Το πιο επικίνδυνο αεροδρόμιο στον κόσμο

ilias133

Member
Μηνύματα
7
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
KINA
Η προσγείωση στο αεροδρόμιο Lukla στο Nepal δεν είναι και η πιο εύκολη υπόθεση, καθώς απαιτούνται ειδικοί χειρισμοί και μανούβρες από έμπειρους πιλότους!

Το αεροδρόμιο βρίσκεται σε ύψος 2800 μέτρων ενώ το αεροπλάνο πρέπει να περάσει από μία κοιλάδα..

Περισσότερα διαβάστε ΕΔΩ!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
στο συγκεκριμένο αεροδρόμιο έχω "πλοηγηθεί" εκτενώς μέσω του (του;;;; ) google earth και θα συμφωνήσω. μπορείτε να δείτε μια 3D απεικόνιση παρακάτω. πρόκειται για το πιο κοντινό αεροδρόμιο στο everest. συνήθως από εδώ ξεκινάνε οι ορειβάτες το ταξίδι τους προς την κορυφή. τώρα το θέμα με τα επικίνδυνα αεροδρόμια υπάρχει στο forum εδώ:
http://www.travelstories.gr/%EA%E1%...FC%EC%E9%E1-%F4%EF%F5-%EA%FC%F3%EC%EF%F5.html
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...FC%EC%E9%EF-%F3%F4%EF%ED-%EA%FC%F3%EC%EF.html
 

Attachments

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.450
Φοβερό ..ούτε σε αεροπλανοφόρο να ήταν ..προσγείωση με angle of attack και αρκετές προσευχές :D..το άγκιστρο και ο καταπέλτης τους λείπει .......
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
ομολογώ οτι δεν κατάλαβα κατι τέτοιο στην προσγείωση μου στο Νεπάλ..
έβλεπα την πανέμορφη katmantu απο ψηλά με τα κοκκινα κεραμίδια και το μυαλό μου ήταν πότε θα ακουμπήσουν οι τροχοί στο έδαφος να ξεχυθώ στους δρόμους..
αυτο που έχω να πώ ειναι το αεροδρόμιο αυτο καθε αυτό ήταν το πιο μίζερο που έχω ποτέ επισκεφτεί..
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
renata;340497[B said:
]ομολογώ οτι δεν κατάλαβα κατι τέτοιο στην προσγείωση μου στο Νεπάλ[/B]..
έβλεπα την πανέμορφη katmantu απο ψηλά με τα κοκκινα κεραμίδια και το μυαλό μου ήταν πότε θα ακουμπήσουν οι τροχοί στο έδαφος να ξεχυθώ στους δρόμους..
αυτο που έχω να πώ ειναι το αεροδρόμιο αυτο καθε αυτό ήταν το πιο μίζερο που έχω ποτέ επισκεφτεί..
Φυσικά δεν το κατάλαβες. Αφού το θέμα μας δεν είναι το Tribhuvan (ο διεθνής αερολιμένας στην Κατμαντού), αλλά το αεροδρόμιο στην Lukla.
Αλλο η μικρη Lukla, άλλο η πρωτεύουσα του Νεπάλ Κατμαντού. Ετερα αεροδρόμια. Θα σε μαλώσω....
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Φυσικά δεν το κατάλαβες. Αφού το θέμα μας δεν είναι το Tribhuvan (ο διεθνής αερολιμένας στην Κατμαντού), αλλά το αεροδρόμιο στην Lukla.
Αλλο η μικρη Lukla, άλλο η πρωτεύουσα του Νεπάλ Κατμαντού. Ετερα αεροδρόμια. Θα σε μαλώσω....
χα χα βιαστηκα!! ειδα μετα και την φωτο του spiros και κατάλαβα τι έγραψα..
θα σε συγχωρήσεις??:rolleyes:
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
οποιος φοβαται τα αεροπλανα πρεπει να δει αυτα τα βιντεακια!
 

vasilis_sta

Member
Μηνύματα
48
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
πολυ ενδιαφερον αρθρο...κανεις τον σταυρο σου και οτι γινει
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.612
Likes
9.906
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.243
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
newrevie

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom