Τι σας άρεσε περισσότερο στη Κούβα?

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Σαφώς πρώτη και κύρια η ατμόσφαιρά της.Η έντονη αίσθηση ελευθερίας που αποπνέει το μέρος,η αλληλεγγύη των ανθρώπων εκεί και η περιφάνεια ενός λαού που αντέχει ακόμα μόλις 70 μίλια από τις ακτές των βαρβάρων.

Και εννοείται το "out of this world" Τρινιδάδ.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Σαφώς πρώτη και κύρια η ατμόσφαιρά της.Η έντονη αίσθηση ελευθερίας που αποπνέει το μέρος,

την έντονη αίσθηση ελευθερίας , πως τη καταλαβες και πως την εννοεις ; :roll:
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Ο ρυθμος!!! Ειναι διαχυτος παντου...απο το μωρο που κουνιεται ρυθμικα στο καροτσακι..
Το αρωμα επαναστασης-εστω κι αν τοχουμε στο μυαλο μας...
Η ασυγκριτη μαλεκον..
Τα παρτικουλαρες..
Οι χυμοι γκουaβα με τπ πρωινο..
Ο χρονος που κυλαει αργα στο βινιαλες..
Η πλατεια στο τρινιτατ...
Αχ,αχ,αχ....
Τι να βρω που δεν μου αρεσε??
Ναι, τα all-inclusive στο βαραδερο////
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τι να βρω που δεν μου αρεσε??
Ναι, τα all-inclusive στο βαραδερο////
+1000

Πραγματικό αίσχος,εύχομαι να μην είχα δει αυτήν την εικόνα της Κούβας.


Όσο για την αίσθηση ελευθερίας,που ρωτάει η Κiki,εννοώ ότι οι άνθρωποι εκεί εκφράζουν ελεύθερα τα συναισθήματά τους χωρίς να περιορίζονται από τις συμβάσεις του "δήθεν" δυτικού πολιτισμού.Αν υποννοείς κάτι περί της πραγματικής ελευθερίας εκεί,με συγχωρείς αλλά θεωρώ πολύ πιο υποδουλωμένους τους σκλάβους της Αμερικανοκουλτούρας (και σε αυτούς συμπεριλαμβάνω και τον εαυτό μου)απ'ότι τον μέσο Κουβανό.
 

viajera

Member
Μηνύματα
65
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ινδονησία
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Τα σπίτια της Μαλεκόν, ο χορός, η μουσική, το χαμόγελο των ανθρώπων, η απουσία του άγχους,η μη τουριστική παραλία Σάντα Μαρία, το άρωμα των πούρων και της επανάστασης.
 

maιra1

Member
Μηνύματα
206
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΚΙΝΑ
Η ευγενική και αριστοκρατική καταρέουσα -δυστυχώς- Αβάνα, το ζωντανό "αλήτικο" μουσικό Σαντιάγκο και η περηφάνια που όλοι ανεξαιρέτως -συμφωνούντες και αντιφρονούντες-νιώθουν για την επανάσταση και ο σεβασμός με τον οποίο περιβάλλουν τις μορφές -σύμβολα της χώρας τους.
 

axl954

Member
Μηνύματα
21
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξερω αν θα εχω λεφτά
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Αφρικής
Όταν επέστρεψα από την Κούβα, εκείνο το βράδυ έκατσα να γράψω το ταξιδιωτικό μου για να με συντροφεύει όταν η μνήμη μου θα έχει ποια εξασθενήσει. Άναψα ένα πούρο και έβαλα ένα ποτηράκι παλαιομενο ρούμι, προμήθειες που έφερα μαζί μου. Σε λίγα δευτερόλεπτα λίγα δάκρυα κύλισαν από τα μάτια μου. Για εμένα η Κούβα είναι κυρίως συναίσθημα, δεν την περιγράφεις αλλά την αισθάνεσαι. Σίγουρα δεν είναι ο παράδεισος επί γης, όμως σε αυτή τη χώρα ζούνε ακόμα κάποιες ιδέες και έννοιες όπως αντίσταση, επανάσταση, απλότητα, χαρα για τη ζωή.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.139
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
...χαρα για τη ζωή.
Και ποσο διαφορετικη ειναι η δικη μας χαρα απο τη δικη τους.

Δεν θα ξεχασω τον μικρο που ηρθε και μου εδωσε το μπαλακι του μπειζμπολ, προσκαλωντας με να παιξω μαζι τους. Στο δρομο εξω απο το σπιτι του φιλου που με φιλοξενουσε στην Αβανα. Τι χαμογελο ρε ηταν εκεινο;
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Εχουμε χασει την ουσια....
Κι αυτο ειναι λυπηρο...:(
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Λυπηρό δεν είναι που έχουμε χάσει την ουσία,είναι που αφήνουμε να περνάει η ζωή μας χωρίς να την ξαναδιεκδικήσουμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom