Τι φωτογραφική μηχανή χρησιμοποιείτε;

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Μήπως γνωρίζεται τίποτα για την Nikon D5000? Συγκριτικα με την Canon 500D, ποια πιστεύετε ότι είναι καλύτερη? Θέλω να αγοράσω καινούργια μηχανή αλλά ψάχνομαι ακόμα..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.974
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μήπως γνωρίζεται τίποτα για την Nikon D5000? Συγκριτικα με την Canon 500D, ποια πιστεύετε ότι είναι καλύτερη? Θέλω να αγοράσω καινούργια μηχανή αλλά ψάχνομαι ακόμα..
Στις DSLR, οι μηχανές δεν είναι το θέμα (ούτε το κόστος). Οι φακοί είναι. Επιλέγοντας μάρκα μηχανής, επιλέγεις ουσιαστικά "στρατόπεδο", καθώς οι φακοί είναι πάντα συμβατοί με μια μάρκα μόνο. Δες ποιό φακό θέλεις να πάρεις (έστω και μεσοπρόθεσμα), και ανάλογα επέλεξε σώμα μηχανής.
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Στις DSLR, οι μηχανές δεν είναι το θέμα (ούτε το κόστος). Οι φακοί είναι. Επιλέγοντας μάρκα μηχανής, επιλέγεις ουσιαστικά "στρατόπεδο", καθώς οι φακοί είναι πάντα συμβατοί με μια μάρκα μόνο. Δες ποιό φακό θέλεις να πάρεις (έστω και μεσοπρόθεσμα), και ανάλογα επέλεξε σώμα μηχανής.
Δεν έχω ιδέα ποιοι φακοί είναι καλοί και από τις δύο μάρκες...
Καλά καλά δεν έχω λήξει αν θέλω σταθερό φακό που έχει καλύτερα χαρακτηριστικά ή ζουμ που έχει πιο μεγάλο εύρος λήψεων..
Αλλά όπως και να το κάνουμε παίζουν και κάποιο ρόλο τα χαρακτηριστικά του σώματος..Απλώς εγώ δεν είμαι ούτε οπάδος της Nikon ούτε της Canon γιατί η προηγούμενη μηχανή μου ήταν Lumix-Panasonic..:roll:
 
Μηνύματα
9
Likes
3
Οι δύο μηχανές φαίνεται ότι έχουν πολύ μικρές διαφορές. Το καλύτερο νομίζω θα είναι να δεις από κοντά πια σου πάει πιο πολύ.. Όσο για τον φακό, πάρε σταθερό και προς τον ευρυγώνιο! (αυτή βέβαια είναι τελείως υποκειμενική άποψη!)
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Οι δύο μηχανές φαίνεται ότι έχουν πολύ μικρές διαφορές. Το καλύτερο νομίζω θα είναι να δεις από κοντά πια σου πάει πιο πολύ.. Όσο για τον φακό, πάρε σταθερό και προς τον ευρυγώνιο! (αυτή βέβαια είναι τελείως υποκειμενική άποψη!)
Και γω μάλλον προς τον σταθερο βλέπω να καταλλήγω...
Ωστόσο, αρχικά αξιζεί να πάρω όλο το Kit [σωμα, φακο (που σου δινουν αυτοι), κλπ) ή να πάρω κατευθείαν το σώμα μόνο και ανεξάρτητα τον φακό?
 

maris-lou

Member
Μηνύματα
134
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη-Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Η Nikon D5000 και η canon 500D ειναι αξιολογες μηχανες για ερασιτεχνες φωτογραφους και "παιζουν" στην ιδια κατηγορια.Ο κιτ φακος τους ειναι επισης πανω - κατω ο ιδιος.Αυτο που κατα την γνωμη μου κανει την διαφορα υπερ της Nikon, ειναι οτι στους ακριβοτερους φακους, που πιθανον να χρειαστεις καποια στιγμη,υπερεχει.
Οσο αφορα την εστιακη αποσταση του φακου, ο σταθερος 50αρης ειναι σαφως πιο γρηγορος, αλλα ο zoom ειναι πιο πρακτικος κυριως για τα ταξιδια.Σημερα οι zoom φακοι εχουν βελτιωθει αρκετα και η ποιοτικη διαφορα σε σχεση με τους σταθερους ειναι για τους ερασιτεχνες φωτογραφους δυσδιακριτη.
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Και αν ρωτήσω ποια είναι καλύτερη μεταξύ της Nikon D5000 και D90, σαφώς θα μου πείτε η D90. Αλλά για καλής ποιοτητας φωτογραφιες (ερασιτεχνική χρήση και ποτε δεν ξέρεις για τι άλλο) αξίζει να δώσω κάποια λεφτα παραπάνω και να πάρω την D90 ή μπορώ να την βολέψω και με την D5000?
 

maris-lou

Member
Μηνύματα
134
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη-Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Και αν ρωτήσω ποια είναι καλύτερη μεταξύ της Nikon D5000 και D90, σαφώς θα μου πείτε η D90. Αλλά για καλής ποιοτητας φωτογραφιες (ερασιτεχνική χρήση και ποτε δεν ξέρεις για τι άλλο) αξίζει να δώσω κάποια λεφτα παραπάνω και να πάρω την D90 ή μπορώ να την βολέψω και με την D5000?
Η D90 υπερεχει,χωρις να σημαινει πως με την D5000 δεν θα κανεις αριστα την δουλεια σου,ειδικα αν καποια στιγμη της βαλεις και καποιον καλυτερο φακο.Ποια θα επιλεξεις τελικα εχει να κανει με τις απαιτησεις σου και την ...τσεπη σου.
 

Nefeli_

Member
Μηνύματα
56
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
.....θα το σκεφτώ!!!
Κι εμείς οπαδοί της nikon.

NIkon D300 & D200,
φακοί Nikkor 17-55 2.8, Nikkor 24-70 2.8, 50 1.8,
φλας SB-900 & SB-800

Και για να μην κουβαλάμε πάντα τα μπαζούκας μαζί (και να θέλεις να τα κρύψεις δεν μπορείς) έχουμε και μία τσέπης...
nikon coolpix s200

νέο απόκτημα στο τελευταίο μας ταξίδι
Nikon D700

και μια μικρή αδιάβροχη
olympus stylus touch-8000

την αδιάβροχη πραγματικά την καταχάρηκα :D
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.230
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
D700? Μας πέθανες. Για πες πρώτες εντυπώσεις; τι φακό έχεις επάνω;
 

Nefeli_

Member
Μηνύματα
56
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
.....θα το σκεφτώ!!!
φακούς δεν πήραμε γιατί είχαμε πάρει ήδη αυτούς
Nikkor 17-55 2.8
Nikkor 24-70 2.8
Nikkor 50-1.8

απλά την ήθελε ο σύζυξ γιατί είναι λέει full frame.

Για εντυπώσεις να σου πω την αλήθεια ακόμη δεν προλάβαμε να την χρησιμοποιήσουμε γιατί έχει δύο εβδομάδες που επιστρέψαμε και μαζεύουμε τα κομμάτια μας :D
Πάντως με τους φακούς επάνω έχει μεγάλο βάρος σαν και την D300.
Μόλις την χρησιμοποιήσουμε και ειδικά στα άφλασα θα σας πω εντυπώσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.630
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom