Το φαγητό είναι ταξίδι!

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις
Απίθανες κριτσανιστές κουτσομούρες στο Χαμόδρακα (Θεσ/νικη)-ακριβούτσικες αλλά ωραιότερες δεν έχω δοκιμάσει- και ως λάτρης της μελιτζάνας , ραγού μελιτζάνες, στην Κάρυστο, απλά απίθανες, πεντανόστιμες, ελαφριες χωρίς λάδια κ τέτοια.
Το ωραιότερο σνιτσελ κοτόπουλο, στην Πράγα στο Οlympia.
 

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο ταξίδι
Εγώ πάλι που είμαι κρεατού (έτσι δε λέγεται αυτό;) έφαγα ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΟΝΤΟΣΟΥΒΛΙ που υπάρχει σε ένα μαγαζί του Μετσόβου που λέγεται "Τα 5 φ". Βρίσκεται στην κεντρική πλατεία και σου σερβίρει το κρέας στη λαδόκολλα, ενώ έχει μόνο κοντοσούβλι, λουκάνικα, μικρά κοκορέτσια και φέτα. Ένα σας λέω: Απλά δεν μπορείτε να φανταστείτε τη νοστιμιά.
 

iro

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
καλησπέρα. δε μπορώ να στείλω ακόμα προσωπικό μήνυμα!Μονεμβάσια τέλεια στο κάστρο μέσα!Ξενοδοχεία Malvasia και βυζαντινό μέσα στο κάστρο!Θα σου αρέσει πολύ!Νατο ανέβεις όλο.Πες μου μετά εντυπώσεις!!!!!!!
 

geog

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Νορβηγία
Τρομερό θέμα και ως κοιλιόδουλος οφείλω να δώσω κι εγώ τα συγχαρητήριά μου! Γενικώς δίνω ιδιαίτερη προσοχή στην τοπική κουζίνα κάθε προορισμού μου και το φαγητό παίζει τεράστιο ρόλο στο αν πέρασα καλά σε ένα ταξίδι.
Από Ελλάδα: άγρια μανιτάρια σε όλες τις παραλλαγές τους στα Γρεβενά, υψηλές γαστριμαργικές απολαύσεις (μέχρι και φαγκρί γεμιστό με τρούφα) και εξαιρετικά χαμηλές τιμές, με απίστευτα ενημερωμένη κάβα στο Λιτόχωρο (!!!), λαυράκι ψητό στην παραλία της Κατερίνης και φέτος στον Πλακιά στην Κρήτη χοιρινό με αρακά που θα μου μείνει αξέχαστο.
Στο εξωτερικό το μοναστήρι (?) του Αγίου Αυγουστίνου στο Σάλτζμπουργκ που το έχω επισκεφθεί 2 φορές και φημολογείται ότι έχει την καλύτερη βαρελίσια μπύρα της Κεντρικής Ευρώπης, αλλαντικά στη Σλοβενία, εξαιρετική (και αυθεντική) καρμπονάρα σε απόμερο οικογενειακό ταβερνάκι στο Lecce, μύδια αχνιστά στη Σκωτία, ολόφρεσκη μοτσαρέλλα και τηγανιτά λαχανικά από farma agriturismo στο Ότραντο της Ιταλίας (εκεί δοκίμασα και άλογο κοκκινιστό), εξαιρετικά τυριά στη Γαλλία.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
φάτε στην συρία .τα πρώτα πιάτα που έρχονται είναι αρκετά για να χορτάσετε !!! οπως ελιές με ρίγανη βασιλικό και φυστίκια ,ταχίνι σε όλες τις παραλλαγές , τα φαγητά της ειναι γνωστά ,οπως και τα ψωμάκια που αυτοσχεδιάζουν την γέμιση στον ξυλόφουρνο της κάθε γειτονιάς .τα πιάτα όλα περιέχουν και ξηρούς καρπούς ,όπως κουκουνάρια ,κάσιους και άλλα φυστίκια ...τα γλυκά τους ?? αφήστε καλυτερα ..ολα υπέροχα τόσο όσο να μην σε λιγώνουν !!!
 

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις
φάτε στην συρία .τα πρώτα πιάτα που έρχονται είναι αρκετά για να χορτάσετε !!! οπως ελιές με ρίγανη βασιλικό και φυστίκια ,ταχίνι σε όλες τις παραλλαγές , τα φαγητά της ειναι γνωστά ,οπως και τα ψωμάκια που αυτοσχεδιάζουν την γέμιση στον ξυλόφουρνο της κάθε γειτονιάς .τα πιάτα όλα περιέχουν και ξηρούς καρπούς ,όπως κουκουνάρια ,κάσιους και άλλα φυστίκια ...τα γλυκά τους ?? αφήστε καλυτερα ..ολα υπέροχα τόσο όσο να μην σε λιγώνουν !!!


Ρε συ Ρενάτα σιελλόροια με πιασε.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Ρε συ Ρενάτα σιελλόροια με πιασε.
το πιασες !!! αυτό σε πιάνει και μονο να το σκέφτεσαι !!! μια μέρα παρολίγο να πεθάνομε απο το φαγητο ,και αυτό μόνο γιατί ειπαμε να δοκιμάσομε λίγο απο όλα !!!!:lol:
 

mariashaki

Member
Μηνύματα
54
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
οπου με βγαλει ο δρομος..
Ταξίδι-Όνειρο
λατινικη αμερικη
νεα σμυρνη ,ενα πολυ ωραιο κινεζικο!Αλλα και ισπανικη κουζινα στη Γλυφαδα
 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Τανια, θεικό κρέας στην Αλεξανδρούπολη στη ταβέρνα "Στη λαδόκολλα¨. Απίστευτο κότσι και σουβλάκια κοτόπουλου μαριναρισμένα με μουστάρδα. Πανδαισία γεύσεων. Και φυσικά όλα στη λαδόκολλα. Μέχρι και την χωριάτικη την εφέραν σε λαδόκολλα. Μου έκανε τόση εντύπωση που την έβγαλα και φωτογραφία.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Ο γιατρος της πεινας.
Δεν σκαμπαζω και πολλα απο φαγητα,αλλα η φωτο μιλαει απο μονη της.
Σαμουι,φεβρουαριος `08,ενας απο τους εκατονταδες υπαιθριους παγκους.!!!
 

Attachments

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο ταξίδι
Τανια, θεικό κρέας στην Αλεξανδρούπολη στη ταβέρνα "Στη λαδόκολλα¨. Απίστευτο κότσι και σουβλάκια κοτόπουλου μαριναρισμένα με μουστάρδα. Πανδαισία γεύσεων. Και φυσικά όλα στη λαδόκολλα. Μέχρι και την χωριάτικη την εφέραν σε λαδόκολλα. Μου έκανε τόση εντύπωση που την έβγαλα και φωτογραφία.

Ναι, ε? Ωραία, πηγαίνοντας για Έβρο θα κάνω μια στάση για αυτά μαριναρισμένα σουβλάκια κοτόπουλου!
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Α ρε xene!! Street food από Ταϊλάνδη!!! Τι μας κάνεις τώρα!!

Απαντάω με Pho στο δρόμο από Vietnam!
DSC09021_resize.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.790
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom