Ουγγαρία Φαγητο στη Βουδαπεστη!

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Αν και λάτρης της ιταλικης κουζίνας, δεν νομίζω ότι θα επέλεγα ιταλικό εστιατόριο στην Βουδαπέστη..:roll: Από ότι έχω διαβάσει έχει πολύ καλή τοπική κουζίνα! Πάντως για το Fatal μου φαίνεται ότι θα το αποκλείσω... Δεν νομίζω ότι θέλω να πάω κάπου με γκαρσόνια που να μου χαλάνε την διάθεση.. Άλλωστε για αυτό το εστιατόριο συνέχεια αυτό το σχόλιο γράφεται..
δοξα το θεο, υπαχουν και νορμαλ ανθρωποι στο κοσμο αυτο
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
Αν και λάτρης της ιταλικης κουζίνας, δεν νομίζω ότι θα επέλεγα ιταλικό εστιατόριο στην Βουδαπέστη..:roll: Από ότι έχω διαβάσει έχει πολύ καλή τοπική κουζίνα! Πάντως για το Fatal μου φαίνεται ότι θα το αποκλείσω... Δεν νομίζω ότι θέλω να πάω κάπου με γκαρσόνια που να μου χαλάνε την διάθεση.. Άλλωστε για αυτό το εστιατόριο συνέχεια αυτό το σχόλιο γράφεται..
Μείναμε 8 μέρες, δεν γινόταν να τρωμε κάθε μέρα λουκάνικα, χηνες, παπιες, βοδινα..στο τελος θα άρχιζα να βελάζω!:haha: Ειπαμε που και που να κανουμε ένα διαλειμματάκι με κάτι ελαφρύ. Σε όσους αρέσει η ζυμη Pan και traditional της Pizza hut προτίνω το Hot Tomato σχεδον απέναντι απ τον σταθμό Kalvin Ter του μετρό. Όχι απαραίτητα για βραδυνο, αλλα για ένα γρήγορο γευμα είναι ότι πρέπει. Επαθα σοκ απ τiς τιμές. 2 πίτσες οικογενειακές και 2 μπύρες μισολιτρες (οχι βαρελι) 9,80 ευρω!
Για γκουρμε καταστάσεις..οnyx restaurant είναι δίπλα στο Gerbeaud, γενικά το βρήκα ακριβο, ωστόσο Δευτερα με Πεμπτη αν θυμαμαι καλα είχε προσφορα 2 μενού σε καλη τιμη. Πολυ καλο φαγητό και εξαιρετικό σερβις, ο χωρος μου φανηκε μονο λίγο στεναχωρος, δεν βλεπει στην πλατεια. (Να παμε κάπου και να μην βρεις κουσουρι που λέει κι ο Άραβας:D)
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
8 μερες μονο Βουδαπεστη; Δεν σας φανηκαν "πολλες"; ή πηγατε και πουθενα αλλου;
Το γκουλας εχει παντα πολυ λιπος ή δεν πετυχα καλο κομματι; Το μισο το εκανα "φτου"....
Ολα τα λεφτα ειναι το κοτοπουλου παπρικα με τη ροζ σαλτσα και τα ζυμαρικα τα περιεργα.... Αυτο το γιαουρτι σε συνδιασμο με τη ζεστη σαλτσα ηταν οτι καλυτερο!!!(στο menza - καλο, απλα δεν ειναι και τοσο παραδοσιακο...)
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Το γκουλας εχει ελαχιστο λιπος μεσα
 

jpsih

Member
Μηνύματα
242
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
???
EIRHNH2 said:
8 μερες μονο Βουδαπεστη; Δεν σας φανηκαν "πολλες"; ή πηγατε και πουθενα αλλου;
Το γκουλας εχει παντα πολυ λιπος ή δεν πετυχα καλο κομματι; Το μισο το εκανα "φτου"....
Ολα τα λεφτα ειναι το κοτοπουλου παπρικα με τη ροζ σαλτσα και τα ζυμαρικα τα περιεργα.... Αυτο το γιαουρτι σε συνδιασμο με τη ζεστη σαλτσα ηταν οτι καλυτερο!!!(στο menza - καλο, απλα δεν ειναι και τοσο παραδοσιακο...)
οντως φοβερο το κοτοπουλο με παπρικα και dumplings..
γκουλας για πρωτο και μια τοπικη μπυρα, κομπλε το γευματακι..
 

eua9

Member
Μηνύματα
85
Likes
12
Παιδιά καλησπέρα :D
Για τα εστιατόρια που αναφέρεται χρειάζεται κάποια κράτηση απο πριν?
έχει αναμονες κτλ;
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Παιδιά καλησπέρα :D
Για τα εστιατόρια που αναφέρεται χρειάζεται κάποια κράτηση απο πριν?
έχει αναμονες κτλ;
Εγώ στο Kiskakukk είχα κλείσει μέσω e-mail γιατί ήθελα και τραπέζι καπνιστών και παρόλα αυτά περιμέναμε λιγάκι. Στο Paprika είχαμε πάρει τηλέφωνο αν θυμάμαι 2-3 ώρες πριν για τον ίδιο λόγο αλλά μάλλον θα βρίσκαμε ούτως ή άλλως γιατί πήγαμε αργά κατά τις 10.
Πάντως δεν ξέρω τι εποχή θα πας αλλά τσέκαρε κατά πόσο τα μαγαζιά διαθέτουν εξωτερικούς χώρους, φαντάζομαι δε θα θέλεις να κλειστείς μέσα αν έχει ωραία βραδιά.
 

maxoula

Member
Μηνύματα
225
Likes
266
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά και ξανά
Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις μια κράτηση λίγες ώρες νωρίτερα. Ειδικά για το βράδυ. Εμείς στο Menza που πήγαμε έτσι, βρεθήκαμε στην ουρά!!! Καθήσαμε έξω σε ένα τελευταίο τραπεζάκι που ήταν ελεύθερο. Στο Paprika δεν βρήκαμε ήταν γεμάτο. Εξαρτάται βέβαια και την περίοδο που πας.
 

eua9

Member
Μηνύματα
85
Likes
12
θα είμαι εκεί 6/05.. λογικά θα έχει καλό καιρό για να κάτσεις έξω την ημέρα.. πάντως για βράδυ δεν ξέρω αν θα είναι για έξω γιατί λογικά θα έχει ψυχρούλα..:)
αλήθεια πιο απο αυτά έχει ωραίο εξωτερικό χώρο;
έτσι όπως μου τα λέτε λέω να στείλω mail απο εδώ για να μου κάνουν κράτηση.. έτσι θα είμαι ήσυχη και δεν θα περιμένω στις ουρές..
 

maxoula

Member
Μηνύματα
225
Likes
266
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά και ξανά
Το Menza έχει ωραίο εξωτερικό χώρο, (βασικά η περιοχή που βρίσκεται το εστιατόριο είναι πολύ όμορφη, νεανική με κόσμο) με σόμπες έξω και σου δίνουν και κουβερτούλα για να μη κρυώσεις. Επίσης, η μουσική ακούγεται μέχρι έξω, οπότε δεν βαριέσαι κιόλας.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εμείς δεν κάναμε πουθενά κράτηση, στο menza όμως που πήγαμε Κυριακή απόγευμα ήταν γεμάτο, στην αρχή μας πέρασαν να καθίσουμε στο μπαρ αλλά αμέσως μας έβαλαν σε τραπέζι με την προϋπόθεση να φεύγαμε μέχρι πριν κάποια συγκεκριμένη ώρα, γιατί το τραπέζι ήταν κλεισμένο. Βέβαια το χρονικό περιθώριο ήταν κάπου στις 2 και κάτι ώρες οπότε μας βόλεψε μια χαρά!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Έτσι, έτσι, όλοι στα ίδια να πηγαίνετε, μην μπείτε στον κόπο ν' ανακαλύψετε και τίποτα καινούργιο από μόνοι σας!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom