Γενικά Τι πρέπει να προσέχετε στις εταιρίες χαμηλού κόστους

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.910
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
ναι αλλα πριν από αυτη την εξέλιξη
αν δεν απατώμαι στο σάιτ τους εγραφαν Barcelona και εννοούσαν Girona αντί να συμβαίνει το αντίθετο
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Τα χουμε γράψει και ξαναγράψει. Όποιος τα θέλει μαζεμένα σε ένα θέμα, ας τα αναζητήσει και ας ποστάρει links ή αντιγράψει.
Εσύ που το κατέχεις το εργαλείο του διαβόλου εμ της αναζήτησης στο φόρουμ ήθελα να πω, δεν μπαίνεις στον κόπο να το κάνεις; Γιατί εμένα μου είναι πιο εύκολο να γραψω πέντε-έξι σεντόνια Α4 παρά να μπω στην φασαρία της αναζήτησης. :haha:
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.889
Likes
26.888
ναι αλλα πριν από αυτη την εξέλιξη
αν δεν απατώμαι στο σάιτ τους εγραφαν Barcelona και εννοούσαν Girona αντί να συμβαίνει το αντίθετο
και εξακολουθουν να γραφουν και την επιλογη Βαρκελωνη(Χιρονα)
Απλως εχουν προσθεσει και το αεροδρομιο της Βαρκελωνης.
Υ.Γ.
γι αυτο ανοιξα το τοπικ,για να ενημερωθουν οσοι δεν γνωριζουν
τι στραβο μπορει να υπαρχει απο αυτους που γνωριζουν.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Οι Lowcost έχουν πολλά μα πολλά μειονεκτήματα για ανθρώπους που έχουν μάθει να ταξιδεύουν πρώτη θέση, να τρώνε καλά στο αεροπλάνο, να τους γλυκοκοιτάει η ή ο αεροσυνοδός, να πηγαίνουν στο αεροδρόμιο 10 λεπτά πριν τη πτήση, που δεν ξέρουν τι θα πει ηλεκτρονικό τσεκιν, που δεν μπορούν να μπουν μια στιγμή στο ιντερνετ και να δουν που είναι το αεροδρόμιο τους και πως συνδέεται με την πόλη που πηγαίνουν, που έχουν πρεσβυωπία και διαβάζουν μόνο το πρώτο όνομα του προορισμού τους και για πολλούς άλλους λόγους (θα τους πουν άλλοι).
ΑΛΛΑ, για την αδερφή μου που η κόρη της σπουδάζει στο Μιλάνο η ήζυτζετ είναι ευλογία και ειλικρινά χέστηκε για όλα τα παραπάνω. Επίσης και για μένα ήταν πραγματική ευλογία όταν χρειάστηκε να πάω 7 φορές σε ένα εξάμηνο στο Βερολίνο, έτσι μπορώ να πω οτι και εγώ επίσης χέστηκα για όλα τα παραπάνω.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.889
Likes
26.888
@ΕΡΣΗ
Pan pan, θεωρώ χρήσιμο το post σου, όντως οι low cost χρειάζονται κάποια προσοχή, κυρίως να μπορούν να ενημερωθούν οι αναγνώστες σχετικά με τους κινδύνους και μετά ας αποφασίσουν μόνοι τους να τους συμφέρει να ταξιδέψουν με αυτές. Αν μπορείς να προσθέσεις στον τίπλο σου "Τι πρέπει να προσέχετε" θα ήταν ίσως πιο επεξηγηματικό.

Δεν μπορω να το προσθεσω,αν μπορει καποιος φανταστικος Mod ας το κανει
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.889
Likes
14.519
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Μπράβο ρε Borealis, κι εγώ τη λέξη χέστηκα ήθελα να χρησιμοποι'ησω αλλά δε μου το επιτρέπει η διαγωγή μου
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Και εγώ θεωρώ ότι πρέπει να δωθεί μεγάλη προσοχή στην τοποθεσία του αεροδρομίου. Επίσης από αυτά που ξέρω είναι ότι ας πούμε το wizzair αναφέρει και την Girona και το Bergamo (στην παρένθεση επίσης).

Δεν έχω ταξιδέψει με το ryanair, και δεν ήξερα πως λειτουργεί το check in μέχρι που μία φίλη μου έχασε πτήση επειδή δεν εκτύπωσε το εισιτήριό της μέχρι τις 3 ώρες πριν (της πτήσης).
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
ΑΛΛΑ, για την αδερφή μου που η κόρη της σπουδάζει στο Μιλάνο η ήζυτζετ είναι ευλογία και ειλικρινά χέστηκε για όλα τα παραπάνω. Επίσης και για μένα ήταν πραγματική ευλογία όταν χρειάστηκε να πάω 7 φορές σε ένα εξάμηνο στο Βερολίνο, έτσι μπορώ να πω οτι και εγώ επίσης χέστηκα για όλα τα παραπάνω.
συμφωνώ μαζί σου όσον αφορά τις περιπτώσεις που αναφέρεις, ή τους ανθρώπους σαν εμάς (που θα έλεγε ο Αντώνης το ταξίδι έχει σημασία και όχι ο προορισμός), αλλά υπάρχουν πολλοί άνθρωποι οι οποίοι δεν τα γνωρίζουν, δεν γνωρίζουν επίσης πως να τα μάθουν (καλώς ή κακώς, αλλά ισχύει και με το παραπάνω), και δεν φταίνε που θα ήθελαν να ταξιδέψουν κάπου, κάποτε πιο οικονομικά. Εννοώ δεν μπορούμε να τους καταδικάσουμε μόνο και μόνον που δεν έχουν το πάθος (μάλλον και ικανότητα) να ασχολειθούν παραπάνω με το ταξίδι. Αν μπορούμε να τους βοηθήσουμε, μια χαρά και για αυτό το λόγο χαιρετώ τον πανπαν που, όπως κατάλαβα έχει καλή διάθεση και ας μην του το σκίζουμε το θέμα.

(να, να διαφωνήσω μια φορά και εγώ μαζι σου ;))
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.889
Likes
26.888
@ΙVANA
Αν μπορούμε να τους βοηθήσουμε, μια χαρά και για αυτό το λόγο χαιρετώ τον πανπαν που, όπως κατάλαβα έχει καλή διάθεση και ας μην του το σκίζουμε το θέμα.

αυτο θελω και γω να κανω,να βοηθησω τους μη γνωριζοντες
 

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Συγγνώμη, αλλά θελεις πραγματικά να γίνει σοβαρός διάλογος όταν ξεκινάς ένα θέμα καλώντας 3 άτομα να μιλήσουν; :roll:
Μας εγκαλεί ο panpan στο λαϊκό του δικαστήριο γιατί δεν υποστηρίζουμε τα συμφέροντα του Ιρλανδού... γι' αυτό και εγώ σαν κατηγορούμενος θα συμβουλευτώ πρώτα το δικηγόρο μου (που αυτή τη στιγμή κοιμάται) πριν απαντήσω.:cool:
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.889
Likes
26.888
Για ονομα του θεου τι αλλο θα ακουσω.
Την αποψη σου ζητησα,αν θες την λες,αν θες οχι.
Προσκληση ηταν να πεις την αποψη σου μπορεις να το καταλαβεις?
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μας εγκαλεί ο panpan στο λαϊκό του δικαστήριο γιατί δεν υποστηρίζουμε τα συμφέροντα του Ιρλανδού... γι' αυτό και εγώ σαν κατηγορούμενος θα συμβουλευτώ πρώτα το δικηγόρο μου (που αυτή τη στιγμή κοιμάται) πριν απαντήσω.:cool:
Εσένα πάντως δε σε έχω κόψει οτι υπερασπίζεσαι τα συμφέροντα του ιρλανδού. Μάλλον το αντίθετο κάνεις.
Πάντως ας μην το ξεσκισουμε το ποστ του PanPan. Πιστεύω οτι έχει χρησιμότητα.
(Kαι εγώ τα προβληματικά σημεία των low cost απο το travelstories τα έμαθα, και θεωρώ οτι καλό είναι να τα γνωρίζει κανείς, ώστε να παίρνει τα μέτρα του με εναλλακτικές όπου μπορεί πχ αγοράζοντας ασφάλεια ταξιδιού, είτε κλεινοντας ξενοδοχεία τα οποία μπορεί να τα ακυρώσει κανείς έως τελευταία στιγμή κλπ).
Το αν τελικά κάποιος θα επιλέξει να ταξιδέψει με regular ή με Low cost έχει να κάνει με έναν τόσο μεγάλο συνδυασμό παραγόντων (άλλο είναι να πετάς από Αθήνα όπου έχεις πολλές επιλογές και άλλο από περιφερειακά αεροδρόμια- άλλο είναι να βρίσκεις direct flight και άλλο με connection- επίσης εξαρτάται τι τιμές παίζουν την περιόδο που σε ενδιαφέρει- αν υπάρχουν προσφορές με regular για τον ίδιον προορισμό κλπ κλπ) που δεν μπορεί να βγει γενική ντιρεκτίβα.
Απλώς ας είναι ο καθένας πληροφορημενος για την στραβή που μπορεί να του κάτσει και τι μπορεί να κάνει για να ελαχιστοποιήσει αυτόν τον κίνδυνο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.459
Μέλη
38.940
Νεότερο μέλος
then8

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom