Υπερεκτιμημένες πόλεις

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Προσωπικά άκουγα πάντα πολλά υποσχόμενα πράγματα για το Dubai, πόσο πλούσια και χλιδάτα είναι όλα, πόσο φθηνή αγορά έχει, κλπ κλπ. Εγώ προσωπικά δε θα ξαναπήγαινα ποτέ, βαρέθηκα τη ζωή μου 4 μέρες που έμεινα και θα πρότεινα σε όσους θέλουν να δουν μέση ανατολή ή γενικά κάποια αραβική χώρα να προτιμήσουν οποιαδήποτε άλλη επιλογή τους δίνεται.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Θεωρούμε τη Βιέννη υπερεκτιμημένη επειδή "υστερεί" σε nightclubs και διασκέδαση στύλ Soho???
Έχετε δίκαιο...Αφήστε τη Βιέννη ήσυχη...Η Λάρισα είναι κοντά και σας περιμένει!!!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Η αλήθεια είναι ότι η ιστορική Λάρισα με τα παγκοσμίου φήμης σκυλάδικα και τις απαράμιλες χασαποταβέρνες της απέχει παρασάγγες από την βαρετή νυχτερινή ζωή της Βιέννης... τώρα πάω να χαρακωθώ με την ησυχία μου... μην με ενοχλήσει κανείς...

Υ.Γ. Κάτω τα χέρια από το Dubai...
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
ΛΟΝΔΙΝΟ. Τη χρυσή πρωτιά στον κατάλογο με τις δέκα σπουδαιότερες πόλεις του κόσμου εξακολουθεί να κατέχει η Νέα Υόρκη παρά τη φτωχή ποιότητα της ζωής των κατοίκων της, ενώ το Λονδίνο, σταθερή αξία στους ταξιδιωτικούς οδηγούς, κερδίζει το αργυρό προσφέροντας θέατρα, χορό, τέχνη, λογοτεχνία, όπως και εξουθενωτικό στρες σε καθημερινή βάση. Τρίτο το Παρίσι, που «θρέφεται από την αυταπάτη της τέλειας πόλης», τέταρτο το Βερολίνο, που υποβαθμίζεται λόγω κακής κουζίνας, όγδοη η Κωνσταντινούπολη. Αυτά είναι μεταξύ άλλων τα συμπεράσματα στα οποία κατέληξε παγκόσμια έρευνα ειδικών επί των ταξιδιωτικών προορισμών στο νέο βιβλίο Time Out: The World’s Greatest Cities
Την πέμπτη θέση κατέλαβε η Βαρκελώνη με την εκπληκτική της αρχιτεκτονική και τα κλασικά θαύματα του Γκαουντί, την έκτη το Σικάγο, που φημίζεται «για τη χαρισματική πολιτιστική σκηνή του και τους διακριτικούς γείτονες». Εβδομο κατατάχθηκε το Τόκιο, «με τη φουτουριστική του τεχνολογία, το ισχυρό χρηματιστήριο, τα ψηλά κτίρια και την ακούραστη μάζα εκατομμυρίων ατόμων που απλώνεται σε πολλά χιλιόμετρα». Στην όγδοη θέση η Κωνσταντινούπολη, με το «θείο ηλιοβασίλεμα». Ενατη ήλθε η Ρώμη χάρη σε δραστηριότητες που έλαβαν χώρα πριν από δύο χιλιάδες χρόνια, αλλά και χάρη σ’ έναν σαρωτικό συνδυασμό του παλαιού με το μοντέρνο. Δέκατο, τέλος, τερμάτισε το Σίδνεϊ, μια πολυπολιτιστική πόλη με «υγιές λαϊφστάιλ», «πολύχρωμη νυχτερινή ζωή» και άριστη ποιότητας ζωής.




kathimerini.gr |
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Τόσες σελίδες έχουν γραφτεί για τις ..ίδιες γνωστές πόλεις που τι να κάνουμε κατ΄άλλους είναι υπερεκτιμημένες και κατ΄άλλους όχι και επιτέλους διάβασα και κάτι ...διαφορετικό! για το Dubai!(από τον Dva Scra)
Ε ως προς αυτό νομίζω θα υπάρξει γενική ομολογία για το ότι είναι υπερεκτιμημένο,πλην ελαχίστων εξαιρέσεων:haha:
Αλήθεια traveller ,επι τη ευκαιρεία θυμήθηκα ότι μας χρωστάς μια απάντηση γι αυτο το Dubai,θες δώσ την εδώ θες στο sosial ...τόσο χρόνο σου αφιερώσαμε να σχολιάσουμε το σχετικό σου άρθρο κι εσύ μας άφησες με την απορία...:roll:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εκεινους τους "διακριτικους γειτονες" του Σικαγο μπορει να μου τους εξηγησει κανεις; Δηλαδη ποιοι ειναι και τι κανουν; Δηλαδη οι κατοικοι της Μινεαπολης δεν σχολιαζουν τη σεξουαλικη ζωη των κατοικων του Σικαγου;
Οι Αθηναιοι παλι μηπως θα πρεπει να παραπονεθουν οτι οι Χαλικιδιωτες και οι Θηβαιοι κανουν πολυ φασαρια, αμολανε τα σκυλια τους, βαζουν στη διαπασων τα ραδιοφωνα, τρωνε σκορδο και τους χαλανε το ιματζ; Γι αυτο αραγε δεν κατεχουν περιοπτη θεση στην εν λογω λιστα; Τι αλλο θα μαθουμε πια εδω στο forum!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.785
Likes
18.175
Η αλήθεια είναι ότι η ιστορική Λάρισα με τα παγκοσμίου φήμης σκυλάδικα και τις απαράμιλες χασαποταβέρνες της απέχει παρασάγγες από την βαρετή νυχτερινή ζωή της Βιέννης... τώρα πάω να χαρακωθώ με την ησυχία μου... μην με ενοχλήσει κανείς...

Υ.Γ. Κάτω τα χέρια από το Dubai...
Εσείς τώρα κύριε τι πρόβλημα έχετε με τις χασαποταβέρνες? Μπορείς να φας σε μερικές κρεατάκι που τύφλα να έχουν άλλοι.....να ζήσει και ο Τέλης και το κοκκινέλι του...

Και φυσικά κάτω τα χέρια από το Ντουμπάι.....έχετε πάει στο νέο Terminal 3 να πάθετε τη πλάκα σας? Α, όλα κι όλα....ξεκινάει και το μετρό εκεί....
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Αλήθεια traveller ,επι τη ευκαιρεία θυμήθηκα ότι μας χρωστάς μια απάντηση γι αυτο το Dubai,θες δώσ την εδώ θες στο sosial ...τόσο χρόνο σου αφιερώσαμε να σχολιάσουμε το σχετικό σου άρθρο κι εσύ μας άφησες με την απορία...:roll:
Δεν θέλει και πολύ να γίνει το κακό romantic woman... Λίγο το κρασί , λίγο ένα χαμένο στοίχημα, λίγο η πλάκα... όλα βοήθησαν και το υπέροχο Dubai έγινε hot προορισμός... καμένο χαρτί όμως ήμουν... δεν τσίμπισε κανένας...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Γιατί βρε XRISTOS? Πέρα από τα καφέ μιας άλλης εποχής και τα σνιτσελάδικα-μπυραρίες, έχει πολλές άλλες επιλογές διασκέδασης? Εξαιρείται, φυσικά, η όπερα!
δηλαδή όποια πόλη δεν έχει τις άπειρες επιλογές διασκέδασης την θεωρείς υπερτιμιμένη :rolleyes:
η βιέννη έχει υπέροχα καφέ υπέροχη όπερα υπέροχα club ......εχει....έχει....τα πάντα εκτός απο σκυλάδικα μπουζούκια και club ....ε αυτά τάχει αφήσει για την Λάρισα

sapienza μην υποτιμάς την Λάρισα ,μάλλον πρέπει να ρωτήσεις κανα φίλο σου φαντάρο να σου πεί για την νυχτερινή ζωή στην Λάρισα
και πάνω απο όλα εκεί υπάρχει το θρυλικό club μωράκια σε καβάτζα πίσω απο βενζινάδικο :haha::haha::haha:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.996
Τρομερό το συμπέρασμα που βγήκε από τα παραπάνω: για κάποιον που δεν τρελαίνεται με Βιέννη, αμέσως επόμενη επιλογή η Λάρισα!!! :shock:
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Υπερεκετιμημένα θεωρώ τα Κανάρια νησιά και για να μην τα αδικώ όλα, θα αναφερθώ στο Γκραν Κανάρια και την Τενερίφη, τα οποία είχα επισκεφτεί πριν 8 χρόνια περίπου...αποικία γερμανών είναι, ευκολότερα συννενοείσαι στα γερμανικά, παρά στα ισπανικά (φανταστείτε πως κάθε 6 λεπτά προσγειωνόταν αεροπλάνο από Γερμανία)...
οι παραλίες τους όλες φτιαχτές, φέραν άμμο, φυτέψανε και πέντε φοίνικες μπροστά από ξενοδοχεία γκέτο...ο Ατλαντικός τουλάχιστον παγωμένος, κοντέψαμε να πάθουμε στείρωση...οι τιμές σχετικά καλές, αλλά σχεδόν τα πάντα τυποποιημένα, έτσι όπως πρέπει να ναι για να ικανοποιηθεί ο Γερμανός τουρίστας...πλην κάποιων θεαματικών πάρκων ( έχω δει και καλύτερα ), δεν θα τον συνιστούσα σαν ταξιδιωτικό προορισμό σε καμία περίπτωση...
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Τη Σαραγόσα δεν την ξέρω καλά αλλά σίγουρα ως πρωτεύουσα επαρχίας θα έχει ασύγκριτα καλύτερη ζωή από οποιαδήποτε ελληνική επαρχιακή πόλη. Θα περιμένω τη muya να μας πει αν είναι νέκρα το βράδυ κι αν έχει μόνο ένα κινηματογράφο...
Τωρα το πηρα χαμπαρι αυτο το θεμα!!! :shock: Εκεινες τις μερες εψαχνα σπιτι μανιωδως στη Zaragoza και τωρα ναι, μπορω να σας πω οτι εχει μια χαρα ζωη η πολη! Αυτη τη στιγμη εχει 4 εμπορικα κεντρα σε διαφορα σημεια (μεγαλης εκτασης, δηλαδη πολλα για μια πολη σαν κι αυτη) Απο κινηματογραφους εχει 8 αλλα ποσες αιθουσες εχει ο καθενας ειναι αλλη ιστορια. Στο κεντρο ας πουμε υπαρχει ενας με 10-11 αιθουσες και μετα αλλη δυο τρεις μικροτεροι και οι υπολοιποι στα εμπορικα κεντρα! Εχει επισης μια ταινιοθηκη και δυο τρια θεατρα που ομως δεν παιζουν εργα ολη τη σεζον! Γενικα απο μαγαζια και τα σχετικα για να βγεις μια χαρα ειναι και σχετικα φτηνα νομιζω!

Eπισης η αποψη μου οτι η Βαρκελωνη ειναι λιγο πολυ υπερεκτιμημενη ειναι ηδη γνωστη, ε; :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.514
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom