Τουριστοπαγίδες

maris-lou

Member
Μηνύματα
134
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη-Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Να το πω, "...φυκια για μεταξωτες κορδελες";
Να το πω, αερας κοπανιστος σερβιρισμενος ξεροσφυρι;
Να το πω, κομπολογαδικα στο Ναυπλιο;
παντως ολοι εχουμε λιγο ως πολυ "πεσει" στην παγιδα και καποιες φορες συνειδητα,παραδομενοι στην ελαφροτητα των διακοπων.
 

ΝΑΝΑΕΑ

Member
Μηνύματα
30
Likes
27
Ταξίδι-Όνειρο
και πάλι Βραζιλία!
Μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά, έχεις δίκιο ΕΡΣΗ. Το κονσεπτ της λειτουργίας της αγοράς σήμερα είναι αυτό που με απογοήτευσε και όχι η ίδια η αγορά. Βεβαια για να σου πω την αλήθεια, δεν ξέρω αν φταίει το ότι πήγα Πάσχα, αυτό το κόνσεπτ είναι που ίσως δεν μ' αφησε να δω αυτό που τόσο ωραία περιγράφεις εσύ για το kapali carsi. Γι' αυτό την επόμενη φορά θα το δω με άλλα μάτια, σ' ευχαριστώ.
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Συμφωνώ πολύ με αυτό που είπε ο Kalspiros, εγώ το μόνο τρανταχτό παράδειγμα τουριστοπαγίδας που θυμάμαι να έχω ζήσει και μετά να μετάνιωσα γι' αυτό ήταν όταν είχα πάει στη Ν.Υόρκη και έφαγα στα Friday's της Times Square. Ο λόγος που έφαγα εκεί ήταν περισσότερο πρακτικός παρά τουριστικός (ήταν πολύ αργά, πεινούσα σα λύκος και εκεί έτυχε να βρεθώ) αλλά το ναπληρώνεις ένα burger με καμμένο το ένα ψωμάκι με 10 πατάτες δίπλα 18 ευρώ είναι σκέτη κοροιδία... Και φυσικά πολλοί είχαν πέσει στην ίδια παγίδα με εμένα, ελάχιστοι από τους οποίους ήταν Αμερικάνοι.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Θα ελεγα οτι tourist traps ειναι κατι οταν δεν εχει να προσφερει τιποτε, αλλα το εχουν "φτιαξει" διαφημισει κλπ, προκειμενου η τοπικη οικονομια να βγαλει χρηματα απο τον τουριστα εκ του μηδενος.
Συγκαταλέγεται π.χ. το Μαντάμ Τισό στο Λονδίνο ή η eurodisney?
Τουλάχιστον για την eurodisney, ξέρω ότι υπάρχει κόσμος που πάει Παρίσι μόνο και μόνο γι' αυτό! :shock:
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Περίμενα να το πει κάποιος άλλος αντί εμού.

Υπάρχει ένα θέμα με αυτά που ονομάζονται attraction.Μεγάλοι "στημένοι" χώροι που όμως μπορούν να δώσουν συγκινήσεις ή ικανοποίηση σε μια σεβαστή μερίδα κόσμου.

Εγώ ξέρω άτομα που έχουν πάει 3-4 φορές μόνο στη Eurodisney.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
νομίζω πως τουριστοπαγίδα,μπορεί να χαρακτηριστεί κάθε τι που είναι ή έχει να δώσει,κάτι άλλο από αυτό που λέει/διαφημίζει.δηλ. προσπαθεί να μας ξεγελάσει και έτσι να μας παγιδέψει,για να το επισκεφτούμε.
κάθε τι, που ξέρουμε ξεκάθαρα τι είναι, και το επιλέγουμε βάση των αναγκών μας,είτε αρέσει σ' άλλους είτε όχι δεν μπορεί να χαρακτηριστεί με τον παραπάνω όρο.και αυτό κυρίως γιατί δεν ζητάμε όλοι τα ίδια πράγματα,δεν έχουμε τις ίδιες ανάγκες,δεν βλέπουμε ένα μέρος με τα ίδια μάτια..πχ. για να χρησιμοποιήσω το παράδειγμα του kalspiros, το χωριό του Αι-Βασίλη,που για τον ίδιο δεν λέει τίποτα,για τον γιο μου είναι όνειρο το οποίο κάθε χειμώνα προσπαθεί να πραγματοποιήσει....:roll:
τα ίδια ισχύουν για κάθε μέρος.
προσλαμβάνουμε απ 'την επίσκεψή μας σ' αυτά, διαφορετικά πράγματα..ανάλογα με το εγώ μας..άρα μπορούμε να πούμε μας αρέσει ή δεν μας αρέσει ένα μέρος,αλλά δεν μπορούμε να το χαρακτηρίσουμε τουριστοπαγίδα επειδή δεν μας άρεσε....:)
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Είναι όντως λίγο δύσκολο να περιγραφεί με ακρίβεια ο όρος... μετά από ώριμη σκέψη 20 δευτερολέπτων, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι για μένα "τουριστοπαγίδα" είναι ένας προορισμός που είναι μεν πολύ δημοφιλής, αλλά ωστόσο στην πράξη απογοητεύει ΕΝΑ ΑΣΥΝΗΘΙΣΤΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ των τουριστών που επιλέγουν να τον επισκεφθούν. Στην περίπτωση δηλαδή που δεν μου αρέσει εμένα κάτι αλλά αρέσει στους περισσότερους, δεν μπορώ να το χαρακτηρίσω τουριστοπαγίδα. Επίσης, όσο και να μου αρέσει εμένα κάτι, αν απογοητεύει τους περισσότερους τότε πρέπει να παραδεχτώ ότι αξίζει τον τίτλο της τουριστοπαγίδας.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ωραία η συλλογιστική αλλά μάλλον.....μπάζει.

Γιατί η ποσόστωση των απογοητευμένων από έναν προορισμό έχει να κάνει καθαρά με τα ποιοτικά χαρακτηριστικά του δείγματος.

Με άλλα λόγια,αν μπεις σε ένα night-club στην παραλιακή και ρωτήσεις ποιός είναι ο ιδανικός προορισμός θα πάρεις απάντηση τη Μύκονο κοντά στο 90%.Αν πάλι το ρωτήσεις εδώ μέσα........
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Αν πάλι ρωτήσεις στην Κύπρο τους ιδανικούς προορισμούς, ειδικά σε ηλικίες 15-25 θα διαπιστώσεις ότι τα Κυπριοτόπουλα δεν νοούν επίσκεψη στην Αθήνα χωρίς Mall και Allou fun park. Όχι, δεν είναι φτιαγμένα ως tourist traps τα παραπάνω (άλλωστε οι περιοχές τους δεν είναι κράχτες) αλλά από μια σκοπιά τα ονομάζεις και έτσι. Ένας λοιπόν από τους λόγους που δεν αναφέρομαι σε μεμονωμένα σημεία αλλά σε περιοχές είναι και τούτος. Εξαρτάται τι σου σερβίρουν
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
νομίζω πως τουριστοπαγίδα,μπορεί να χαρακτηριστεί κάθε τι που είναι ή έχει να δώσει,κάτι άλλο από αυτό που λέει/διαφημίζει.δηλ. προσπαθεί να μας ξεγελάσει και έτσι να μας παγιδέψει,για να το επισκεφτούμε.
Noμίζω ότι είναι ακριβώς αυτό που λες, να μας ξεγελάσει...

Αν ανατρέξει κάποιος στον ορισμό της τουριστοπαγίδας συναντά την ιστορία των αδερφών Κάμερον που αφού αγόρασαν δικαιώματα γης στο Grand Canyon ονόμασαν τη διαδρομή με το πιασάρικο όνομα Bright Angel Trail και χρέωναν ένα δολλάριο την είσοδο ενώ νοίκιαζαν και μουλάρια για την κατάβαση... η τουριστοπαγίδα στηρίζονταν στο γεγονός ότι αφού σε είχαν κατεβάσει με το μουλάρι 1300 μέτρα υψομετρική διαφορά, μετά είχες επιλογή είτε να ανέβεις με τα πόδια:D είτε να τους στα ξανασκάσεις για να ανέβεις επάνω...
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Ωραία η συλλογιστική αλλά μάλλον.....μπάζει.

Γιατί η ποσόστωση των απογοητευμένων από έναν προορισμό έχει να κάνει καθαρά με τα ποιοτικά χαρακτηριστικά του δείγματος.

Με άλλα λόγια,αν μπεις σε ένα night-club στην παραλιακή και ρωτήσεις ποιός είναι ο ιδανικός προορισμός θα πάρεις απάντηση τη Μύκονο κοντά στο 90%.Αν πάλι το ρωτήσεις εδώ μέσα........
Μα και η επιλογή προορισμού εξαρτάται από το δείγμα. Δηλαδή δεν περιμένω να δω παππούδες να επιλέγουν nightlife προορισμούς, ούτε τους θαμώνες του night-club να επιλέγουν μαζικά την Γαύδο. Οπότε επιμένω στην συλλογιστική μου :bleh:
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Μη με βρίσετε πολύ, αλλά για κάποιο λόγο θεωρώ τουριστοπαγίδα την Πράγα. (ειδικά τα Χριστούγεννα!) Είχα πάει το '98 και ήδη ήταν πολλοί οι τουρίστες, τώρα ξέρω ότι γίνεται το αδιαχώρητο. Είναι πανέμορφη πόλη, σύμφωνοι, δεν καταλαβαίνω όμως γιατί έχει διαφημιστεί τόσο πολύ και σπεύδουν εκεί υπερβολικά πολλοί τουρίστες για μια πόλη τέτοιου μεγέθους, προτιμώντας τη μάλιστα από πόλεις όπως το Παρίσι και το Λονδίνο. Και λέω τουρίστες γιατί παντού τους βλέπεις με τον οδηγό τους μπροστά να κρατάει μια ομπρέλα και όλοι να τον ακολουθούν. Σε πολλές πόλεις συμβαίνει αυτό, επειδή όμως η Πράγα είναι μικρή είναι πολύ έντονο και κουραστικό το φαινόμενο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.512
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom