Το πιο ομορφο μπλε το ειδα...

DAVID

Member
Μηνύματα
75
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΣΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
μπράβο για το θέμα. Ετσι αισθάνομαι ανακούφιση που έγραψα τα χειρότερα για τις Μαλδίβες και ίσως κάποιοι απορούσαν. Βάλτε μέσα στις ομορφιές μας και τις παραλίες Ζακύνθου και Β. Εύβοιας
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Το πιο ομορφο μπλε - γαλαζιο - πρασινο το ειδα στην Ελαφονησο στην παραλια του σιμου, χειμωνα.
Οσοι εχουν παει ξερουν για τι πραγμα μιλαω
 

Papas George

Member
Μηνύματα
73
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
mexico
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γυρος του κοσμου
Ετσι αισθάνομαι ανακούφιση που έγραψα τα χειρότερα για τις Μαλδίβες και ίσως κάποιοι απορούσαν. Βάλτε μέσα στις ομορφιές μας και τις παραλίες Ζακύνθου και Β. Εύβοιας

Πες τα χρυσοστομε!!!!!!
λες κ εχουν ανοιξει τον θερμοσιφωνα..
ασε τον "ποδαροδρομο" που ριχνεις για να κανεις μια απλωτη..
 
Μηνύματα
39
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Εμ...ο γύρος του κόσμου;
Κάντε μια βουτιά στη Τζουμέιρα στο Ντουμπάι για να καταλάβετε τί εστί θερμοσίφωνας.

Κατά τα άλλα νομίζω έχουμε μπλέξει λίγο τα χρώματα! Για το Ιόνιο είναι πιο χαρακτηριστικά χρώματα απο light blue έως πράσινο. Στο Αιγαίο και δη στις Κυκλάδες βασιλεύει το βαθύ μπλε. Σε αυτό το τελευταίο νομίζω το Αιγαίο δεν έχει αντίπαλο. Σε ό,τι αφορά πράσινογαλάζιες αποχρώσεις, σηκώνει λίγο παραπάνω κουβέντα. Οι Βερμούδες και η Σαρδηνία έχουν παραλίες με τέτοια χρώματα που αξίζουν τα λεφτά τους. Δε συγκρίνω ούτε κατά διάνοια με Ταϋλάνδη Βιετναμ και λοιπές Νοτιοανατολικές Ασιατικές δυνάμεις. Και για Πολυνησία, ας δώσει κάποιος τα φώτα του, εγώ θα τα δώσω μετά από κανα 4μηνο.

Σε ό,τι αφορά τη θερμοκρασία, έχουμε από τα πιο δροσερά έως παγωμένα νερά. Τώρα που το σκέφτομαι όπου έχω κολυμπήσει εκτός Ελλάδος είναι ένα άτονο χλιαρό αδιάφορο νεράκι - ακόμα και στη διπλανή Σαρδηνία.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.748
Likes
50.921
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στο Αιγαίο και δη στις Κυκλάδες βασιλεύει το βαθύ μπλε. Σε αυτό το τελευταίο νομίζω το Αιγαίο δεν έχει αντίπαλο.
Μμμ, συμφωνώ, αν και βρήκα αντίπαλο: Η λίμνη Τιτικάκα είναι ίδια το Αιγαίο, ειδικά από τη νήσο Taquile. Φωτοτυπία Σαντορίνη μιλάμε, στο πιο ανεξερεύνητο, αρχέγονο και μυστηριώδες, χώρια που οι Ινδιάνοι δίνουν και μια εξωτική εσάνς (σαν κυρία σε κομμωτήριο του Κολωνακίου ακούγομαι):
http://farm1.static.flickr.com/39/105495577_a924be1881.jpgΕπίσης φοβερό μπλε (αλλά πάλι σε λίμνη) έχει και η Toba στην Ινδονησία, συν απίστευτη θέα όταν έχει συννεφάκια (δηλαδή κάθε μέρα!).

Σε ό,τι αφορά τη θερμοκρασία, έχουμε από τα πιο δροσερά έως παγωμένα νερά. Τώρα που το σκέφτομαι όπου έχω κολυμπήσει εκτός Ελλάδος είναι ένα άτονο χλιαρό αδιάφορο νεράκι - ακόμα και στη διπλανή Σαρδηνία.

Ε, όχι και παγωμένα...αυτοί που κολυμπούν σε ωκεανούς τι να πουν; Έχεις δοκιμάσει κολύμπι στο Iquique της Χιλής ακόμη και καλοκαιριάτικα; Αμ ο Ατλαντικός της Ισπανίας, οι περίφημες παραλίες της Καλιφόρνια; Συμφωνώ πως η θερμοκρασία του νερού της Ελλάδος είναι ιδανική, αλλά κι αυτό εξαρτάται στο τι έχει συνηθίσει ο καθένας, κάτι φίλοι Κουβανοί δεν έμπαιναν μέσα διότι ήταν μπούζι για τα δικά τους δεδομένα ο Σχοινιάς τον Αύγουστο. Στα ανατολικά της Ινδονησίας έχω βρει τις καλύτερες θερμοκρασίες εκτός Ελλάδας: ούτε ζέστη, ούτε κρύο αλλά μια δροσιά που με το που βουτάς μέσα ιδρωμένος ανακουφίζεσαι.

Για βυθό ψηφίζω και πάλι Ινδονησία, σαν παραλίες την Ινδία σαν νερό (θερμοκρασία και διαύγεια) την Ελλάδα.
 

tzo

Member
Μηνύματα
63
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
θιβετ???
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
δαγκωτό ΜΠΑΛΟΣ Χανιά!!!!!!!!!
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Το πιο ωραίο μπλε το είδα στην Αμοργό...
 

positiva

Member
Μηνύματα
130
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ...
Το πιο όμορφο μπλε το έχω δει στο Ιόνιο!
Παράδειγμα:
Συμφωνώ κι εγώ. Το πιο όμορφο μπλε/γαλάζιο το έχω δει στη Ζάκυνθο στη διαδρομή από Πόρτο Βρώμη προς Ναυάγιο. Είχα την τύχη να κολυμπήσω κιόλας. Μαγευτικά νερά...!!!
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.290
Τι να πω και γω που καθε μερα βλεπω τον Ατλαντικο;; Και το μονο που σκεφτομαι ειναι το μπλε στην παραλια του Σιμου,Ελαφανησος .
 

MarilenaAth

Member
Μηνύματα
121
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ...
Συμφωνώ μαζί σας....Ζάκυνθος και πάλι Ζάκυνθος.... Η εκδρομούλα με τα καραβάκια γύρω απο το νησί σε ανταμείβει με τον καταπληκτικό συνδυασμό γαλαζοπράσινα νερά-σπηλιές!!!....... Πραγματικά πολύ όμορφα....

Ψηνομαι για Μπάλο τωρα..... :shock:
Δεν ντρεπομαι καθόλου ρε γαμωτο...Ακομα να μην έχω παέι....
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Λοιπον... μπλε...θα ελεγα οτι με εντυπωσιασε η Κερκυρα, περισσοτερο ακομη απο τα Χανια (συγνωμη στους φιλους Κρητικους αλλα γουστα ειναι αυτα!)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.069
Μέλη
38.964
Νεότερο μέλος
Sandofer

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom