Τι μας “χαλάει” στους συνταξιδιώτες μας?

thanosth

Member
Μηνύματα
3.390
Likes
6.951
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Χε χε...αυτό είναι το μόνο που με απασχολεί εμένα κατά ένα ποσοστό, αλλά όλα, ακόμη κι αυτά τα παραβλέπω γιατί στα ταξίδια έχω πάντα θετική διάθεση.
δεν νομίζω να ειναι κανείς μας ο βιονικός άνδρας η γυναίκα!:haha:
να κάνουμε διάλλειμα,,, ναι.
Αλλά να αποφεύγουμε προορισμό επειδη εχει περπάτημα πχ ανάβασης Ακρόπολης η να αποφυγουμε πχ. να ανεβούμε ψιλά στην Σαγράδα Φαμίλια με την πανοραμική θέα επειδή θα περπατήσουμε 100 σκαλια παραπάνω...:roll:
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
να παρεις κατι κεικ δεν λεω αλλα να μην βγαλεις την λιστα του Σιντλερ και να αρχισεις να παιρνεις σουβενιρ στον καθενα που αναγραφεται εκει:mad::mad::mad:
χαχα!!καποτε αυτο το εκαναν οι παντες!τα τελευταια χρονια ευτυχως αυτη η συνηθεια εχει αρχισει να εκλειπει!!
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Τη γκρίνια και τη ζήλεια! Και για να μη παρεξηγηθω εννοώ τη ζήλεια του στυλ ;"Ο τάδε πήρε καλύτερο δωμάτιο, παράθυρο στο αεροπλάνο, καλύτερο κοψίδι κλπ". Όλα τα αντέχω και τον τσιγκούνη ακόμη.Φυσικά και δεν εννοώ κιόλας οτι θα τον επιλέξω για παρέα στο ταξίδι, αλλά πες οτι δεν το ήξερα και το ανακάλυψα καθοδόν (θα τον κερνώ εγώ, δεν με πειράζει, ένα ταξίδι είναι θα περάσει, δε θα τον παντρευτώ κιόλας.) Να μην γκρινιάζει και να μη ζηλεύει όμως είναι βασικό. Α και δεν αντέχω τους μη ανεξάρτητους. Υπάρχει πάντα ένα κοινό πρόγραμμα, αλλά κάπου κάπου θα γίνονται και μερικά πράγματα που θα ενδιαφέρουν κάποιους και κάποιους άλλους όχι. Ε, εκεί μου τη σπάει το "ε, τι το θέλεις τώρα αυτό; Μια μ..λ..κία θα είναι. Μα δεν είπαμε οτι θα είμαστε παρέα; Πού με πουλάς τώρα; κλπ κλπ"
:clap::haha::clap:
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
17)μμ και τι σου αρεσει εσενα απο εδω?(για το μερος που εχετε παει ταξιδι)
λυσσαξες και με κουβαλησες και μενα μεσα στην σκονη απο την ερημο και τους βρωμιαρηδες τους καμηλιερηδες!!!! και σου ειπα παμε Παρισι με γκρουπ!!!!!:bash::bash::bash:
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
να παρεις κατι κεικ δεν λεω αλλα να μην βγαλεις την λιστα του Σιντλερ και να αρχισεις να παιρνεις σουβενιρ στον καθενα που αναγραφεται εκει:mad::mad::mad:
Ε...οκ, δεν πάει να είναι η λίστα; Παίρνεις 10 από το ένα σχέδιο..κι άλλα 10 από το άλλο! Κάπως έτσι βολεύομαι εγώ! Αλλά έχει μάθει το μάτι μου και καρφώνει αυτό που θέλει να ψωνίσει από απόσταση! Κάποτε που είχα πολύ τρέξιμο, επέλεγα τα ρούχα μου οδηγώντας, έριχνα μια κλεφτή ματιά στην βιτρίνα, κι αν μου έκανε πέρναγα με την πρώτη ευκαιρία και το ψώνιζα εφόσον μου ταίριαζε τελικά! Κάπως έτσι κάνω και στα ταξίδια μου! :D

δεν νομίζω να ειναι κανείς μας ο βιονικός άνδρας η γυναίκα!:haha:
να κάνουμε διάλλειμα,,, ναι.
Αλλά να αποφεύγουμε προορισμό επειδη εχει περπάτημα πχ ανάβασης Ακρόπολης η να αποφυγουμε πχ. να ανεβούμε ψιλά στην Σαγράδα Φαμίλια με την πανοραμική θέα επειδή θα περπατήσουμε 100 σκαλια παραπάνω...:roll:
Άσε...εμείς την Σαγράδα Φαμίλια την αποφύγαμε λόγω ουράς! Περιμέναμε, περιμέναμε, περιμέναμε... είπαμε θα επιστρέφαμε αργότερα και μετά χαθήκαμε! :haha::haha::haha: (καλά..και τις δύο φορές χαθήκαμε πηγαίνοντας αλλά πηγαίνοντας την βρήκαμε τελικά... ίσως να βαρεθήκαμε τελικά την ουρά λόγω άσκοπου περπατήματος κατά την αναζήτησή της)

ειδες που ερχεσαι στα λογια μου??ειμαι δημοκρατικη σε ολα, εκτος απο τα ταξιδια!!!:bleh::bleh::bleh:
Μα..και σ'αυτό δημοκρατικοί είμαστε!

Έχεις το δικαίωμα να ενημερωθείς φίλε συνταξιδιώτη για τον προορισμό μας και τι θα δούμε εκεί.

Έχεις το δικαίωμα να πεις την γνώμη σου, αλλά θα πάμε (εκτός κι αν δεν καίγομαι)

Έχεις το δικαίωμα να αρνηθείς, αλλά θα περιμένεις εδώ στο πεζουλάκι μέχρι να ανέβω και να κατέβω.

Δηλαδή ...μπορείς να διαφωνήσεις ότι όλα τα παραπάνω είναι απολύτως δημοκρατικά; :clap::clap::clap:
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Εγώ πάλι δεν αντιμετωπίζω ιδιαίτερο πρόβλημα με τους συν-ταξιδιώτες μου!

Πιστεύω ότι πρέπει να γίνονται όλα τα θελήματα. Και εγώ μπορεί να θέλω να πάω στο τάδε μουσείο ή στο τάδε γήπεδο και οι άλλοι να μην θέλουν, αλλά θα πάμε. Αντίστοιχα, όταν οι άλλοι θα θέλουν να πάμε στο club ή για ψώνια, οκ δεν θα θέλω και πολύ εγώ, αλλά θα πάω.

Πρέπει να υπάρχουν ισορροπίες I think και να γίνεται το χατίρι όλων στο μέτρο που μπορεί να γίνει βεβαίως!

Άλλωστε, ό,τι και αν κάνεις, όπου και αν πας, σίγουρα θα είναι μία νέα εμπειρία και δεν πιστεύω στο τέλος να την μετανοιώσεις.

Πάντως, αν κάποιους τους χαλάει τόσο πολύ το ταξίδι με παρέα, εεεε, ας προσαρμόσουν λιγάκι τις παρέες τους, τι να πω!

Όλα γίνονται!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.089
Likes
2.904
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
17) σε εκδρομη με γκρουπ...
- Ξεναγος: επειδη δεν εχουμε πολυ χρονο, θελετε να παμε να δουμε το Α κ να μην παμε στο Β;; το Α ειναι πιο ωραιο, εχει κ αγορα να κανετε βολτα, καφε , εστιατορια....
- γκρουπ: ναι ναι ναι ναιιιιιι ! ! ! (ομοφωνια εκτος απο μενα + γυναικα μου που μας ηταν το ιδιο)

μετα απο 2-3 ωρες...
γκρουπ: ε ναι τωρα...ηρθαμε εδω, κ αφησαμε το αλλο....
ε ναι...καλυτερα να πηγαιναμε εκει....κ αυτος ο ξεναγος πολυ βλακας κλπ κλπ κλπ

τελικα πως ειναι καθιερωμενο να δινεις λεφτα στον ξεναγο στο τελος της εκδρομης...ειπαμε να μαζεψουμε...εκαστος απο 5 ευρω (ας πουμε)...τελικα μαζευτηκαν 15 ευρω....αισθανθηκα τοσο ασχημα...

ηταν η πρωτη κ τελευταια φορα που πηγα με γκρουπ...π ο τ ε ξ α ν α !
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
πολυ ωραιο θεμα παιδια!κ εννοειται συμφωνω σε ολα!εμενα με χαλαει η γκρινια γενικως...δεν την αντεχω με τιποτα,αυτο το μπιρι-μπιρι με τρελλαινει!:mad:επισης θελω να ξυπναω νωρις κ δεν μπορω να περιμενω ποτε θα αποφασισουν να σηκωθουν οι αλλοι για να δουμε κ κανα αξιοθεατο!
περπαταω πολυ κ αυτο ειναι ενα θεμα για τους αλλους...
σε γενικες γραμμες οταν παω ταξιδι δινω το 110%του εαυτου μου ετσι ωστε καθε κυτταρο μου να βιωσει στο μεγιστο αυτην την εμπειρια.κατανοω ομως οτι ολοι δεν εχουν την ιδια μουρλα με μενα ,γι αυτο κ δυσκολα βρισκω παρεα για ταξιδι,διαφορετικα συμβιβαζομαι στους ρυθμους του αλλου.:(
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Διαβάζοντας όλα όσα έγραψαν οι προηγούμενοι, βρήκα πολλά στοιχεία συνταξιδιωτών που ενοχλούν κι εμένα.. το πιο βασικό θεωρώ ότι είναι αυτό που έγραψε η ΕΡΣΗ περί μη ανεξαρτησίας. Όλα τα άλλα υποφέρονται, γιατί αν κάτι χαλάει τον άλλο απλά το κάνεις μόνος σου!
Επίσης με ενοχλεί τρελά το να μη ξυπνάει κάποιος εύκολα νωρίς το πρωί και να πρέπει να καθυστερούμε να φύγουμε το πρωί.. εχω μια καλή φίλη που λέει ότι όταν πάει ταξίδι στο εξωτερικό θεωρεί ότι είναι το ίδιο με το να πάει διακοπές σε νησί για μπάνια κτλ, οπότε θέλει να ξυπνάει ότι ώρα να ναι. Φυσικά μπορεί κι ο δικός μου τρόπος ταξιδιού να ενοχλεί αντίστοιχα κάποιους άλλους.
Ας πούμε, ενώ γενικά μου αρέσουν τα ψώνια τα θεωρώ χάσιμο χρόνου στα ταξίδια, θα πάω να ρίξω μια ματιά, όλο και κάτι θα πάρω που θα μου γυαλίσει, αλλά δεν θα είναι αυτοσκοπός. Στις περισσότερες φίλες μου αρέσουν πολύ τα ψώνια στα ταξίδια όμως.
Κάτι άλλο που έχω συναντήσει και δε μου αρέσει είναι το να πας με παρέα που δεν τρώει..αυτό κυρίως με γυναικείες παρέες συμβαίνει..και τι εννοώ..πηγαίνεις στη Ρώμη (πχ), τρως πρωινό του σκασμού, τρώει η άλλη ένα ψωμάκι με μια φέτα τυρί, όλη μέρα τριγυρνάς, είσαι πτώμα, λες το βράδυ πάμε να φάμε, να πιούμε το κρασί μας, λέει η άλλη..δεν τρώμε κάτι πρόχειρο? με τα πολλά κάθεσαι στο εστιατόριο, παίρνω εγώ ότι μου γυαλίζει, η άλλη κοτόπουλο ψητό..
-να πάρουμε κανά ορεκτικό, καμμιά σαλάτα?
-μπα μωρέ δεν πεινάω τόσο..
-κρασί?
-δεν έχω όρεξη για αλκοόλ
κτλ κτλ, το συγκεκριμένο μου τη δίνει στα νεύρα!!
γιατί όσο κι αν είσαι ανεξάρτητος στο ταξίδι, μια παρέα στο φαγητό (που να τρώει κι αυτή)τη θες να πεις και δυο κουβέντες!!

Όπως και να χει, απόλυτα με κάποιον δύσκολα ταιριάζεις, οπότε οι μικροσυμβιβασμοί είναι απαραίτητοι, όπως συμβαίνει και σε όλους τους τομείς της ζωής φυσικά!
 

GEOARIS

Member
Μηνύματα
43
Likes
120
Καλημέρα σας.

Έχω ταξιδέψει μια και μοναδική φορά με group και από νωρίς διαμόρφωσα την άποψή μου γι' αυτό τον τρόπο ταξιδιού. Επίσης μια φορά με συγγενικό μας ζευγάρι. Κατανοώ και σέβομαι τους βιορυθμούς και τον προυπολογισμό του καθενός. Να φτάσεις όμως με τη συγκοινωνία έξω από το ζωολογικό κήπο του Λονδίνου και να μην μπεις μέσα γιατί οι άλλοι αποφάσισαν ότι η είσοδος είναι ακριβή, να πας στο Βρεττανικό Μουσείο και αντί να ψάξεις - αν μη τι άλλο - τα Μάρμαρα να συντροφεύεις την άλλη που τη κτύπησε η γόβα και άραξε στους πάγκους της εισόδου, ευχαριστώ δεν θα επιτρέψω να ξανασυμβεί. 'Εκτοτε ταξιδεύω μόνο με το σύζυγο και τα τελευταία χρόνια με το γιο μας. Φτιάχνουμε το πρόγραμμα με βάση τις ανάγκες μας και τις ανάγκες του παιδιού και οι τυχόν διαφωνίες και γκρίνιες αντιμετωπίζονται εντός της οικογένειας -να μη γινόμαστε και βούκινο εις την αλλοδαπήν. Ακούγεται λίγο μοναχικό αλλά επειδή το ταξίδι είναι για μας απόλαυση προτιμάμε να μην το αφήνουμε στις διαθέσεις των άλλων.

Σας χαιρετώ
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
18) Η μανία των περισσότερων να κρίνουν τη χώρα που επισκεπτόμαστε και να τη συγκρίνουν με την Ελλάδα. Εννοείται ότι η Ελλάδα είναι πάντα καλύτερη σε όλα!

turms, μ' αρέσει η υπόγραφή σου!
 

afriend

Member
Μηνύματα
26
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου να'ναι με καλή παρέα
Εγώ πάλι δεν αντιμετωπίζω ιδιαίτερο πρόβλημα με τους συν-ταξιδιώτες μου!

Πιστεύω ότι πρέπει να γίνονται όλα τα θελήματα. Και εγώ μπορεί να θέλω να πάω στο τάδε μουσείο ή στο τάδε γήπεδο και οι άλλοι να μην θέλουν, αλλά θα πάμε. Αντίστοιχα, όταν οι άλλοι θα θέλουν να πάμε στο club ή για ψώνια, οκ δεν θα θέλω και πολύ εγώ, αλλά θα πάω.

Πρέπει να υπάρχουν ισορροπίες I think και να γίνεται το χατίρι όλων στο μέτρο που μπορεί να γίνει βεβαίως!

Άλλωστε, ό,τι και αν κάνεις, όπου και αν πας, σίγουρα θα είναι μία νέα εμπειρία και δεν πιστεύω στο τέλος να την μετανοιώσεις.

Πάντως, αν κάποιους τους χαλάει τόσο πολύ το ταξίδι με παρέα, εεεε, ας προσαρμόσουν λιγάκι τις παρέες τους, τι να πω!

Όλα γίνονται!
+1!
Και ναι ξέρω ότι δεν είναι εύκολο να κρατήσουμε τις ισορροπίες αλλά χρειάζεται:)

ΥΓ:
τελικα πως ειναι καθιερωμενο να δινεις λεφτα στον ξεναγο στο τελος της εκδρομης...
Αν και παλιά ταξίδευα με γκρουπ, και Ελλάδα και εξωτερικό, δε θυμάμαι να είχα ακούσει ή δει κάτι τέτοιο.... :oops::roll::cool::rolleyes: ... θα το κρατήσετε μυστικό;:(:love1: :innocent:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.824
Μέλη
39.003
Νεότερο μέλος
Emalin

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom