίζουν οι τσιγαράκηδες ότι έχουν πρόβλημα.Τι να πούμε κι εμείς που θέλουμε 45' μίνιμουμ για να ανάψουμε κάτι της προκοπής.

Γι'αυτό κι εγώ πάω σε μια χώρα με χρόνια καπνιστική κουλτούρα.Εύχομαι να μην πρόλαβε να χαλάσει κι αυτή.
Ποτέ δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει..:bleh::bleh::bleh:
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Παιδιά, έκλεισα ξενοδοχείο μέσω booking κι υπήρχε η επιλογή για δωμάτιο καπνιστών. Παίζει να μην ισχύει αυτό; Επίσης στο Γκατγουικ υπάρχει καφέ για καπνιστές; (Παρίσι πριν χρόνια υπήρχε και λέω μήπως...)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Παιδιά, έκλεισα ξενοδοχείο μέσω booking κι υπήρχε η επιλογή για δωμάτιο καπνιστών. Παίζει να μην ισχύει αυτό; Επίσης στο Γκατγουικ υπάρχει καφέ για καπνιστές; (Παρίσι πριν χρόνια υπήρχε και λέω μήπως...)
για το δωμάτιο ισχύει συνήθως,
τώρα για τα ξενέρωτα ευρωπαικά αεροδρόμια σιγά μη καπνίσεις..
στο παρίσι δεν υπήρχε σίγουρα.
υπομονή..:rolleyes:
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Μερσί! Μη γελάσεις πάντως αλλά το 2001 υπήρχε καφετέρια όπου κάπνιζες και μάλιστα παράτησα μόνο τον μη καπνιστή συνταξιδιώτη (από τότε έχω να πάω Παρίσι κι όλο μιλάω γι'αυτό)
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.890
Likes
14.557
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Δε μου λέτε, τώρα που θα πάω στην Α'ιγυπτο και είμαι και η μόνη καπνίστρια της παρέας , τί πρέπει να λάβω υπόψιν μου ;
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.890
Likes
14.557
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ελα τώρα σοβαρά. Έχω θέμα. Κι ο ναργιλές δε συγκρινεται με το υπέροχο φρεσκοστριμένο τσιγαράκι.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.036
Likes
1.605
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Αυτή την εποχή στην Αίγυπτο όπου και να καθίσεις θα είναι υπαίθρια. Μόνο στο δωμάτιο του ξενοδοχείου πιθανόν να έχεις πρόβλημα και σε κανέναν αρχαιολογικό χώρο.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.890
Likes
14.557
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αυτή την εποχή στην Αίγυπτο όπου και να καθίσεις θα είναι υπαίθρια. Μόνο στο δωμάτιο του ξενοδοχείου πιθανόν να έχεις πρόβλημα και σε κανέναν αρχαιολογικό χώρο.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.
πάντως το στριφτό δεν είναι να το καπνίσεις στο δρόμο ή στον αρχαιολογικό χώρο. Είναι ιεροτελεστία, θέλει ηρεμία για να το απολαύσεις.:cool:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.164
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Παιδιά, έκλεισα ξενοδοχείο μέσω booking κι υπήρχε η επιλογή για δωμάτιο καπνιστών. Παίζει να μην ισχύει αυτό; Επίσης στο Γκατγουικ υπάρχει καφέ για καπνιστές; (Παρίσι πριν χρόνια υπήρχε και λέω μήπως...)
Αν το ξενοδοχειο δεν εχει δωματια καπνιστων, δεν θα παρεις δωματιο καπνιστων (στο Λονδινο απαγορευεται το καπνισμα στα δωματια). Και μην κανεις καμμια κουτοπονηρια, καπνιζω που θα με καταλαβουν γιατι θα σου 'ρθει ο λογαριασμος με το προστιμο στο τελος.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.890
Likes
14.557
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αν το ξενοδοχειο δεν εχει δωματια καπνιστων, δεν θα παρεις δωματιο καπνιστων (στο Λονδινο απαγορευεται το καπνισμα στα δωματια). Και μην κανεις καμμια κουτοπονηρια, καπνιζω που θα με καταλαβουν γιατι θα σου 'ρθει ο λογαριασμος με το προστιμο στο τελος.
Τί μου θύμησες ! Μια φορά είχαμε πάει σε ένα ξενοδοχείο κοντά σε γνωστό ελληνικό φαράγγι. Ο προηγούμενος "ένοικος" κάπνιζε χόρτο και είχε μείνει η μυρωδιά και τις 3 μέρες που μείναμε εκεί πέρα. Τρελλή μαστούρα :shock:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.270
Μηνύματα
885.859
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom