Τι φωτογραφική μηχανή χρησιμοποιείτε;

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ας πω και για μένα...
Εγώ ταξιδεύω με μια Canon EOS 450D (500 gr) και συνήθως έχω πάνω τον Canon EF-S 17-55 f/2.8 IS USM (650 gr). Μιλάμε για βάρος, αν είναι να κρέμεται στο λαιμό συνέχεια, αλλά δε με πτοεί (ακόμα). Έχει ήδη βγάλει ~22.000 φωτό (σχεδόν αποκλειστικά σε ταξίδια). Η διάρκεια της μπαταρίας της είναι εντυπωσιακή (και εντυπωσιακά καλύτερη απ' ότι λένε στο site), και το P (auto) mode μαζί με auto-select AF δουλεύει γενικώς σωστά, πράγμα πολύ βολικό όταν είσαι βιαστικός.
Επίσης, έχω συνήθως μαζί μου κι ένα Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM, αλλά μου χρειάζεται λιγότερο συχνά απ' ότι θα περίμενα.
Η προηγούμενη μηχανή μου ήταν η Olympus SP-560UZ, μια παταγώδης αποτυχία ως αγορά, την κράτησα κάπου 7 μήνες μόνο (και άλλες 25.000 φωτό περίπου).
Κι από σήμερα έχω επίσης στην κατοχή μου και μια ολοκαίνουργια Canon EOS 500D...:D
 
Last edited by a moderator:

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Κι από σήμερα έχω επίσης στην κατοχή μου και μια ολοκαίνουργια Canon EOS 500D...:D
Και όπως καταλαβαίνεις περιμένουμε πλήρη περιγραφή και αξιολόγηση... :D
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Είχες την 450D και πήρες και την 500D?? Νομίζω ότι στις λειτουργίες δεν διαφέρουν και τόσο... Για πες μας σχόλια και εντυπώσεις λοιπόν!
 

Galini

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Θα αργήσει πολύ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Ζηλανδία
Εγώ έχω 2, μια "δύσκολη" για εμένα και μια "εύκολη" για τον καλό μου, που δεν μπορεί τα πολλά -πολλά!!!

Αυτή είναι η "δύσκολη" Olympus E-400


Και αυτή η "εύκολη" Olympus Fe-370
 
Last edited by a moderator:

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Πριν λιγο καιρο απεκτησα μια samsung NV24 , μικρη βολικη, με καλη ποιοτητα εικονας, ευρυγωνιο φακο για να χωρανε τα αγαπημενα μου κτιριακια και κυριως δυνατοτητα manual λειτουργιας....! Αλλα εξακολουθω να αγαπω την αρχαια μου Fuji S5500 , compact μηχανη μεγαλουτσικου μεγεθους,με 10αρι ζοομ και καποιες μανουαλ λειτουργιες η οποια νομιζω οτι ηταν καλη αγορα ,αν και τη κουβαλαω σπανιοτερα πια...
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Εγω φωτογραφιζω με μια Nikon D80 + εξοπλισμο και 2 φακους,που μεχρι τωρα με εχει βγαλει ασπροπρωσοπο :)
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Εγώ είχα μια πανάκριβη olympus της οποίας οι μπαταρίες (ΑΑ) ξεφόρτιζαν πολύ γρήγορα. Έτσι, λόγω οικονομικών πήρα μία φτηνή PENTAX, αλλά έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος και παρόλο που έχει μπαταρία λιθίου με το που την παρήγγειλα, παρήγγειλα μαζί και δεύτερη μπαταρία, αλλά για τα ταξίδια βλέπω ότι χρειάζομαι και 3η μαζί μου μερικές φορές. Μια χαρά φωτογραφίες βγάζει, πολύ καλές, αλλά είναι η κλασσικές ψηφιακές αυτόματες.
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Μόνο Olympus χρησιμοποιώ μέχρι τώρα.
Η τρίτη κατά σειρά φωτογραφική μηχανή είναι η FE-5010 την οποία αγόρασα από την Νέα Υόρκη.

12 mpixel και 5χ οπτικό ζουμ.


awww.digitalcameratracker.com_wp_content_uploads_2009_03_olympus_fe_5010_bk.jpg





awww.letsgodigital.org_images_artikelen_36_olympus_fe_5010_review.jpg
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Απο σήμερα εκτός τη PENTAX που ανέφερα σε προηγούμενο ποστ ότι έχω, έχω και μία υποβρύχια 10mp intova(της sony) εώς 54 μέτρα βάθος για τις καταδύσεις μου!!! :D Εύχομαι να προλάβω να τη χρησιμοποιήσω τον επόμενο μήνα στη Κούβα! :lol:
 

LastMan78

Member
Μηνύματα
17
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική με μηχανή..
Εγώ έχω την Nikon D60 και μέχρι τώρα είμαι ευχαριστημένος, αν και θα ήθελα να πάρω έναν καλύτερο φακό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.179
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom