Τρόποι επιβίβασης σε αεροπλάνο κ.α.

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Χαίρομαι ιδιαίτερα γιατί δικαιώθηκα... οι μεγαλοαστικές σου ρίζες σε συνδιασμό με τα φετίχ και τις δεισιδαιμονίες της άρχουσας τάξεις που φανερά αντιπροσωπεύεις σε κάνουν να τα ισοπεδώνεις όλα... Τι Παπάγος τι Πλαστήρας λοιπόν κυρία μου? Τι όμορφα που τα λέτε... στον ίδιο ντορβά ο μεγάλος κεκοιμημένος της κόκκινης πλατείας με τον μισότρελο αποστάτη του σοσιαλισμού... ω καιροί ώ ήθη!! Καλό θα ήταν να πάτε μια βόλτα στο μπιντέ του Κολωνακίου , να παίξετε το πιάνο σας , να κεντήσετε την προίκα της κόρη σας και να πάψετε επιτέλους να ασχολείστε με το θέμα... δείτε κυρία μου την τόλμη και γοητεία, απολαύστε τα υποπροιόντα μαζικής υποκουλτούρας που σας πλασάρουν, χαρείτε με τα βλακώδη τηλεριάλιτη που σας αποχαυνώνουν και αφήστε τα του σοσιαλισμού... δεν νομίζετε ότι είναι πολύ σοβαρός για να ασχοληθείτε με αυτόν??
 

anikoum

Member
Μηνύματα
54
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κυανή Ακτή
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος
Είστε απίθανοι τύποι!!!
Μου αρέσει που πήγατε το θέμα. Εγώ είπα ότι δεν είναι και πολύ ευχάριστο λίγο πριν φύγει κανείς να ακούει για συντριβές αεροπλάνων κι εσείς μιλάτε για φυσούνες και λεωφορειάκια..... Δεν παίζεστε! Μπράβο όμως! Βλέπω ότι δεν μασάτε από τίποτα τέτοια...
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.966
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Nα επικροτήσω για το πασίγνωστο απόφθευγμα, και να το επαναλάβω:


1212.jpg
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
και αφήστε τα του σοσιαλισμού... δεν νομίζετε ότι είναι πολύ σοβαρός για να ασχοληθείτε με αυτόν??
Αποκαλυφθήκατε κύριε: Έτσι αντιλαμβάνεστε τη λειτουργία του πολιτικού συστήματος, μόνο οι λίγοι και οι εκλεκτοί που εσείς και οι όμοιοι σας θα ορίσετε, είναι οι άξιοι ώστε να ασχοληθούν με την Πολιτεία, οι υπόλοιποι οφείλουν απλώς να ακολουθούν τα θέσφατα τάχα μου για το καλό τους το οποίο οι ίδιοι αγνοούν: ο πατερναλισμός σε όλο του το μεγαλείο. Ίσως έφτασε η ώρα να διαβάσετε και κάτι άλλο πέρα από το "τι να κάνουμε". Είδαμε τι κάνατε εις όφελος πολλών χωρών ώστε να διευκολυνθούν προς το δρόμο για τον (αν)υπαρκτο σοσιαλισμό. Φτάνει πια λοιπόν: Προς διευρυνση των οριζόντων σας, σας συστήνω το βιβλίο του Πόππερ: "η ανοιχτή κοινωνία και οι εχθροί της"
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Συγγνώμη αλλά εδώ το θέμα μας δεν είναι το αεροπορικό δυστύχημα?Πού κολλάνε όλα τα υπόλοιπα?
Εγώ φταίω που ασχολούμε και σου ανοίγω τα μάτια... κάτσε δες κι εσύ το big brother... λακέδες της αντίδρασης είσαστε όλοι... νομίζετε ότι θα αποπροσανατολήσετε τον κόσμο αλλά τα δόλια σχέδια σας δεν θα περάσουν...

Είστε απίθανοι τύποι!!!
Μου αρέσει που πήγατε το θέμα. Εγώ είπα ότι δεν είναι και πολύ ευχάριστο λίγο πριν φύγει κανείς να ακούει για συντριβές αεροπλάνων κι εσείς μιλάτε για φυσούνες και λεωφορειάκια..... Δεν παίζεστε! Μπράβο όμως! Βλέπω ότι δεν μασάτε από τίποτα τέτοια...
Εσύ τώρα πας να μας τρελλάνεις? εσύ το άρχισες το θέμα πας να βγεις και από πάνω? το Θεό σου δεν έχεις!! κάνε μας την χάρη σε παρακαλώ...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω το νόημα των λεγομένων σας: Σε τι συνεισφέρετε anikum και shadow88 με τις παρεμβάσεις σας, αν όχι στο να διευκολύνετε την άτακτη φυγή του traveller; Αντί να μελετήσει το σύγγραμμα που του πρότεινα και να αναθεωρήσει τις μονολιθικές απόψεις του, τον διευκολύνετε στη φυγομαχία του. Ρίχνετε καπνό στο πεδίο της ιδεολογιής μάχης ώστε να καλύψετε τη φυγή του.
Και shadow 88 το αεροπορικό δυστύχημα δεν έχει νόημα παρά μόνο αν ενταχθεί σε ένα γενικότερο ιδεολογικό- άρα πολιτικό- πλαίσιο. Ειδαλλιώς παραμένει άνευ νοήματος, είναι α-νόητο με την έννοια που δίνει ο Heidegger στον όρο.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Ο νεροκουβαλητής της αντίδρασης μιλάει για φυγομαχία!!! Με χαρά διαπιστώνω ότι πέρα από τις κοσμικές ασχολείες σας ασχολείστε και με το διάβασμα... με ενδιαφέρον θα αναζητήσω το προτεινόμενο βιβλίο και πραγματικά εύχομαι να μην είναι επιπέδου βίπερ Νόρα...

Επί της ουσίας όμως θα συμφωνήσω , ναι γίνονται και θαύματα, με την παρέμβασή σας... ασφαλώς και το αεροπορικό ατύχημα δεν έχει νόημα παρά μόνο αν ενταχθεί σε ένα γενικότερο ιδεολογικό- άρα πολιτικό- πλαίσιο... οπότε κρίνω και εγώ τις παρεμβάσεις των φίλων μας άσχετες και δόλιες... αν έχετε κάτι ουσιαστικό να προσφέρετε στην κουβέντα κάντε το αλλιώς σωπάστε... ήμαρτον πια!!!
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Εμένα πάλι, και συγγνώμη που θα παρέμβω, και θα μιλήσω σοβαρα όμως αυτή τη φορά, με στενοχωρεί ιδιαιτέρως αυτό που γίνεται. Εντάξει, είπαμε ο Traveller είναι λίγο ιδιότροπος και παράξενος (συγγνώμη αγαπητε συμφορουμιτη αλλα ετσι εχουν τα πραγματα..) αλλά αυτός δεν είναι λόγος να του επιτίθεστε και να γίνεται αυτό που γίνεται τούτη τη στιγμή... Τι έχετε όλοι εναντίον του, δεν μπορώ να καταλάβω. Στην τελική, σεβαστείτε την ηλικία και την πείρα του!

ΕΡΣΗ, σκέψου πόσα χρόνια σου ρίχνει! Αυτά δηλαδή δεν μετράνε;;;
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πάλι ομιλέιτε από μία τάχα μου υψηλότερη θέση προς ημάς οι οποίοι ευρισκόμεθα σε χαμηλώτερο επίπεδο ( τι είδους άραγε; ταξικού, μορφωτικού, ιδεολογικού; διευκρινίστε αν το έχετε ξεκαθαρίσει ). Αποδεικνύετε για άλλη μια φορά με τη στάση σας τη περιφρόνησή σας για όποιον δεν ασπάζεται τις ιδέες σας: Ξυπνήστε κύριε: ο κόσμος δεν είναι μόνο άσπρος ή μαύρος, είναι πλήρης ενδιαμέσων αποχρώσεων τις οποίες με πείσμονα τρόπο αρνείστε να δείτε. Εθελοτυφλείτε κύριε, εθελεοτυφλείτε, αλλά δε μου κάνει καμία εντύπωση, είναι ίδιο του ακραίου πολιτικού χώρου στον οποίο κινείσθε.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εμένα πάλι, και συγγνώμη που θα παρέμβω, και θα μιλήσω σοβαρα όμως αυτή τη φορά, με στενοχωρεί ιδιαιτέρως αυτό που γίνεται. Εντάξει, είπαμε ο Traveller είναι λίγο ιδιότροπος και παράξενος (συγγνώμη αγαπητε συμφορουμιτη αλλα ετσι εχουν τα πραγματα..) αλλά αυτός δεν είναι λόγος να του επιτίθεστε και να γίνεται αυτό που γίνεται τούτη τη στιγμή... Τι έχετε όλοι εναντίον του, δεν μπορώ να καταλάβω. Στην τελική, σεβαστείτε την ηλικία και την πείρα του!
Αγαπητή μου, νομίζω οτι με την παρέμβασή σου αυτή κάθε άλλο παρά καλές υπηρεσίες προσφέρεις στον εν λόγω κύριο: είναι ικανός και μόνος του και με το παραπάνω μάλιστα να υπερασπίζει τον εαυτό του και τις ανεκδιήγητες απόψεις του. Δεν έχει χρεία οψίμων υπερασπιστών. Μην τον υποβιβάζεις κατ' αυτόν τον πλάγιο και ύπουλο τρόπο: δεν δέχομαι ο ιδεολογικός μου αντίπαλος να ταπεινώνεται ενώπιον μου: επιζητώ μια έντιμη αναμέτρηση μαζί του και δε δέχομαι να συνεπικουρούμαι από γερμανοτσολιάδες των σκοτεινών συμφερόντων των Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας.
 

shadow88

Member
Μηνύματα
185
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip στη Τοσκάνη..
Δεν βλέπω big brother.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.305
Μηνύματα
887.456
Μέλη
38.975
Νεότερο μέλος
NICK TZANETAKIS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom