Τι σας άρεσε περισσότερο στη Κούβα?

RIKA

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ψάχνω πάλι...
Ταξίδι-Όνειρο
Nότια Αμερική
ΤΟ ΟΤΙ ΖΕΙΣ ΣΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΕΠΟΧΗ!!! ΟΛΟΙ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΙ!!! ΚΑΙ ΠΑΡΑΣΥΡΕΣΑΙ... ΜΕ ΜΟΥΣΙΚΗ, ΡΟΥΜΙ, ΧΟΡΟ... ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ. ΚΙ ΟΤΑΝ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙΣ...
 

zaniko

Member
Μηνύματα
117
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπρόβνικ
Ταξίδι-Όνειρο
Νοτια Αμερικη-Ανδεις
Λατρεύω στην Κούβα το οτι για 3 δεκαετίες έζησε αυτό για το οποίο πολέμησε: δικαιώματα στις γυναίκες, ισότητα τάξεων, δωρεάν παιδεία και υγεία, ασφάλεια, οικοδόμηση αισθήματος αλληλεγγύης από το τίποτε, εθνική περηφάνεια, δουλειά, σπίτι, γη, αγοραστική ικανότητα (λόγια δανεικά αγαπημένου φίλου).
Τιμώ την αλληλεγγύη της στους άλλους λαούς, τις αποστολές γιατρών μέχρι την Αφρική.
Θαυμάζω την αντοχή της μετά το ’90 ώστε να παρουσιάζει την εικόνα που περίγραψαν οι τραβελστορικοί παρα πάνω…:clap::clap::clap: Viva Cuba!!
Ασύγκριτος θησαυρός το Τρινιδαδ!!
 

Attachments

Last edited by a moderator:

xrisa

Member
Μηνύματα
110
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
λατινικη αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
περού
Αν κάτι ζητάω από τα ταξίδια μου, είναι να με μεταφέρουν μακρυα από την καθημερηνότητά μου. Η Κούβα το καταφέρνει με το που προσγειώνεσαι. Άλλωστε η Habana Vieja είναι από τα μέρη που θα μπορούσα να ζήσω. Είναι οι άνθρωποι, ο αέρας, η μουσική, ο χορός, τα χαμόγελα, το ρούμι.....ίσως όλα μαζί. Μια τριτοκοσμική χώρα με την υγεία και την παιδεία σε πολύ υψηλά επίπεδα. Αυτή είναι η Κούβα για μένα.
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
τι μ' άρεσε περισσότερο στην κούβα... μμμ η ίδια η κούβα!:clap: η ατμόσφαιρα που σε παρασέρνει μαζί της σε άλλες επόχες, ο φιλόξενος όλο χαμόγελα κόσμος της, τα σπίτια, η μουσική στους δρόμους, η μαλεκόν, το βαραδέρο, οι αντίκες, τα φυσικά της τοπία που ήταν συγκλονιστικά! τα πούρα! το μουσείο του τσε (αν κ δεν έχω ασχοληθεί με την ιστορία του τσε όταν μπήκα στο μουσείο ένιωσα δέος). απλά υπέροχη! θα ξαναπάω σίγουρα!
 

kanaliotis

Member
Μηνύματα
143
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αχ, η Κούβα. Τα χρώματα, τα κτίρια, το ρούμι, τα πούρα, η ιστορία. Αλλά πάνω από όλα οι άνθρωποι! Μπορούμε πολλά να μάθουμε εμείς του δυτικού πολιτισμού.
 

pecora nera

Member
Μηνύματα
55
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
σιγκαπουρη-πουκετ
δεν εχω παει αλλα θελω σαν τρελη να παω μια μερα!!!
πιστευω θα με μαγεψει ο χορος κ οι ανθρωποι!να κανω μια ερωτηση,ποσες μερες χρειαζονται για να δεις την κουβα?να δεις ολα οσα πρεπει,πχ αβανα,βαραδερο.. για να πεις οτι ηταν ενα ολοκληρωμενο ταξιδι...
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
> Αν και θα επρεπε να ηταν στο θεμα "Πολιτισμικο σοκ" το αναφερω εδω. Θυμαμαι σε τουριστικη βολτα στην Αβανα με Κουβανο ξεναγο σταματησαμε για μοχιτο στο Ο'Ραιλυ (ενα απο τα αλλα εκτος Φλοριντιτα μπαρακια που επινε ποτο ο Χεμινγουεη) και αφου αφησαμε 1-2 δολλαρια πουρμπουαρ, βγαινοντας ειδαμε σε ενα σοκκακι ενα μικρο μαγαζι που εμοιαζε με μπακαλικο του 60. Ρωταμε τον ξεναγο να μας πει τι ειναι αυτο, και μετα απο πολυ πιεση μας το ξεφουρνιζει. "Ξερετε, εδω ειναι κρατικο παντοπωλειο. Εδω αγοραζουν με δελτιο (ναι, σαν αυτο της κατοχης του '40) τα 2 κιλα ρυζι και τα 2 κιλα ζαχαρη που δικαιουνται ανα μηνα"! Και ομως οι πελατες του παντοπωλειου ΧΑΜΟΓΕΛΑΓΑΝ οταν μας ειδανε!! Απο τοτε και μετα παντα αφηναμε 5 δολλαρια για πουρμπουαρ.

Φτωχες χωρες υπαρχουν πολλες. Κακομοιρια οπου υπαρχει φτωχεια ειναι πραγματα αυτονοητα. Το ξεφτυλισμα της προσωπικοτητας δυστυχως ερχεται μετα σαν συνεπεια της τραγικης οικονομικης /κοινωνικης καταστασης των φτωχων λαων. Τελος, ολα οδηγουν στην μεγαλη εγκληματικοτητα.

Αλλα... κανενα απο τα παραπανω δεν θα κανει τον μεσο Κουβανο να χασει το μοναδικο του χαρισμα. Την υπερηφανεια του. Απιστευτος λαος!
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
θέλω να ξαναπάω κούβα τώρα!!

θέλω να ξαναπερπατήσω στους δρόμους της αβάνας και να χορέψω με άγνωστους κουβανούς,
θέλω να ξαναπερπατήσω στην παραλία του βαραδέρο υπό τους ήχους κουβανέζικης μουσικής, κάτω από τον ήλιο να λάμπει στο ήδη ηλιοκαμμένο κορμί μου και κάτω από τους τεράστιους κοκοφοίνικες..
θέλω να ξαναβουτήξω στην υπέροχη θάλασσα..

τελικά η κούβα με έχει ξεμυαλίσει!!

joss, το τελευταίο κομμάτι του μηνυματός σου με βρίσκει απολύτως σύμφωνη!
 

vasilaki

Member
Μηνύματα
93
Likes
26
Πολύ θα ήθελα να τυπώσω όλες αυτές τις απαντήσεις και να της κολλήσω μπροστα στη συνάδελφο που όταν της είπα για πολλοστή φορά πόσο θα ήθελα να πάω στην Κούβα (δεν τα έχω καταφέρει ως τώρα), μου λέει με μια απαξίωση:
"Μου το έχεις ξαναπει. Τι να πας να δεις τη φτώχια; Άσε που είναι και σεισμογενής περιοχή."
Τρελαίνομαι όταν συναντάω τόσο κοντοφθαλμους ανθρώπους, εγκλωβισμένους στον μικρόκοσμο τους. Και η συγκεκριμένη έχει τουλάχιστον τετριπλάσια εισοδήματα από μένα και τον αρραβωνιαστικό μου...θα μπορούσε να είχε γυρίσει όλο τον κόσμο...Αχ σε λάθος μέρη πάνε τα λεφτά! Σε ανθρώπους που δεν ξέρουν να ζήσουν.:(
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Πολύ θα ήθελα να τυπώσω όλες αυτές τις απαντήσεις και να της κολλήσω μπροστα στη συνάδελφο που όταν της είπα για πολλοστή φορά πόσο θα ήθελα να πάω στην Κούβα (δεν τα έχω καταφέρει ως τώρα), μου λέει με μια απαξίωση:
"Μου το έχεις ξαναπει. Τι να πας να δεις τη φτώχια; Άσε που είναι και σεισμογενής περιοχή."
Τρελαίνομαι όταν συναντάω τόσο κοντοφθαλμους ανθρώπους, εγκλωβισμένους στον μικρόκοσμο τους. Και η συγκεκριμένη έχει τουλάχιστον τετριπλάσια εισοδήματα από μένα και τον αρραβωνιαστικό μου...θα μπορούσε να είχε γυρίσει όλο τον κόσμο...Αχ σε λάθος μέρη πάνε τα λεφτά! Σε ανθρώπους που δεν ξέρουν να ζήσουν.:(
να της πεις ότι δεν ξέρει τι της γίνεται!
η κούβα δεν έχει σεισμούς, αυτό μας είχε πει η αγαπητη μερσίνα ( η ξεναγός μας εκεί)
μακάρι να τα καταφέρεις να πας, είναι άλλο πράμα και άσε την κοντόφθαλμη να λέει!
 

vasilaki

Member
Μηνύματα
93
Likes
26
να της πεις ότι δεν ξέρει τι της γίνεται!
η κούβα δεν έχει σεισμούς, αυτό μας είχε πει η αγαπητη μερσίνα ( η ξεναγός μας εκεί)
μακάρι να τα καταφέρεις να πας, είναι άλλο πράμα και άσε την κοντόφθαλμη να λέει!
Ευχαριστώ afroditi. Ελπίζω να το καταφέρω σύντομα. Υποθέτω ότι είναι χώρα που μπορούμε να πάμε οι δυο μας με τον αρραβωνιαστικό μου χωρίς γκρουπ (ξέρω ισπανικά) γιατί το να πας με γκρουπ ανεβάζει πολύ την τιμή και με εκνευρίζει να με πηγαίνουν απο δω κι απο κει σαν το πρόβατο.

Υ.Γ. και σεισμούς να είχε πάλι θα πήγαινα! Αν είναι να σου τύχει, θα σου τύχει!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.498
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom