Τι μας “χαλάει” στους συνταξιδιώτες μας?

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.021
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Βασικά ποτέ δεν ταξιδεύω με πολλά άτομα, ή ακόμα και με φιλικά ζευγάρια. Προτιμώ να είμαι με τον άντρα μου μόνο, όπου ξερω σχεδόν σίγουρα τι με περιμένει!:D
Τι πράγματα με έχουν τσαντίσει στα έως τώρα ταξίδια μας? Η κακή διάθεση από την Ελλάδα που μεταφέρεται και έξω (ευτυχώς όχι για πολύ). Για παράδειγμα:
Αντρας: "Γιατί δεν έκλεισες ημιδιατροφή στο ξενοδοχείο και τώρα πρέπει να ψάχνουμε μέσα στη ζέστη για εστιατόριο?"
Εγώ: "Βρε χριστιανέ μου από κάτω είναι εκατό εστιατόρια, γιατί να κλείσω ημιδιατροφή?"
Αντρας: "Γιατί δεν έκλεισες ημιδιατροφή μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα....:roll:"
Είναι να μην κολλήσει η βελόνα που λέμε...:cool:
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
για όοολους τους λόγους που προαναφέρθηκαν αποφεύγουμε να πηγαίνουμε με παρέα στο εξωτερικό.Οσο φίλοι και να είναι αυτοί που αποτελούν την παρέα εμένα μου είναι δύσκολο να δείξω τη δυσαρέσκεια μου ή να προσπαθήσω να επιβάλλω κάτι στους άλλους.....
Ετσι με παρέα πηγαίνουμε μόνο κανένα τριήμερο εντος των συνόρων αλλά εκτός μόνο με τον άντρα μου(εκτός από μια φορά που πήγαμε Ιταλία με φίλους),και μου αρέσει ότι έχουμε κοινούς ρυθμούς και κοινά ενδιαφέροντα.....(αξιοθέατα ,φαγητό ,κτλ)
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Πολύ ωραίο θεματάκι ανοιξες Vario! Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τους παραπάνω αν και έχω αντιμετωπίσει λίγα από αυτά γιατί προσπαθώ όταν φεύγω στο εξωτερικό να επιλέγω προσεκτικά την παρέα μου...

Να κάτι που δεν αντέχω όμως, και θα το αντιμετωπίσω τώρα στο Παρίσι: Ξυπνάμε με την ησυχίιιιιιιιιααααα μας, -εννοείται δεν καταδεχόμαστε να βάλουμε ξυπνητήρι στις διακοπές που ακούστηκε:shock:- τρώμε το πρωινό μας χαλαράααααααα, κάνουμε το τσιγαράκι μας, κουτσομπολεύουμε... Στο μεταξύ κοντεύει 1 και το πρωι έχει χαθεί όταν αποφασίζουμε να βγούμε στο δρόμο... Άντε πάμε βλέπουμε ενα μουσειο μια πλατεία περπαταάμε κτλ, μετά πεινάσαμε; καθόμαστε να φάμε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ και μόνο σε εστιατόριο -ΔΕΝ ρωτάμε αν όλη η παρέα έχει budget να τρωει στου Φεραν Αντρια ας πούμε! εννοείται ότι όταν επισκέπτεσαι μια χώρα πρέπει να γνωρίσεις και την κουζίνα της...:rolleyes: καθόμαστε με τις ώρες για να απολαύσουμε τη στιγμή και γιατί "μη μας κάτσει και η μπουκιά στο λαιμό". κάνουμε ένα δυο τρια τσιγαρα ακομα. σχολιάζουμε -αν έχετε το θεό σας!- την αθήνα τους φίλους μας κτλ. Όοοοοταν σηκωνόμαστε, από το πολύ φαί δεν την παλεύουμε και θέλουμε και καφέ γιατί το μάτι είναι γλαρό. Πίνουμε και καφέ, και η ώρα είναι αισίως 7. Στα γρήγορα μια βόλτα και μετά βραδιασε. Άντε δεν πάμε για κανά ποτάκι;;;; :rolleyes:

Σχετικά με την τσιγκουνιά: η μιζέρια με χαλάει και εμένα. αλλά ακόμα περισσότερο με χαλάει η "γυφτιά" (ελπίζω να μη θίγω κανέναν). Να μπαίνεις σε ένα εστιατόριο, να αρχίζεις να παραγγέλνεις ότι βρεις στον κατάλογο ΧΩΡΙΣ να ρωτάς αν συμφωνούν οι υπόλοιποι ή αν έχουν χρήματα να πληρώσουν 3 διαφορετικές σαλάτες και 6 ορεκτικά! Επίσης θεωρώ απαράδεκτο το να παίρνεις κάτι πολύ ακριβό και να το χρεώνεις στο γενικό λογαριασμό! Την τελευταία φορά πήγαμε για ούζο, μία ζήτησε Ξιφία (ή κάτι τέτοιο) που κόστιζε το διπλάσιο από τα καλαμαράκια των υπολοίπων, και δεν καταδέχτηκε να πει: Ο ξιφίας δικός μου. Πάλι όχι θα της λέγαμε, αλλά πες το ρε γαμώτο! Σορι δεν ξέρω πως σας ακούγεται, αλλά θεωρώ ότι τα οικονομικά είναι κάπως λεπτό ζήτημα όταν μιλάμε για παρέες...
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Πάνω στην ώρα έσκασε το θέμα. Μεθαύριο φεύγω με άλλα 9 άτομα (παρέα όχι γκρουπ!) για 18 μέρες... Ελπίζω να μη συρρικνωθεί ο κύκλος μου από αυτό το ταξίδι:haha::haha::haha:
Πάντως καλό είναι να γίνονται αμοιβαίες υποχωρήσεις και στη τελική να ανεξαρτητοποιούνται τα άτομα όταν κάποιος θέλει κάτι πάρα πολύ και ο άλλος δεν το θέλει με τίποτα. ΟΚ κοιμήσου εσύ λίγο παραπάνω το πρωί αλλά εγώ μπορώ να πάω μια βόλτα για καφεδάκι και τα λέμε μετά. Ιδανικό είναι να τα κάνεις όλα παρέα αλλά αν είναι να σε χαλάει... υπάρχουν λύσεις.
 
Last edited by a moderator:

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Aό επιλογή αντιστέκομαι εδω και χρόνια σθεναρα σε προσκλήσεις φίλων για κοινά ταξίδια. Λόγοι; Όλοι οι προαναφερθέντες: Τσιγκουνιά, έλλειψη διαθεσης για περπατημα, διαφορετικοί ρυθμοί (το κυριότερο). Προσωπικά πιστεύω ότι εφόσον στην καθημερινότητα μας καταπιεζόμαστε για διάφορους λόγους και αναγκαζόμαστε να κάνουμε συμβιβασμούς, δεν υπάρχει λόγος να συμβιβάζομαι και στα ταξίδια μου. Γιατί να μη γίνουν όλα όπως τα έχω ονειρευτεί και σχεδιάσει; Γιατί να δημιουργηθεί πικρία ανάμεσα σ' εμενα και τους φίλους; Νομίζω ότι κάποιοι πρέπει να θέλουν τα ίδια ακριβώς πράγματα σε ένα ταξίδι, να έχουν τις ιδιες αντοχές και να λειτουργουν με τον ιδιο τρόπο για να περασουν πραγματικά καλά χωρις να σκιάσει τίποτα την εκδρομη τους. Εγώ φίλους που να λειτουργούμε τόσο όμοια δεν έχω. Προτιμώ λοιπόν να πηγαίνω μαζί με τον άντρα μου που ακόμα κι αν διαφωνούμε θα τα βρούμε με κάποιον τρόπο χωρίς να παρεξηγηθούμε ή να δυσαρεστηθόυμε. Πχ στο Παρίσι ήθελα να κάνω shopping και ο άντρας μου πήγε στο ξενοδοχείο και κοιμηθηκε γιατί ηταν κουρασμένος για ν' ακολούθησει.Ή στον ΄Αγιο Πέτρο στη Ρώμη ανεβήκαμε με τους γιους μου στον τρούλο, ενώ ο άντρας μου μας περίμενε στο ναό. Ούτε γάτα ούτε ζημιά. Αν ήμουν με άλλους ίσως με κουτσομπόλευαν πίσω από την πλάτη μου για το shopping, αλλά κι εγώ ακόμα θα αισθανόμουν άσχημα επειδή τους καθυστερώ. Το ιδανικό ίσως είναι να γίνονται κάποιες συμφωνίες ανάμεσα σε φίλους ώστε να διατηρείται σ' ενα βαθμό η ανεξαρτησία. Αλλά και πάλι να μπαίνω στη διαδικασία να κάνω συμφωνίες, παζαρέματα, υποχωρήσεις, να κλείνω ραντεβού και να χ'ανω την ευελιξία μου μου χαλάει από μόνο τη διαθεση και δε βρίσκω το λόγο να το κάνω στις διακοπες μου.
 

positiva

Member
Μηνύματα
130
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ...
για όοολους τους λόγους που προαναφέρθηκαν αποφεύγουμε να πηγαίνουμε με παρέα στο εξωτερικό.Οσο φίλοι και να είναι αυτοί που αποτελούν την παρέα εμένα μου είναι δύσκολο να δείξω τη δυσαρέσκεια μου ή να προσπαθήσω να επιβάλλω κάτι στους άλλους.....
Ετσι με παρέα πηγαίνουμε μόνο κανένα τριήμερο εντος των συνόρων αλλά εκτός μόνο με τον άντρα μου(εκτός από μια φορά που πήγαμε Ιταλία με φίλους),και μου αρέσει ότι έχουμε κοινούς ρυθμούς και κοινά ενδιαφέροντα.....(αξιοθέατα ,φαγητό ,κτλ)
κι εμείς όλες τισ φορές που πήγαμε εξωτερικό μόνοι μας ήμασταν πλην μιας. Ένας συνάδελφος μου πρότεινε να πηγαίναμε ταξίδι Βαρκελώνη ζευγάρια και του είπα ναι. Να σημειώσω εδώ πως οι γυναίκες δεν γνωρίζονταν μεταξύ τους ούτε φυσικά κι εμεις τις γνωρίζαμε. Οι γνωριμίες έγιναν στο check in να φανταστείτε. Ήταν ρίσκο μεγάλο το ξέρω. Αν σας πω όμως ότι περάσαμε ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ? πολύ γέλιο πολύ περπάτημα χαβαλές καλή διάθεση. Πάντως το να πας ταξίδι εξωτερικό με παρέα θέλει πολύ συζήτηση. Όσο και κολλητή παρέα να κάνεις καθημερινά κάποιες φορές είναι δύκολο να ταιριάξεις σε ταξίδι...
 

turms

Member
Μηνύματα
2.089
Likes
2.904
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εγω εξωτερικο μονο με την γυναικα μου...
απολυτη ταυτιση σε ολα οποτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα....
αλλα μιλαμε για απολυτη ταυτιση...ακομα κ πριν προκυψει ο ερωτας, ειχαμε ανακαλυψει οτι ταιριαζαμε στα ταξιδια...

εξωτερικο με φιλους το πολυ κανα ζευγαρι για ακι...οποτε ολη μερα στις πιστες χανεσαι οποτε μενει ενα φαγητο κ υπνος μετα....που καιρος για καυγαδες κ διαφορες...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.987
Likes
9.519
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
...εφόσον στην καθημερινότητα μας καταπιεζόμαστε για διάφορους λόγους και αναγκαζόμαστε να κάνουμε συμβιβασμούς, δεν υπάρχει λόγος να συμβιβάζομαι και στα ταξίδια μου. Γιατί να μη γίνουν όλα όπως τα έχω ονειρευτεί και σχεδιάσει;Προτιμώ λοιπόν να πηγαίνω μαζί με τον άντρα μου που ακόμα κι αν διαφωνούμε θα τα βρούμε με κάποιον τρόπο χωρίς να παρεξηγηθούμε ή να δυσαρεστηθόυμε.
Με καλυψες απολυτα black mamba! Αυτος ειναι και ο λογος που διαβασα με ενδιαφερον αυτα που σας χαλανε στους συνταξιδιωτες σας , αλλα εγω δεν εχω κατι να αναφερω -ευτυχως!
Οπως λεει η black mamba με το συντροφο σου τα βρισκεις λιγο-πολυ και ο δικος μου ειναι εξαιρετικος συνταξιδιωτης :)
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.781
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εντος Ελλαδας εχω κανει αρκετα ταξιδακια με φιλους και club αυτοκινητου και εχω περασει πολυ ομορφα!!! Ομως η διαρκεια ειναι συνηθως 2ημερων οποτε ολα ειναι ομορφα χωρις να πραλαβαινουμε να χαλαστουμε μεταξυ μας....για εξωτερικο δεν νομιζω να παω με φιλους....συνηθως παω μονος μου ή με την κοπελα μου και το προτιμω καθως καθε ανθρωπος βλεπει διαφορετικα τα ταξιδια στο εξωτερικο και για αυτο δεν θελω να συμβιβαζομαι με αλλους...για π.χ ποσοι εχουν παει Πραγα απο εδω;;; Σχεδον ολοι θα ελεγα....και ομως καθε ενας εχει να μας πει μια διαφορετικη ιστορια γιατι απλα καθε ανθρωπος βιωνει διαφορετικα τα ταξιδια...οποτε για μενα καλυτερα να πηγαινει καποιος μονος του ή με το αλλο του μισο ή με κολλητο αλλα οχι με πολλα ατομα καθως τοτε τα προβληματα δεν τα γλιτωνουμε.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.546
Likes
7.958
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
εμεις είμαστε μια παρεα φιλοι και ταξιδιωτες φτιαχνουμε μονοι μας το προγραμμα και μεσω ιντερνετ κλεινουμε σε τοπικα πρακτορεια, οποτε απο τη αρχη υπαρχει συμφωνια που θα παμε και τι θα δουμε ,οποιος αδυνατει να ακολουθησει σε δυσκολες δραστηριοτητες εχει προγραματιστει να κανει κατι αλλο εκεινη τη μέρα και τελικα τα οποια προβληματα, η γκρινιες αμβλυνονται για να μην πω εκμηδενιζονται οταν με τον αλλο γνωριζεσαι απο χρονια, ειναι συνοδοιπορος σου και καταλαβαινεις τι θελει να πει με την πρωτη κουβεντα με τη πρωτη ματια...
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Νομίζω ότι όλα τα παραπάνω συνοψίζονται σε μία και μόνη λέξη ....Ανεξαρτησία.Αυτό εγώ χρειάζομαι στα ταξίδια μου και το επιδιώκω ακόμα και όταν ταξιδεύω με τον άντρα μου. Θέλω να αισθάνομαι ελεύθερη να κάνω το πρόγραμμά μου. Γι αυτό εκτός μία περίπτωσης , ταξιδεύουμε μόνο οικογενειακά. Κανουμε ότι θέλουμε , πάμε όπου θέλουμε και ενίοτε χωριζόμαστε κιόλας και κάνει ότι θέλει ο καθένας μόνος του. Δεν έχω την πολυτέλεια να χάνω και να καταστρέφω τα ταξίδια μου εξαιτίας των άλλων.Βέβαια υπάρχει πρόβλημα όταν ταξιδεύει η παρέα με ένα αυτοκίνητο όλοι μαζί. Εκεί υπάρχει θέμα , αν δεν ταυτίζονται όλων οι απόψεις και γι αυτό το αποφεύγω. Όσο για το οικονομικό , και εμένα με ενοχλεί πολύ να μην καταλαβαίνει ό άλλος τι παραγγέλνει . Γι αυτό θεωρώ ότι οι φίλοι που ταξιδεύουν μαζί θα πρέπει να είναι σχετικά ίδιας οικονομικής επιφάνειας ή έστω φιλοσοφίας.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Για όλους αυτούς τους λόγους προτιμώ να ταξιδεύω μόνος μου! Παρέα βρίσκω εκεί, αν ταιριάζουμε συνεχίζουμε μαζί αν όχι, γεια χαρά! Αν εγώ θέλω μια μέρα να κάνω κάτι που δεν θέλουν οι άλλοι ή θέλω να είμαι μόνος, κανένα πρόβλημα. Αν θέλω να φάω κάπου που δεν αρέσει στους μισούς, θα πάω με τους άλλους μισούς και θα τα πούμε το βράδυ για μπύρες στο hostel. Θέλω να πάω στο Α μέρος και ο άλλος στο Β, ωραία το e-mail μου το΄χεις, αν είναι βρισκόμαστε σε 5 μέρες στο μέρος Γ, αν αλλάξουν τα σχέδια.. τα λέμε άλλη φορά.

Ήρεμα και ωραία. Ούτε παρεξηγήσεις, ούτε νεύρα, ούτε τσακωμοί, ούτε να πρέπει να ανεχτώ κανέναν αλλά ούτε και κανείς εμένα!

Περισσότερα προβλήματα αντιμετωπίζουμε σαν παρέα όταν πηγαίνουμε με τους κολλητούς μου διακοπές κάπου στην Ελλάδα, παρά όταν ταξιδεύω στο εξωτερικό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.844
Μέλη
39.004
Νεότερο μέλος
johnybak

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom