Τι γίνεται με το κάπνισμα, στο εξωτερικό...

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.164
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πιέζουμε τους καταστηματάρχες που με τη σειρά τους επηρεάζουν τη νομοθεσία. Έπρεπε να πω κάτι τόσο αυτονόητο, ε; :bleh::bleh::bleh:
Εσυ λες οι καπνοβιομηχανιες να εχουν μικροτερη δυναμη απο τους καταστηματαρχες; Απλα οι δυτικες κοινωνιες συνειδητοποιησαν πως το κοστος νοσηλειας για αρρωστιες που σχετιζονται με το καπνισμα (παθητικο και μη) ειναι πλεον δυσβασταχτο για τις οικονομιες τους. Ουτε για μενα νοιαζονται οι κυβερνησεις, ουτε για σενα, ουτε για τον καταστηματαρχη...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Στη Κωνσταντινούπολη δεν θα αντιμετώπισεις μεγάλο πρόβλημα..μπορεί να υπάρχουν ταμπέλες έξω από τα μαγαζιά ότι απαγορεύεται το κάπνισμα, αλλά σχεδόν παντού σ΄αφήνουν να καπνίσεις..εμείς, πριν να μπούμε στο κάθε μαγαζί, ρωτούσαμε αν επιτρέπεται το κάπνισμα..και μας έβαζαν μέσα χωρίς δεύτερη κουβέντα.. ακόμη και στην capali carsi, όταν μετά απο κάποιες ψιλοαγορές ζητήσαμε καφέ και τσιγάρο, μας έδειξαν ένα πολύ ωραίο καφέ, καπνίσαμε και ο ιδιοκτήτης με τους γύρω μαγαζάτορες κρατούσαν τσίλιες !!!αυτό συνέβη δύο φορές στην αγορά!!!
Εκεί που έχουν ναργιλέ, επιτρέπεται το κάπνισμα, επίσημα η ανεπίσημα δεν ξέρω, εμάς μας επέτρεπαν να καπνίζουμε..;)


Θα κάνεις αυτό που έγραψα παραπάνω.πριν μπεις οπουδήποτε, θα ρωτάς πρώτα..

σε ευχαριστω πολυ :D
Με ενδιαφερει πολυ γιατι και οι δυο που πάμε καπνιζουμε πολύ και Νοεμβριο θα έχουμε θέμα με το κρυο για να καπνιζουμε εξω .
 

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Σε καταλαβαίνω απόλυτα..εμείς είχαμε πάει Απρίλιο, έκανε πολύ κρύο και αντιμετωπίσαμε πρόβλημα σε ένα-δύο μαγαζιά μόνο..ήμασταν 4 άτομα, οι τρεις φανατικές καπνίστριες !!! οπότε καταλαβαίνεις..
Να σκεφτείς ότι Δεκέμβριο πάω Βερολίνο και σκέφτομαι από τώρα που στην ευχή να απολαύσουμε το ζεστό καφέ μας ή το φαγητό η το ποτό μας, καπνίζοντας κι ένα τσιγάρο..άντε πάλι να καπνίζεις στα δρόμο, στα κλεφτά και με το τόσο κρύο του Βερολίνου !!!μπορείς να καπνίζεις τουρτουρίζοντας ????:cool:
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Σε καταλαβαίνω απόλυτα..εμείς είχαμε πάει Απρίλιο, έκανε πολύ κρύο και αντιμετωπίσαμε πρόβλημα σε ένα-δύο μαγαζιά μόνο..ήμασταν 4 άτομα, οι τρεις φανατικές καπνίστριες !!! οπότε καταλαβαίνεις..
Να σκεφτείς ότι Δεκέμβριο πάω Βερολίνο και σκέφτομαι από τώρα που στην ευχή να απολαύσουμε το ζεστό καφέ μας ή το φαγητό η το ποτό μας, καπνίζοντας κι ένα τσιγάρο..άντε πάλι να καπνίζεις στα δρόμο, στα κλεφτά και με το τόσο κρύο του Βερολίνου !!!μπορείς να καπνίζεις τουρτουρίζοντας ????:cool:
Στο Dicke Wirtin στην πλατεια Savigny εχει αιθουσα που καπνιζεις πινοντας την μπυρα σου,επισης στην σταση του S-Bahn Anhalter υπαρχει μια μπυραρια που επιτρεπουν το καπνισμα.Ελπιζω να βοηθησα!!:D
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Στο Dicke Wirtin στην πλατεια Savigny εχει αιθουσα που καπνιζεις πινοντας την μπυρα σου,επισης στην σταση του S-Bahn Anhalter υπαρχει μια μπυραρια που επιτρεπουν το καπνισμα.Ελπιζω να βοηθησα!!:D
H πιο χρήσιμη πληροφορία τον τελευταίο καιρό! η πλατεία Savigny είναι από τις αγαπημένες μου και επιτέλους ίσως λόγω της μπυραρίας που αναφέρεις να αποφασίσω να πάω να δω και τα ερείπια του σταθμού που δεν είδα ποτέ (όταν με το καλό καταφέρω να πάω Βερολίνο).
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.890
Likes
14.557
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
H πιο χρήσιμη πληροφορία τον τελευταίο καιρό! η πλατεία Savigny είναι από τις αγαπημένες μου και επιτέλους ίσως λόγω της μπυραρίας που αναφέρεις να αποφασίσω να πάω να δω και τα ερείπια του σταθμού που δεν είδα ποτέ (όταν με το καλό καταφέρω να πάω Βερολίνο).
Συγγνώμη, αλλά σε κάποια μπαρ που είχα πάει στο Βερολίνο μπορούσαμε να καπνίσουμε ελεύθερα - ελληνικού τύπου, δηλαδή χωρίς τασάκια και παρά το νόμο- Ωστόσο αυτό συμβαίνει τακτικά, και δε μιλάω μόνο για συμβατικά τσιγάρα.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Συγγνώμη, αλλά σε κάποια μπαρ που είχα πάει στο Βερολίνο μπορούσαμε να καπνίσουμε ελεύθερα - ελληνικού τύπου, δηλαδή χωρίς τασάκια και παρά το νόμο- Ωστόσο αυτό συμβαίνει τακτικά, και δε μιλάω μόνο για συμβατικά τσιγάρα.
Δεν ξέρω τι συμβαινει, πιθανότητα εγώ έζησα τη πρώτη περίοδο δίωξης που δεν μπορουσες να καπνίσεις πουθενά εκτός από κάποια κλαμπ που πλήρωναν το πρόστιμο. Τον Ιούνιο που είμουν στη Βόρεια Γερμανία πάλι δεν κάπνιζες πουθενά (μάλλον είμαι γκαντέμης και διαλέγω τα κρυόκωλα μπαράκια).
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
H πιο χρήσιμη πληροφορία τον τελευταίο καιρό! η πλατεία Savigny είναι από τις αγαπημένες μου και επιτέλους ίσως λόγω της μπυραρίας που αναφέρεις να αποφασίσω να πάω να δω και τα ερείπια του σταθμού που δεν είδα ποτέ (όταν με το καλό καταφέρω να πάω Βερολίνο).
Αξιζει τον κοπο!Πρωτα για τον σταθμο(ενα μικρο μερος της προσοψης στεκει) και η μπυραρια μαλιστα εχει φωτογραφιες απο τον καιρο της δοξας του-πριν το 45-.Δεν εχει τουριστες και το αφεντικο βριζει συνεχως την κυβερνηση για τον αντικαπνιστικο νομο.Βρισκεται ακριβως στην εξοδο του S και ο παλιος σταθμος ειναι ακριβως διαγωνια.Να πας...αξιζει!!2-3 οικοδομικα τετραγωνα απο την Potzdamer.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.890
Likes
14.557
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Δεν ξέρω τι συμβαινει, πιθανότητα εγώ έζησα τη πρώτη περίοδο δίωξης που δεν μπορουσες να καπνίσεις πουθενά εκτός από κάποια κλαμπ που πλήρωναν το πρόστιμο. Τον Ιούνιο που είμουν στη Βόρεια Γερμανία πάλι δεν κάπνιζες πουθενά (μάλλον είμαι γκαντέμης και διαλέγω τα κρυόκωλα μπαράκια).
Πάνε Αμστερνταμ :)
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.890
Likes
14.557
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Πήγα!:)
( αλλά δεν κάπνισα αυτό που φαντάζεσαι! πήρα κάτι φακελλάκια που τα κάνεις σούπα!!!! αν έχουν το θεό τους, τελικά τα χάρισα...)
Για λέει,για λέει :bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.274
Μηνύματα
885.888
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom