Γενικά Τι πρέπει να προσέχετε στις εταιρίες χαμηλού κόστους

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Μόνο μία χειραποσκευή, συμπεριλαμβανομένης τσάντας laptop, μέσης, σακκούλας κλπ., 56Χ45Χ25 εκατοστών , ανεξαρτήτως βάρους, αρκεί να μπορείς να τη σηκώσεις. Και ναι, αν προσθέσεις αργότερα βαλίτσα, θα είναι στην τρέχουσα online τιμή. Για περισσότερα:
Baggage allowances | easyJet.com
Σε πρόσφατο ταξίδι μου με την easyjet στην αναχώρηση από Ελλάδα είχα βαλίτσα-χειραποσκευή με τις διαστάσεις που αναφέρεις συν γυναικεία τσάντα στον ώμο,πέρασα χωρίς κανένα πρόβλημα.Στην επιστροφή στο αεροδρόμιο της Ρώμης είχα την ίδια χειραποσκευή,την γυναικεία τσάντα και μια μεγάλη σακούλα με ψώνια από τη Ρώμη όχι από το αεροδρόμιο,και πάλι πέρασα χωρίς κανένα πρόβλημα δηλαδή κανείς δε μου΄πε ότι έφερα τρεις χειραποσκευές.Όμως πρέπει να πω ότι στη Ρώμη ήταν πολύ αυστηροί με τις διαστάσεις της βαλίτσας.Πολλοί ενώ είχαν περάσει κανονικά από τον έλεγχο στην Αθήνα και ταξίδεψαν με την χειραποσκευή χωρίς καμία χρέωση,εκεί δεν τους άφηνα να την πάρουν πάνω στο αεροπλάνο αν δεν χωρούσε άνετα στην ειδική θήκη ελέγχου.Το αποτέλεσμα κάποιοι πλήρωσαν 50ε επιπλέον επιτόπου και φορτώθηκε ως κανονική βαλίτσα πια κι άλλοι έσπαγαν τα ροδάκια για να χωρέσει άνετα η βαλίτσα και να μην πληρώσουν.Διαμαρτυρίες,φωνές και τα σχετικά αλλά η υπάλληλος ανένδοτη...
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Σε πρόσφατο ταξίδι μου με την easyjet στην αναχώρηση από Ελλάδα είχα βαλίτσα-χειραποσκευή με τις διαστάσεις που αναφέρεις συν γυναικεία τσάντα στον ώμο,πέρασα χωρίς κανένα πρόβλημα.Στην επιστροφή στο αεροδρόμιο της Ρώμης είχα την ίδια χειραποσκευή,την γυναικεία τσάντα και μια μεγάλη σακούλα με ψώνια από τη Ρώμη όχι από το αεροδρόμιο,και πάλι πέρασα χωρίς κανένα πρόβλημα δηλαδή κανείς δε μου΄πε ότι έφερα τρεις χειραποσκευές.Όμως πρέπει να πω ότι στη Ρώμη ήταν πολύ αυστηροί με τις διαστάσεις της βαλίτσας.Πολλοί ενώ είχαν περάσει κανονικά από τον έλεγχο στην Αθήνα και ταξίδεψαν με την χειραποσκευή χωρίς καμία χρέωση,εκεί δεν τους άφηνα να την πάρουν πάνω στο αεροπλάνο αν δεν χωρούσε άνετα στην ειδική θήκη ελέγχου.Το αποτέλεσμα κάποιοι πλήρωσαν 50ε επιπλέον επιτόπου και φορτώθηκε ως κανονική βαλίτσα πια κι άλλοι έσπαγαν τα ροδάκια για να χωρέσει άνετα η βαλίτσα και να μην πληρώσουν.Διαμαρτυρίες,φωνές και τα σχετικά αλλά η υπάλληλος ανένδοτη...
Ανεξάρτητα με το αν τηρούνται σε όλα τα αεροδρόμια ή όχι οι κανόνες είναι κανόνες, και καλύτερα κάποιος να βρίσκεται προετοιμασμένος, παρά να πάει βρεθεί τελευταία στιγμή να προσπαθήσει να χωρέσει στην χειραποσκευή του τα πάντα, και σε περίπτωση που δε χωράνε να πληρώσει 50 ευρώ επειδή μπορεί να μη του συνέβαινε. Μόνο μία φορά μου έχει τύχει να μην εφαρμοστεί η πολιτική της easyjet όσες φορές ταξίδεψα με αυτήν.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Αγόρασα χειραποσκευή για το πρώτο μου ταξιδι με τη Ryan αλλά βλέπω ότι ξεφεύγει δύο πόντους στο πάχος (ύψος και πλάτος κανονικά) πιστεύετε (οι ταξιδεύοντες με ράιαν, Τάβερ μην απαντήσεις) αν δεν τη παραγεμίσω και την ''ζουλήξω'' θα καταφέρω να τη περάσω ή να ψάξω για καινούργια?

Υ.Γ μετά το θέμα του Ευθυμάκη μου φαίνεται γελοία η ερώτησή μου και θυμήθηκα αντίστοιχα θέματα με σωβρακοφανέλλες, αλλά τι να κάνω πρέπει να το λύσω και αυτό...
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Αγόρασα χειραποσκευή για το πρώτο μου ταξιδι με τη Ryan αλλά βλέπω ότι ξεφεύγει δύο πόντους στο πάχος (ύψος και πλάτος κανονικά) πιστεύετε (οι ταξιδεύοντες με ράιαν, Τάβερ μην απαντήσεις) αν δεν τη παραγεμίσω και την ''ζουλήξω'' θα καταφέρω να τη περάσω ή να ψάξω για καινούργια?

Υ.Γ μετά το θέμα του Ευθυμάκη μου φαίνεται γελοία η ερώτησή μου και θυμήθηκα αντίστοιχα θέματα με σωβρακοφανέλλες, αλλά τι να κάνω πρέπει να το λύσω και αυτό...
Χαχαχααχ γιατί ρε συ Borealis, τα θέματα με τα ισοθερμικά ήταν πολύ χρήσιμα!! Εγώ τουλάχιστον τις κράτησα τις σημειώσεις μου για το επόμενο ταξίδι στα κρύα ;)

Στο θέμα σου, η χειραποσκευή που αγόρασες είναι από σκληρό υλικό ή όχι; Αν είναι από μαλακό και ζουπιέται άνετα, θα μπορέσεις να περάσεις. Η δική μου χειραποσκευή είναι μια βαλιτσούλα η οποία έχει κάπως ωοειδές σχήμα. Η βάση της ξεπερνάει κατά 1-2 πόντους σε πάχος το επιτρεπόμενο, και σταδιακά μικραίνει προς τη λαβή. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα, στις περισσότερες πτήσεις με ryan δε χρειάστηκε καν να τη βάλω στην ειδική θήκη μέτρησης - μόνο την κοιτούσαν. Δεν πιστεύω να έχεις οποιοδήποτε θέμα εφόσον γενικά οι διαστάσεις σου είναι οκ.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
Αγόρασα χειραποσκευή για το πρώτο μου ταξιδι με τη Ryan αλλά βλέπω ότι ξεφεύγει δύο πόντους στο πάχος (ύψος και πλάτος κανονικά) πιστεύετε (οι ταξιδεύοντες με ράιαν, Τάβερ μην απαντήσεις) αν δεν τη παραγεμίσω και την ''ζουλήξω'' θα καταφέρω να τη περάσω ή να ψάξω για καινούργια?

Υ.Γ μετά το θέμα του Ευθυμάκη μου φαίνεται γελοία η ερώτησή μου και θυμήθηκα αντίστοιχα θέματα με σωβρακοφανέλλες, αλλά τι να κάνω πρέπει να το λύσω και αυτό...
Καλα φιλε με εσωσες!!!
Ευτυχως ανελαβες πρωτος εσυ την ευθυνη να ρωτησεις,γιατι ακριβως το ιδιο επαθα και εγω.
Και σκεφτομουν να την κανω την ερωτηση ή οχι.Επειδη δεν εχω πεταξει ποτε με low-cost.

Ωραιος και πανω που το σκεφτομουν για να το γραψω!
Τη δικια μου απο τα καρφουρ.30 ευρω.faraway η μαρκα νομιζω.
 
Μηνύματα
777
Likes
622
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Δεν ξέρω αν έχει ξαναανέβει στο travelstories αλλά το βρίσκω πολυ διασκεδαστικό.

Cheap flights, ο ύμνος:

 
Last edited by a moderator:

mlefkad

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Στην easyjet, λέει στη τιμή μιά χειραποσκευή απ'ότι καταλαβαίνω. Τι μεγέθους/βάρους, ξέρει κανείς; Επίσης, λέει ότι μπορείτε να πληρώσετε online αποσκευ΄γ αφού αγοράσετε το εισιτήριο σας (αργότερα δηλαδή), εννοεί στη τιμή που είναι Online έτσι; Όχι στη τιμή που πληρώνεις σαν υπέρβαρο στο αεροδρόμιο...

20 κιλα είναι το επιτρεπόμενο βάρος. καλύτερα να το κάνει ςonline μαζί με την κράτηση γιατί έχω την εντύπωση πως στο αεροδρόμιο είναι περισσότερα τα χρήματα. τουλάχιστον όσες φορες ταξίδεψα με τη συγκεκριμένη εταιρία τις αποσκευές τις έκλεισα online.
 

Anastasia@

Member
Μηνύματα
21
Likes
43
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Καλησπέρα παιδιά, κλείσαμε με ryan air απο θεσσαλονίκη για μιλάνο για την παρασκευή. Μετρησα την βαλίτσα κια όπως και άλλοι που ανέφεραν είναι 23 εκατοστα εκει που είναι τα ροδακια και γενικά 22 αλλά ζουπιέται καθώς είναι υφασμάτινη. Τι λέτε; θα μου την δεχτουν; το Σακβουαγιάζ πιο χοντρό βγαίνει πάντως. :p:cool:
 

fenaki

Member
Μηνύματα
43
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Έχω κλείσει και εγώ με τη ryanair, ήσασταν απόλυτα κατατοπιστικοί όσον αφορά στις διαστάσεις αλλά ακόμη δεν είμαι σίγουρη για τα κιλά! Τελικά είναι μέχρι πέντε, δέκα ή όσα τέλος πάντων μπορώ να βάλω σε αυτό το βαλιτσάκι; Το ζυγίζουν; Επίσης ισχύει ότι μπορώ να βάλω τα καλλυντικά ή άλλο υγρό σε σακουλάκι που το συνολό τους θα είναι έως ένα λίτρο;
 

taxidiakias

Member
Μηνύματα
52
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ορλαντο
Ταξίδι-Όνειρο
ορλαντο
Σε πρόσφατο ταξίδι μου με την easyjet στην αναχώρηση από Ελλάδα είχα βαλίτσα-χειραποσκευή με τις διαστάσεις που αναφέρεις συν γυναικεία τσάντα στον ώμο,πέρασα χωρίς κανένα πρόβλημα.Στην επιστροφή στο αεροδρόμιο της Ρώμης είχα την ίδια χειραποσκευή,την γυναικεία τσάντα και μια μεγάλη σακούλα με ψώνια από τη Ρώμη όχι από το αεροδρόμιο,και πάλι πέρασα χωρίς κανένα πρόβλημα δηλαδή κανείς δε μου΄πε ότι έφερα τρεις χειραποσκευές.Όμως πρέπει να πω ότι στη Ρώμη ήταν πολύ αυστηροί με τις διαστάσεις της βαλίτσας.Πολλοί ενώ είχαν περάσει κανονικά από τον έλεγχο στην Αθήνα και ταξίδεψαν με την χειραποσκευή χωρίς καμία χρέωση,εκεί δεν τους άφηνα να την πάρουν πάνω στο αεροπλάνο αν δεν χωρούσε άνετα στην ειδική θήκη ελέγχου.Το αποτέλεσμα κάποιοι πλήρωσαν 50ε επιπλέον επιτόπου και φορτώθηκε ως κανονική βαλίτσα πια κι άλλοι έσπαγαν τα ροδάκια για να χωρέσει άνετα η βαλίτσα και να μην πληρώσουν.Διαμαρτυρίες,φωνές και τα σχετικά αλλά η υπάλληλος ανένδοτη...
λοιπον μαλλον η υπαλληλος αυτοι θα ειναι ιδια σε ολους χαχαχα...αντιμετωπισα ακριβως το ιδιο θεμα απο αθηνα μπηκε η βαλιτσα με τις συγκεκριμενες διαστασεις μεσα μια χαρα οταν γυρναγα απο ρωμη και πηγα να βαλω την βαλιτσα καθετα δεν εμπαινε αν την εβαζα πρωτα διαγωνιως και μετα πατουσα και λιγο πανω την επαιρνε αλλα η κακιασμενη η υπαλληλος δεν το δεχοτανε με εστειλε ξανα στο κιοσκι της easyjet μου βαλε ενα αυτοκολλητο ανα θυμαμαι καλα ξαναπηγα και της το εδειξα και με αφησε να περασω με συμπαθησε δεν ξερω τι να πω....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.459
Μέλη
38.940
Νεότερο μέλος
then8

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom