Αίγυπτος Τι θα πει θα πάμε μόνο Κάιρο και Αλεξάνδρεια;Βάλε και το Λούξορ στο πρόγραμμα

NinaT

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Εγώ πήγα την περίοδο που έγινε η χερσαία εισβολή του Ισραήλ στη Παλαιστίνη και είχε χτυπηθεί η Αίγυπτος με ντρόουνς. Ταυτόχρονα διάβαζα στο ιντερντ χώρες που ενημέρωναν τους πολίτες τους να απομακρυνθούν από περιοχές της Αιγύπτου και γενικά όλο το κλίμα ήταν περίεργο. Παρόλαυτά σαν τουρίστας δεν φοβήθηκα για 2 λόγους, ότι είχε πολύ τουριστική αστυνομία και επειδή ο ξεναγός δεν μας άφησε λεπτό. Σου στέλνω pm για τον αγαπημένο

Τέλεια μας τα πες!! Πάμε και εμείς σε ένα μήνα Κάιρο και περιμενουμε πως κ πως!!! Ψαχνω τωρα για ξεναγο, εχω βρει καποιους ελληνοφωνες, δεν χουμε καταλήξει, θα ηθελα κ το τηλ του Ζαχαρία! Μπορείς να μου το στείλεις?
 

traveler30

Member
Μηνύματα
24
Likes
118
Καλησπέρα,

@eco05140
θα μπορούσες να μου δώσεις τα στοιχεία του Ζαχαρία καθότι έχουμε κλείσει Κάιρο για αρχές Απρίλη και θέλω λίγο να το προγραμματίσω?

ευχαριστώ πολύ
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Όσοι πάτε Λούξορ (καρα)αξίζει κ βόλτα με αερόστατο
 

eco05140

Member
Μηνύματα
37
Likes
271
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι
Ταξίδι-Όνειρο
Δυτική Σαμόα
Καλησπέρα,

@eco05140
θα μπορούσες να μου δώσεις τα στοιχεία του Ζαχαρία καθότι έχουμε κλείσει Κάιρο για αρχές Απρίλη και θέλω λίγο να το προγραμματίσω?

ευχαριστώ πολύ
και βέβαια στείλε μου προσωπικό μήνυμα
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
προσωπικός λόγος για να ξαναπάω! βέβαια ώρα εκκίνησης 3.30πμ!
Εξαρτάται την εποχή κ το που είναι το ξενοδοχείο σου ( αν θα σε παραλάβουν πρώτο ή τελευταίο κάνει μεγάλη διαφορά) .. εμείς που πήγαμε Δεκέμβριο μας πήρανε κατα τις 05:00
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Η κατασταση γενικα εκει ποια ειναι?κοιταω για Καϊρο για Οκτωβρη(ξερω εχω ακομα)αλλα προβληματιζομαι για τυχον εισβολες ή τρομοκρατικες επιθεσεις...η επομενη μου σκεψη ειναι για Μαρακες αλλα και για εκει το ιδιο με προβληματιζει και με ψηνει το Καϊρο λιγο παραπανω λογω αξιοθεατων...να το τολμησω ή να κατσω στα αυγα μου? :haha:
 

arkoun

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Τρίτη Μέρα

Ύπνος 5 ώρες. Βρίσκω στο κινητό μου 10 μηνύματα να με ρωτάνε αν είμαι καλά. Εντάξει λέω Ισραήλ Παλαιστίνη έχουν πόλεμο όχι η Αίγυπτος, τι έπαθαν ξαφνικά. Τελικά έπαθαν πως είχε γίνει ένα πολύνεκρο τροχαίο στο δρόμο Κάιρο Αλεξάνδρια.. Ο Ζαχαρίας είχε δίκιο που δεν ήθελε να ταξιδεύουμε βράδυ.

Το πρωινό ακριβώς όπως στις φωτογραφίες που είδα όταν έκλεισα το ξενοδοχείο. Σήμερα αλλάζαμε ξενοδοχείο και πηγαίναμε στο νησάκι του Νείλου, περιοχή Ζαμάλεκ. Στο τσεκ άουτ παρατηρώ πως ο Ζαχαρίας τους δίνει μπαξίσι, μικρό ποσό γενικά. Ζαχαρία δεν θα το πιστέψεις του λέμε, σήμερα το πρωινό εκπληκτικό και το δωμάτιο που μας άλλαξαν χθες ακόμα καλύτερο. Χαμογελάει και τους δίνει ένα ακόμα ποσό. Η αποκάλυψη έγινε, ο Ζαχαρίας σε συνεννόηση με κανά δύο ακόμα ξεναγούς, τους έκαναν παράπονα για το πρωινό. Λέμε και εμείς, τι μεγάλη αλλαγή ήταν αυτή. Τελικά όλα γίνονται σε αυτή τη χώρα με λίγο μπαξίσι.

Τσεκ ιν στο ξενοδοχείο του Ζαμάλεκ. Γεία σας, θα θέλατε δωμάτιο με θέα την πόλη ή την πίσω αυλή; Μα και βέβαια με θέα την πόλη αποκρίνομαι και μόλις την πατήσαμε, η αυπνία θα συνεχιζόταν…

Ζαμάλεκ, μία περιοχή του Καΐρου τελείως διαφορετική από αυτό που είχαμε συνηθίσει τις προηγούμενες μέρες. Περιοχή με καθαριότητα, πιο ωραία και περιποιημένα κτίρια και δεν φοβόσουν να περπατήσεις στο δρόμο οποιαδήποτε ώρα. Εκεί συνειδητοποίησα πόσο όμορφο είναι το Κάιρο. Μία βόλτα στο Ζαμάλεκ και από εκεί ισλαμικό Κάιρο.

Το Ισλαμικό Κάιρο, επίσης γνωστό και ως Ιστορικό Κάιρο, ιδρύθηκε το 969 π.Χ. από τους Φατιμίδες Χαλίφηδες και είναι γνωστό για τα ιστορικής σημασίας τζαμιά του. Πρώτη στάση το φρούριο Σιταντέλ στο τζαμί του Μωχάμεντ Άλι, τo πιο ενδιαφέρον τζαμί της Αιγύπτου από άποψη αρχιτεκτονικής και ιστορίας. Το συγκεκριμένο οικοδόμημα βρίσκεται σε μια μοναδική τοποθεσία μέσα στην Ακρόπολη του Καϊρου, η οποία κατασκευάστηκε από τον Σαλαντίν και έχει θέα στο κέντρο του Καΐρου.

Το Εθνικό Πολεμικό Μουσείο Καΐρου είναι στην ίδια περιοχή και σχεδόν άδειο. Περάσαμε 2 ώρες εκεί με τον Ζαχαρία να μας ενημερώνει για τη σύγχρονη ιστορία της Αιγύπτου. Ωραία τα αρχαία, αλλά μου άρεσε που έμαθα τι έχει συμβεί σε αυτή τη χώρα τα τελευταία χρόνια.
View attachment 446939 View attachment 446943 View attachment 446944 View attachment 446948 View attachment 446949 View attachment 446950 View attachment 446951
Στην συνέχεια, πηγαίνουμε με ταξί στο παλαιό (Κοπτικό) Κάιρο, επισκεφτήκαμε τον Ιερό Ναό του Αγίου Γεωργίου, ο οποίος χρονολογείται από τον 12ο αιώνα μ.Χ. Εδώ φυλακίστηκε και βασανίστηκε ο Αγ. Γεώργιος. Από εκεί συνεχίζουμε στην Κρεμαστή Εκκλησία του 690 π.Χ. γνωστή και ως Κοπτική Ορθόδοξη Εκκλησία της Αγίας Παρθένου Μαρίας, θεωρείται η πρώτη εκκλησία στην Αίγυπτο που χτίστηκε υπό αρχιτεκτονική μορφή Βασιλικής.

Εκεί δίπλα βρίσκεται η Συναγωγή Μπεν Έζρα, που στη διάρκεια των αιώνων ανακαινίστηκε και φέρει ενδιαφέροντα διάκοσμο, περιλαμβάνοντας τουρκικής έμπνευσης σχέδια αστεριών, παραλληλογράμμων και πενταγώνων στους τοίχους, στις οροφές και τα πατώματα. Την είδαμε μέσα από το ταξί καθώς ήταν γεμάτη αστυνόμευση. Από εκεί για το επόμενο μουσείο της ημέρας, Εθνικό Μουσείο Αιγυπτιακού Πολιτισμού. Όταν φεύγεις από το Κάιρο νιώθεις άλλος άνθρωπος με τις γνώσεις που έχεις πάρει. Τουλάχιστον εγώ, έτσι νιώθω.

Πεινάμε Ζαχαρία και δεν θέλω πάλι τουριστικό μαγαζί. Ο Δούσης στις Εικόνες έφαγε Kόσαρι σε ένα μαγαζί εδώ κοντά, του λέω και μας πηγαίνει περπατώντας σε ένα παραδοσιακό εστιατόριο που σερβίρει μόνο αυτό το φαγητό. Επιτέλους περπατήσαμε στο Κάιρο. Τώρα κατάλαβα γιατί ο Ζαχαρίας μας είχε αποστειρωμένους. Λοιπόν με 5€ ο ένας, φάγαμε κόσαρι και γλυκό. Άξιζε η εμπειρία.

Έχει αρχίσει και νυχτώνει, αύριο πρωί πετάμε για Λούξορ και δεν έχουμε δει Αλ Χαλίλι. Επιτέλους το παζάρι που τόσα ακούμε. Χρώματα αρώματα, πραγματικό παζάρι ανατολής. Ψωνίσαμε φθηνά αναμνηστικά από τον πρώτο όροφο, από μαγαζάκια με τιμές επάνω στα προϊόντα, χωρίς παζάρι. Ώρα για να κάτσουμε εκεί, να το απολαύσουμε. Διαλέγουμε ένα μαγαζάκι και σε λίγο κάτι οργανοπαίκτες έρχονται στο δίπλα τραπέζι (τόσα τραπέζια είχε το μαγαζί και τόσα μαγαζιά το παζάρι, σημάδι που κάθισαν δίπλα μας…και το εκμεταλλευτήκαμε). Ξεκινάει λοιπόν ένα όμορφο απόγευμα που θα θυμόμαστε για πάντα. Πιπεράτη λεπτομέρεια, ο κολλητός μοίραζε χρήματα στους οργανοπαίκτες (τύπου 2€), ο οικονόμος Ζαχαρίας κόντευε να πάθει εγκεφαλικό και τον μάζευε, οι οργανοπαίκτες είχαν εξασιαστεί, κάτι κοπέλες από Σαουδική Αραβία δίπλα μας πέταξαν τη μαντίλα και γνώρισαν τους Αιγύπτιους δίπλα τους. Χαμούλις στο μαγαζί.
View attachment 446945 View attachment 446946
Γεια σου Ζαχαρία, θα σε ξαναδούμε σίγουρα, αγκαλιές, φιλιά, αποχαιρετισμοί, αφού είχε γίνει πλέον μέλος της παρέας μας και πηγαίνουμε προς το ξενοδοχείο μας στο Ζαμάλεκ. Είχα επιλέξει να αλλάξουμε ξενοδοχείο την τελευταία βραδιά στο Κάιρο για να είμαστε πιο κοντά στο αεροδρόμιο από ότι θα ήμασταν αν μέναμε Γκίζα αλλά και για να βλέπαμε και αυτή την πλευρά της πόλης.

Και τώρα θα κάτσουμε ξενοδοχείο με ρωτάνε οι δύο κολλητοί μου και καταλαβαίνω πως σίγουρα δεν έπεται ξεκούραση μετά από αυτή τη δήλωση. Έχω βρει ένα ωραίο ιταλικό εδώ πιο κάτω τους λέω, γιατί πάντα πεινάνε και φεύγουμε για εκεί.
Καταπληκτική ιστορία και πραγματικά γελάσαμε πολύ !
Θα ταξιδεψουμε τον Μάρτιο και προσπαθούμε να οργανώσουμε μόνοι μας τα πάντα. Θα ήθελα αρχικά οπωσδήποτε τα στοιχεία του Ζαχαρία!
Έχουμε 6 ημέρες 5 γεμάτες στη διάθεσή μας και σκεφτόμουν να δούμε το Καιρο και το Λούξορ! Όσοι έχετε πάει θεωρείτε οτι μπορώ να χωρέσω και το Ασουαν ; Ή αν ήταν να διαλέξω ένα από τα δυο ; Η κρουαζιέρα αξίζει ;
Ευχαριστώ πολύ!!
 

eco05140

Member
Μηνύματα
37
Likes
271
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι
Ταξίδι-Όνειρο
Δυτική Σαμόα
Η κατασταση γενικα εκει ποια ειναι?κοιταω για Καϊρο για Οκτωβρη(ξερω εχω ακομα)αλλα προβληματιζομαι για τυχον εισβολες ή τρομοκρατικες επιθεσεις...η επομενη μου σκεψη ειναι για Μαρακες αλλα και για εκει το ιδιο με προβληματιζει και με ψηνει το Καϊρο λιγο παραπανω λογω αξιοθεατων...να το τολμησω ή να κατσω στα αυγα μου? :haha:
Εγώ φόβο δεν ένιωσα αλλά είχα όλη μέρα τον ξεναγό μαζί μου. Βέβαια μέχρι να επιστρέψω και να φιλήσω χώμα πατρίδας ένα άγχος το είχα! Τρομοκρτικές επιθέσεις νομίζω είναι να μην σου τύχει.. και Ευρώπη το ίδιο είναι..
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Εγώ φόβο δεν ένιωσα αλλά είχα όλη μέρα τον ξεναγό μαζί μου. Βέβαια μέχρι να επιστρέψω και να φιλήσω χώμα πατρίδας ένα άγχος το είχα! Τρομοκρτικές επιθέσεις νομίζω είναι να μην σου τύχει.. και Ευρώπη το ίδιο είναι..
Εμεις ξεναγο ολη μερα μαζι μας δε θα χουμε οποτε γι αυτο προβληματιζομαι..αν ειναι να παμε σε μια χωρα και να θελουμε ντοπιο φυλακα για να γυρισουμε σωοι κ αβλαβης ειναι ενα θεματακι :haha:
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Εμεις ξεναγο ολη μερα μαζι μας δε θα χουμε οποτε γι αυτο προβληματιζομαι..αν ειναι να παμε σε μια χωρα και να θελουμε ντοπιο φυλακα για να γυρισουμε σωοι κ αβλαβης ειναι ενα θεματακι :haha:
Sorry κιόλας άλλα ο ξεναγος πως ακριβώς θα σε σώσει αν γίνει τρομοκρατικό χτύπημα ???
Επίσης αυτο που ρωτάς δεν έχει νόημα κ το ξέρεις άλλωστε, κανείς εδω μεσα δεν μπορεί να μαντέψει το μέλλον. Κ η Ουκρανία ήταν μια super ασφαλής χώρα .. μέχρι που δεν ήταν.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Sorry κιόλας άλλα ο ξεναγος πως ακριβώς θα σε σώσει αν γίνει τρομοκρατικό χτύπημα ???
Επίσης αυτο που ρωτάς δεν έχει νόημα κ το ξέρεις άλλωστε, κανείς εδω μεσα δεν μπορεί να μαντέψει το μέλλον. Κ η Ουκρανία ήταν μια super ασφαλής χώρα .. μέχρι που δεν ήταν.
Απο την ιστορια καταλαβα οτι λογω ξεναγου ενιωσε safe στη συγκεκριμενη χωρα...αρα αν παμε μονοι μας χωρις ξεναγο μπορει κ να μην ειμαστε safe...ασχετως τρομοκρατικων επιθεσεων...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.447
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom