Γενικά Τι πρέπει να προσέχετε στις εταιρίες χαμηλού κόστους

panpan

Member
Μηνύματα
6.889
Likes
26.890
Σκοπος του τοπικ αυτου ειναι να αναφερθουν τα μειονεκτηματα των εταιριων
χαμηλου κοστους απ οσους θελουν να ενημερωσουν τους συμφορουμητες
και να μην εχουμε αντιμαχιες σε αλλα τοπικ που αναγκαζουν τους mod kai
admin να βρισκονται στην δυσαρεστη θεση να διαγραφουν μυνηματα και να
κλειδωνουν θεματα.
Εμπρος North66,Taver,traveller και οσοι θελετε ενημερωστε τον κοσμο.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
To συγκεκριμένο μήνυμα-θέμα-πρόσκληση σε συγκεκριμένα μέλη του φόρουμ να δώσουν απαντήσεις με τον τρόπο που έχει γραφτεί είναι ένα flamebait αν γνωρίζεις για τι μιλάω.

Επί του προκειμένου, ο Traveller βρίσκεται σε τριήμερο ban άρα δε θα μπορέσει να συμμετάσχει στο θέμα σου.

Εγώ θα συμμετάσχω αλλά σε ένα αντίστοιχο θέμα που θα έχει και την ανάλογη σοβαρότητα στη διατύπωσή του.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.889
Likes
26.890
Για τον Τραβελερ δεν το γνωριζα και ουτε ειχα την διαθεση να ειρωνευτω.
Απλως ειναι κουραστικο για τους μοντ αλλα και για τους αναγνωστες να παρακολουθουν
αψιμαχιες.
Η προσκληση ειναι ανοικτη σε ολους,απλως σας ανεφερα γιατι εχετε την διαθεση απ οτι ειπατε να ενημερωσετε τον κοσμο
υγ
μπορεις να μου υποδειξεις που στερειτε σοβαροτητας να το διορθωσω?
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.889
Likes
14.520
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Να σας πω εγώ τη γνώμη μου.
Πήγα στη Στοκχόλμη με 70 ευρώ πήγαινε-έλα, πέρασα υπέροχα, έδωσα και 27 ευρώ για το λεωφορείο που σε μεταφέρει στο κέντρο της Στοκχόλμης. Η πτήση ήταν 3ωρη, συνεπέστατη και πάνω απ'όλα η μοναδική απευθείας.
Πήγα μόνη μου, δηλαδή lonelytraveller, τον πρώην άντρα μου τον λένε Πέτρο και είναι γεννημένος το 1975, αλλά δεν είναι από τη Ρόδο (σοβαρά τώρα)
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.889
Likes
26.890
μονο που θα σε παρακαλεσω να αναφερθουμε στα μειονεκτηματα των εταιριων
για να μην κλειδωθει αυτο το τοπικ
Υπαρχουν αλλα τοπικ που μπορουμε να γραψουμε για τα πλεονεκτηματα
Ευχαριστω
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.889
Likes
14.520
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
μονο που θα σε παρακαλεσω να αναφερθουμε στα μειονεκτηματα των εταιριων
για να μην κλειδωθει αυτο το τοπικ
Υπαρχουν αλλα τοπικ που μπορουμε να γραψουμε για τα πλεονεκτηματα
Ευχαριστω
Εμπρος North66,Taver,traveller και οσοι θελετε ενημερωστε τον κοσμο.
Συγγνώμη, αλλά θελεις πραγματικά να γίνει σοβαρός διάλογος όταν ξεκινάς ένα θέμα καλώντας 3 άτομα να μιλήσουν; :roll:
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.889
Likes
26.890
Εμπρος North66,Taver,traveller και οσοι θελετε ενημερωστε τον κοσμο.

ειναι 3 ατομα? Βλεπεις να αποκλειω καποιον?
Απλως ειχαν εκφρασει μια αντιθετη αποψη και θα θελαμε να υπαρχει σε ενα τοπικ
συγκεντρωμενη.
Τοσο κακο ειναι?
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Pan pan, θεωρώ χρήσιμο το post σου, όντως οι low cost χρειάζονται κάποια προσοχή, κυρίως να μπορούν να ενημερωθούν οι αναγνώστες σχετικά με τους κινδύνους και μετά ας αποφασίσουν μόνοι τους να τους συμφέρει να ταξιδέψουν με αυτές. Αν μπορείς να προσθέσεις στον τίπλο σου "Τι πρέπει να προσέχετε" θα ήταν ίσως πιο επεξηγηματικό.

Και εγώ από εδώ μέσα ενημερώθηκα για το τι σημαίνει low cost.
Άλλωστε εννιαία απάντηση δεν υπάρχει: αλλιώς κρίνει κάποιος ο οποίος έχει βάση του την Αθήνα, γιατί από εκεί παίζουν αρκετές προσφορές από τις regular εταιρείες και αλλιώς από τα περιφερειακά αεροδρόμια, απ' όπου οι πτήσεις με low cost είναι σχεδόν μονόδρομος και οποιαδήποτε άλλη λύση φριχτά ακριβή.
Για μένα το σοβαρότερο πρόβλημά τους είναι οτι άμα κάτσει η στραβή (πχ απεργία ελεγκτών εναέριας κυκλοφορίας) και τον τελευταίο καιρό αυτό μας συμβαίνει κάθε τρεις και λίγο, θα σε βάλουν στην αμέσως επόμενη πτήση που μπορεί να σημαίνει δυό ημέρες μετά, στην καλή περίπτωση, ή ακόμη και μετά την επιστροφή σου καθότι τα αεροπορικά εισιτήρια δε θεωρούνται ενίαια. Επίσης δε συνήθίζουν να έχουν πολλές πτήσεις από και προς κάθε προορισμό και δεν πρόκειται ποτέ να σε στείλουν με εξοδά τους να πετάξεις με άλλη εταιρεία regular η μη που να πετάει στον προορισμό για τον οποίο έκλεισες εισιτήριο. Κοινώς μπορείς να βρεθείς να έχεις πληρώσει ξενοδοχεία τα οποία να χρεώνουν ακυρωτικά και το ταξίδι να ακυρωθεί και να πρέπει να τα πληρώσεις και γενικά να χαλαστείς. Καλό είναι σε τέτοιες περιπτώσεις να πληρώνεις και την εξτρα ασφάλιση ώστε να είσαι καλυμμένος.
Ερώτηση: Η Ράιαν έχει ασφάλιση για την Ελλάδα; Δε μπορώ να την βρω! (παίζει να είμαι και γκαβή πάντως!)
Επίσης καλό είναι να ξέρει ο ενδιαφερόμενος οτι οι ανταποκρίσεις με low cost έχουν ένα υψηλό ποσοστό ρίσκου: αν καθυστερήσει ή ματαιωθεί η πτήση ουδεμία ευθύνη φέρουν για την επόμενη, ακόμη και ανα είναι με την ίδια εταιρεία.
Τα κιλά που επιτρέπονται στην καμπίνα, αν πληρώνεις και πόσο για να πιεις καφέ, πόσο χρεώνεται η αποσκευή, αν τα καθίσματα είναι στενά και μη ανακλινόμενα για μένα τουλάχιστον είναι λιγώτερα σοβαρά μειονεκτήματα από τα δύο που ανέφερα πάρα πάνω.
Επίσης καλό είναι να ξέρει κανείς που προσγειώνεται το αεροπλάνο και πώς πηγαίνει κανείς μέχρι το κέντρο της πόλης που τον ενδιαφέρει.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.889
Likes
14.520
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Oχι παιδί μου, κάνε τη δουλειά σου,
απλά λέω κι εγώ τη γνώμη μου :)
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.910
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
ενα μειονέκτημα που διαπίστωσα εστω και ως ημισχετικός:
λένε στο σάιτ τους Μιλάνο και εννοούν Μπέργκαμο,
που αν είσαι τυχερός θα το διαβάσεις στην παρένθεση
λένε στο σάιτ τους Βαρκελώνη και εννοούν Girona
λένε στο σάιτ τους Αμβούργο και εννοούν Λίμπεκ
λένε στο σάιτ τους Φρανκφούρτη και εννοούν ενα κουτσοχώρι ονόματι Χάν


Υ.Γ.:
Συγγνώμη, αλλά θελεις πραγματικά να γίνει σοβαρός διάλογος όταν ξεκινάς ένα θέμα καλώντας 3 άτομα να μιλήσουν; :roll:
συγνώμη δεν προσκάλεσε 3, αλλα μεταξύ άλλων και τους 3, εκ των οποίων ο ένας μας θεωρεί και άσχετους η ημιμαθείς, ενώ ο ίδιος ειναι μάλλον ο σχετικώτερος όλων ότι αφορά τις πτήσεις
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.131
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τα χουμε γράψει και ξαναγράψει. Όποιος τα θέλει μαζεμένα σε ένα θέμα, ας τα αναζητήσει και ας ποστάρει links ή αντιγράψει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.461
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom