Τουρκία Τουρκία - διαβατήριο ή ταυτότητα ??

kostasmath23

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Καλησπέρα παιδια!

Ηθελα να κανω μια ερωτηση. Μπορω να μπω απο Ελλαδα σε Τουρκια με το ΙΧ μου και επειτα να επιστρεψε μονο με ελληνικη ταυτοτητα (αυτην με λατινικους χαρακτηρες) και οχι με διαβατηριο;

Χιλια ευχαιρστω
 

Porfyria

Member
Μηνύματα
75
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού

connosp

Member
Μηνύματα
390
Likes
828
Καλησπέρα παιδια!

Ηθελα να κανω μια ερωτηση. Μπορω να μπω απο Ελλαδα σε Τουρκια με το ΙΧ μου και επειτα να επιστρεψε μονο με ελληνικη ταυτοτητα (αυτην με λατινικους χαρακτηρες) και οχι με διαβατηριο;

Χιλια ευχαιρστω
Μπήκα-βγήκα με ταυτότητα του 2015 πριν ένα χρόνο, θα ξαναπάω στις γιορτές.
 

taniakar

Member
Μηνύματα
245
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
θυμάμαι καλά ότι έχετε αναφέρει πως για Τουρκία αρκεί ταυτότητα? κάπου το είχε πάρει το μάτι μου και δεν το βρίσκω. θέλουμε Μάρτιο να κάνουμε roadtrip με φίλους στην Τουρκία, εμείς έχουμε διαβατήριο εννοείται αλλά οι φίλοι όχι. χρειάζεται να βγάλουν?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
θυμάμαι καλά ότι έχετε αναφέρει πως για Τουρκία αρκεί ταυτότητα? κάπου το είχε πάρει το μάτι μου και δεν το βρίσκω. θέλουμε Μάρτιο να κάνουμε roadtrip με φίλους στην Τουρκία, εμείς έχουμε διαβατήριο εννοείται αλλά οι φίλοι όχι. χρειάζεται να βγάλουν?
Ισχύει η ταυτότητα.
 

Porfyria

Member
Μηνύματα
75
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού
θυμάμαι καλά ότι έχετε αναφέρει πως για Τουρκία αρκεί ταυτότητα? κάπου το είχε πάρει το μάτι μου και δεν το βρίσκω. θέλουμε Μάρτιο να κάνουμε roadtrip με φίλους στην Τουρκία, εμείς έχουμε διαβατήριο εννοείται αλλά οι φίλοι όχι. χρειάζεται να βγάλουν?
Όπως έγραψε κι ο @fotast, αρκεί η ταυτότητα. Ιδού κι η σχετική αναφορά στην επίσημη ιστοσελίδα του υπουργείου εξωτερικών της Τουρκίας.
Countries whose citizens are allowed to enter Türkiye with ID
 

alexm 678

Member
Μηνύματα
16
Likes
22
Και στο αεροδρόμιο παρόλο που είναι στα εκτός Σένγκεν είσαι οκευ με την ταυτότητα ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.512
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom