Τι νόημα έχει στη ζωή σας σήμερα το να ταξιδεύετε;

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Δηλαδή ο Λιάπης, τώρα που πήγε Μαλαισία, έγινε καλύτερος , εντιμότερος , ηθικότερος, ανοιχτόμυαλος άνθρωπος? Χμμμ... ενδιαφέρον...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Δηλαδή ο Λιάπης, τώρα που πήγε Μαλαισία, έγινε καλύτερος , εντιμότερος , ηθικότερος, ανοιχτόμυαλος άνθρωπος? Χμμμ... ενδιαφέρον...
Μετά τη σιωπή τσουπ dimkyrικό ανελέητο χτύπημα, :icon_lol: δεν νομίζω να τα κατάφερε όλα αυτά στο resort που θα κατοικοέδρευε. Αμφιβάλω αν καν έκανε αυτοκριτική
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Αυτοκριτική? Μάλλον έκανε. "Φταιω και εγώ για το κακό service. Επρεπε νa είχα κλείσει στο Banyan και οχι στο Intercontinetal".
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Το θέμα του topic είναι τι νόημα έχει για τον καθένα μας το να ταξιδεύουμε.

Αν θέλετε να συζητήσουμε γενικότητες και τσουβαλιάσματα για το τί κάνουν τα ταξίδια "στους άλλους γενικώς" ανοίξτε καινούριο topic.

Μηνύματα άσχετα με το θέμα θα διαγράφονται από εδώ και πέρα.
 
Last edited:

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
...Βλέπεις εμείς των ανθρωπιστικών συσχετίζουμε την αιτία με το αποτέλεσμα μόνο αν είναι στατιστικώς σημαντική η σχέση.....
Με ευκαιρία την παραπάνω φράση της paefstra θα πρότεινα στον Def σε μια επόμενη έρευνα του travelstories να συνδυάσει ερωτήματα σχετικά με το πλήθος, τον προορισμό ανά ήπειρο και τον τρόπο πραγματοποίησης των ταξιδιών με ερωτήματα που αφορούν την τοποθέτηση των μελών (ανωνύμως φυσικά) σε κοινωνικά ζητήματα, όπως ο ρατσισμός, η πολυπολιτισμικότητα, η διαφορετικότητα κλπ. Έστω και εάν τόσο το μέγεθος μιας τέτοιας έρευνας όσο και η μεθοδολογία πραγματοποίησης αυτής δεν θα ήταν επιστημονικά βασισμένες, παρ'όλα αυτά συγκρινόμενα τα στοιχεία της έρευνας με τα αντίστοιχα του γενικού πληθυσμού θα έδιναν μία μικρή ένδειξη για την γενική τάση ανθρώπων που ταξιδεύουν σε σχέση με τα θέματα αυτά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Δεν θα είχε κανένα απολύτως νόημα @galat . Είναι τζαναμπέτικο είδος ο άνθρωπος, έχει την τάση να βλέπει τον εαυτό με πιο θετική εικόνα από την πραγματική (οι περισσότεροι θεωρούν εαυτόν πιο έξυπνο, πιο ανεκτικό, πιο δημακρατικό- και πάει λέγοντας- απ' όσο είναι στην πραγματικότητα). Πόσο μάλλον όταν μια τέτοια έρευνα θα βασιζόταν σε στοιχεία κατά δήλωση, χωρίς να μπορεί κανείς να επιβεβαιώσει τι γίνεται στην καθημερινή πρακτική. Πολύ περισσότερο όταν ήδη υπάρχει υποψία για το τι μελετάται...
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
...Είναι τζαναμπέτικο είδος ο άνθρωπος, έχει την τάση να βλέπει τον εαυτό με πιο θετική εικόνα από την πραγματική (οι περισσότεροι θεωρούν εαυτόν πιο έξυπνο, πιο ανεκτικό, πιο δημακρατικό- και πάει λέγοντας- απ' όσο είναι στην πραγματικότητα). Πόσο μάλλον όταν μια τέτοια έρευνα θα βασιζόταν σε στοιχεία κατά δήλωση, χωρίς να μπορεί κανείς να επιβεβαιώσει τι γίνεται στην καθημερινή πρακτική. Πολύ περισσότερο όταν ήδη υπάρχει υποψία για το τι μελετάται...
Αυτό όμως ισχύει λίγο πολύ σε κάθε έρευνα. Άρα έτσι και αλλιώς τα όποια αποτελέσματα μιας τέτοιας έρευνας έχουν σχετική μόνο έννοια και δείχνουν μόνο τάσεις παρά απόλυτα μεγέθη. Αλλιώς ο πλήρης αγνωστικισμός.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Συνειδητοποιησα οτι δεν μπορω να απαντησω ευκολα στο ερωτημα. Αρχικη σκεψη: ταξιδευω για να μαθαινω. Ναι, μαθαινω ιστορια, γεωγραφια, οικονομια, τεχνες, ξενες γλωσσες. Προκυπτον ερωτημα (τεθηκε κ απο πολλους): κ δεν μπορεις ολα αυτα να τα μαθεις σερφαροντας στο net, διαβαζοντας ενα βιβλιο, βλεποντας ενα ντοκυμαντερ απο τον καναπε σου; Μμμ, ισως, κατα καποιο τροπο ναι.. Τοτε γιατι συνεχιζεις να ταξιδευεις; Τι ειναι αυτο που σε γοητευει τοσο πολυ; Αρχικη σκεψη: Νομιζω ταξιδευω απο κεκτημενη ταχυτητα, χωρις να σκεφτω γιατι θελω να κανω το ταδε ταξιδι. Απλα ξερω οτι θελω να παω οπου δεν εχω παει. Μμμ, οχι πληρης απαντηση.
Τι ειναι αυτο που σε γοητευει τοσο πολυ (με ξαναρωταω);
Οι ανθρωποι. Και η φυση. Ταξιδευω για τους (διαφορετικους) ανθρωπους -με γοητευουν κ στην χωρα μου- κ για την (διαφορετικη) φυση.
Η αναζητηση της γνωσης κ η εμφυτη περιεργεια μου ειναι οι λογοι που με εμαθαν να αγαπαω ολα τα ταξιδια. Οι ανθρωποι κ η φυση ειναι που κανουν καποια ταξιδια αγαπημενα μου.
Και ναι, οταν ταξιδευω γινομαι καλυτερος ανθρωπος, για μενα, εγωιστικη προσεγγιση. Μαθαινω κ "πλουτιζω". Τα ταξιδια ειναι η επενδυση που κανω για τον εαυτο μου, ειναι η κληρονομια μου.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.315
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ξεφεύγεις από τη μονοτονία της καθημερινότητας. Βρίσκεσαι σε κίνηση, ζεις κάθε στιγμή, γεμίζεις με νέες εικόνες, πλουτίζεις με γνώσεις, οι μέρες είναι γεμάτες, ο χρόνος μεγαλώνει...
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Ταξιδευω γιατι αυτες τις 25 μερες αδειας εχω για να ΑΝΑΠΝΕΩ..τις αλλες 340 ζω με μηχανικη υποστηριξη.. κατασταση νεκρωσης!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.416
Παρόλο που υπάρχει μεγάλη οικονομική δυσπραγία εν τούτοις δεν μπορώ να πάψω έστω να ονειρεύομαι ταξίδια....έχω κάνει, όπως και οι πιο πολλοί φαντάζομαι, ταξίδια διαφορετικού είδους και περιεχομένου όπως πχ ψυχαγωγικά η αναψυχής σε ξενοδοχείο πισίνες φαγητά και ποτά, ταξίδια οπου λιώνω στο περπάτημα σε αξιοθέατα, μουσεία, στο πουθενά κλπ , επαγγελματικά, σε μονές του Αγίου Όρους αλλά και αλλού, ταξίδια αποκλειστικά για σκί κλ....αυτό που είναι κοινό σε όλα είναι, πέραν βέβαια της προσμονής, προετοιμασίας κλ, οι πολλές μνήμες .......το νόημα για μένα λοιπόν είναι οι μνήμες που θα αποκομίσω οι οποίες είναι τρομερά δυσανάλογες και περισσότερες απο τον υπόλοιπο χρόνο της καθημερινότητας που είναι εντυπωσιακά μεγαλύτερος... φανταστείτε αυτή τη δυσαναλογία....

Τα ταξίδια πάντως είναι ένα καλό "σχολείο" και όπως σε όλα τα σχολεία οι μαθητές του δεν θα αποφοιτήσουν όλοι με άριστα...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.516
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom