Αίγυπτος Τι θα πει θα πάμε μόνο Κάιρο και Αλεξάνδρεια;Βάλε και το Λούξορ στο πρόγραμμα

eco05140

Member
Μηνύματα
37
Likes
271
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι
Ταξίδι-Όνειρο
Δυτική Σαμόα
Καταπληκτική ιστορία και πραγματικά γελάσαμε πολύ !
Θα ταξιδεψουμε τον Μάρτιο και προσπαθούμε να οργανώσουμε μόνοι μας τα πάντα. Θα ήθελα αρχικά οπωσδήποτε τα στοιχεία του Ζαχαρία!
Έχουμε 6 ημέρες 5 γεμάτες στη διάθεσή μας και σκεφτόμουν να δούμε το Καιρο και το Λούξορ! Όσοι έχετε πάει θεωρείτε οτι μπορώ να χωρέσω και το Ασουαν ; Ή αν ήταν να διαλέξω ένα από τα δυο ; Η κρουαζιέρα αξίζει ;
Ευχαριστώ πολύ!!
Έτοιμους σας έχω, 5 μέρες γεμάτες ήμουν και εγώ με Κάιρο Αλεξάνδεια και Λούξορ. έχω και το πρόγραμμα σε word αν θέλεις να στο στείλω γιατί και εγώ μόνη μου τα οργάνωσα όλα!
Αν και μπορείς να παρακάμψεις την Αλεξάνδρεια και να δεις μία μέρα παραπάνω Κάιρο

Το Λούξορ είναι ΟΝΕΙΡΙΚΟ! Ασουάν δεν έχω πάει ακόμα.
Πιστεύω πως η κρουαζιέρα και το Ασουάν αξίζουν με 1000 αλλά αντικειμενικά δεν προλαβαίνεις και τα δυο, η κρουαζιέρα είναι πάνω από μια μέρα και θέλει περισσότερο χρόνο. Πάντως αν πας Λούξορ όντως προσπάθησε να κάνεις την βόλτα με το αερόστατο όπως πρότεινε ο silversurfer ;)

Για τον Ζαχαρία σου έστειλα προσωπικό μήνυμα!
 

arkoun

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Έτοιμους σας έχω, 5 μέρες γεμάτες ήμουν και εγώ με Κάιρο Αλεξάνδεια και Λούξορ. έχω και το πρόγραμμα σε word αν θέλεις να στο στείλω γιατί και εγώ μόνη μου τα οργάνωσα όλα!
Αν και μπορείς να παρακάμψεις την Αλεξάνδρεια και να δεις μία μέρα παραπάνω Κάιρο

Το Λούξορ είναι ΟΝΕΙΡΙΚΟ! Ασουάν δεν έχω πάει ακόμα.
Πιστεύω πως η κρουαζιέρα και το Ασουάν αξίζουν με 1000 αλλά αντικειμενικά δεν προλαβαίνεις και τα δυο, η κρουαζιέρα είναι πάνω από μια μέρα και θέλει περισσότερο χρόνο. Πάντως αν πας Λούξορ όντως προσπάθησε να κάνεις την βόλτα με το αερόστατο όπως πρότεινε ο silversurfer ;)

Για τον Ζαχαρία σου έστειλα προσωπικό μήνυμα!
ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση! Την Αλεξάνδρεια θα την αφήσω σίγουρα σκεφτόμουν να κάνω μόνο την τετραήμερη κρουαζιέρα και το Καιρο αλλά η αλήθεια είναι οτι το προγραμμα θα ζορίσει πολύ όποτε θα σε ακούσω! Λούξορ και Κάιρο λοιπόν! Αν έχεις κάποιο ξενοδοχείο ή οτιδήποτε έμεινες ευχαριστημένη να προτείνεις ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ❤
 

ianmcbox

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Έτοιμους σας έχω, 5 μέρες γεμάτες ήμουν και εγώ με Κάιρο Αλεξάνδεια και Λούξορ. έχω και το πρόγραμμα σε word αν θέλεις να στο στείλω γιατί και εγώ μόνη μου τα οργάνωσα όλα!
Αν και μπορείς να παρακάμψεις την Αλεξάνδρεια και να δεις μία μέρα παραπάνω Κάιρο

Το Λούξορ είναι ΟΝΕΙΡΙΚΟ! Ασουάν δεν έχω πάει ακόμα.
Πιστεύω πως η κρουαζιέρα και το Ασουάν αξίζουν με 1000 αλλά αντικειμενικά δεν προλαβαίνεις και τα δυο, η κρουαζιέρα είναι πάνω από μια μέρα και θέλει περισσότερο χρόνο. Πάντως αν πας Λούξορ όντως προσπάθησε να κάνεις την βόλτα με το αερόστατο όπως πρότεινε ο silversurfer ;)

Για τον Ζαχαρία σου έστειλα προσωπικό μήνυμα!
Καλημέρα eco05140
Μπορείς να το στείλεις και σε μένα; Θα πάμε τον επόμενο μήνα οχτώ άτομα παρέα.
Επίσης για τρία βράδια Κάϊρο να κλείσω κατάλυμα Γκίζα πιστεύεις;
 

eco05140

Member
Μηνύματα
37
Likes
271
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι
Ταξίδι-Όνειρο
Δυτική Σαμόα
Απαντάω σε όλους με προσωπικά μηνύματα οπότε όποιος χρειάζεται πληροφορίες ας μου στείλει
 

Sugar

Member
Μηνύματα
206
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ταξίδι-Όνειρο
Απ' άκρη σ' άκρη
Απαντάω σε όλους με προσωπικά μηνύματα οπότε όποιος χρειάζεται πληροφορίες ας μου στείλει
Γιατί δεν βάζεις εδώ τα στοιχεία του να είναι προσβάσιμα σε όποιον τα θελήσει?
 

eco05140

Member
Μηνύματα
37
Likes
271
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι
Ταξίδι-Όνειρο
Δυτική Σαμόα
Γιατί δεν βάζεις εδώ τα στοιχεία του να είναι προσβάσιμα σε όποιον τα θελήσει?
Σωστή η παρατήρηση αλλά κυρίως το λεω για τα στοιχεία του Ζαχαρία που έχει γίνει περιζήτητος!
 

eco05140

Member
Μηνύματα
37
Likes
271
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι
Ταξίδι-Όνειρο
Δυτική Σαμόα
Καλημέρα eco05140
Μπορείς να το στείλεις και σε μένα; Θα πάμε τον επόμενο μήνα οχτώ άτομα παρέα.
Επίσης για τρία βράδια Κάϊρο να κλείσω κατάλυμα Γκίζα πιστεύεις;
Η Γκίζα είναι πιο φθηνή, έχεις θέα τις πυραμίδες, έχει ωραία ξενοδοχεία με καλές τιμές, αλλά για εμένα είναι ωραίο να μένεις και κέντρο Καιρου! Να νιώσεις τον παλμό του, που μια χαρά βέβαια τον νιώθεις και αν είσαι Γκίζα γιατί με το ουμπερ είναι Κάιρο ΓΚίζα το βράδυ 20-25’ και 4-5€! Εγώ θα έκλεινα ένα ή δυο βραδια Γκίζα (να ξυπνήσεις και να πας πυραμίδες κατευθείαν και ενα βράδυ πριν το ξενοδοχείο να δεις το θέαμα στις πυραμίδες) και έπειτα ένα ή δύο βράδια αντίστοιχα Κάιρο, περιοχή ζαμαλεκ, ηλιουπολη, ή κάπου κεντρικά για να το περπατήσεις. Να μπορείς το βραδυ να πιεις ένα…. Χυμό στο ΚΆιρο!
 

eco05140

Member
Μηνύματα
37
Likes
271
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι
Ταξίδι-Όνειρο
Δυτική Σαμόα
ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση! Την Αλεξάνδρεια θα την αφήσω σίγουρα σκεφτόμουν να κάνω μόνο την τετραήμερη κρουαζιέρα και το Καιρο αλλά η αλήθεια είναι οτι το προγραμμα θα ζορίσει πολύ όποτε θα σε ακούσω! Λούξορ και Κάιρο λοιπόν! Αν έχεις κάποιο ξενοδοχείο ή οτιδήποτε έμεινες ευχαριστημένη να προτείνεις ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ❤
για ΓΚιζα Mamlouk Pyramids Hotel και το Jasmine Pyramids Hotel είναι αρκετά καλά και σίγουρα καθαρά, εγω σε αυτά πήγα αλλά σίγουρα θα υπάρχουν και αλλά καλά. Εμένα με ένοιαζε να είναι καθαρά!
Στο κέντρο του Καίρου έμεινα στο Jewel zamalek hotel που ναι ήταν καθαρό, αλλά δεν είχε δωρεάν ακύρωση. Νομίζω πως είναι του στρατού.
Λούξορ έμεινα iberotel, το διάβασα στο φόρουμ που το πρότειναν. Είναι πολύ καλό ξενοδοχείο και σχετικά φθηνό για αυτά που παρέχει. Όπως έλεγε και ο συμφορουμιτης που με έπεισε αν μπορείς να μείνεις σε τέτοιο ξενοδοχείο που άλλου έχει πολύ μεγαλύτερη τιμή καντο!
 

vaso.pet

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα σας. Πολυ ωραια η ιστορια σας. Εμεις εχουμε κλεισει για τελη Απριλιου και θα θελαμε το τηλεφωνο του ζαχαρια φυσικα!! Επισης γτ δε πηγατε με uber Αλεξανδρεια που θα σας εβγαινε και πιο φθηνα? Εμεις το σχεδιαζαμε να παμε με uber αν και μας φοβισες λιγο με τα φωτα γτ σχεδιαζαμε να γυρισουμε αργα το βραδυ. Επισης ειμαστε μεταπτυχιακοι φοιτητες με φοιτητικο πασο αλλα πανω απο 30 ετων. Πιστευεις μπορουν να περασουν τα πασο? Στις πυραμιδες ειχατε κλεισει online εισιτηρια? Οι πυραμιδες ειναι κοντα μεταξυ τους για μετακινηση με καμηλες η με τα ποδια?
 

eco05140

Member
Μηνύματα
37
Likes
271
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι
Ταξίδι-Όνειρο
Δυτική Σαμόα
Καλησπερα σας. Πολυ ωραια η ιστορια σας. Εμεις εχουμε κλεισει για τελη Απριλιου και θα θελαμε το τηλεφωνο του ζαχαρια φυσικα!! Επισης γτ δε πηγατε με uber Αλεξανδρεια που θα σας εβγαινε και πιο φθηνα? Εμεις το σχεδιαζαμε να παμε με uber αν και μας φοβισες λιγο με τα φωτα γτ σχεδιαζαμε να γυρισουμε αργα το βραδυ. Επισης ειμαστε μεταπτυχιακοι φοιτητες με φοιτητικο πασο αλλα πανω απο 30 ετων. Πιστευεις μπορουν να περασουν τα πασο? Στις πυραμιδες ειχατε κλεισει online εισιτηρια? Οι πυραμιδες ειναι κοντα μεταξυ τους για μετακινηση με καμηλες η με τα ποδια?
καλησπέρα, αχ τι ωραια που θα πάτε Αίγυπτο! πόσο αναπολώ αυτό το ταξίδι! το τηλ του Ζαχαρία έρχεται με ΠΜ. Κατά τα άλλα:
-Στην αρχή το σκεφτόμου για ούμπερ μέχρι την Αλεξάνδρεια. Αλλά έχοντας ταξιδέψει πρόσφατα στο Λίβανο, οι οδηγοί των ούμπερ δεν δεχόταν να μας πάνε σε άλλη πόλη παρόλο που υπήρχε η επιλογή και δεχόταν την κλήση γιατί μετά δεν ξέραν αν θα μπορούσαν να βρουν κάποιον να γυρίσουν αλλιώς η όλη κούρσα τους δεν ήταν κερδοφόρα. Επίσης στο Κάιρο οδηγούν σαν τρελοί, χαίρομαι που είχα οδηγό επαγγελματία για διαδρομή 3 ωρών απόσταση, αλλά και για να μας μετακινεί μέσα στην Αλεξάνδρια. Άλλος λόγος, αν θέλεις ξεναγό μαζί σου, που προσωπικά έχοντας κάνει το ταξίδι είναι βασικό, δεν ξέρω αν χωράτε στο ούμπερ. Και τέλος εμάς το βανάκι μας κόστισε 30€ τον έναν, ήταν καινούριο, άνετο. Αν πέρναμε ούμπερ θα κερδίζαμε 15€ ο ένας; Δεν είχαμε θέμα να τα δώσουμε και να έχουμε την άνεσή μας. Μικρό το ποσό. Και τονίζω για μια ακόμη φορά, θεωρώ βασικό στο Κάιρο τις πρώτες μέρες να έχεις ξεναγό, η εμπειρία έχει μεγάλη διαφορά!
-Ο Ζαχαρίας μας είπε πως γίνονται αρκετά ατυχήματα το βραδύ και δεν ήθελε με τίποτα να το ρισκάρει. Τώρα με συνεννόηση με τον ξεναγό σου μπορείς να το βρεις. Κάνοντας μία έρευνα στο διαδίκτιο πάντως επιβεβαίωσα τα ατυχήματα στον συγκεκριμένο δρόμο.
-Πάσο εννοείται θα το προσπαθήσετε παντού να το περάσετε, η διαφορά είναι μεγάλη, 50% κάτω και τα εισιτήρια είναι ακριβά. Όταν σας ρωτάνε ηλικία πείτε 28, αν ζητήσουν διαβατήριο πείτε ότι το ξεχάσατε και ότι γίνει! Ελπίζω να μην με συλλάβουν για τις συμβουλές εξαπάτησης που δίνω :)
-Πουθενά online εισιτήρια δεν έκλεισα, σε εμάς δεν είχε μεγάλη ουρά, έμπενε μπροστά ο Ζαχαρίας και βγάζαμε πρώτοι μειωμένα εισιτήρια. Γενικά έμπενε μπροστά ο ξεναγός και έβγαζε και οι άλλοι περιμέναν στην ουρά....αθάνατο Κάιρο!
-Οι 2 πυραμίδες είναι κοντά και η άλλη μόνη της μακρυά. Μπορείς να περπατήσεις με τα πόδια, δηλαδή είδαμε κανά 2 άτομα που το πήραν περπατητό αλλά αξίζει; Τι εννοώ, η βόλτα με καμήλες/ άλογα εμάς μας κόστισε 12-13€ το άτομο, κάπου εκεί δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς. Ζεις μία ωραία εμπειρία (ανεβαίνεις στις καμίλες), αστεία, βλέπεις τις πυραμίδες και τις απολαμβάνεις, είναι ξεκούραστο αφού δεν περπατάς μέσα στην ζέστη...πολλή ζέστη....(και πρέπει να ζυγίσεις πως όλη την ημέρα θα περπατάς και καλό θα είναι να γλιτώσεις από εκεί).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.477
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom