Τρομοκράτες ετοιμάζουν «χριστουγεννιάτικη» επίθεση στη Γερμανία

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Στα μέσα Δεκεμβρίου πάω Δρέσδη για μουσική και ....Χριστουγεννιάτικες γιορτές. Το περιμένουμε οικογενειακώς πως και πως. Ελπίζω να μην μας συμβεί κάτι.....
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Κλειστός μέχρι νεωτέρας ο Θόλος του Ράιχσταγκ στο Βερολίνο

Για λόγους ασφαλείας

Βερολίνο, Γερμανία


Ο Θόλος και ο εξωτερικός χώρος του Ράιχσταγκ στο Βερολίνο, έκλεισαν τη Δευτέρα για τους επισκέπτες και τους τουρίστες, μέχρι νεωτέρας.

Οι γερμανικές Αρχές δεν έδωσαν περισσότερες διευκρινίσεις για την απόφαση αυτή, ωστόσο, οι επισκέψεις των γκρουπ, οι οποίες είχαν κλείσει εκ των προτέρων, συνεχίζονται.

Η Γερμανία ενίσχυσε τα μέτρα ασφαλείας την Τετάρτη, καθώς ο υπουργός Εσωτερικών Τόμας ντε Μεζιέρ ανακοίνωσε πως υπάρχουν «συγκεριμένα σχέδια» για πραγματοποίηση επιθέσεων από ισλαμιστές, χωρίς να διευκρινίσει τους στόχους των επιθέσεων αυτών.

Σύμφωνα με το περιοδικό Der Spiegel, που είναι συνήθως καλά πληροφορημένο στα θέματα ασφαλείας, «τρομοκράτες θέλουν να συλλάβουν ομήρους και να προκαλέσουν λουτρό αίματος μέσα στο Ράιχσταγκ».Newsroom ΔΟΛ
in.gr - Κλειστός μέχρι νεωτέρας ο Θόλος του Ράιχσταγκ στο Βερολίνο - Ειδήσεις - Κόσμος
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
εγώ που παω δλδ τέλη Νοέμβρη, τι να πω;
δεν το αλλάζω φυσικά!
 

gone

Member
Μηνύματα
110
Likes
28
Εσύ όμως tita ως έμπειρη από τα του Βερολίνου, κινείσαι πιθανώς εκτός των επίμαχων σημείων.
Δεν ξέρω, είμαι προβληματισμένος.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.721
Likes
50.749
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στο Βερολίνο πάντως που είμαι τώρα, έχει αρκετή ασφάλεια, ειδικά σε στόχους εβραϊκού ενδιαφέροντος (από συναγωγές μέχρι μνημεία και νεκροταφεία), αρκετούτσικους αλλά ευγενικούς ελέγχους, ενώ το κλου είναι η φύλαξη και της πρεσβείας της Βορείου Κορέας, μάλλον για το φόβο διαμαρτυρίας της Νοτιοκορεάτικης κοινότητας μπροστά από την πρεσβεία των "άλλων". Η είσοδος στο Κοινοβούλιο απαγορεύεται ακόμη.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
Στο Βερολίνο πάντως που είμαι τώρα, έχει αρκετή ασφάλεια, ειδικά σε στόχους εβραϊκού ενδιαφέροντος (από συναγωγές μέχρι μνημεία και νεκροταφεία), αρκετούτσικους αλλά ευγενικούς ελέγχους, ενώ το κλου είναι η φύλαξη και της πρεσβείας της Βορείου Κορέας, μάλλον για το φόβο διαμαρτυρίας της Νοτιοκορεάτικης κοινότητας μπροστά από την πρεσβεία των "άλλων". Η είσοδος στο Κοινοβούλιο απαγορεύεται ακόμη.

Βρε συ θα μας τρελάνεις εντελώς !!!!!!!
αφρικανίζεσαι στο Βερολίνο ?????
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εσύ όμως tita ως έμπειρη από τα του Βερολίνου, κινείσαι πιθανώς εκτός των επίμαχων σημείων.
Δεν ξέρω, είμαι προβληματισμένος.
δεν νομιζω οτι παιζει ρολο αυτο. αν ειναι να σου τυχει...άσε που στα "επιμαχα" σημεια ο ελεγχος θα ειναι πολύ μεγαλος.
αααχχχ ανυπομονω να έρθει το Σάββατο, αλλά μου βαλατε ιδεες και θα προσπαθησω να περιορισω τις μετακινησεις μου όσο μπορω :(
Yorgο, φιλια στο Βερολίνο!!!:clap:
δεν μου λες, στους σταθμους μετρο/s-bahn πώς είναι τα πράγματα;
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Εγώ χθες ταξίδεψα για Lufthansa για Φρανκφούρτη και ο έλεγχος στο αεροδρόμιο ήταν ενδελεχέστατος (σε σχέση με άλλες φορές).
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Στο Βερολίνο πάντως που είμαι τώρα, έχει αρκετή ασφάλεια, ειδικά σε στόχους εβραϊκού ενδιαφέροντος (από συναγωγές μέχρι μνημεία και νεκροταφεία), αρκετούτσικους αλλά ευγενικούς ελέγχους, ενώ το κλου είναι η φύλαξη και της πρεσβείας της Βορείου Κορέας, μάλλον για το φόβο διαμαρτυρίας της Νοτιοκορεάτικης κοινότητας μπροστά από την πρεσβεία των "άλλων". Η είσοδος στο Κοινοβούλιο απαγορεύεται ακόμη.
:shock::shock::shock: Αφρικανικό Βερολίνο ? :D Γιώργο θα μας τρελλάνεις...

Υ.Γ. Είναι και το Bahari μας εκεί...;)
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Γιώργο και Μαρία...σας μισώ και τους δύο!! :mad:
Ο ένας είναι ήδη στο Βερολίνο και η άλλη θα πάει το Σάββατο???
Μα με τον πόνο μου παίζετε??? :klaps::klaps:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.520
Μέλη
38.942
Νεότερο μέλος
evrhdhkh

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom